Member's Mark Yellowfin Ahi Tuna, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- Wild caught ahi tuna
- Great grilled, broiled, smoked, seared, baked or pickled
- Medium flavor with a medium-firm texture


Members also considered
Honey Smoked Salmon, Original Flavor, 12 oz. $13.48 $1.12/oz
Sponsored$1348current price $13.48$1.12/ozHoney Smoked Salmon, Original Flavor, 12 oz.
18144.6395 out of 5 Stars. 1814 reviews4.6395 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound $32.00 $11.47/lb
$3200current price $32.00avg. price$11.47/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
57294.6202 out of 5 Stars. 5729 reviews4.6202 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Steelhead Trout Fillet, priced per pound $22.94 $9.76/lb
$2294current price $22.94avg. price$9.76/lbFinal cost by weightMember's Mark Steelhead Trout Fillet, priced per pound
18844.6799 out of 5 Stars. 1884 reviews4.6799 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skin-On Atlantic Salmon Fillet, priced per pound $33.91 $10.87/lb
Instant Savings
$3391current price $33.91avg. price$10.87/lbFinal cost by weight$2 off per packageEnds Oct 25Member's Mark Farm Raised Skin-On Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
32194.5744 out of 5 Stars. 3219 reviews4.5744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Chilean Seabass, priced per pound $49.28 $32.85/lb
$4928current price $49.28avg. price$32.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Chilean Seabass, priced per pound
2464.6 out of 5 Stars. 246 reviews4.6 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound $19.24 $7.26/lb
$1924current price $19.24avg. price$7.26/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound
10984.5027 out of 5 Stars. 1098 reviews4.5027 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Flame Roasted and Smoked Salmon Slices, 10 oz. $12.77 $1.28/oz
$1277current price $12.77$1.28/ozMember's Mark Farm Raised Flame Roasted and Smoked Salmon Slices, 10 oz.
23914.5634 out of 5 Stars. 2391 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound $24.95 $9.98/lb
$2495current price $24.95avg. price$9.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound
52664.5444 out of 5 Stars. 5266 reviews4.5444 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Member's Mark Wild Caught Yellowfin Ahi Tuna makes a delicious addition to meal time. It can be prepared in a number of ways to suit everyone at the table.
How Should I Cook the Wild Caught Yellowfin Ahi Tuna?
This delightful fish can be cooked in several different ways. Grill it up with a side of rice for a healthy, hearty meal that will leave everyone satisfied. Another way to cook the ahi tuna steaks is searing. First, prepare a mix of your favorite herbs and spices to season the fish. You might try mixing salt and pepper with some garlic, red pepper flakes, basil or oregano. The great thing about this type of cooking is that you can tailor the mix for a taste that's exactly what you prefer. If you like spicier foods, you might try higher heat options; if you prefer a milder flavor, stick with herbs and seasonings that have less of a kick. There are so many wonderful options you can experiment with. Once you're ready to cook your Wild Caught Yellowfin Ahi Tuna, coat it on all sides with your spice mixture, then place it in a preheated skillet and cook it for about two minutes on each side. You should keep a close eye on it as it cooks to be sure it's done to the level you like.
Is the Wild Caught Yellowfin Ahi Tuna a Healthy Option?
This fresh tuna is a wonderfully healthy fish. It's a great source of protein and has plenty of good fats. It's an abundant source of potassium and vitamin B-12, which means that it's good for the function of your nerves and brain. Great for parties, family dinners and more. If you've got family coming over for dinner, throw a few ahi tuna steaks on the grill for an evening of delicious fun. Or you can try slicing up some broiled tuna and placing it on top of a crispy green salad for a nutritious meal at your next summertime pool party. The fish has a medium flavor and texture, which makes it perfect for a wide variety of palates.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep refrigerated
- Skinless
- Boneless
Ingredients: yellowfin tuna.
Allergy Information:: Contains tuna.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 227 reviews
Verified Purchase
Great quality
I use it for sashimi
Verified Purchase
Good for Sashimi
The quality was awesome and was able to delight my guests with Sashimi
Verified Purchase
Fresh as can be in the desert.
This is the freshest Tuna near me. Great for poke bowls or burritos.
Items you may like
Ball Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
Sponsored$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
93054.6869 out of 5 Stars. 9305 reviews4.6869 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTransOcean Crab Classic Imitation Crab, Flake Style, 2 lbs. $6.74 $3.37/lb
$674current price $6.74$3.37/lbTransOcean Crab Classic Imitation Crab, Flake Style, 2 lbs.
37024.6718 out of 5 Stars. 3702 reviews4.6718 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $18.97 $9.48/lb
$1897current price $18.97$9.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Cooked Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
41924.7252 out of 5 Stars. 4192 reviews4.7252 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shrimp Tray with Cocktail Sauce, priced per pound $16.45 $9.14/lb
$1645current price $16.45avg. price$9.14/lbFinal cost by weightMember's Mark Shrimp Tray with Cocktail Sauce, priced per pound
18434.3256 out of 5 Stars. 1843 reviews4.3256 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Garlic Pesto Pre-portioned Salmon Fillet, priced per pound $38.58 $11.87/lb
$3858current price $38.58avg. price$11.87/lbFinal cost by weightMember’s Mark Garlic Pesto Pre-portioned Salmon Fillet, priced per pound
36494.8624 out of 5 Stars. 3649 reviews4.8624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222534.7306 out of 5 Stars. 22253 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
41004.6337 out of 5 Stars. 4100 reviews4.6337 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk. $22.77 $4.55/lb
$2277current price $22.77$4.55/lbJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk.
71314.7695 out of 5 Stars. 7131 reviews4.7695 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound $27.64 $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70644.652 out of 5 Stars. 7064 reviews4.652 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51784.5379 out of 5 Stars. 5178 reviews4.5379 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound $29.49 $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
70044.6184 out of 5 Stars. 7004 reviews4.6184 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery