Purina Prime Bones Chew Stick with Wild Venison, 16 ct.

|7,698 ratings
Current price is $17.28
$1.08/ea
Prices may vary in club and online
How do you want your item?
Sam's credit card
Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.

Highlights

  • Plastic- and rawhide-free dog chews
  • Chew sticks made with real wild venison
  • Antler-shaped, natural dog chews with added calcium
  • Extra-long-lasting dog chews help clean teeth and freshen breath
  • Produced in USA facilities
We also recommend

Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz. $24.98 $0.69/oz

Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz.
current price $24.98
$0.69/oz

Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 5 reviews
Sponsored
Purina Prime Bones Chew Stick with Wild Venison, 16 ct.
Purina Prime Bones Chew Stick with Wild Venison, 16 ct.
Hero image 0 of Purina Prime Bones Chew Stick with Wild Venison, 16 ct., 0 of 9

About this item

Product details

Satisfy your dog's instinctual love of chewing with Purina Prime Bones Medium Dog Treats, Chew Sticks with Wild Venison. Made with real wild venison, these easily digestible, extra-long-lasting, natural dog chews with added calcium are plastic-free and rawhide-free and provide safe and naturally edible treats for dogs that your dog is sure to love.

Long-Lasting Chews

Each of these limited ingredient dog treat chews provides extra-long-lasting enjoyment with an antler-shaped chew to give him a taste of the outdoors, so he can feel free to unleash the dog inside. With big, untamed flavor, these rawhide-free dog chews are just the right size for your dog to chew, giving him natural dog treats that help clean his teeth, too. These chews are made in Purina-owned US facilities without corn, wheat or soy and include no artificial colors, flavors or preservatives. Give your dog something to chew on with Purina Prime Bones rawhide-free dog treats.

Feeding Guide:

Feed as a treat to your adult dog. This product is a treat and is not intended to be fed as a meal. The caloric intake from treats should not exceed 10% of a dog's total daily caloric requirement. If treats are given, the amount of food should be reduced accordingly. Monitor your dog to ensure the treat is adequately chewed prior to swallowing. This chew snack is not suitable for puppies under one year of age or adult dogs under 20 pounds. Feed on an easy-to-clean surface. Provide adequate fresh water in a clean container daily. For your pet's health, see your veterinarian regularly.

Recommended Feeding Amounts

Size of Dog (lbs.) Number of Treats Per Week 20 – 39 lbs. 2 40 – 54 lbs. 3 55+ lbs. 4

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Specifications

  • Limited ingredient dog treats
  • No corn, wheat or soy
  • No artificial colors, flavors or preservatives
  • Quantity: 16 ct.

Ingredients:
Rice, Glycerin, Dried Venison, Mono And Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, Natural Smoke Flavor, Preserved With Mixed-Tocopherols, Natural Flavor. A740119

Nutritional Analysis:
Crude Protein (Min)…5.0%, Crude Fat (Min)…1.0%, Crude Fiber (Max)…4.0%, Moisture (Max)…13.0%, Calcium...0.6%

Calorie Content (Calculated)(ME):
3008 kcal/kg, 218 kcal/piece

Member ratings & reviews

4.4 out of 5 stars
stars
7,698 ratings6,196 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 6,196 reviews

Nov 19, 2020
Reviewer name: Amanda
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

MUST BUY + Made in the USA

My dog LOVES these! I was extra happy to see they are made in a small town in New York (Dunkirk) so made in the USA, employing men and women in a small town, and the treats are highly begged for by my lab. Win Win Win

Helpful?3AMBVMQJNR523810018811
Mar 3, 2023
Reviewer name: Nancy
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Happy Dog Treats

My dogs love these! I have 2 small dogs and these bones last 2-3 days. I give the bones to them when I know I may be out of the house for awhile (4-5 hours). My dogs get so excited to hear the bag open and when I give them to them.

Helpful?3AMBVMQJNR523810018811
reply from Purina

We appreciate you sharing your feedback! We’re glad that your dogs look forward to their treats! Thanks for the support. – The Prime Bone Team

Jan 17, 2022
Reviewer name: Liz
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

A favorite

My pit bull absolutely loves Prime Bones. She will follow any command to get this bone, then she briefly tosses it around, then will consume the bone over 10-15 min period. No mess, does not have an unpleasant odor.

Helpful?3AMBVMQJNR523810018811