Midol Complete On The Go Caplets for Menstrual Pain Relief, 50 count, (25 packs of 2)
Shipping

Highlights
- Midol Complete's caffeine (diuretic) and antihistamine ingredients help reduce bloating and water-weight gain
- Midol Complete caplets contain 500 mg of acetaminophen, 60 mg of caffeine, and 15 mg of pyroxamine maleate
- Midol long lasting relief is recommended for use by adults and children 12 years and older
- Midol long lasting relief offers an extended release acetaminophen pain reliever that tackles premenstrual headaches and cramps for up to 8 hours.
- Portable menstrual pain relief caplets in convenient on-the-go pouches
- Helps relieve period cramps, headache, backache, and muscle pain
- Made with acetaminophen, caffeine, and pyrilamine maleate
Icy Hot Lidocaine No-Mess Pain Relief, 6.5 fl. oz., 3 pk. $16.98 $0.87/foz

Icy Hot Lidocaine No-Mess Pain Relief, 6.5 fl. oz., 3 pk.


Members also considered
Advil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.
SponsoredMembers-only priceAdvil Dual Action Coated Caplets w/ Acetaminophen, 240 ct.
93494.7327 out of 5 Stars. 9349 reviews4.7327 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingExcedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct. $18.98 $0.06/ea
$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Migraine Pain Relief Caplets, 300 ct.
62144.7649 out of 5 Stars. 6214 reviews4.7649 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct. $18.98 $0.06/ea
$1898current price $18.98$0.06/eaExcedrin Extra Strength Pain Reliever Caplets, 300 ct.
63624.7476 out of 5 Stars. 6362 reviews4.7476 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAdvil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct. $20.98 $0.09/ea
Sponsored$2098current price $20.98$0.09/eaAdvil Liqui-Gels Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Capules, 240 ct.
27134.8588 out of 5 Stars. 2713 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct. $13.86 $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct. $11.98
$1198current price $11.98Member's Mark Extra Strength Acetaminophen Caplets, 500 mg, 1200 ct.
8814.8138 out of 5 Stars. 881 reviews4.8138 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct. $13.47 $0.03/ea
$1347current price $13.47$0.03/eaMember's Mark Extra Strength Acetaminophen 500mg Gelcaps, 400 ct.
23604.8462 out of 5 Stars. 2360 reviews4.8462 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct. $21.48 $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol Extra Strength Rapid Release Gelcaps, 500 mg. Acetaminophen, 290 ct.
60894.7993 out of 5 Stars. 6089 reviews4.7993 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk. $12.98 $0.26/ea
$1298current price $12.98$0.26/eaTylenol Extra Strength, 500 mg. Acetaminophen, 2 caplets/pk., 50 pk.
18204.7527 out of 5 Stars. 1820 reviews4.7527 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk. $13.97 $0.03/ea
$1397current price $13.97$0.03/eaMember's Mark Arthritis Pain Extended Release Tablets, 650 mg Acetaminophen, 200 ct./pk., 2 pk.
22324.8405 out of 5 Stars. 2232 reviews4.8405 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAdvil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct. $11.28 $0.23/ea
$1128current price $11.28$0.23/eaAdvil Pain Reliever and Fever Reducer, Ibuprofen 200mg Tablets, 100 ct.
90954.7 out of 5 Stars. 9095 reviews4.7 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct. $12.98 $0.03/ea
$1298current price $12.98$0.03/eaMember's Mark Extra Strength Acetaminophen PM Gelcaps, 375 ct.
16034.8503 out of 5 Stars. 1603 reviews4.8503 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct. $21.48 $0.07/ea
$2148current price $21.48$0.07/eaTylenol 8-Hr. Arthritis Pain Caplets, 650 mg Acetaminophen, 290 ct.
43134.812 out of 5 Stars. 4313 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAleve Soft-Grip Arthritis Caplets, 320 ct. $21.98 $0.07/ea
$2198current price $21.98$0.07/eaAleve Soft-Grip Arthritis Caplets, 320 ct.
10944.8684 out of 5 Stars. 1094 reviews4.8684 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAdvil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct. $19.98 $0.06/ea
$1998current price $19.98$0.06/eaAdvil Pain Reliever and Fever Reducer Ibuprofen Tablets, 360 ct.
98104.6776 out of 5 Stars. 9810 reviews4.6776 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Designed for Teens and Adults
Midol Long Lasting Relief is suitable for adults and children aged 12 years and older, making it a reliable choice for teens and adults alike. This product is specifically formulated to help alleviate premenstrual cramps and PMS-related headaches, providing targeted relief during those challenging days.Comprehensive Relief for PMS Symptoms
Midol Long Lasting Relief is your go-to solution for addressing multiple PMS symptoms. It effectively treats headaches, menstrual cramps, backaches, and muscle aches associated with periods. Additionally, its unique formula helps combat bloating, water retention, and water-weight gain with the aid of caffeine (diuretic) and antihistamine ingredients.Extended Pain Relief
Featuring an extra-strength ingredient, Midol Long Lasting Relief contains extended-release acetaminophen. This powerful pain reliever is designed to provide up to 8 hours of relief from premenstrual headaches and cramps, ensuring long-lasting comfort throughout the day.Specifications
Ingredients: Acetaminophen 500 mg, Caffeine 60 mg, Pyrilamine maleate 15 mg, Carnauba wax, croscarmellose sodium, FD&C blue #2 aluminum lake, hypromellose, magnesium stearate, microcrystalline cellulose, pregelatinized starch, propylene glycol, shellac, titanium dioxide, triacetin.
Designed for period symptom relief you can take anywhere
Suitable for adults and children 12 years and older
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 498 reviews
Effective.
Always a must have. It’s effective every time. And you can buy it anywhere. As a girly with horrible periods these help me get through those tough heavy days.
The maximum.
I love these capsules, their texture is good, it weighs nothing, their size is normal, I always look for their availability, I highly recommend them since I take them, it relieves the menstrual pains.
Works wonders
I definitely would recommend these for those who have bad cramps. These work great for me and there’s two in a pouch which is so good!! They last for so long.
Items you may like
KT Tape PRO Black, 20 ct., 2 pk. $29.98
Sponsored$2998current price $29.98KT Tape PRO Black, 20 ct., 2 pk.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Motrin Pain Reliever/Fever Reducer NSAID, 100 mg Ibuprofen, Original Berry 4 oz., 3 pk.
9854.8112 out of 5 Stars. 985 reviews4.8112 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct. $20.98 $0.06/ea
$2098current price $20.98$0.06/eaTylenol Extra Strength Caplets, 500 mg., Acetaminophen, 325 ct.
54004.7985 out of 5 Stars. 5400 reviews4.7985 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingThermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack $27.98
Sponsored$2798current price $27.98Thermacare Back Pain Relief Therapy Heatwraps, L-XL, 10 pack
1514.596 out of 5 Stars. 151 reviews4.596 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk. $12.98 $1.08/foz
$1298current price $12.98$1.08/fozChildren's Tylenol Oral Suspension, Dye Free, Cherry, 4 oz., 3 pk.
15954.8144 out of 5 Stars. 1595 reviews4.8144 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVoltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz. $39.98 $3.24/oz
$3998current price $39.98$3.24/ozVoltaren Topical Arthritis Pain Relief Gel, 5.3 oz. 2 pk., + 1.7 oz.
88904.4862 out of 5 Stars. 8890 reviews4.4862 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz. $23.88 $1.49/foz
$2388current price $23.88$1.49/fozBlue Stop Max Massage Gel for Body Aches, 16 fl. oz.
8334.6435 out of 5 Stars. 833 reviews4.6435 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMotrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct. $17.78 $0.06/ea
$1778current price $17.78$0.06/eaMotrin IB Pain Reliever Caplets, 200 mg. Ibuprofen, 300 ct.
7154.7091 out of 5 Stars. 715 reviews4.7091 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct. $9.71 $0.04/ea
$971current price $9.71$0.04/eaFrom $9.71Bayer Chewable Aspirin Regimen Low Dose Pain Reliever Tablets, 81mg, Orange, 252 ct.
194.8421 out of 5 Stars. 19 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSalonpas Lidocaine Pain-Relieving Gel-Patch, 15 ct. $17.48 $1.17/ea
$1748current price $17.48$1.17/eaSalonpas Lidocaine Pain-Relieving Gel-Patch, 15 ct.
18254.5227 out of 5 Stars. 1825 reviews4.5227 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping