Olay Ultimate Hydrating Moisturizer with Niacinamide, Collagen Peptide, Skincare for Face, 1.7 oz., 2pk
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Contains two 1.7 oz. of Olay Hydrating Moisturizer
- Formulated with Niacinamide + Collagen Pedptide24 + Pro-Vitamin B5
- Supercharged for instant wrinkle and firming results and improved elasticity
- Light fragrance moisturizer can be used morning & night with quick absorbance
- No greasy residue so it can be worn seamlessly under makeup
Olay Ultimate Vitamin C Hydrating Moisturizer, 1.7 oz., 2 pk. $47.98

Olay Ultimate Vitamin C Hydrating Moisturizer, 1.7 oz., 2 pk.


Members also considered
Caress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16184.6842 out of 5 Stars. 1618 reviews4.6842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
Sponsored$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23334.7703 out of 5 Stars. 2333 reviews4.7703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22794.7692 out of 5 Stars. 2279 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Firming, Strengthening & Hydrating Moisturizer
Olay Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide24 Face Moisturizer is supercharged for instant visible wrinkle and firming results. It strengthens skin barrier, evens complexion, and visibly corrects wrinkles. It’s crafted by our top scientists with our clinically proven technology, with 99% pure Niacinamide, to improve skin’s moisture barrier for 2x stronger skin*.
Clean Ingredients, Dermatologist Recommended
This face cream is also formulated with Dermatologist recommended Peptides, to support skin’s natural renewal process help smooth and firm skin. We also took care to craft this facial moisturizer with clean ingredients, which means no parabens, phthalates, or synthetic dyes.
Notice Improvements in 1 Week
With Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide24 Face Moisturizer, you’ll experience 24-hours of hydration, in 1 week you’ll see improvements in wrinkles and complexion, and in 1 month you’ll see hydrated and visibly improved skin with a 2x stronger skin barrier*. When it comes to skincare, 3 is always better than 1. To use, smooth evenly over cleansed face and neck both morning and night and be sure to use with SPF in the daytime to protect your glow.
Olay Skin Care Promise
At Olay, we’re serious about our commitments. Our Olay Skin Promise to you is zero skin retouching in all advertising. Olay is the first mass skin care brand in the US to take this stance, because we know real beauty is honestly beautiful. We also guarantee you'll love your Olay product. If you are not satisfied, we'll give you your money back via a prepaid card. Must submit within 60 days of purchase. Call toll-free 1-855-845-9797 or visit olay.com/guarantee.
*improvement in baseline vs. untreated skin
Specifications
- Includes: (2) 1.7 oz jars for a total of 3.4 ounces
- Scent: Light fragrance
- Product Use: Facial Hydrating Moisturizer
- Free From: Parabens, Phthalates or Synthetic Dyes
Directions: Smooth evenly over your entire cleansed face and neck, morning and night
Ingredients: Water, Glycerin, Isohexadecane, Niacinamide, Distarch Phosphate, Isopropyl Isostearate, Dimethicone, Panthenol, Palmitoyl Dipeptide-7*, Palmitoyl Pentapeptide-4*, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethylhexylglycerin, Hydroxyacetophenone, Sodium Hyaluronate, Dimethiconol, Cetearyl Glucoside, Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Palmitic Acid, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Disodium EDTA, Sodium Acrylates Copolymer, PEG-100 Stearate, Titanium Dioxide, Mica, Phenoxyethanol, Fragrance
*Peptide
Warnings: Avoid contact with eye. If contact occurs, rinse eyes with water.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 968 reviews
Verified Purchase
Moisturizer for all ages!
I was doing treatment for melasma & I needed a moisturizer. This moisturizer is AMAZING!! It hydrates my face & has helped my skin so much. I am definitely buying more, my daughter loves this product just as much as I do. I'm 40 & she is 18, this is a win!
Verified Purchase
Best in the business for skin care
I have used many products and I’m always coming back to Olay. I haven’t found anything better.
Verified Purchase
Good stuff
I love it! Makes my 7 I yr. ols skin feel young again!
Thank you for taking the time to let us know how well the Olay Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide 24 Hydrating Moisturizer worked for you. We appreciate you using our product and giving your honest opinion. Your reaction is just what we hoped for, and I can’t wait to share your comment with the rest of the Olay Team!
Items you may like
Kiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size $29.98 $7.14/foz
$2998current price $29.98$7.14/fozKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size
64.3333 out of 5 Stars. 6 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDr. Barbara Sturm Face Cream, 1.69 fl. oz. $169.98
$16998current price $169.98Dr. Barbara Sturm Face Cream, 1.69 fl. oz.
Available for ShippingShippingLa Mer Creme de la Mer The Moisturizing Cream, Choose Size $368.98
$36898current price $368.98More options from $139.98La Mer Creme de la Mer The Moisturizing Cream, Choose Size
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPursonic Vitamin C Professional Anti-Aging Serum, 3 fl. oz. $12.98 $4.33/foz
$1298current price $12.98$4.33/fozPursonic Vitamin C Professional Anti-Aging Serum, 3 fl. oz.
1184.3051 out of 5 Stars. 118 reviews4.3051 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397464.4153 out of 5 Stars. 39746 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShiseido Vital Perfection Intensive WrinkleSpot Treatment $64.98
$6498current price $64.98Shiseido Vital Perfection Intensive WrinkleSpot Treatment
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPeter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Cream, 1.7 fl. oz. $59.98 $35.28/foz
$5998current price $59.98$35.28/fozPeter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Cream, 1.7 fl. oz.
11 out of 5 Stars. 1 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKate Somerville DermalQuench Liquid Lift +Retinol Advanced Resurfacing Treatment, 2.5 oz. $82.98 $33.19/oz
$8298current price $82.98$33.19/ozKate Somerville DermalQuench Liquid Lift +Retinol Advanced Resurfacing Treatment, 2.5 oz.
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSisley Black Rose Cream Mask, 2 oz. $116.00 $58.00/oz
$11600current price $116.00$58.00/ozSisley Black Rose Cream Mask, 2 oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz. $47.98 $28.22/foz
$4798current price $47.98$28.22/fozDr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz.
Available for ShippingShippingAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk. $29.98 $5.55/foz
$2998current price $29.98$5.55/fozAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk.
173.9412 out of 5 Stars. 17 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping