Member’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
Curbside Pickup

Highlights
- USDA Choice Angus beef aged for optimal tenderness
- 1 boneless chuck roast packaged on a tray
- Cut fresh in club daily
- Excellent for roasting in the oven or in a slow cooker
- 21g protein per serving
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members also considered
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb
Sponsored$3156current price $31.56$15.78/lbSadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
41484.2543 out of 5 Stars. 4148 reviews4.2543 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound $24.88 $5.98/lb
$2488current price $24.88avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
28644.5667 out of 5 Stars. 2864 reviews4.5667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound $20.16 $6.38/lb
$2016current price $20.16avg. price$6.38/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Steak, priced per pound
31814.3895 out of 5 Stars. 3181 reviews4.3895 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound $29.49 $7.97/lb
$2949current price $29.49avg. price$7.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Stew Meat, priced per pound
69954.6184 out of 5 Stars. 6995 reviews4.6184 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound $47.50 $13.97/lb
$4750current price $47.50avg. price$13.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
61904.4874 out of 5 Stars. 6190 reviews4.4874 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound $29.83 $6.97/lb
$2983current price $29.83avg. price$6.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound
12174.5094 out of 5 Stars. 1217 reviews4.5094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
69544.5585 out of 5 Stars. 6954 reviews4.5585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound $44.65 $11.97/lb
$4465current price $44.65avg. price$11.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone-In Short Ribs, priced per pound
30524.4246 out of 5 Stars. 3052 reviews4.4246 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound $128.66 $7.14/lb
$12866current price $128.66avg. price$7.14/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound
2084.4567 out of 5 Stars. 208 reviews4.4567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound $30.01 $6.24/lb
$3001current price $30.01avg. price$6.24/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Roast, priced per pound
14374.6799 out of 5 Stars. 1437 reviews4.6799 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58404.7461 out of 5 Stars. 5840 reviews4.7461 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound $36.18 $14.47/lb
$3618current price $36.18avg. price$14.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Flank Steak, priced per pound
11264.6004 out of 5 Stars. 1126 reviews4.6004 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound $190.06 $13.46/lb
$19006current price $190.06avg. price$13.46/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound
1514.2053 out of 5 Stars. 151 reviews4.2053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound
15724.479 out of 5 Stars. 1572 reviews4.479 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound $64.12 $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40954.6342 out of 5 Stars. 4095 reviews4.6342 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Experience Quality and Nutrition
Discover the exceptional quality of our Member’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound. Our beef undergoes a meticulous cattle selection process, ensuring you receive only the finest cuts from premium Angus cattle. Grain-finished for superior marbling and aged to perfection, this beef delivers rich flavor and optimal tenderness with 21g of protein per serving.
A Meal Everyone Will Love
Unleash the rich flavor of this versatile Member’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound, perfect for succulent pot roasts or wholesome oven-roasted dinners with vegetables. It is perfect in slow-cooked, soul-warming meals, from hearty stews to classic Sunday roasts, bringing everyone to the table.
Have leftover roast? Make a simple soup with a rich beef broth and egg noodles. Leftovers are great on open-face sandwiches or cold beef sandwiches with a smear of Dijon mustard on rye bread. Whip up sliders with barbecue sauce or a red sauce for a quick weekday dinner. With so many uses, this beef is a cost-effective way to create dishes that are filling and nutritious.
Cooking Instructions
1. Thaw & Prep: Fully thaw the roast in the refrigerator. Pat it dry and season generously with salt, pepper, and desired herbs.
2. Sear (Recommended): In a large, oven-safe pot (like a Dutch oven) over medium-high heat, sear all sides of the roast until deep golden brown. Remove roast.
3. Braise (Low & Slow): Add liquid (e.g., beef broth) to the pot, along with optional vegetables (carrots, onions, celery) and aromatics. Return roast to the pot, ensuring liquid comes about halfway up the sides.
4. Bake: Cover the pot tightly and bake in a preheated 300°F - 325°F (150°C - 160°C) oven for 3-4 hours, or until the roast is incredibly fork-tender and easily shreds.
5. Rest: Once cooked, remove the roast from the oven, tent loosely with foil, and let it rest for 15-20 minutes before shredding or slicing. While internal temperature should reach at least 145°F, tenderness is the key indicator of doneness for this cut.
Meal Idea - Simple Oven Pot Roast (Serves 8-12)
Prep Time: 25-30 minutes / Cook Time: 3-3.5 hours
This classic, comforting meal makes the most of your two tender chuck roasts!
Ingredients
- 2 (approx. 2-3 lb. each) USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roasts
- 2 tbsp olive oil
- 2 lbs. baby carrots
- 3 lbs. small potatoes (halved or quartered)
- 2 large onions, quartered
- 4-5 cups beef broth
- 2 tbsp dried onion soup mix (or your preferred seasonings: garlic powder, thyme, salt, pepper)
Directions
- Preheat oven to 325°F (160°C).
- In a very large oven-safe pot (or two smaller ones), heat olive oil over medium-high heat. Sear both roasts on all sides until browned. Remove roasts.
- Add carrots, potatoes, and onions to the pot(s). Place seared roasts on top. Pour in beef broth (to come halfway up the roasts) and sprinkle with seasonings.
- Cover pot(s) tightly and bake for 3 to 3.5 hours, or until beef is fork-tender and easily shredded.
- Serve hot, with beef and vegetables.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced Per Pound
Ingredients: Beef.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Due to high demand, this item may be unavailable from time to time.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,140 reviews
Verified Purchase
Sams has some of the best quality beef
love the quality of all the meats at Sam's and this one as expected, doesn't disappoint. The thickness of the each product is just right for each application. The marbling just seems to be better than even the special grocery stores. I have almost completely stopped getting my meat from anywhere other than Sam's because the others are a let down after trying their meat.
Verified Purchase
Beautiful Chuck Roast at a LOW price.
Beautiful cut of meat with the right amount of fat to make it tender. I live alone so I cut them in half and will have the one for Thanksgiving and one for later..The price was just so cheap I checked with the meat department to ensure it was correct. IT WAS!!
Verified Purchase
Chuck roast at its best
I only buy Sam's Club chuck roast. It is usually a great cut of meat with good marbleizing and flavorful. The big package allows be to freeze one and cook the other. In a crockpot this is an easy meal that you can cook the roast on high for about 8 hours with vegetables, spices, and diced potatoes and come home to a very flavorful and tender meal.
Items you may like
Member's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound $61.60 $5.72/lb
$6160current price $61.60avg. price$5.72/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Chuck Roll, Vacuum Pack, priced per pound
23144.6046 out of 5 Stars. 2314 reviews4.6046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound $32.66 $6.07/lb
$3266current price $32.66avg. price$6.07/lbFinal cost by weightMember's Mark 88/12 Ground Beef, priced per pound
49734.7219 out of 5 Stars. 4973 reviews4.7219 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound $21.06 $6.58/lb
$2106current price $21.06avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark 85/15 Organic Grass Fed Ground Beef, priced per pound
19034.8 out of 5 Stars. 1903 reviews4.8 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81924.6929 out of 5 Stars. 8192 reviews4.6929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound $35.79 $8.97/lb
$3579current price $35.79avg. price$8.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound
18934.3576 out of 5 Stars. 1893 reviews4.3576 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound $46.13 $19.97/lb
$4613current price $46.13avg. price$19.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound
47774.5177 out of 5 Stars. 4777 reviews4.5177 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound $29.04 $16.98/lb
$2904current price $29.04avg. price$16.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound
26534.5028 out of 5 Stars. 2653 reviews4.5028 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound $21.18 $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery