Multi-Functional Cat Tower, 73.6 in., Dark Grey
Shipping

Highlights
- 73.6 inch multi-functional cat tower in dark grey, perfect for multiple cats
- Multiple levels for cats to explore and climb
- Includes a top removable teaser wand for play
- Features a large room condo for rest and privacy
- Equipped with a soft hammock and spacious platform for lounging


Members also considered
Petkit Eversweet Solo SE Smart Pet Water Fountain $24.00
$2400current price $24.00Petkit Eversweet Solo SE Smart Pet Water Fountain
454.5778 out of 5 Stars. 45 reviews4.5778 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetkit Fresh Element Solo Smart Pet Food Dispenser $54.00
$5400current price $54.00Petkit Fresh Element Solo Smart Pet Food Dispenser
154.4 out of 5 Stars. 15 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs. $22.62 $0.51/lb
$2262current price $22.62$0.51/lbFresh Step Total Control Scented Clumping Litter with Febreze Freshness, 44 lbs.
120794.784 out of 5 Stars. 12079 reviews4.784 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs $18.38 $0.38/oz
$1838current price $18.38$0.38/ozTemptations Classics Mixups Chicken, Catnip, and Seafood Adult Cat Treats, 16 oz., 3 tubs
47164.8547 out of 5 Stars. 4716 reviews4.8547 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor $38.74 $0.27/oz
$3874current price $38.74$0.27/ozOptions from $38.74 – $40.26Purina Fancy Feast Variety Pack, Wet Cat Food, 48 ct., 3 oz., Choose Flavor
9034.7398 out of 5 Stars. 903 reviews4.7398 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans $42.98 $0.13/oz
$4298current price $42.98$0.13/ozPurina Friskies Wet Cat Food Gravy Pleasers Variety Pack with Fully Load’d, Meaty Bits, and Prime Filets, 60 ct., 5.5 oz. Cans
3214.5919 out of 5 Stars. 321 reviews4.5919 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCasa Leo’s Loo Too Self-Cleaning Litter Box Bundle $599.00
$59900current price $599.00Casa Leo’s Loo Too Self-Cleaning Litter Box Bundle
564.75 out of 5 Stars. 56 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Multi-Level Fun for Your Feline Friend
Introducing the 73.6 inch Multi-Functional Cat Tower in a sleek dark gray color. This tower is designed to provide your cat with multiple climbing levels, ensuring endless fun and exercise. It's not just about play, though. This tower also offers spaces for relaxation, making it a perfect all-in-one solution for your cat's needs.
Comfortable Spaces for Relaxation
This tower features a cozy large condo and a soft hammock, providing your cat with comfortable spots to rest and sleep. Whether they prefer to curl up in a secluded spot or stretch out in the open, this tower has got them covered. The spacious platform is also perfect for lounging, giving your cat a high vantage point to observe their surroundings.
Interactive Playtime Features
For those times when your cat is in the mood for play, this tower comes equipped with a top removable teaser wand. This adds an extra element of fun and can help keep your cat entertained for hours. The 72-inch Multi-Functional Cat Tower is the perfect blend of relaxation and active play, making it a must-have for any cat owner.
Specifications
Size: 23x19x73.6 inch
Key Features: Multiple levels for cats to climb, top removable teaser wand, large room condo, soft hammock, and big platform
Pet Life Stage: Suitable for all pet life stages
Breed Size: Suitable for all breed sizes
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 14 reviews
Awesome Product!
I recently purchased this for my 2 year old cat Domino who loves to climb everything in the house. He immediately took to it and has enjoyed every minute of it since I finished putting it together. I’m very happy with it and highly recommend this if you want a quality cat tower. It was super easy to assemble and didn’t take long at all. It is very well made and extremely sturdy, there are no worries about it tipping over or being wobbly.
Jack sleeps in the "cave" from the first night on
fortunately i was able to buy one from the store already assembled. although it was a little hard to get in and out of the car and into my house, it was well worth it i was going to buy some catnip to entice the cats onto it but they were on it before we had it in the right spot. so far so good. they seems to enjoy it and one cat slept in the "cave" the first night. note that it is over 6 feet tall.
The Perfect Tree for my Cats!
I have two big cats, and they instantly took to this tree. It's now their favorite spot for playing, hiding, and getting a great view for window-watching. It feels incredibly sturdy and durable, which is crucial for active, full-sized cats. This tower has been a fantastic addition!
Items you may like
Nutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
SponsoredMembers-only priceNutramax Cosequin Joint Health Supplement for Cats, 55 capsules
2814.6726 out of 5 Stars. 281 reviews4.6726 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs. $25.48 $0.80/lb
$2548current price $25.48$0.80/lbMeow Mix, Original Choice Flavor Adult Dry Cat Food, Heart Healthy & Oral Care Formula, 32 lbs.
100744.7713 out of 5 Stars. 10074 reviews4.7713 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs. $25.98 $1.33/lb
$2598current price $25.98$1.33/lbPurina Tidy Cats Multi-Cat Light Weight Clumping Cat Litter, 19.5 lbs.
152914.3153 out of 5 Stars. 15291 reviews4.3153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197884.7978 out of 5 Stars. 19788 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs. $25.98 $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow Complete, Chicken Flavored, Dry Cat Food, 25 lbs.
21474.7694 out of 5 Stars. 2147 reviews4.7694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPurina, Cat Chow, Chicken Indoor Adult Dry Cat Food, Hairball and Healthy Weight, 25 lbs. $25.98 $1.04/lb
$2598current price $25.98$1.04/lbPurina, Cat Chow, Chicken Indoor Adult Dry Cat Food, Hairball and Healthy Weight, 25 lbs.
62964.8161 out of 5 Stars. 6296 reviews4.8161 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173904.8553 out of 5 Stars. 17390 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFresh Step Drawstring Litter Box Liner Bundle, Fresh Scent, Multiple Sizes, 30 ct. $10.48 $0.35/ea
$1048current price $10.48$0.35/eaOptions from $10.48 – $12.88Fresh Step Drawstring Litter Box Liner Bundle, Fresh Scent, Multiple Sizes, 30 ct.
134.6923 out of 5 Stars. 13 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Collapsible Cat Condo, 24 x 17 x 15 in., Choose Color $24.98
$2498current price $24.98Member’s Mark Collapsible Cat Condo, 24 x 17 x 15 in., Choose Color
Available for ShippingShippingPetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
Members-only pricePetAction Pro for Cats and Kittens 8 Month Supply
2704.1556 out of 5 Stars. 270 reviews4.1556 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88524.8368 out of 5 Stars. 8852 reviews4.8368 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping