
Highlights
- PetArmor Plus Capstar Flea & Tick Bundle for Cats and Home, 3-Month Supply
- Provides complete flea and tick protection for your pet and home
- Starts killing fleas on your Cat within 30 minutes
- Offers long-lasting, waterproof flea and tick protection for up to 30 days
- Includes a fast-acting oral flea treatment and topical flea and tick prevention
PetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply

PetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply


Members who viewed this also viewed
PetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Flea & Tick Protection for Cats, 8-Month Supply
6574.2877 out of 5 Stars. 657 reviews4.2877 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
Members-only pricePetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
2704.1556 out of 5 Stars. 270 reviews4.1556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs., $22.62, $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120654.784 out of 5 Stars. 12065 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
12534.4509 out of 5 Stars. 1253 reviews4.4509 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
Members-only pricePetAction Pro for Dogs, 8 Doses, Choose Size
4834.2733 out of 5 Stars. 483 reviews4.2733 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor, $38.74, $0.27/oz
$3874current price $38.74$0.27/ozOptions from $38.74 – $40.26Purina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor
9034.7398 out of 5 Stars. 903 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937144.8418 out of 5 Stars. 193714 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs, $18.38, $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
46934.8543 out of 5 Stars. 4693 reviews4.8543 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans, $42.98, $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Complete Flea and Tick Protection for Your Cat and Home
Protect your pet and your home with this comprehensive flea and tick control bundle. Combining the power of fast-acting oral treatment, long-lasting topical protection, and home defense spray, this set delivers everything you need to eliminate fleas and ticks quickly and prevent future infestations. This bundle provides a convenient, affordable way to safeguard your Cat and living spaces all year long.
Fast, Reliable Solutions for Pets and Living Spaces
Capstar Oral Flea Treatment begins working within just 30 minutes, killing 90% of adult fleas on your Cat within four hours. For lasting protection, PetArmor Plus Topical Treatment delivers up to 30 days of waterproof flea and tick defense per dose, helping to kill fleas, ticks, flea eggs, and chewing lice. To protect your home, PetArmor Home Household Spray kills fleas, flea eggs, flea larvae, and ticks, preventing reinfestation for up to seven months. It also freshens your home by eliminating pet odors on carpets, furniture, and bedding. This complete bundle gives you the tools to control fleas and ticks from every angle, providing fast relief and long-term peace of mind.
Specifications
Product Description: This flea and tick prevention bundle offers comprehensive protection for your cat and home. It includes an oral flea treatment, a topical flea and tick preventative, and a household spray to eliminate fleas, ticks, and their eggs from pet bedding, carpets, and furniture.
Application Type: Oral tablet, topical spot-on treatment, and household spray
Key Features: Fast-acting flea control; Waterproof topical treatment; Long-lasting flea and tick prevention; Home spray helps eliminate pet odors; Home spray provides residual flea protection for up to seven months
Life Stage: Cats and Kittens 8 weeks and older
Breed Size: For Cats weighing over 1.5 lbs
Days/Months of Supply: Includes a 3-month supply of topical flea and tick prevention
Use Instructions:
Capstar: Administer orally; may give another dose as often as once per day if fleas reappear
PetArmor Plus: Apply entire tube to cat's skin between the shoulder blades and along the back once every 30 days
Home Spray: Spray thoroughly on carpets, pet bedding, upholstered furniture, and other areas where pets frequent. Do not saturate. Allow treated areas to dry completely before allowing pets to return
Storage Instructions:
Store oral tablets at controlled room temperature between 59° and 77°F
Store topical treatments in a cool, dry place, away from sunlight
Store home spray in a cool, dry place and keep out of reach of children and pets
Disclaimers/warnings:
Oral and topical products: Do not allow children to apply; separate treated pets from other pets for 24 hours
Home spray: Remove pets, birds, and cover aquariums before spraying; avoid contact with skin and eyes; use protective eyewear when spraying
Consult package inserts for complete safety and handling instructions
First Aid Instructions:
If product gets in eyes, hold eye open and rinse slowly and gently with water for 15–20 minutes
If product is on skin, wash thoroughly with soap and water
If swallowed, call a poison control center or doctor immediately for treatment advice
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-2 of 2 reviews
Upset
Upset due to this order arriving late! Plus when I received package I was missing one product from the three of them. Also the two box treatment are smashed. And the worst is when I chat with someone I. The Sam's app they imply that they can't send me the missing product and they said no. They can only replace or refund! To replace will take how long again.
Unhappy
I ordered once, never received it. After a week, I received a refund with no information regarding what happened.
Items you may like
Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
741184.6651 out of 5 Stars. 74118 reviews4.6651 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs., $25.48, $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100624.7714 out of 5 Stars. 10062 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs., $54.98, Was $57.98, $1.25/lb
Now$5498current price Now $54.98, Was $57.98$57.98$1.25/lb$3 offPurina ONE SmartBlend Natural Lamb and Rice, Adult Dry Dog Food, 44 lbs.
77504.7805 out of 5 Stars. 7750 reviews4.7805 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound, $16.99, $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
26834.7577 out of 5 Stars. 2683 reviews4.7577 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626194.8197 out of 5 Stars. 62619 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527144.606 out of 5 Stars. 52714 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHalloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character, $9.98
$998current price $9.98Halloween Spooky Fun, Dog Toy, 24", Choose Character
Available for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct., $17.48, $0.58/ea
$1748current price $17.48$0.58/eaMember's Mark Dental Chew Treats for Dogs, 30 ct.
58274.701 out of 5 Stars. 5827 reviews4.701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz., $16.98, $0.37/oz
$1698current price $16.98$0.37/ozPup-Peroni Dog Snacks, Original Beef Flavor, 46 oz.
65734.7998 out of 5 Stars. 6573 reviews4.7998 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct., $24.67, Was $26.44, $0.07/oz
Now$2467current price Now $24.67, Was $26.44$26.44$0.07/oz$1.77 offPurina Moist & Meaty Burger with Cheddar Cheese Flavor, Adult Dog Food, 6 oz., 60 ct.
68804.7515 out of 5 Stars. 6880 reviews4.7515 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs., $17.98, $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95834.8301 out of 5 Stars. 9583 reviews4.8301 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound, $15.12, $3.98/lb
$1512current price $15.12avg. price$3.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Rotisserie Chicken Enchiladas, priced per pound
48754.2 out of 5 Stars. 4875 reviews4.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs., $25.98, $1.33/lb
$2598current price $25.98$1.33/lbPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs.
152784.3152 out of 5 Stars. 15278 reviews4.3152 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs., $61.98, $1.55/lb
$6198current price $61.98$1.55/lbPurina ONE SmartBlend True Instinct Real Turkey & Venison, Adult Dry Dog Food, 40 lbs.
37134.7897 out of 5 Stars. 3713 reviews4.7897 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping