Neutrogena Oil-Free Acne Face Wash, 9.1 fl. oz., 2 pk.
Shipping

Highlights
- Includes (2) 9.1 fl. oz. Neutrogena Oil-Free Acne Fash Wash
- Made with 2% salicylic acid acne medication to cleanse skin
- Gently cleanses deep down into pores to cleanse skin and prevent future breakouts
- Daily use oil free facial cleanser helps eliminate oil to fight acne
- Residue free, oil free, and non comedogenic so it won't clog pores
Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs. $35.94

Saturday Skin Glowy Skin AM+PM Essentials Skincare Set, 3 pcs.


Members also considered
Jergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
Sponsored$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50144.8197 out of 5 Stars. 5014 reviews4.8197 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69884.582 out of 5 Stars. 6988 reviews4.582 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
Sam's Cash Offer
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36174.8156 out of 5 Stars. 3617 reviews4.8156 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Infinity FlexFoam Heavy Flow Pads with Flexi-Wings, Unscented, Size 2, 80 ct.
Sam's Cash Offer
SponsoredMembers-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Infinity FlexFoam Heavy Flow Pads with Flexi-Wings, Unscented, Size 2, 80 ct.
28154.729 out of 5 Stars. 2815 reviews4.729 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100204.8379 out of 5 Stars. 10020 reviews4.8379 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk $11.98 Was $12.48 $0.33/oz
Now$1198current price Now $11.98, Was $12.48$12.48$0.33/oz$0.5 offColgate MaxFresh Toothpaste with Mini Breath Strips, Cool Mint, 7.3 oz., 5 pk
28574.7742 out of 5 Stars. 2857 reviews4.7742 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7727 out of 5 Stars. 103 reviews4.7727 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
93514.7424 out of 5 Stars. 9351 reviews4.7424 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1097current price $10.97$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Crest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42584.7264 out of 5 Stars. 4258 reviews4.7264 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22794.7692 out of 5 Stars. 2279 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz. $9.98 $0.26/foz
Sam's Cash Offer
$998current price $9.98$0.26/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Pantene Pro-V Ultimate Care 3-in-1 Conditioner, 38.2 fl. oz.
20684.766 out of 5 Stars. 2068 reviews4.766 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26614.7508 out of 5 Stars. 2661 reviews4.7508 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60804.6521 out of 5 Stars. 6080 reviews4.6521 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Sam's Cash Offer
Members-only priceEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Always Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33544.6351 out of 5 Stars. 3354 reviews4.6351 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6994.8212 out of 5 Stars. 699 reviews4.8212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Neutrogena Oil-Free Acne Wash: Dermatologist Recommended
Neutrogena Oil-Free Acne Wash is the #1 dermatologist recommended acne-fighting facial cleanser. This daily acne face wash contains 2% salicylic acid acne medication and is formulated in a convenient 9.1 fl. Oz. bottle to gently clean deep into pores for clearer skin and even helps treat acne before it emerges.
Effective and Gentle Skin Care
Neutrogena Oil-Free Acne wash is designed for acne-prone skin, the face wash also helps prevent future breakouts without over-drying, to give an all-around protective feel for your skin. Clinically proven MicroClear technology helps boost the delivery of acne medication to help clear up acne and blackheads, and even helps prevent future breakouts.
From the #1 Dermatologist-Recommended Acne Brand
This daily face wash is residue- and oil-free formula and is non-comedogenic, so it won't clog pores. This daily acne face wash also rinses clean without over drying or irritating the skin to help unclog pores and treat acne even before it emerges. Cleanse twice a day. Wet your face. Apply to hands, add some water and work into a lather. Massage face gently. Rinse thoroughly. And be sure to store at room temperature. From the #1 dermatologist-recommended acne brand, Neutrogena Oil-Free Daily Acne Wash is suitable for use as part of a regular acne-prone skin care routine.
Specifications
- Includes: (2) 9.1 Fluid Ounce Fash Wash
- Scent: Fragrance Free
- Product Use: Daily use face wash
- Free From: Residue, Oil, and Non Comedogenic
Directions: Cleanse twice a day.Wet face. Apply to hands, add water and work into a lather. Massage face gently. Rinse thoroughly. Other information: Store at Room Temperature.
Active Ingredients: Salicylic Acid (2%) Purpose: Acne treatment
Inactive ingredients: Water, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, PEG-80 Sorbitan Laurate, Citric Acid, Disodium EDTA, C12-15 Alkyl Lactate, Benzalkonium Chloride, Fragrance, Cocamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Chamomilla Recutita
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6,507 reviews
Has kept my face clear for years!
This Neutrogena oil free acne wash is one of the few brands that will always have my loyalty! This and black African face soap are literally the only 2 cleansers I use! It has kept me blemish free for almost a decade! I use it at the end of my shower once the warm water has opened my pores. You only need a little bit, foams easily and smells lovely!
Great face wash!
This oil free face wash was recommended by my dermatologist years ago and my daughter and I both use it, so having a 2-pack at this price from Sam's is a great value!!! I definitely recommend!
Great for redness and breakouts!
I always buy it in a bag of 6 because I am afraid to run out. This is how good this product is. It keeps my breakout so under control and heals all redness I dryness I have since my skin is so sensitive. I feel that my skin absorbs it so fast and good that gives me a tightness feeling after I wash my face with it. The consistency is to the perfect point leaving my skin feeling more fresh and clean. I am so in love with it.
Items you may like
Medicube Zero Pore Pads 2.0, 70 ct. $16.98
$1698current price $16.98Medicube Zero Pore Pads 2.0, 70 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSummer Fridays Super Amino Gel Cleanser, 5 fl. oz. $29.98 $6.00/foz
$2998current price $29.98$6.00/fozSummer Fridays Super Amino Gel Cleanser, 5 fl. oz.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk. $29.98 $5.55/foz
$2998current price $29.98$5.55/fozAVANI Dead Sea Cosmetics Foaming Daily Cleanser, 2.7 fl. oz., 2 pk.
173.9412 out of 5 Stars. 17 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528624.606 out of 5 Stars. 52862 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
424004.8563 out of 5 Stars. 42400 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173934.8553 out of 5 Stars. 17393 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingShark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
Instant Savings
Members-only price$50 offEnds Oct 17Shark CryoGlow Under-Eye Cooling + LED Anti-Aging & Skin Clearing Face Mask
2314.5108 out of 5 Stars. 231 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz $12.98 $1.08/ea
$1298current price $12.98$1.08/eaChapStick Lip Protectant Variety Pack, 12-Count, 0.15 oz
1664.6446 out of 5 Stars. 166 reviews4.6446 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk. $15.98 $0.42/oz
$1598current price $15.98$0.42/ozAveeno Stress Relief Body Lotion, 3 pk.
7633.7772 out of 5 Stars. 763 reviews3.7772 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Facial Serum, 1 fl. oz., 2 pk. $34.98 $17.49/foz
$3498current price $34.98$17.49/fozRoC Retinol Correxion Deep Wrinkle Facial Serum, 1 fl. oz., 2 pk.
4944.3907 out of 5 Stars. 494 reviews4.3907 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size $29.98 $7.14/foz
$2998current price $29.98$7.14/fozKiehl's Ultra Facial Cream, Choose Size
64.3333 out of 5 Stars. 6 reviews4.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk. $15.56 $1.95/ea
$1556current price $15.56$1.95/eaBurt's Bees 100% Natural Origin Beeswax Moisturizing Lip Balm 8 pk.
1854.8432 out of 5 Stars. 185 reviews4.8432 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct. $31.98 Was $39.98 $0.89/ea
Instant Savings
Now$3198current price Now $31.98, Was $39.98$39.98$0.89/ea$8 offEnds Oct 13RoC Line Smoothing 2-Step Retinol Peel Pads, 36 ct.
Available for ShippingShipping