Physician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
Shipping

Highlights
- One 84 count bottle of 60 Billion CFU Probiotic Supplement Capsules
- Probiotic to support digestion and immune health for adults
- Contains a Probiotic blend with 60 Billion CFUs and Prebiotics
AZO Complete Feminine Balance (60ct, 2 pk.), $58.96, $0.49/ea

AZO Complete Feminine Balance (60ct, 2 pk.)


Members also considered
Culturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct., $29.98, $0.37/ea
Sponsored$2998current price $29.98$0.37/eaCulturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct.
23014.7701 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct., $19.98, $0.22/ea
$1998current price $19.98$0.22/eaMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct.
11384.7153 out of 5 Stars. 1138 reviews4.7153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPhysician's Choice Women's 50 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
Members-only pricePhysician's Choice Women's 50 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
3504.7514 out of 5 Stars. 350 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct., $34.98, $0.58/ea
$3498current price $34.98$0.58/eaGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct.
5394.7792 out of 5 Stars. 539 reviews4.7792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDigestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct., $19.38, $0.16/ea
$1938current price $19.38$0.16/eaFrom $19.38Digestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct.
16604.7723 out of 5 Stars. 1660 reviews4.7723 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct., $19.88, $0.28/ea
$1988current price $19.88$0.28/eaOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct.
8074.6022 out of 5 Stars. 807 reviews4.6022 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32624.733 out of 5 Stars. 3262 reviews4.733 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23054.8521 out of 5 Stars. 2305 reviews4.8521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Sugar-Free Powder, Orange, 26.6 oz., 2 pk., $41.98, $0.79/oz
$4198current price $41.98$0.79/ozMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Sugar-Free Powder, Orange, 26.6 oz., 2 pk.
29484.8083 out of 5 Stars. 2948 reviews4.8083 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
High-Potency Gut Health Supplement
Physician’s Choice 60 Billion Probiotic is a high-potency supplement specifically designed to support overall wellness, digestive health, and immune health. Each capsule is packed with 60 billion CFUs from 10 diverse probiotic strains, which helps maintain a healthy balance of gut bacteria. This potent blend may also help to relieve occasional bloating, gas, and constipation, providing comprehensive digestive support for both men and women.
Probiotics with Organic Prebiotics
This doctor-approved formula includes a blend of organic prebiotics. These nourish beneficial gut bacteria, creating a synergistic effect for enhanced digestive health. The non-GMO, vegan-friendly formula is free from milk, soy, gluten, dairy, shellfish, and artificial additives, ensuring clean, effective support for your gut.
Science-Backed Formula
Our probiotics are crafted based on scientific research. We have partnered with a network of expert physicians to review our products and research. We strive to educate and help you make informed decisions regarding your health.
Quality You Can Trust
Our delayed-release capsules are acid-resistant, ensuring that live cultures reach the intestines where they are most effective. Free from artificial additives and preservatives, the product is third-party tested under cGMP for purity and efficacy. Manufactured in the USA using imported and domestic ingredients, our shelf-stable bottle requires no refrigeration, offering convenience without compromising quality.
Customer-Approved Results
Many satisfied users have experienced improved gut health and relief from occasional digestive discomfort. With its potent CFU count and 10-strain probiotic blend, this supplement offers comprehensive digestive support for both men and women.
Specifications
- Use Instructions: As a dietary supplement, take one (1) veggie capsule once a day. Because this probiotic uses delayed-release capsules, do not chew or crush. These capsules help ensure the active probiotic strains reach your intestinal tract.
- Purchase Includes: 84 count
- Shelf Life: 24 months
- FSA/HSA Eligible: No
- Allergens + Warnings: Safety Information: Keep out of reach of children. Do not use if safety seal is damaged or missing. Store in a cool, dry place. Pregnant women, lactating women, and anyone taking medications, should consult a health care professional before using any nutritional product. If any adverse reactions occur, discontinue use and consult a health care professional. Disclaimer: These statements have not been evaluated by the Food & Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease or health condition.
- Ingredients: various Lactobacillus strains such as Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus salivarius, and Lactobacillus plantarum. Additionally, it contains Bifidobacterium strains like Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, and Lactobacillus bulgaricus. A Prebiotic Blend of Organic Inulin derived from Jerusalem Artichoke Root and Chicory Root Powder, and Organic Acacia Senegal Fiber from stem and branches is also included to foster the growth of these beneficial gut bacteria. The active ingredients are housed in a vegetable capsule made from hypromellose and gellan gum. Other ingredients in this formulation include Rice Flour, Rice Hull Extract, Gum Arabic, and Sunflower Oil.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 252 reviews
I donated the right lobe of my liver to a friend and subsequently had to lose my gallbladder since it's on that side. I started having loose stools from the continuous release of bile acids into my GI tract and I know its wrecking havoc on my gut biome. I actually had started gaining weight because my body thought I was starving. Instead of asking my transplant surgeon or a GI doctor for prescription medications, I decided to try this. I've been on it for 5ish months now and I'm finally seeing my weight start to go back to normal, I'm not as hungry like before and no loose stools. My stools adjust back to normal within a couple weeks and my weight within the first couple months. Oh..and my hair is falling out less - I assume because I'm finally getting the nutrients from my food again. Its not everyone's fix, but it has really helped me and my situation. Also it doesn't interact with medications like other things would.
Verified Purchase
Cheaper at sams
I bought this initially on Amazon and found it cheaper here at Sam’s. Took about 2 weeks to start to feel effects. Best sleep taking this product. No cramps or stomach issues. Feeling good
Verified Purchase
The Others Couldn’t Compare
Physician’s Choice, the name speaks for itself. Great value for the money. The recommended dose is one tablet per day. Similar products were recommending taking two tablets or more. Therefore, the bottle wouldn’t last as long.
Items you may like
Excedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct., $18.98, $0.06/ea
Sponsored$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.
63594.7474 out of 5 Stars. 6359 reviews4.7474 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49814.8693 out of 5 Stars. 4981 reviews4.8693 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMiraLAX Gentle Constipation Relief Laxative Powder 34 Dose, 2 ct., $34.48, $0.85/oz
$3448current price $34.48$0.85/ozMiraLAX Gentle Constipation Relief Laxative Powder 34 Dose, 2 ct.
28824.7984 out of 5 Stars. 2882 reviews4.7984 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAdvil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct., $19.98, $0.06/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.06/eaAdvil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct.
98074.6775 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6775 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Esomeprazole Magnesium Capsules, 20 mg, 42 ct., $9.96, Was $12.98, $0.24/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $12.98$12.98$0.24/ea$3.02 offMember's Mark Esomeprazole Magnesium Capsules, 20 mg, 42 ct.
23444.8451 out of 5 Stars. 2344 reviews4.8451 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepcid Complete Acid Reducer + Antacid Chewable Tablets, Berry, 100 ct., $29.98, $0.30/ea
$2998current price $29.98$0.30/eaPepcid Complete Acid Reducer + Antacid Chewable Tablets, Berry, 100 ct.
28694.8027 out of 5 Stars. 2869 reviews4.8027 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct., $17.98, Was $19.88, $0.16/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.16/ea$1.9 offOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct.
20944.3276 out of 5 Stars. 2094 reviews4.3276 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct., $64.24
$6424current price $64.24Options from $64.24 – $66.76Member's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct.
4284.7009 out of 5 Stars. 428 reviews4.7009 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPepto Bismol Ultra Liquid, Original, 12 fl. oz., 3 pk., $17.98, $0.50/foz
$1798current price $17.98$0.50/fozPepto Bismol Ultra Liquid, Original, 12 fl. oz., 3 pk.
8884.8356 out of 5 Stars. 888 reviews4.8356 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPreparation H Hemorrhoid Wipes with Witch Hazel, 180 ct., $15.18, $0.40/sft
$1518current price $15.18$0.40/sftPreparation H Hemorrhoid Wipes with Witch Hazel, 180 ct.
8334.7383 out of 5 Stars. 833 reviews4.7383 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping