Olay Ultimate Hydrating Moisturizer with Niacinamide, Collagen Peptide, Skincare for Face, 1.7 oz., 2pk
Shipping

Highlights
- Contains two 1.7 oz. of Olay Hydrating Moisturizer
- Formulated with Niacinamide + Collagen Pedptide24 + Pro-Vitamin B5
- Supercharged for instant wrinkle and firming results and improved elasticity
- Light fragrance moisturizer can be used morning & night with quick absorbance
- No greasy residue so it can be worn seamlessly under makeup
Olay Ultimate Vitamin C Hydrating Moisturizer, 1.7 oz., 2 pk., $47.98

Olay Ultimate Vitamin C Hydrating Moisturizer, 1.7 oz., 2 pk.


Members also considered
Colgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69824.5834 out of 5 Stars. 6982 reviews4.5834 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk., $11.48, $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36104.8155 out of 5 Stars. 3610 reviews4.8155 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
SponsoredMembers-only priceAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33514.6347 out of 5 Stars. 3351 reviews4.6347 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk, $11.98, Was $12.48, $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28564.7742 out of 5 Stars. 2856 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7725 out of 5 Stars. 103 reviews4.7725 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct., $18.48, $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Shampoo, 38.2 fl. oz.
23304.77 out of 5 Stars. 2330 reviews4.77 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk., $12.98, $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk., $10.97, $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42964.7288 out of 5 Stars. 4296 reviews4.7288 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz., $9.98, $0.26/foz
$998current price $9.98$0.26/fozPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20664.7657 out of 5 Stars. 2066 reviews4.7657 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk., $11.96, $0.20/foz
$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16174.6846 out of 5 Stars. 1617 reviews4.6846 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz., $12.88, $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct., $10.98, Was $11.48, $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26584.7506 out of 5 Stars. 2658 reviews4.7506 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Firming, Strengthening & Hydrating Moisturizer
Olay Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide24 Face Moisturizer is supercharged for instant visible wrinkle and firming results. It strengthens skin barrier, evens complexion, and visibly corrects wrinkles. It’s crafted by our top scientists with our clinically proven technology, with 99% pure Niacinamide, to improve skin’s moisture barrier for 2x stronger skin*.
Clean Ingredients, Dermatologist Recommended
This face cream is also formulated with Dermatologist recommended Peptides, to support skin’s natural renewal process help smooth and firm skin. We also took care to craft this facial moisturizer with clean ingredients, which means no parabens, phthalates, or synthetic dyes.
Notice Improvements in 1 Week
With Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide24 Face Moisturizer, you’ll experience 24-hours of hydration, in 1 week you’ll see improvements in wrinkles and complexion, and in 1 month you’ll see hydrated and visibly improved skin with a 2x stronger skin barrier*. When it comes to skincare, 3 is always better than 1. To use, smooth evenly over cleansed face and neck both morning and night and be sure to use with SPF in the daytime to protect your glow.
Olay Skin Care Promise
At Olay, we’re serious about our commitments. Our Olay Skin Promise to you is zero skin retouching in all advertising. Olay is the first mass skin care brand in the US to take this stance, because we know real beauty is honestly beautiful. We also guarantee you'll love your Olay product. If you are not satisfied, we'll give you your money back via a prepaid card. Must submit within 60 days of purchase. Call toll-free 1-855-845-9797 or visit olay.com/guarantee.
*improvement in baseline vs. untreated skin
Specifications
- Includes: (2) 1.7 oz jars for a total of 3.4 ounces
- Scent: Light fragrance
- Product Use: Facial Hydrating Moisturizer
- Free From: Parabens, Phthalates or Synthetic Dyes
Directions: Smooth evenly over your entire cleansed face and neck, morning and night
Ingredients: Water, Glycerin, Isohexadecane, Niacinamide, Distarch Phosphate, Isopropyl Isostearate, Dimethicone, Panthenol, Palmitoyl Dipeptide-7*, Palmitoyl Pentapeptide-4*, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethylhexylglycerin, Hydroxyacetophenone, Sodium Hyaluronate, Dimethiconol, Cetearyl Glucoside, Cetearyl Alcohol, Stearic Acid, Palmitic Acid, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Disodium EDTA, Sodium Acrylates Copolymer, PEG-100 Stearate, Titanium Dioxide, Mica, Phenoxyethanol, Fragrance
*Peptide
Warnings: Avoid contact with eye. If contact occurs, rinse eyes with water.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 966 reviews
Verified Purchase
Moisturizer for all ages!
I was doing treatment for melasma & I needed a moisturizer. This moisturizer is AMAZING!! It hydrates my face & has helped my skin so much. I am definitely buying more, my daughter loves this product just as much as I do. I'm 40 & she is 18, this is a win!
Verified Purchase
Best in the business for skin care
I have used many products and I’m always coming back to Olay. I haven’t found anything better.
Verified Purchase
Good stuff
I love it! Makes my 7 I yr. ols skin feel young again!
Thank you for taking the time to let us know how well the Olay Ultimate Niacinamide + Collagen Peptide 24 Hydrating Moisturizer worked for you. We appreciate you using our product and giving your honest opinion. Your reaction is just what we hoped for, and I can’t wait to share your comment with the rest of the Olay Team!
Other popular items in Facial Moisturizers
La Mer Creme de la Mer The Moisturizing Cream, Choose Size, $139.98
$13998current price $139.98Options from $139.98 – $368.98La Mer Creme de la Mer The Moisturizing Cream, Choose Size
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size, $52.98, $12.61/foz
$5298current price $52.98$12.61/fozKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size
64.3333 out of 5 Stars. 6 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDr. Barbara Sturm Face Cream, 1.69 fl. oz., $169.98
$16998current price $169.98Dr. Barbara Sturm Face Cream, 1.69 fl. oz.
Available for ShippingShippingDr. Barbara Sturm Super Anti-Aging Face Cream, 1.69 oz., $269.98, $159.75/oz
$26998current price $269.98$159.75/ozDr. Barbara Sturm Super Anti-Aging Face Cream, 1.69 oz.
33.6667 out of 5 Stars. 3 reviews3.6667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDrunk Elephant Protini Polypeptide Cream, Choose Size, $49.98
$4998current price $49.98Drunk Elephant Protini Polypeptide Cream, Choose Size
55 out of 5 Stars. 5 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742744.6653 out of 5 Stars. 74274 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423584.8562 out of 5 Stars. 42358 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173484.8551 out of 5 Stars. 17348 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.), $19.97
$1997current price $19.97Cetaphil Daily Facial Cleanser for Sensitive Skin, Combination to Oil Skin, (20 fl. oz., 2 pk.)
92544.4655 out of 5 Stars. 9254 reviews4.4655 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz, $12.98, $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
Instant Savings
Members-only price$50 offEnds Oct 17Shark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
2294.5066 out of 5 Stars. 229 reviews4.5066 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeutrogena Oil-Free Acne Face Wash, 9.1 fl. oz., 2 pk., $14.38, $0.79/foz
$1438current price $14.38$0.79/fozNeutrogena Oil-Free Acne Face Wash, 9.1 fl. oz., 2 pk.
67074.1588 out of 5 Stars. 6707 reviews4.1588 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk., $15.56, $1.95/ea
$1556current price $15.56$1.95/eaBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk.
1854.8432 out of 5 Stars. 185 reviews4.8432 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping