1000+ bought since yesterday

Member's Mark Sliced Colby Jack Cheese, 2 lbs.

|3,951 ratings
Item # 626297
Current price is $6.62
$3.31/lb
Prices may vary in club and online
How do you want your item?

Curbside Pickup

Free with your membership on eligible items
Columbus, Hilliard Sam's Club
Aisle J7
Return or replace anytime.
SNAP EBT eligible, pickup or delivery only
Sam's credit card
Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.

Smart summary

Generated by AI
  • Marbled Cheese Blend: This product features a deliciously marbled blend of Monterey Jack and Colby cheeses, creating a unique and appealing appearance for various culinary uses.
  • Distinctive Flavor Profile: Enjoy a semi-soft cheese that delivers a mild, yet distinctive flavor, making it a versatile addition to meals and snacks.
  • Balanced Nutritional Value: Each individual slice offers a balanced nutritional contribution, containing 80 calories, 5 grams of protein, and 15% of the daily calcium requirement.
  • Natural Dietary Purity: Formulated to be gluten-free and all-natural, this cheese is produced using milk from cows that are not treated with rBST or rBGH hormones.
  • Resealable Packaging Convenience: The cheese is provided in a practical resealable package, designed to maintain freshness and simplify storage after initial opening.
  • Ample Slice Quantity: Each package contains a substantial count of 42 pre-sliced portions, offering ample supply for multiple servings or family use.
We also recommend

Athenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.) $7.28 $0.30/oz

Athenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.)
current price $7.28
$0.30/oz

Athenos Crumbled Traditional Feta Cheese (24 oz.)

4.8333 out of 5 stars
4.8333 out of 5 Stars. 4278 reviews
Sponsored

About this item

Product details

Member’s Mark™ Sliced Colby Jack Cheese is a deliciously marbled combination of Monterey jack cheese and Colby cheese. Each slice contains 80 calories, 5 grams of protein, and 15% of your daily serving of calcium. Our Colby Jack cheese is gluten-free, all natural and made with rBST- and rBGH-free cow’s milk. 42 slices per package.

The Member’s Mark Brand

The Member’s Mark brand is a division of Sam’s Club and is made up of a team of trained chefs, food experts, package engineers and more. Customers can find a wide array of items that are kosher, organic, fair trade and wrapped with eco-friendly packaging. The line is constantly evolving to fit the needs of today’s consumer and what they want.

Member’s Mark Made Without Commitment™

This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.

info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it. 

Member ratings & reviews

4.7 out of 5 stars
stars
3,951 ratings625 reviews
Write a review
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |

Showing 1-3 of 625 reviews

Dec 14, 2025
Reviewer name: Engineer
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Need reliable electric carts

Please improve the reliability of your electric carts. If they won’t hold a charge, please pull from service Can’t go dead when you're in the back of the store

Helpful?31H3AGSJNH3P13612565305
Sep 17, 2026
Reviewer name: Morgyn Pryce
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Making it your Colby Jack

Member’s Mark Sliced Colby Jack Cheese is everything I never knew I needed in a cheese. It’s rich, creamy, perfectly marbled, and so dangerously delicious that I have to remind myself it’s meant for sandwiches, not just snacking straight from the pack. Every slice tastes like it was crafted specifically to make my taste buds dance. The 2‑lb size is a total win, too plenty to share, but honestly, you’ll want to keep it all for yourself. If you’re looking for cheese that’s as bold as it is smooth, this Colby Jack is an absolute must‑try.

Helpful?31H3AGSJNH3P13612565305
Sep 19, 2026
Reviewer name: Jimmy
5 out of 5 stars
5 out of 5 stars review

Verified Purchase

Excellent tasting cheese

When Sam's Club stopped carrying the Cabot version of this cheese, I was hesitant to buy the Members Mark version. However, after I decided to try it, I was glad I did. This is great to use for grilled cheese sandwiches as it melts well. Great cold, too.

Helpful?31H3AGSJNH3P13612565305