Member's Mark White Half Sheet Cake, Frozen, Case, 6 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- Frozen un-iced vanilla cake
- Case sale solution for food service operators
- Individually wrapped
- Includes 6 half sheet cakes per case
- Thaw before use


Members who viewed this also viewed
Member's Mark Un-Iced White Cupcakes, Frozen, Case, 150 ct., $37.16, $0.25/ea
$3716current price $37.16$0.25/eaMember's Mark Un-Iced White Cupcakes, Frozen, Case, 150 ct.
75 out of 5 Stars. 7 reviews5 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cinnamon Rolls, Frozen, Case, 96 ct., $80.72, $0.84/ea
$8072current price $80.72$0.84/eaMember's Mark Cinnamon Rolls, Frozen, Case, 96 ct.
153.4667 out of 5 Stars. 15 reviews3.4667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chocolate Half Sheet Cake, Frozen, Case, 6 ct., $46.26, $7.71/ea
$4626current price $46.26$7.71/eaMember's Mark Chocolate Half Sheet Cake, Frozen, Case, 6 ct.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Gourmet Brownie Tray, Frozen, Case, 96 ct., $71.32, $0.74/ea
$7132current price $71.32$0.74/eaMember's Mark Gourmet Brownie Tray, Frozen, Case, 96 ct.
64.8333 out of 5 Stars. 6 reviews4.8333 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chocolate 10" Round Layer Cake, Frozen, Case, 12 ct., $47.26, $3.94/ea
$4726current price $47.26$3.94/eaMember's Mark Chocolate 10" Round Layer Cake, Frozen, Case, 12 ct.
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Folded Danish Pucks, Frozen, Case, 48 ct., $40.02, $0.83/ea
$4002current price $40.02$0.83/eaMember's Mark Folded Danish Pucks, Frozen, Case, 48 ct.
52.2 out of 5 Stars. 5 reviews2.2 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Breakfast Platter, Five Flavor Assortment, 40 ct., $20.93, $0.52/ea
$2093current price $20.93$0.52/eaMember's Mark Breakfast Platter, Five Flavor Assortment, 40 ct.
21954.1431 out of 5 Stars. 2195 reviews4.1431 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
This frozen case of Member's Mark White Half Sheet Cake offers the option to stock up on six chocolate cakes for large events, catering, bakeries, restaurant or other foodservice locations. Each cake is made with high-quality ingredients and comes without icing so you can decorate them however you would like.
Great for Bakeries
Any foodservice location can benefit from using this set of vanilla cakes. If you host events or serve birthday cake, this case makes it simple to stock up and be ready for whatever comes your way. Without the addition of icing, each cake can be made to the customer's specifications in terms of icing, decorations and extras. In addition to being a great convenience for bakeries, these chocolate cakes also work well for catering and buffet lines where you need large amounts of food.
Tasty Cake Ready in Minutes
With this case of vanilla cake, there's no reason to spend hours baking. These vanilla cake cases are a convenient option when you don't have time to do everything on your own. Cut the time needed to bake the cake and spend your time making sure the outside is perfect for the recipient of the cake. The cakes are moist and delicious, so your guests are sure to enjoy them and all the work you do to make them special.
Ways to Decorate
There are tons of options for decorating a white birthday cake. You can go with understated icing and sprinkles design with birthday candles. If you want something to strike awe in your guests, consider building a layer cake with sugared candies and delicate decorations that will appeal. With so many cakes, you can do different things based on your current need.
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is a Sam’s Club brand that serves high-quality products but with member pricing. The line of food features items with different premium qualities from convenient packaging and eco-friendly packaging to organic ingredients and fair-trade ingredients.
Specifications
- Quantity: 6 ct..
- Follow use-by date on label
Net weight:
Ingredients:
Storage & Handling: Allow to thaw for 20 minutes prior to icing.
Case Sale Orders Order requires 24 hours advance notice, although the item maybe available for pick-up sooner
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3 reviews
Verified Purchase
Bulk Frozen cakes
This was one of our best choices for a large recipe of Strawberry Poked Cheesecake Desserts to serve at a Ladies Retreat! We didn’t have to make the cakes! We purchased a box of these frozen made vanilla cakes! Once the day arrived we pulled them out, put them in some disposable containers, added the extra touches, (the poking and adding the strawberry jello, letting it chill, adding the cheesecake/real strawberry mixture over top, then topped with cool whip and some real strawberries on each individual cut!)! It was delicious! The texture was perfect! It saved a lot of extra work and cleanup! Got a big event and need to serve some cake that you have specific recipes for, here’s your go to! Economical in price, as well.
Best White Cake
Best white cake around!! Perfect taste, perfect texture. Just delish.
No listing of ingredients?!
Where's the ingredient list?
Other popular items in Member's Mark Grocery & Essentials
Member's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound, $32.66, $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49714.7218 out of 5 Stars. 4971 reviews4.7218 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct., $5.96, $0.50/ea
$596current price $5.96$0.50/eaMember's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct.
115554.6344 out of 5 Stars. 11555 reviews4.6344 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct., $19.93, $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81734.6935 out of 5 Stars. 8173 reviews4.6935 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chocolate Chunk Cookies, 18 ct., $7.48, $0.42/ea
$748current price $7.48$0.42/eaMember's Mark Chocolate Chunk Cookies, 18 ct.
165874.7634 out of 5 Stars. 16587 reviews4.7634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Tart & Sweet Apple Turnover, 8 ct., $5.98, $0.75/ea
$598current price $5.98$0.75/eaMember's Mark Tart & Sweet Apple Turnover, 8 ct.
79004.2795 out of 5 Stars. 7900 reviews4.2795 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Powdered Sugar, 7 lbs., $6.98, $0.06/oz
$698current price $6.98$0.06/ozMember's Mark Powdered Sugar, 7 lbs.
32974.7974 out of 5 Stars. 3297 reviews4.7974 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245354.8632 out of 5 Stars. 24535 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz., $5.64, $0.25/oz
$564current price $5.64$0.25/ozMember's Mark Tandoori Style Naan Bites, 22.2 oz.
34444.5906 out of 5 Stars. 3444 reviews4.5906 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mini Candy Cookies, 36 ct., $7.78, $0.22/ea
$778current price $7.78$0.22/eaMember's Mark Mini Candy Cookies, 36 ct.
36174.3276 out of 5 Stars. 3617 reviews4.3276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Regular Hoagie Rolls, White Bread, 12 ct., $6.98, $0.58/ea
$698current price $6.98$0.58/eaMember's Mark Regular Hoagie Rolls, White Bread, 12 ct.
27094.3935 out of 5 Stars. 2709 reviews4.3935 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 9" New York Style Cheesecake, Frozen, 12 slices, $14.84, $1.24/ea
$1484current price $14.84$1.24/eaMember's Mark 9" New York Style Cheesecake, Frozen, 12 slices
33844.7169 out of 5 Stars. 3384 reviews4.7169 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct., $19.93, $0.33/ea
$1993current price $19.93$0.33/eaMember's Mark Holiday Cookie Tray, 60 ct.
18804.3367 out of 5 Stars. 1880 reviews4.3367 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery