Nature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct.
Shipping

Highlights
- One 300 count bottle of Nature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels
- Helps support a healthy heart†
- Each tablet contains Organic Flaxseed Oil
Nature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct., $37.98, $0.42/ea

Nature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct.


Members also considered
Nature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct., $37.98, $0.42/ea
Sponsored$3798current price $37.98$0.42/eaNature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct.
8144.7801 out of 5 Stars. 814 reviews4.7801 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct., $25.73, $0.20/ea
$2573current price $25.73$0.20/eaNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct., $18.98
$1898current price $18.98Member's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct.
3914.7212 out of 5 Stars. 391 reviews4.7212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct., $22.98, Was $23.48, $0.14/ea
Now$2298current price Now $22.98, Was $23.48$23.48$0.14/ea$0.5 offMember's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct.
27494.837 out of 5 Stars. 2749 reviews4.837 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct., $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct.
404.65 out of 5 Stars. 40 reviews4.65 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct., $19.98, $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct.
23894.792 out of 5 Stars. 2389 reviews4.792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct., $34.98, $0.23/ea
$3498current price $34.98$0.23/eaQunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct.
336394.8362 out of 5 Stars. 33639 reviews4.8362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Powerful Flaxseed Oil Supplement
Experience the benefits of Nature Made Flaxseed Oil 1400mg (700 mg Omega-3) Extra Strength, a potent source of polyunsaturated fatty acids that aid in maintaining a healthy heart. This supplement is derived from high-quality ingredients and is completely gluten-free. It contains no added color and no artificial flavors, ensuring a natural and pure supplement for your daily needs.
Fish-Free Omega 3 Source
This Flaxseed oil supplement provides an excellent fish-free source of Omega-3 fatty acids. It contains organic flaxseed oil and is perfect for those seeking the benefits of Omega-3 fatty acids without consuming fish. Each softgel is packed with 700 mg of Omega-3 alpha-linolenic acid (ALA) and other essential fatty acids.
High Omega-3 Content
Each daily softgel provides 1000 mg of flaxseed oil, including 700 mg of Omega-3 alpha-linolenic acid (ALA) per serving. This accounts for 44% of the 1.6g daily value of ALA (see nutrition information for fat content). To reap the benefits, adults are recommended to take one Flaxseed oil softgel daily with water and a meal.
Quality and Trust
Nature Made is the #1 Pharmacist Recommended Flaxseed Oil Supplement Brand*. The brand guarantees to meet high-quality standards. All supplements are sourced from high-quality ingredients, giving you peace of mind with every capsule. Please note that these statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.
Specifications
- Use Instructions: Adults, take 1 softgel daily with water and a meal. Store tightly closed, in a cool, dry place, out of reach of children. Do not use if seal under cap is broken or missing
- Purchase Includes: 300 count
- FSA/HSA Eligible: No
- Allergen Warnings: CAUTION: If you are pregnant, nursing, taking medications, or have blood clotting issues, consult your physician before use
- Ingredients: Organic Flaxseed Oil, Alpha Linolenic Acid (Omega-3), Linoleic Acid (Omega-6), Oleic Acid (Omega-9), Gelatin (Porcine), Glycerin
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 146 reviews
Verified Purchase
Makes a HUGE difference in my vision
I take this for my eyes. 20+ Years ago I had lasik surgery and the dr had me take these. A few years ago I started having floaters and I remembered taking this before my eye surgery. It definitely makes a difference. I don’t know why or how, but if I skip a few days my floaters get significantly worse.
Verified Purchase
Double Duty Gold
These flaxseed oil capsules also contain 700mg Omega 3. So double duty for me! Heart and eyes. The capsules are large but slide down easily. Recommended by both my opthamologist and cardiologist.
Verified Purchase
No more dry eyes
Years ago I had dry eyes, the doctor wanted to give me medication for it, but instead I started using this flax oil and have had no more dry eyes.
Items you may like
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
418644.7076 out of 5 Stars. 41864 reviews4.7076 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct., $34.97, $0.29/ea
$3497current price $34.97$0.29/eaQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct.
123014.8188 out of 5 Stars. 12301 reviews4.8188 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct., $26.88, $0.30/ea
$2688current price $26.88$0.30/eaMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct.
4724.7585 out of 5 Stars. 472 reviews4.7585 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct., $23.98, $0.40/ea
$2398current price $23.98$0.40/eaMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct.
1554.8129 out of 5 Stars. 155 reviews4.8129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Ocean Friendly Omega Softgels, 100 ct., $24.44
$2444current price $24.44Youtheory Ocean Friendly Omega Softgels, 100 ct.
4544.7247 out of 5 Stars. 454 reviews4.7247 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct., $19.98, Was $20.98, $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173414.8551 out of 5 Stars. 17341 reviews4.8551 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423554.8562 out of 5 Stars. 42355 reviews4.8562 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box, $17.94, $0.01/ea
$1794current price $17.94$0.01/eaKleenex Trusted Care Facial Tissues 12 boxes, 160 tissues/box
131084.676 out of 5 Stars. 13108 reviews4.676 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature's Way Joint Movement Glucosamine Liquid, 33.8 fl. oz., $19.86, $0.59/foz
$1986current price $19.86$0.59/fozNature's Way Joint Movement Glucosamine Liquid, 33.8 fl. oz.
8104.6543 out of 5 Stars. 810 reviews4.6543 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCheers Restore After Alcohol Aid, 45 ct., $29.96
$2996current price $29.96Cheers Restore After Alcohol Aid, 45 ct.
7514.3342 out of 5 Stars. 751 reviews4.3342 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Liposomal Glutathione+ with Resveratrol Capsules, 120 ct., $29.98
$2998current price $29.98Youtheory Liposomal Glutathione+ with Resveratrol Capsules, 120 ct.
4574.2823 out of 5 Stars. 457 reviews4.2823 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Ashwagandha Gummies, Mixed Berry, 150 ct., $26.67
$2667current price $26.67Youtheory Ashwagandha Gummies, Mixed Berry, 150 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory® NR Nicotinamide Riboside, 120ct, $29.98, $0.25/ea
$2998current price $29.98$0.25/eaYoutheory® NR Nicotinamide Riboside, 120ct
Available for ShippingShipping