Member’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- USDA Choice Angus beef aged for optimal tenderness
- Packaged on a tray
- Cut fresh in club daily
- Excellent when braised or slow cooked for stews and chili
- 23g protein per serving
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs., $31.56, $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members also considered
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs., $31.56, $15.78/lb
Sponsored$3156current price $31.56$15.78/lbSadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
41464.2557 out of 5 Stars. 4146 reviews4.2557 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound, $27.64, $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70414.6518 out of 5 Stars. 7041 reviews4.6518 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound, $24.88, $5.98/lb
$2488current price $24.88avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
28644.5667 out of 5 Stars. 2864 reviews4.5667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound, $20.16, $6.38/lb
$2016current price $20.16avg. price$6.38/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound
31804.3893 out of 5 Stars. 3180 reviews4.3893 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58394.746 out of 5 Stars. 5839 reviews4.746 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound, $64.12, $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40944.6341 out of 5 Stars. 4094 reviews4.6341 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound, $47.50, $13.97/lb
$4750current price $47.50avg. price$13.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
61904.4874 out of 5 Stars. 6190 reviews4.4874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound, $44.65, $11.97/lb
$4465current price $44.65avg. price$11.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound
30504.4243 out of 5 Stars. 3050 reviews4.4243 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound, $23.25, $6.74/lb
$2325current price $23.25avg. price$6.74/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound
14824.357 out of 5 Stars. 1482 reviews4.357 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound, $30.01, $6.24/lb
$3001current price $30.01avg. price$6.24/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound
14374.6799 out of 5 Stars. 1437 reviews4.6799 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound, $36.18, $14.47/lb
$3618current price $36.18avg. price$14.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound
11264.6004 out of 5 Stars. 1126 reviews4.6004 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound, $16.99, $5.86/lb
$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
27174.7556 out of 5 Stars. 2717 reviews4.7556 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Top Sirloin Steaks, priced per pound, $35.89, $9.97/lb
$3589current price $35.89avg. price$9.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Top Sirloin Steaks, priced per pound
17754.418 out of 5 Stars. 1775 reviews4.418 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound, $61.60, $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Made for Slow-Cooked Favorites
Member’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat delivers rich beef flavor and tender results for comforting, slow-cooked meals. Made from carefully selected Angus beef, it’s grain-finished for marbling and aged for optimal tenderness. With 23g of protein per serving, it’s a hearty choice for everything from classic beef stew to soups, chili and more.
Low and Slow for Tender Results
Beef stew meat is ideal for moist-heat cooking methods that give the beef time to become tender and flavorful. For best results, brown the beef first to develop a savory crust, then slowly simmer it with broth, vegetables and seasonings until fork-tender. It also works well in a Dutch oven, slow cooker or other favorite braised-beef recipes.
Hearty Beef Stew
Turn this versatile beef into a cozy, satisfying meal for family dinners or meal prep.
Ingredients
- 2 lbs. Member’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat
- 2 tbsp. cooking oil
- 1 large onion, chopped
- 3 cloves garlic, minced
- 2 tbsp. tomato paste
- 4 cups beef broth
- 1 tsp. dried thyme
- 1 bay leaf
- 1 lb. carrots, cut into 1-inch pieces
- 1 lb. potatoes, cut into 1-inch pieces
- Salt and pepper to taste
- Bread for serving
Directions
- Season the beef: Pat the beef dry and season with salt and pepper
- Brown the beef: Heat 1 tbsp. oil in a large Dutch oven or heavy pot over medium-high heat. Working in batches, brown the beef on all sides, then transfer to a plate
- Build the flavor: Add remaining oil if needed. Cook onion for 5–7 minutes or until softened. Add garlic and tomato paste and cook for about 1 minute
- Simmer until tender: Return beef to the pot and add broth, thyme and bay leaf. Bring to a gentle simmer, cover and cook over low heat for 1½–2 hours
- Add the vegetables: Stir in carrots and potatoes. Cover and continue cooking for 45–60 minutes, or until the beef and vegetables are tender
- Finish and serve: Remove the bay leaf, season to taste and serve warm with some crusty bread for dipping
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced per pound
Ingredients: Beef
This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,081 reviews
Verified Purchase
Good beef chunks
Good beef for the stew. I don’t understand why beef is so expensive right now. I can’t afford to buy steak so I have to buy beef stew meat, and make chili.
Verified Purchase
Stew meat and more
A great value buy, and buy the large package so you can freeze part of it for future use. I put this in the crockpot with lots of cut veggies, spices, and diced yellow or sweet potatoes. Six hours later it is ready and melts in your mouth full of flavor!
Verified Purchase
Stew Meat goes a long ways
I cook a lot and I can't keep enough stew meat in this house. The meat is so fresh and tender and for my household we go through the whole pack cooking one meal. It is convenient if you buy this large package and break it down into a few different meals. I wish I could do that but instead I buy a pack each time I go to Sam's to stock up.
Other popular items in Beef
Member's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Cowboy Ribeye, Cryovac, priced per pound, $354.30, $13.84/lb
$35430current price $354.30avg. price$13.84/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Cowboy Ribeye, Cryovac, priced per pound
154.7333 out of 5 Stars. 15 reviews4.7333 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound, $32.66, $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound, $52.40, $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
69544.5585 out of 5 Stars. 6954 reviews4.5585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound, $20.67, $6.46/lb
$2067current price $20.67avg. price$6.46/lbFinal cost by weightMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound
19034.8 out of 5 Stars. 1903 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Sirloin Steak, priced per pound, $30.63, $12.98/lb
$3063current price $30.63avg. price$12.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Sirloin Steak, priced per pound
16174.2931 out of 5 Stars. 1617 reviews4.2931 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527924.6059 out of 5 Stars. 52792 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs., $6.97, $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314354.4705 out of 5 Stars. 31435 reviews4.4705 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242533.8117 out of 5 Stars. 24253 reviews3.8117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245384.8632 out of 5 Stars. 24538 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct., $18.98, $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423674.8563 out of 5 Stars. 42367 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound, $46.13, $19.97/lb
$4613current price $46.13avg. price$19.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound
47704.5178 out of 5 Stars. 4770 reviews4.5178 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound, $33.84, $22.56/lb
$3384current price $33.84avg. price$22.56/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound
19634.3464 out of 5 Stars. 1963 reviews4.3464 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound, $29.04, $16.98/lb
$2904current price $29.04avg. price$16.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound
26484.5042 out of 5 Stars. 2648 reviews4.5042 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound, $21.18, $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound, $29.83, $6.97/lb
$2983current price $29.83avg. price$6.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound
12174.5094 out of 5 Stars. 1217 reviews4.5094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery