Member's Mark Savory Roasted Chicken Seasoning, 28 oz.
Shipping

Highlights
- 28 ounce bottle of Member's Mark Savory Roasted Chicken Seasoning
- Brings hearty, full-bodied flavor to a wide range of dishes
- Great for seasoning chicken, beef, vegetables, and more
- Crafted with a versatile blend of spices for a bold finish
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz

McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.


Members also considered
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz., $4.98, Was $7.48, $0.17/oz
Instant Savings
SponsoredNow$498current price Now $4.98, Was $7.48$7.48$0.17/oz$2.50 offEnds Oct 17McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.
26824.871 out of 5 Stars. 2682 reviews4.871 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLawry's Chicken & Poultry Rub Seasoning, 24.5 oz., $10.92, $0.45/oz
$1092current price $10.92$0.45/ozLawry's Chicken & Poultry Rub Seasoning, 24.5 oz.
3734.8097 out of 5 Stars. 373 reviews4.8097 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingKinder's Chicken Salt Seasoning Blend, 8.5 oz, $6.48, $0.76/oz
$648current price $6.48$0.76/ozKinder's Chicken Salt Seasoning Blend, 8.5 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz, $6.98, $0.75/oz
Sponsored$698current price $6.98$0.75/ozKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz
Available for PickupPickupKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz, $5.98, $0.66/oz
$598current price $5.98$0.66/ozKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Big Bold Chicken Seasoning, 10.4 oz., $5.48, $0.53/oz
$548current price $5.48$0.53/ozKinder's Big Bold Chicken Seasoning, 10.4 oz.
17134.8494 out of 5 Stars. 1713 reviews4.8494 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's Louisiana Heat Seasoning Blend, 10.1 oz, $5.98, $0.59/oz
$598current price $5.98$0.59/ozKinder's Louisiana Heat Seasoning Blend, 10.1 oz
Available for ShippingShippingKinder's Honey Garlic Seasoning Blend, 10 oz, $4.98, $0.50/oz
$498current price $4.98$0.50/ozKinder's Honey Garlic Seasoning Blend, 10 oz
25 out of 5 Stars. 2 reviews5 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShipping
About this item
Product details
Rich and Savory Flavor for Perfectly Seasoned Chicken
Member’s Mark Savory Roasted Chicken Seasoning is a well-rounded blend crafted with garlic, paprika, and premium spices. This seasoning enhances the natural flavors of chicken, adding a touch of warmth and aroma to every bite. Whether you're roasting, grilling, or baking, this blend delivers a juicy, flavorful experience.
Convenient and Versatile 28 Ounce Bottle
This 28 oz resealable container offers incredible value and convenience. Designed to preserve freshness, it’s perfect for dry rubs, marinades, roasted vegetables, and everyday cooking. Simply sprinkle it on to elevate your meals with dependable, consistent taste—no extra prep required.
Easy Cooking Instructions for Delicious Results
For a quick and flavorful meal, coat 2 lbs of boneless, skinless chicken breast with 2 tablespoons of oil, then evenly sprinkle on 3 tablespoons of seasoning. Rub it in, bake at 425°F for 18–22 minutes, or until the internal temperature reaches 165°F. Pair with rice, salad, or your favorite dipping sauce for a complete dish.
Storage Tips for Maximum Freshness
To maintain the seasoning's rich flavor, store it in a cool, dry place and keep the lid tightly sealed. This ensures every sprinkle delivers the same bold, savory taste you love.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™. Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t just a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
Net Weight: 28 ounces
Ingredients: salt, dried garlic, paprika, black pepper, spices, mustard flouur, yeast extract, natural flavor, ground celery seed, silicon dioxide (to prevent caking).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 28 reviews
Prefect amount of flavor, slight heat.
This seasoning has the perfect amount of seasoning, it's not overpowering and has a subtle amount of heat. I loved the taste on my grilled chicken and I also put it on my roasted potatoes. Highly recommend!
Delicious
I love this savory roasted chicken seasoning. It was delicious used on my air fryer chicken breast (which ultimately went into my salad.) It was not spicy at all to my taste but had an all around great flavor. There was no bad aftertaste, it tasted just as described. It did not burn the chicken as it cooked, it just truly gave it a great taste. The seasoning comes in a very large container with one opening for spoon use and the other side has holes (a little too big holes) to sprinkle the seasoning. I'm very happy with this product.
Easy spice mix for quick dinner
This was better than the spice mix that I make myself when I roast chicken. It is very close! I used it on chicken leg quarters that I have in the freezer and with that and some olive oil, it was easy weeknight dinner. Very flavorful and the pan drippings make terrific gravy. Very pleased with this product. And would definitely buy again. I loved the bright flavor and could be used in many ways.
Other popular items in Seasonings, Spices & Herbs
Member's Mark Organic Granulated Onion Powder, 9.25 oz., $9.78, $1.06/oz
$978current price $9.78$1.06/ozMember's Mark Organic Granulated Onion Powder, 9.25 oz.
5344.7322 out of 5 Stars. 534 reviews4.7322 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Organic Ground Ginger, 7 oz., $5.58, $0.80/oz
$558current price $5.58$0.80/ozMember's Mark Organic Ground Ginger, 7 oz.
5544.6949 out of 5 Stars. 554 reviews4.6949 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's All Purpose Seasoning, 30 oz., $14.98, $0.50/oz
$1498current price $14.98$0.50/ozKinder's All Purpose Seasoning, 30 oz.
83.75 out of 5 Stars. 8 reviews3.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz., $9.38, $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz., $7.98, $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz.
33604.836 out of 5 Stars. 3360 reviews4.836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Iodized Salt, 64 oz., $2.46, $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42444.7441 out of 5 Stars. 4244 reviews4.7441 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz., $4.98, $0.47/oz
$498current price $4.98$0.47/ozKinder's The Blend Seasoning Salt, Pepper and Garlic, 10.5 oz.
21664.8195 out of 5 Stars. 2166 reviews4.8195 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742414.6653 out of 5 Stars. 74241 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz., $8.78, $0.49/oz
$878current price $8.78$0.49/ozMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz.
4544.707 out of 5 Stars. 454 reviews4.707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGoya Sazon Seasoning 6.3 oz., 36 ct., $4.28, $0.68/oz
$428current price $4.28$0.68/ozFrom $4.28Goya Sazon Seasoning 6.3 oz., 36 ct.
15434.8678 out of 5 Stars. 1543 reviews4.8678 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chili Powder, 20 oz., $9.98, $0.50/oz
$998current price $9.98$0.50/ozFrom $9.98Member's Mark Chili Powder, 20 oz.
10014.7123 out of 5 Stars. 1001 reviews4.7123 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping