Ricos Gourmet Nacho Cheese Sauce 107 oz.
Shipping

Highlights
- Relish the taste of Ricos Gourmet Nacho Cheddar Cheese Sauce, a tradition since 1909, now without trans fat or cholesterol
- Heat and pour over enchiladas, nachos or chili cheese fries for a burst of nacho goodness with its signature spice blend
- Upgrades the flavor whether it's used as a topping, ingredient or dip
- Enjoy guilt-free indulgence with the new trans fat-free formula, still delivering incredible taste
- The 107-oz. container is perfect for c-stores, concessions and restaurants
Chick-fil-A Original Dipping Sauce, 24 oz., 2 pk. $8.48 $0.18/oz

Chick-fil-A Original Dipping Sauce, 24 oz., 2 pk.


Members also considered
Nissin Top Ramen, Chicken, 24 pk. $5.98 Was $6.98 $0.25/ea
Instant Savings
SponsoredNow$598current price Now $5.98, Was $6.98$6.98$0.25/ea$1 offEnds Oct 12Nissin Top Ramen, Chicken, 24 pk.
4404.6659 out of 5 Stars. 440 reviews4.6659 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68334.7904 out of 5 Stars. 6833 reviews4.7904 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk. $9.98 $0.83/ea
$998current price $9.98$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Easy Microwavable Dinner, 2.05 oz., 12 pk.
70764.6714 out of 5 Stars. 7076 reviews4.6714 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNissin Cup Noodles, Chicken Flavor 2.25 oz., 24 ct. $10.98 $0.46/ea
Sponsored$1098current price $10.98$0.46/eaNissin Cup Noodles, Chicken Flavor 2.25 oz., 24 ct.
17824.5376 out of 5 Stars. 1782 reviews4.5376 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStarKist Chunk Light Tuna in Water, 5 oz., 12 pk. $9.98 Was $10.98 $0.17/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $10.98$10.98$0.17/oz$1 offEnds Oct 04StarKist Chunk Light Tuna in Water, 5 oz., 12 pk.
88284.692 out of 5 Stars. 8828 reviews4.692 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHidden Valley Original Ranch Dressing, 40 oz., 2 pk. $12.48 $0.16/oz
$1248current price $12.48$0.16/ozHidden Valley Original Ranch Dressing, 40 oz., 2 pk.
209384.8749 out of 5 Stars. 20938 reviews4.8749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPrego Traditional Italian Sauce, 45 oz., 3 pk. $7.98 Was $8.98 $0.06/oz
Instant Savings
Now$798current price Now $7.98, Was $8.98$8.98$0.06/oz$1 offEnds Nov 01Prego Traditional Italian Sauce, 45 oz., 3 pk.
55224.7753 out of 5 Stars. 5522 reviews4.7753 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBertolli Alfredo Sauce with Aged Parmesan Cheese, 15 oz., 3 pk. $7.54 $0.17/oz
$754current price $7.54$0.17/ozBertolli Alfredo Sauce with Aged Parmesan Cheese, 15 oz., 3 pk.
68554.7298 out of 5 Stars. 6855 reviews4.7298 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVelveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct. $9.98 $0.35/oz
$998current price $9.98$0.35/ozVelveeta Shells and Cheese Original Microwavable Sauce Cups, 2.39 oz., 12 ct.
41204.6917 out of 5 Stars. 4120 reviews4.6917 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk. $7.98 $0.04/foz
$798current price $7.98$0.04/fozMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk.
81614.8106 out of 5 Stars. 8161 reviews4.8106 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSweet Baby Ray's Barbecue Sauce, 40 oz., 2 pk. $6.98 $0.09/oz
$698current price $6.98$0.09/ozSweet Baby Ray's Barbecue Sauce, 40 oz., 2 pk.
69594.8608 out of 5 Stars. 6959 reviews4.8608 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk. $14.96 $0.83/ea
$1496current price $14.96$0.83/eaKraft Original Macaroni and Cheese Dinner 18 pk.
109974.7053 out of 5 Stars. 10997 reviews4.7053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHellmann's Real Mayonnaise, 64 fl. oz. $9.98 $0.16/foz
$998current price $9.98$0.16/fozHellmann's Real Mayonnaise, 64 fl. oz.
120524.6642 out of 5 Stars. 12052 reviews4.6642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFrench's 100% Natural Classic Yellow Mustard, 30 oz., 2 pk. $5.48 Was $6.48 $0.09/oz
Now$548current price Now $5.48, Was $6.48$6.48$0.09/oz$1 offFrench's 100% Natural Classic Yellow Mustard, 30 oz., 2 pk.
44714.8761 out of 5 Stars. 4471 reviews4.8761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Croutons, 32 oz. $7.48 $0.23/oz
$748current price $7.48$0.23/ozMember's Mark Seasoned Croutons, 32 oz.
5774.7834 out of 5 Stars. 577 reviews4.7834 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get ready for a taste explosion with Ricos Gourmet Nacho Cheddar Cheese Sauce. This culinary delight has been a family-owned gem since 1909, and now it's even better—free of hydrogenated oils, trans fat and cholesterol. Prepare for a mouthwatering experience that's as versatile as it is delicious.
Easy Indulgence, No Compromises
No need to be a master chef to enjoy this goodness. Just heat and serve this cheese sauce over enchiladas, nachos or chili cheese fries, and you're in for a treat that satisfies any craving. This cheese sauce wears its "gourmet" badge proudly, thanks to a delightful blend of spices that gives it that signature nacho flavor.
Trans Fat Free and Ready to Amaze
Ricos Gourmet Nacho Cheese Sauce is now free of trans fats, ensuring you indulge without the guilt. This versatile sauce is more than just a topping; it works as an ingredient. Drizzle it as a topping or dive right in as a dip.
From Home to Anywhere
This cheese sauce is your shortcut to flavorful dishes. Just heat and eat, and you're in for a treat. But it's not just for home use—the 107-oz. size is a game-changer for c-stores, concessions, deli counters, restaurants and foodservice use.
Specifications
- 107 oz.
- Ready to serve; just heat it up
- Add choice of liquids for increased servings
- Family owned since 1909
- No hydrogenated oils or trans fat
- Cholesterol-free
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 504 reviews
Verified Purchase
Great Cheese Sauce for a crowd
When you need to stretch this cheese sauce for a crowd, add milk a little at a time and stir, stir, stir until you get a smooth consistency. For canned cheese, it’s good, but a little thick for our taste. When we had milk, it comes out perfect.
Verified Purchase
Portion %26 Freeze for Cheese Anytime!
I love nacho cheese. No, I mean I LOVE nacho cheese. Dip some fries in the cheese. Put it on your chips. Make double decker tacos. I love nacho cheese. But my frugal heart often balked at the hefty price tag on a tiny can of cheese, so I'd often go without. One day, I saw this massive can of my favorite brand and wondered... could I FREEZE this cheese? Would it be good when I thawed it out? Well, my friends, I took the $10 hit to experiment, and I'm happy to say that YES, you can freeze this cheese, and YES, it's just as good when thawed and reheated! Here's what I do... I use Great Value Quart Freezer Bags and put about 16oz into each bag. I put all of those bags into a large GV Gallon Freezer Bag and put them all in the freezer. Bam! Now I have 6 pounds of glorious cheese waiting for me whenever the whim strikes. If I know that I want cheese tomorrow, I'll thaw it in the fridge overnight, but generally I will put it in a bowl still frozen solid and warm it slowly, with the defrost function of the microwave, stirring every few minutes. Generally, this will take 10-15 minutes, but that's okay, because nobody wants scorched nacho cheese! It looks gross at first, but trust the process, it will come together again! Once thoroughly thawed and slightly warmed up, I may add a touch of milk to thin it out, and then cook on 70% power until it's hot and bubbly and ready for whatever needs a blanket of cheesy love.
Verified Purchase
so many uses
I love this nacho cheese sauce. Perfect flavor! I use this for nachos, but also in tacos. I added it in the burritos I meal prepped and froze. I froze the extra sauce in small containers for future use and it did not affect the texture or consistency of it at all. While the size of this seems extreme, it's a much better value for your money, and again, it freezes perfectly.
Items you may like
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDel Monte Cut Green Beans, 14.5 oz., 8 pk. $8.42 $0.07/oz
$842current price $8.42$0.07/ozDel Monte Cut Green Beans, 14.5 oz., 8 pk.
111174.8098 out of 5 Stars. 11117 reviews4.8098 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz. $5.98 Was $6.28 $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRosarita Traditional Refried Beans, 8 pk. $9.98 $1.25/ea
Sponsored$998current price $9.98$1.25/eaRosarita Traditional Refried Beans, 8 pk.
18314.6996 out of 5 Stars. 1831 reviews4.6996 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingDel Monte Fancy Cut Green Beans, 101 oz. $6.28 $0.06/oz
$628current price $6.28$0.06/ozDel Monte Fancy Cut Green Beans, 101 oz.
23604.7 out of 5 Stars. 2360 reviews4.7 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingBush's Black Beans 15 oz., 6 pk. $6.74 $1.12/ea
$674current price $6.74$1.12/eaBush's Black Beans 15 oz., 6 pk.
33324.7887 out of 5 Stars. 3332 reviews4.7887 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPanera Bread Ready-to-Heat Broccoli Cheddar Soup, 40 oz, 4 Single Serve Cups (Refrigerated) $10.48
$1048current price $10.48Panera Bread Ready-to-Heat Broccoli Cheddar Soup, 40 oz, 4 Single Serve Cups (Refrigerated)
23434.6351 out of 5 Stars. 2343 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBush's Pinto Beans 16 oz., 6 pk. $6.74 $1.12/ea
$674current price $6.74$1.12/eaBush's Pinto Beans 16 oz., 6 pk.
23614.7446 out of 5 Stars. 2361 reviews4.7446 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Tomato Paste, 6 oz., 12 pk. $8.48 $0.71/ea
$848current price $8.48$0.71/eaMember's Mark Tomato Paste, 6 oz., 12 pk.
18864.7556 out of 5 Stars. 1886 reviews4.7556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Pinto Beans 12 lbs. $8.98 $0.05/oz
$898current price $8.98$0.05/ozMember's Mark Pinto Beans 12 lbs.
15724.722 out of 5 Stars. 1572 reviews4.722 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingLipton Onion Recipe Soup and Dip Mix 2 oz., 6 pk. $7.98 $1.33/ea
$798current price $7.98$1.33/eaLipton Onion Recipe Soup and Dip Mix 2 oz., 6 pk.
38364.8918 out of 5 Stars. 3836 reviews4.8918 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping