Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- USDA Choice Angus beef aged for optimal tenderness
- 3 ribeye steaks packaged on a tray
- Cut fresh in club daily
- Effortlessly grill for memorable meals anytime
- 18g protein per serving
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
Members also considered
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb
Sponsored$3156current price $31.56$15.78/lbSadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
41484.2543 out of 5 Stars. 4148 reviews4.2543 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound $47.50 $13.97/lb
$4750current price $47.50avg. price$13.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
61904.4874 out of 5 Stars. 6190 reviews4.4874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound $41.76 $18.98/lb
$4176current price $41.76avg. price$18.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
32194.5539 out of 5 Stars. 3219 reviews4.5539 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound
15724.479 out of 5 Stars. 1572 reviews4.479 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound $27.64 $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70434.6519 out of 5 Stars. 7043 reviews4.6519 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound $20.16 $6.38/lb
$2016current price $20.16avg. price$6.38/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound
31814.3895 out of 5 Stars. 3181 reviews4.3895 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound $243.52 $14.67/lb
$24352current price $243.52avg. price$14.67/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound
3604.4472 out of 5 Stars. 360 reviews4.4472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Top Sirloin Steaks, priced per pound $35.89 $9.97/lb
$3589current price $35.89avg. price$9.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Top Sirloin Steaks, priced per pound
17754.418 out of 5 Stars. 1775 reviews4.418 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound $190.06 $13.46/lb
$19006current price $190.06avg. price$13.46/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound
1514.2053 out of 5 Stars. 151 reviews4.2053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone In Cowboy Ribeye Steak, priced per pound $42.54 $14.47/lb
$4254current price $42.54avg. price$14.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone In Cowboy Ribeye Steak, priced per pound
15594.6895 out of 5 Stars. 1559 reviews4.6895 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Prime Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound $304.23 $17.97/lb
$30423current price $304.23avg. price$17.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Prime Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound
1534.366 out of 5 Stars. 153 reviews4.366 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Sirloin Steak, priced per pound $30.63 $12.98/lb
$3063current price $30.63avg. price$12.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Sirloin Steak, priced per pound
16174.2931 out of 5 Stars. 1617 reviews4.2931 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound $44.65 $11.97/lb
$4465current price $44.65avg. price$11.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound
30524.4246 out of 5 Stars. 3052 reviews4.4246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound $29.04 $16.98/lb
$2904current price $29.04avg. price$16.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound
26534.5028 out of 5 Stars. 2653 reviews4.5028 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound $23.25 $6.74/lb
$2325current price $23.25avg. price$6.74/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound
14824.357 out of 5 Stars. 1482 reviews4.357 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
What's Special About This Cut of Beef?
When you choose Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound, you're choosing high-quality meat made from rib cuts. These steaks are suited for dry-heat cooking methods and result in juicy, flavorful and tender steaks with 18g of protein per serving. This quality of meat lets you serve memorable meals for special occasions or whenever you feel like firing up the grill. With the USDA Choice grade, you know you're getting quality meat for everyone to enjoy. These steaks are also from grain-fed cows, which gives the meat a natural and vibrant flavor in every bite.
Steak Prep & Cooking Suggestions:
We suggest to cook steaks 1-2 days after purchase.
1. Preheat your grill to medium or use the broiler setting on your oven
2. Season the steaks with salt and pepper, or go with your own favorite flavorings.
3. For a medium steak, sear the first side for 5 minutes, flip and continue to cook for an additional 5 minutes until steak reaches an internal temperature of 145°F.
4. Let the steak rest for 5 minutes before cutting and serving; this will allow the juices to flow from the center to the exterior, resulting in a juicy and delicious steak.
Meal Idea - Pan-Seared Ribeye with Rosemary Roasted Veggies (Serves 2)
Prep Time: 15-20 minutes (plus optional steak rest) / Cook Time: 25-30 minutes
Ingredients
- 2 ct. Member's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steaks
- For Steak: 1 tbsp olive oil, 1 tsp coarse salt, 1/2 tsp black pepper.
- Finish: 1 tbsp butter, 2-3 smashed garlic cloves, 1 sprig fresh rosemary/thyme.
- For Veggies: 1.5 lbs. small potatoes (halved/quartered), 1/2 lb. trimmed green beans, 2 tbsp olive oil, 1 tsp dried rosemary/thyme, 1/2 tsp salt, 1/4 tsp pepper.
Directions
1. Prep & Roast Veggies: Preheat oven to 400°F (200°C). Toss potatoes and green beans with 2 tbsp olive oil, dried herbs, salt, and pepper on a baking sheet. Roast for 20-25 minutes.
2. Prep & Sear Steak: Pat steak dry; season with coarse salt and pepper. While veggies roast, heat a heavy skillet to medium-high with 1 tbsp olive oil. Sear steak 3-5 minutes per side for crust.
3. Cook & Finish Steak: Reduce heat to medium. Continue cooking, flipping every 1-2 minutes, until internal temp is 130-145°F. In the last 1-2 min, add butter, garlic, fresh herbs; baste steak.
4. Rest & Serve: Transfer steak to a board and rest 5-10 minutes. Slice against the grain and serve immediately with roasted vegetables.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
- Quantity: 3 Ribeye steaks
Net Weight: Priced Per Pound
Ingredients: Beef.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,307 reviews
Verified Purchase
Excellent Steaks
We've been purchasing these steaks for a number of years and have yet to be disappointed... They are cut to an appropriate thickness along with the other steaks in the package... we just share a steak given it's just the 2 of us now... the flavor is great and the marbling is great as well... All in All I would recommend these Steaks to anyone looking to purchasing them...
Verified Purchase
Best from all the food chains in Colorado
Theses Ribeyes were so amazing and tender even when cooked to well done that we bought another pack days later for our daughter's birthday. Sam's Club is our first choice for quality meats.
Verified Purchase
Juicy, tasty steaks
We don't buy often due to cost. When we do splurge we always buy our steaks at Sams. They are tender, full of flavor, and juicy. We feel like they are well worth rhe money
Items you may like
Member's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40954.6342 out of 5 Stars. 4095 reviews4.6342 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound $61.60 $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound $32.66 $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81924.6929 out of 5 Stars. 8192 reviews4.6929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound $21.18 $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound $29.83 $6.97/lb
$2983current price $29.83avg. price$6.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound
12174.5094 out of 5 Stars. 1217 reviews4.5094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound $128.66 $7.14/lb
$12866current price $128.66avg. price$7.14/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound
2084.4567 out of 5 Stars. 208 reviews4.4567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound $90.20 $5.88/lb
$9020current price $90.20avg. price$5.88/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound
9214.3529 out of 5 Stars. 921 reviews4.3529 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery