Prilosec OTC Heartburn & Acid Reducer Tablets, 20 mg, 42 ct.
Shipping

Highlights
- 3 Pack - 14 Tablets per Pack
- The first and original over the counter heartburn medicine
- Treats frequent heartburn (occurring 2 or more days a week)
- 14-Day Course of Treatment in each pack
- Active ingredient of Omeprazole 20mg per Delayed-Release tablet
Nexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct., $25.28, $0.60/ea

Nexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct.


Members also considered
Nexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct., $25.28, $0.60/ea
Sponsored$2528current price $25.28$0.60/eaNexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct.
16684.72 out of 5 Stars. 1668 reviews4.72 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23054.8521 out of 5 Stars. 2305 reviews4.8521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Wildberry Mint Omeprazole Tablets, 20mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Wildberry Mint Omeprazole Tablets, 20mg, 42 ct.
2634.73 out of 5 Stars. 263 reviews4.73 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Esomeprazole Magnesium Capsules, 20 mg, 42 ct., $9.96, Was $12.98, $0.24/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $12.98$12.98$0.24/ea$3.02 offMember's Mark Esomeprazole Magnesium Capsules, 20 mg, 42 ct.
23444.8451 out of 5 Stars. 2344 reviews4.8451 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepcid Complete Acid Reducer + Antacid Chewable Tablets, Berry, 100 ct., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPepcid Complete Acid Reducer + Antacid Chewable Tablets, Berry, 100 ct.
28694.8027 out of 5 Stars. 2869 reviews4.8027 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDigestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct., $19.38, $0.16/ea
$1938current price $19.38$0.16/eaFrom $19.38Digestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct.
16604.7723 out of 5 Stars. 1660 reviews4.7723 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Strength Antacid Chewable Tablets, Assorted Berry, 265 ct./pk., 2 pk., $9.84, $0.02/ea
$984current price $9.84$0.02/eaMember's Mark Ultra Strength Antacid Chewable Tablets, Assorted Berry, 265 ct./pk., 2 pk.
18954.6813 out of 5 Stars. 1895 reviews4.6813 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Treats Frequent Heartburn
Prilosec OTC, Omeprazole Delayed Release 20mg, Acid Reducer, Treats Frequent Heartburn for 24 Hour Relief, All Day, All Night*, 20mg
#1 Doctor and Gastroenterologist Recommended
With one Prilosec OTC pill each morning, block your heartburn for a full 24 hours.* Heartburn happens when stomach acid refluxes into the esophagus. Prilosec OTC’s delayed-release formula helps it pass through the tough stomach acid, preventing excess acid production to block frequent heartburn.* Prilosec OTC is the #1 Doctor and Gastroenterologist recommended frequent heartburn medicine for over 15 years.† Contains the active ingredient omeprazole, an acid reducer that provides long-lasting, heartburn relief*
24 Hour Heartburn Relief
Prilosec OTC’s active ingredient, 20 mg of delayed released omeprazole, works to fight heartburn differently from treatments like acid controllers/H2s or antacids. Omeprazole blocks heartburn for a full 24 hours after taking one pill each morning.* Omeprazole is a proton pump inhibitor (PPI) and PPIs are a powerful class of frequent heartburn medicines. PPIs block heartburn by preventing excess acid production…something that antacids just can’t do. With 1 Prilosec OTC pill each morning, block heartburn for 24 hours,* unlike antacids which last only 1-3 hours.
Specifications
- Use Instructions:
Adults 18 years of age and older. This product is to be used once a day (every 24 hours), every day for 14 days.
14-Day Course of Treatment:
Swallow 1 tablet with a glass of water before eating in the morning
Take every day for 14 days
Don not take more than 1 tablet a day
Do not use for more than 14 days unless directed by your doctor
Swallow whole. Do not chew or crush tablets
- Purchase Includes: 42 Total Tablets
- FSA/HSA Eligible: Yes
- Allergen + Warnings:
Do not use if you are allergic to omeprazole
Keep out of reach of children. In case of overdose, get medical help or contact a Poison Control Center right away.
Before using ask a doctor or pharmacist if you are taking a prescription drug. Acid reducers may interact with certain prescription drugs. If you've had heartburn over 3 months this may be a sign of a more serious condition.
Stop Using if your heartburn continues or worsens, you need to take this product more than 14 days, you get diarrhea, develop a rash or joint pain.
*Zero heartburn is possible with Prilosec OTC. Not for immediate relief. Take one pill per day as directed to treat frequent heartburn. May take 1 to 4 days for full effect. Compared to how antacids for heartburn. Use all heartburn medications as directed. Do not take for more than 14 days or more often than every 4 months unless directed by a doctor. Not for immediate relief.
† IQVIA ProVoice Survey, 2005 – 2022
- Ingredients: Active Ingredient (in each tablet): Omeprazole Delayed-Release Tablet 20 mg (Equivalent to 20.6 mg Omeprazole Magnesium) (Acid Reducer). Inactive Ingredients: Glyceryl Monostearate, Hydroxypropyl Cellulose, Hypromellose, Iron Oxide, Magnesium Stearate, Methacrylic Acid Copolymer, Microcrystalline Cellulose, Paraffin, Polyethylene Glycol 6000, Polysorbate 80, Polyvinylpyrrolidone, Sodium Stearyl Fumarate, Starch, Sucrose, Talc, Titanium Dioxide, Triethyl Citrate"
Indications
Health Concern
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 237 reviews
Verified Purchase
Prilosec
Works really good for acid reflux
Verified Purchase
Great
We use this or the generic form. Works great for a great price.
Verified Purchase
I buy more when is my n sale
The product is good
Other popular items in Over-the-Counter Medication
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct., $21.48, $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
60784.7991 out of 5 Stars. 6078 reviews4.7991 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct., $19.98, $0.07/ea
$1998current price $19.98$0.07/eaOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct.
14604.7233 out of 5 Stars. 1460 reviews4.7233 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct., $34.98, $0.16/ea
$3498current price $34.98$0.16/eaMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct.
10554.4626 out of 5 Stars. 1055 reviews4.4626 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBenadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk., $17.48
$1748current price $17.48Benadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk.
5274.7002 out of 5 Stars. 527 reviews4.7002 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk., $14.98, $3.75/ea
$1498current price $14.98$3.75/eaVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk.
1234.7317 out of 5 Stars. 123 reviews4.7317 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49814.8693 out of 5 Stars. 4981 reviews4.8693 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct., $19.98, $0.22/ea
$1998current price $19.98$0.22/eaMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct.
11384.7153 out of 5 Stars. 1138 reviews4.7153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32624.733 out of 5 Stars. 3262 reviews4.733 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245354.8632 out of 5 Stars. 24535 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Supplement Powder, Orange, 55 oz., 2 pk., $44.98, $0.41/oz
$4498current price $44.98$0.41/ozMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Supplement Powder, Orange, 55 oz., 2 pk.
16254.8092 out of 5 Stars. 1625 reviews4.8092 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping