Member's Mark Sliced Sourdough Bread, 23 oz.

Highlights
- Baked fresh daily in-club
- Tangy flavor, with a chewy texture and crisp crust
- Great for sandwiches, paninis or side with your favorite soup
- Serves ~10-15 people
- Made with naturally-aged sourdough starter
Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct., $15.34, Was $18.84

Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct.


Members also considered
Member's Mark Artisan Ciabatta Rolls, 8 ct., $4.54, $0.57/ea
$454current price $4.54$0.57/eaMember's Mark Artisan Ciabatta Rolls, 8 ct.
48904.4577 out of 5 Stars. 4890 reviews4.4577 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark French Baguette, 2 ct., $4.46, $2.23/ea
$446current price $4.46$2.23/eaMember's Mark French Baguette, 2 ct.
30334.4006 out of 5 Stars. 3033 reviews4.4006 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDave's Killer Bread 21 Whole Grains 27 oz., 2 pk., $10.26, $0.19/oz
$1026current price $10.26$0.19/ozDave's Killer Bread 21 Whole Grains 27 oz., 2 pk.
32474.7459 out of 5 Stars. 3247 reviews4.7459 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct., $5.96, $0.50/ea
$596current price $5.96$0.50/eaMember's Mark All Butter Sandwich Croissants, 12 ct.
115584.6351 out of 5 Stars. 11558 reviews4.6351 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Chocolate Croissants, 12 ct., $5.54, $0.46/ea
$554current price $5.54$0.46/eaMember's Mark Chocolate Croissants, 12 ct.
5344.103 out of 5 Stars. 534 reviews4.103 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
How is This Sourdough Bread Made?
Each batch begins with an old-fashioned sourdough starter instead of commercial yeast that allows the sourdough to naturally ferment and rise over an 18-24 hour period which contributes to its unique tangy sourdough flavor.
Best Served Lightly Toasted
Remove a slice from the bag and place it in the toaster or toaster oven. Once your bread reaches a nice golden brown look, remove it from the toaster and pair it with your favorite spread. The warmth after toasting enhances its chewy texture and brings out the classic tangy flavor of the sourdough.
How to Enjoy Sourdough Bread
Once you've heated up the sourdough bread, you can make paninis or sandwiches with the fillings of your choice. Sourdough doesn't always have to be the star of the meal; the bread can also be cubed up into croutons, served on the side with your favorite hot soup, chili or stew, or enjoyed as toast with a simple spread.
What is Member’s Mark?
Member’s Mark is a Sam’s Club brand that serves high-quality products but with member pricing. The line of food features items with different premium qualities from convenient packaging and eco-friendly packaging to organic ingredients and fair-trade ingredients.
Specifications
- Store ambient
- Follow us-by date on label
Net Weight: 23 oz.
Ingredients: Enriched Wheat Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic ACID), Water, Rye Flour, Contains 2% Or Less Of Salt, Soybean Oil, Malted Barley Flour, Cultured Wheat Flour, Yeast, Alpha-amylase, Xylanase.
Contains: Wheat.
Manufactured In A Facility That Uses Milk, Eggs And Sesame.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 379 reviews
Verified Purchase
Great Sourdough.
Great sourdough bread. Wish the slices were a bit thinner, as it is a LOT of bread in the middle of the loaf. Could also make it a loaf instead of a round to make it more consistent.
Verified Purchase
Just wonderful and soft!
Now this is a proper sourdough bread! I'm glad I tried buying this for the first time a few months ago. It has the proper tanginess and texture of a sourdough that other stores seem to miss.
Verified Purchase
Now a necessity in our house!
Used to be an every once in a while luxury splurge, but the sliced sourdough loaf has moved up to necessity level! Crust is crispy. Inside perfect firm but tender - great texture! Flavor has mildly fermented tang - not overpowering. Great background for toast or sandwiches. I buy a loaf & put it in freezer. Each time I need a slice, I take out one slice and put in toaster, at the 6 setting. When the toaster pops my sourdough slice is almost like fresh baked. I then slice that in half and it's perfect with my breakfast eggs & spinach omelette. It's just my husband & me at home so we don't go through bread as fast as we did when our kids were younger. Keeping the loaf in the freezer preserves the freshness and flavor.
Other popular items in Bread & Bakery
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Blueberry Muffins, 6 ct., $6.82, $1.14/ea
$682current price $6.82$1.14/eaMember's Mark Blueberry Muffins, 6 ct.
544.4 out of 5 Stars. 54 reviews4.4 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Yeast Dinner Rolls, 24 ct., $3.98, $0.17/ea
$398current price $3.98$0.17/eaMember's Mark Yeast Dinner Rolls, 24 ct.
51924.5944 out of 5 Stars. 5192 reviews4.5944 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk., $9.76, $0.22/oz
Sponsored$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68154.7906 out of 5 Stars. 6815 reviews4.7906 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Petite Hoagie Rolls, White Bread, 18 ct., $6.98, $0.39/ea
$698current price $6.98$0.39/eaMember's Mark Petite Hoagie Rolls, White Bread, 18 ct.
22134.5151 out of 5 Stars. 2213 reviews4.5151 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Regular Hoagie Rolls, White Bread, 12 ct., $6.98, $0.58/ea
$698current price $6.98$0.58/eaMember's Mark Regular Hoagie Rolls, White Bread, 12 ct.
27094.3935 out of 5 Stars. 2709 reviews4.3935 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark All Butter Cocktail Croissants, 20 ct., $5.96, $0.30/ea
$596current price $5.96$0.30/eaMember's Mark All Butter Cocktail Croissants, 20 ct.
3224.5248 out of 5 Stars. 322 reviews4.5248 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242423.8114 out of 5 Stars. 24242 reviews3.8114 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct., $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245354.8632 out of 5 Stars. 24535 reviews4.8632 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grande Ciabatta Baguette, 2 ct., $4.54, $2.27/ea
$454current price $4.54$2.27/eaMember's Mark Grande Ciabatta Baguette, 2 ct.
13134.4684 out of 5 Stars. 1313 reviews4.4684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping