Q-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
Shipping

Highlights
- Cotton swabs made with 100% pure cotton
- Gentle enough for use on babies
- Numerous uses around the home
- Flexible stick
Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk. $19.98

Icy Hot Pro Pain Cream, 3 fl. oz., 2 pk.


Members also considered
Jergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
Sponsored$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct. $14.98 $1.87/ea
Sponsored$1498current price $14.98$1.87/eaColgate Optic White 360 Soft Manual Toothbrush, 8 ct.
11904.5529 out of 5 Stars. 1190 reviews4.5529 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60794.6521 out of 5 Stars. 6079 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33534.635 out of 5 Stars. 3353 reviews4.635 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Infinity FlexFoam Heavy Flow Pads with Flexi-Wings, Unscented, Size 2, 80 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Infinity FlexFoam Heavy Flow Pads with Flexi-Wings, Unscented, Size 2, 80 ct.
28154.729 out of 5 Stars. 2815 reviews4.729 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct. $15.48 $0.29/oz
$1548current price $15.48$0.29/ozDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct.
71804.6638 out of 5 Stars. 7180 reviews4.6638 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Go Fresh Beauty Bar, Cool Moisture, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Go Fresh Beauty Bar, Cool Moisture, 3.75 oz., 16 ct.
45414.8348 out of 5 Stars. 4541 reviews4.8348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk. $17.98 $1.10/oz
$1798current price $17.98$1.10/ozColgate Optic White Platinum Teeth Whitening Toothpaste, 4.1 oz., 4 pk.
6654.7128 out of 5 Stars. 665 reviews4.7128 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk. $16.96 Was $18.96 $0.17/foz
Instant Savings
Now$1696current price Now $16.96, Was $18.96$18.96$0.17/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Total Care Fresh Mint Mouthwash, 33.8 fl. oz., 3 pk.
39384.7473 out of 5 Stars. 3938 reviews4.7473 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
The ultimate home and beauty tool, Q-tips® Cotton Swabs are an absolute essential tool for the home and the workplace! With a supple flexible stick and soft 100% cotton at the tip, Q-tips Cotton Swabs are perfect for a variety of practical and creative tasks around the home.
Safety Cotton Swabs You Can Trust
Q-tips Cotton Swabs are your trusted brand for baby cotton swabs, baby cotton buds and cotton swabs for a number of different uses around the home or office. This useful package of swabs contains two packs of 625 cotton swabs and one pack of 500 cotton swabs, so you can place them strategically in your home.
The tip of our cotton swabs extended past the end of the stick, so you get the most flexible, supple, soft cotton when dealing with sensitive areas of the body or when using Q-tips for creative and artistic tasks.
What Are These Cotton Swabs Made With?
These safety cotton swabs are made with 100% cotton and are safe enough to use as baby cotton swabs. The plastic flexible stick means there's less risk of poking sensitive spots.
How Can I Use Q-Tips Cotton Swabs?
There are countless uses for cotton swabs. Since we use 100% cotton, they're the best swabs for personal care, not to mention arts and crafts!
- Sanitary wound care
- Nail art applications, like polka dots and ombre techniques
- Remove stray nail polish during manicures or pedicures by dippping the Q-tip in nail polish remover
- Use as a beauty tool or makeup swab for makeup application and removal. These swabs work great for color blending!
- Creative paint applications on canvas, wood, or other materials
- Sewing machine and small appliance cleaning or other dust removal and cleaning tasks in tight spaces
- Include them in your medicine cabinet and first aid kits
Specifications
- The ultimate beauty tool
- Great for arts and crafts
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,562 reviews
Verified Purchase
Not a Q-Tip we know
The little stick between the swabs has been changed and bends very easily
Verified Purchase
Not What They Used to Be
Very weak tube when you use the Q-tips. Bends with almost no force, which makes it very difficult to use. These are not the same quality Q-tips from just a few years ago.
Verified Purchase
Decline in quality since last time I purchased!!!
I learned many years ago that buying off brand cotton swabs wasn't worth it so I've been a loyal Q-Tip brand customer ever since. HOWEVER, this time I am so disappointed in the quality of this brand. The stick is bendy and flexible and doesn't work well at all for any use. Might as well save money and buy a store brand product from another store. Do better Q-tip!
Items you may like
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
SponsoredMembers-only priceGruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420184.7063 out of 5 Stars. 42018 reviews4.7063 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLaura Mercier Indulgent Icons Translucent Loose Setting Powder & Puff Set $32.98
$3298current price $32.98Laura Mercier Indulgent Icons Translucent Loose Setting Powder & Puff Set
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Hydrating Lip PH Tint, 4 pk. $19.98
$1998current price $19.98NatureWell Hydrating Lip PH Tint, 4 pk.
72.5714 out of 5 Stars. 7 reviews2.5714 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAnastasia Beverly Hills Brow Freeze Gel $18.56
$1856current price $18.56Anastasia Beverly Hills Brow Freeze Gel
23.5 out of 5 Stars. 2 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAnastasia Beverly Hills Satin Lipstick, Choose Color $16.56
$1656current price $16.56Anastasia Beverly Hills Satin Lipstick, Choose Color
23.5 out of 5 Stars. 2 reviews3.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278464.8293 out of 5 Stars. 27846 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Epsom Salt, 7 lbs., 2 pk. $9.98 $0.71/lb
$998current price $9.98$0.71/lbMember's Mark Epsom Salt, 7 lbs., 2 pk.
13514.8512 out of 5 Stars. 1351 reviews4.8512 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct. $14.98 $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5824.4777 out of 5 Stars. 582 reviews4.4777 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Bounty Hair, Skin, and Nails Vitamin Gummies With Biotin 230 ct. $14.94 Was $16.88 $0.06/ea
Now$1494current price Now $14.94, Was $16.88$16.88$0.06/ea$1.94 offNature's Bounty Hair, Skin, and Nails Vitamin Gummies With Biotin 230 ct.
90234.5807 out of 5 Stars. 9023 reviews4.5807 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct. $17.98 Was $19.88 $0.16/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.16/ea$1.9 offOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct.
20954.3279 out of 5 Stars. 2095 reviews4.3279 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
Instant Savings
Members-only price$50 offEnds Oct 17Shark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
2304.5087 out of 5 Stars. 230 reviews4.5087 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping