Nature's Bounty Magnesium Glycinate Capsules, 240 mg 180 ct.
Shipping

Highlights
- Supports muscle relaxation and heart, bone and nerve health*
- A well-absorbed form of Magnesium that is easier for the body to use effectively
- Just two supplement capsules per day provide 240 mg of Magnesium Glycinate
- Supports a calm, relaxed mood and helps with occasional stress*
- Non-GMO, gluten-free, lactose-free, and suitable for vegetarians
Chelated Magnesium Glycinate 160mg (200 veggie capsules) Sam's Club, $25.46, $0.13/ea

Chelated Magnesium Glycinate 160mg (200 veggie capsules) Sam's Club


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
420294.707 out of 5 Stars. 42029 reviews4.707 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk., $6.98, $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct., $12.98, $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13734.842 out of 5 Stars. 1373 reviews4.842 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32634.7331 out of 5 Stars. 3263 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10794.7618 out of 5 Stars. 1079 reviews4.7618 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41774.7958 out of 5 Stars. 4177 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct., $13.86, $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct., $13.38, $0.06/ea
$1338current price $13.38$0.06/eaVitafusion Women's Multivitamins Gummy Vitamins, 220 ct.
45744.6163 out of 5 Stars. 4574 reviews4.6163 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Nature’s Bounty® High Absorption Magnesium Glycinate vitamin supplement is an excellent source of Magnesium that provides support for your whole body.*
Magnesium plays an important role in the body’s normal function, but according to the National Health and Nutritional Examination Survey (NHANES), most American adults don’t get enough of this essential mineral from the foods they eat.* Adding a Magnesium supplement to your diet with Nature’s Bounty® High Absorption Magnesium Glycinate provides vital support for your heart, bone, nerve, and muscle health.* Containing 240 mg of Magnesium Glycinate per serving, our high absorption formula also helps with occasional stress and supports a calm, relaxed mood.*
While Magnesium supplements can be a great way to add more of this essential mineral to your diet, not all Magnesium supplements are as readily absorbed by the body, which is why we use Magnesium Glycinate, a form of Magnesium that your body can absorb easily and use effectively.
To help fit diet and lifestyle preferences, our Nature's Bounty High Absorption Magnesium Glycinate vitamins are suitable for vegetarians, non-GMO, gluten-free, lactose-free, and contain no sugar, no soy, or artificial colors and sweeteners. Like all Nature’s Bounty products, our High Absorption Magnesium Glycinate is backed by 50 years of quality, science, and great ingredients. Each bottle contains 180 capsules.
Specifications
- Directions: for adults, take two (2) capsules daily, preferably with a meal
- Ingredients: Magnesium (as magnesium Glycinate). Other Ingredients: Vegetable Cellulose, Ascorbyl Palmitate.
*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 265 reviews
Verified Purchase
Magnesium Glycinate
I enjoy this product , easy on my stomach and no issues. Works for me. Helps support muscle relaxation, Bone and Nerve Health. I feel a difference when I don't take it. I get muscle spasms, headaches frequently and this helps me tremendously. I highly recommend this product.
Verified Purchase
works well
repeat purchase, great price, but the capsule is a little hard to swallow
Verified Purchase
Magnesium Glycinate Capsules 240mg
I have taken these capsules for a few years for a deficiency. They're very gentle on the stomach.
Other popular items in Ultimate Self-Care Essentials
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk., $25.98, $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color, $16.98, $8.49/ea
$1698current price $16.98$8.49/eaOptions from $16.98 – $18.98NIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color
8434.2408 out of 5 Stars. 843 reviews4.2408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct., $17.98, Was $19.88, $0.16/ea
Now$1798current price Now $17.98, Was $19.88$19.88$0.16/ea$1.9 offOLLY Restful Sleep Gummies, Blackberry, 110 ct.
20944.3276 out of 5 Stars. 2094 reviews4.3276 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk., $15.98, $0.53/oz
Sponsored$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Timed-Release Melatonin Tablets, 10 mg, 300 ct., $9.98, $0.04/ea
$998current price $9.98$0.04/eaMember's Mark Timed-Release Melatonin Tablets, 10 mg, 300 ct.
18764.5816 out of 5 Stars. 1876 reviews4.5816 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk., $44.48, $8.72/foz
$4448current price $44.48$8.72/fozNeutrogena Hydro Boost 48-Hour Gel Cream Face Moisturizer, 1.7 fl. oz., 3 pk.
46734.648 out of 5 Stars. 4673 reviews4.648 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingYoutheory Ashwagandha 1000 mg. Vegetarian Capsules, 150 ct., $18.32, $0.12/ea
$1832current price $18.32$0.12/eaYoutheory Ashwagandha 1000 mg. Vegetarian Capsules, 150 ct.
7494.6569 out of 5 Stars. 749 reviews4.6569 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627394.8197 out of 5 Stars. 62739 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742884.6653 out of 5 Stars. 74288 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423494.8562 out of 5 Stars. 42349 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk., $10.98, Was $12.98, $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes, $14.28, $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126504.5105 out of 5 Stars. 12650 reviews4.5105 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk., $9.34, $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69844.5835 out of 5 Stars. 6984 reviews4.5835 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping