MiraLAX Gentle Constipation Relief Laxative Powder 34 Dose, 2 ct.
Shipping

Highlights
Product is FSA & HSA eligible.
Shop more FSA & HSA eligible products HERE
- Two 34 dose bottle of laxative powder
- Effective relief from occasional constipation
- Each serving contains 17g of the active ingredient, Polyethylene Glycol 3350
- Dissolves easily in beverages; no added taste or grit
- #1 recommended laxative by doctors, gastroenterologists & pharmacists
Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct., $18.98, $0.06/ea

Excedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.


Members also considered
Nexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct., $25.28, $0.60/ea
Sponsored$2528current price $25.28$0.60/eaNexium 24HR Acid Reducer Heartburn Relief Capsules with Esomeprazole Magnesium, 42 ct.
16684.72 out of 5 Stars. 1668 reviews4.72 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49834.8694 out of 5 Stars. 4983 reviews4.8694 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDulcolax Comfort-Coated Laxative Tablets, 200 ct., $23.98, $0.12/ea
$2398current price $23.98$0.12/eaDulcolax Comfort-Coated Laxative Tablets, 200 ct.
26994.4502 out of 5 Stars. 2699 reviews4.4502 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCulturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct., $29.98, $0.37/ea
Sponsored$2998current price $29.98$0.37/eaCulturelle Digestive Daily Probiotics Capsules, 80 ct.
23014.7701 out of 5 Stars. 2301 reviews4.7701 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Sugar-Free Powder, Orange, 26.6 oz., 2 pk., $41.98, $0.79/oz
$4198current price $41.98$0.79/ozMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Sugar-Free Powder, Orange, 26.6 oz., 2 pk.
29484.8083 out of 5 Stars. 2948 reviews4.8083 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMiraFAST Soft Chews, Gentle Constipation Relief for Kids & Adults, Mixed Berry Flavor, 100 ct., $22.98, $0.23/ea
$2298current price $22.98$0.23/eaMiraFAST Soft Chews, Gentle Constipation Relief for Kids & Adults, Mixed Berry Flavor, 100 ct.
5764.4392 out of 5 Stars. 576 reviews4.4392 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Stool Softener Softgels, 100 mg Docusate Sodium, 600 ct., $8.53, $0.01/ea
$853current price $8.53$0.01/eaMember's Mark Stool Softener Softgels, 100 mg Docusate Sodium, 600 ct.
14494.7502 out of 5 Stars. 1449 reviews4.7502 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDigestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct., $19.38, $0.16/ea
$1938current price $19.38$0.16/eaFrom $19.38Digestive Advantage Daily Probiotic Gummies, 120 ct.
16614.7724 out of 5 Stars. 1661 reviews4.7724 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct., $17.98, $0.08/ea
$1798current price $17.98$0.08/eaVitafusion Fiber Well Sugar Free Gummy Vitamin Supplement, 220 ct.
32634.7331 out of 5 Stars. 3263 reviews4.7331 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Supplement Powder, Orange, 55 oz., 2 pk., $44.98, $0.41/oz
$4498current price $44.98$0.41/ozMetamucil Psyllium 4in1 Fiber Supplement Powder, Orange, 55 oz., 2 pk.
16254.8092 out of 5 Stars. 1625 reviews4.8092 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPhysician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
Members-only pricePhysician's Choice 60 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
11024.7586 out of 5 Stars. 1102 reviews4.7586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
MiraLAX is a polyethylene glycol (PEG 3350) laxative powder made for providing gentle constipation relief. Polyethylene glycol has strong clinical evidence to improve occasional constipation. Constipation is generally considered to be fewer than three bowel movements per week. Unlike some laxatives which stimulate the nerves, MiraLAX is a non stimulant osmotic laxative, working naturally with the water in your body to hydrate, soften, and ease stool through the colon gently.
Since going on the market as an OTC laxative in 2007, MiraLAX has been the #1 Physician Recommended OTC brand of laxative. MiraLAX provides constipation relief without causing harsh side effects like cramping, bloating, sudden urgency, and gas. MiraLAX is a gentle laxative designed to treat occasional constipation. Constipation can be caused by lifestyle factors such as stress, diet, travel, medications, and lack of exercise. It can be defined by fewer than normal bowel movements, difficulty passing stool and abdominal bloating.
MiraLAX is made for easy, convenient mixing and is unflavored with no added taste or grit. To use, fill bottle cap to the indicated line (white section in cap) and pour into 4 to 8 ounces of hot or cold beverage. Beverages include but are not limited to: coffee, tea, juice, milk and more. MiraLAX generally produces a bowel movement in 1-3 days.
Specifications
- Use Instructions: For adults and children 17 years and older Ask your doctor before use for children 16 years and younger Use as directed
- Pack Size: ​2 bottles
34 doses in each bottle - Shelf Life: N/A
- FSA/HSA Eligible?: Yes
- Allergen + Warnings information: Do not use if you are allergic to polyethylene glycol
Do not use if you have a kidney disease - Full Ingredient list: Polyethylene Glycol 3350
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness, or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Indications
Health Concern
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 910 reviews
Verified Purchase
Very Effective
"This is a product that has been on the market for a long time and has been very effective. We have never had any side effects, and it works in a very natural way. It is flavorless and colorless."
Verified Purchase
Takes a load off!
I was having a lot of trouble going with several side effects like cramping and spastic sphincter and bloodletting and pain. After a few doses of this amazing powder, I nearly blew the bowl off of the commode. This product makes everything come out long and smooth.
Verified Purchase
Works Great!
Works gently throughout the day. I mix it in my 1st cup of coffee ( have to be sure to use coffee only until it is melted - if you add milk before it is melted in the coffee it forms big lumps that are disgusting) - Add miralax, then coffee and stir - Then add your creamer or milk along with more coffee
Other popular items in Over-the-Counter Medication
Tylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct., $21.48, $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
60854.7992 out of 5 Stars. 6085 reviews4.7992 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct., $19.98, $0.07/ea
$1998current price $19.98$0.07/eaOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct.
14614.7235 out of 5 Stars. 1461 reviews4.7235 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct., $34.98, $0.16/ea
$3498current price $34.98$0.16/eaMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct.
10234.4555 out of 5 Stars. 1023 reviews4.4555 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBenadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk., $17.48
$1748current price $17.48Benadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk.
5274.7002 out of 5 Stars. 527 reviews4.7002 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk., $14.98, $3.75/ea
$1498current price $14.98$3.75/eaVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk.
1234.7317 out of 5 Stars. 123 reviews4.7317 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct., $19.98, $0.22/ea
$1998current price $19.98$0.22/eaMember's Mark Women's Daily Probiotic Capsules, 90 ct.
11384.7153 out of 5 Stars. 1138 reviews4.7153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Esomeprazole Magnesium Capsules, 20 mg, 42 ct., $9.96, Was $12.98, $0.24/ea
Now$996current price Now $9.96, Was $12.98$12.98$0.24/ea$3.02 offMember's Mark Esomeprazole Magnesium Capsules, 20 mg, 42 ct.
23444.8451 out of 5 Stars. 2344 reviews4.8451 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24014.8209 out of 5 Stars. 2401 reviews4.8209 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397084.4155 out of 5 Stars. 39708 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk., $11.98, $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257614.8584 out of 5 Stars. 25761 reviews4.8584 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278334.8294 out of 5 Stars. 27833 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct., $19.88, $0.28/ea
$1988current price $19.88$0.28/eaOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct.
8074.6022 out of 5 Stars. 807 reviews4.6022 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping