Member's Mark Plant Based Omega-3 Softgels, 150 ct.
Item # 990442060
Current price is USD$26.98
Prices may vary in club and online
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace anytime.

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights
We also recommend
Doctors' Preferred Nitric Oxide Advantage, Blood Flow, 90 Caplets, $24.96, $0.28/ea

$2496
current price $24.96$0.28/ea
Doctors' Preferred Nitric Oxide Advantage, Blood Flow, 90 Caplets
4.4568 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Member's Mark Plant Based Omega-3 Softgels, 150 ct., 0 of 5
Members also considered
Nature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct., $37.98, $0.42/ea
Sponsored$3798current price $37.98$0.42/eaNature Made CoQ10 400mg Softgels, 90 ct.
8144.7801 out of 5 Stars. 814 reviews4.7801 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct., $18.98
$1898current price $18.98Member's Mark Omega 3-6-9 with Sustainably Sourced Tuna Oil Softgels, 300 ct.
3914.7212 out of 5 Stars. 391 reviews4.7212 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct., $24.98
$2498current price $24.98Member's Mark 1600 mg. Advanced Omega Complex Softgels, 300 ct.
404.65 out of 5 Stars. 40 reviews4.65 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct., $22.98, Was $23.48, $0.14/ea
Now$2298current price Now $22.98, Was $23.48$23.48$0.14/ea$0.5 offMember's Mark Extra Strength Antarctic Pure Omega-3 Krill Oil, 500 mg, 160 ct.
27494.837 out of 5 Stars. 2749 reviews4.837 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct., $25.73, $0.20/ea
$2573current price $25.73$0.20/eaNature Made Burp-Less Ultra Omega-3 Fish Oil Softgels, 130 ct.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct., $26.88, $0.30/ea
$2688current price $26.88$0.30/eaMegaRed Omega-3 Krill Oil Supplement Softgels, 500mg, 90 ct.
4734.7569 out of 5 Stars. 473 reviews4.7569 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct., $23.98, $0.40/ea
$2398current price $23.98$0.40/eaMegaRed Omega-3 Fish & Krill Oil Advanced Softgels, 900mg, 60 ct.
1554.8129 out of 5 Stars. 155 reviews4.8129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingQunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct., $34.98, $0.23/ea
$3498current price $34.98$0.23/eaQunol Ultra CoQ10 Softgels, 100 mg 150 ct.
336644.8365 out of 5 Stars. 33664 reviews4.8365 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingYoutheory Ocean Friendly Omega Softgels, 100 ct., $24.44
$2444current price $24.44Youtheory Ocean Friendly Omega Softgels, 100 ct.
4544.7247 out of 5 Stars. 454 reviews4.7247 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct., $19.98, $0.11/ea
$1998current price $19.98$0.11/eaMember's Mark CoQ10 Softgels, 200 mg, 180 ct.
23894.792 out of 5 Stars. 2389 reviews4.792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member’s Mark Vegan Omega-3 Softgels provide a premium, plant-based source of essential Omega-3 fatty acids, ideal for those looking to support their brain and cardiovascular health without relying on fish-derived products. Each bottle contains 150 softgels, delivering a potent daily dose of 1,020mg of Omega-3s, including 980mg of DHA and EPA sourced from 1,400mg of high-quality algae oil. This makes it a smart and sustainable choice for vegetarians, vegans, or anyone seeking a clean alternative to traditional fish oil supplements. Algae oil is a natural, vegetarian-friendly source of Omega-3 that delivers similar benefits to fish oil—without the fishy aftertaste or environmental concerns. The softgels are easy to swallow and formulated for adult use. The recommended dosage is two softgels daily, taken with food to help maximize absorption and nutritional support. Formulated to help maintain healthy brain function, promote heart health, and support overall wellness, these softgels are a convenient addition to your daily routine. Please note: this product is intended for adults only. Pregnant or nursing women, individuals on medication, or those with medical conditions should consult a healthcare provider before use. Each bottle includes a lemon insert—do not eat. Choose Member’s Mark Vegan Omega-3 Softgels for a clean, effective, and environmentally conscious way to support your health every day.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
- Use Instructions: For Adults Only. Take two (2) softgels daily as a dietary supplement
- Pack Size: 150 softgels
- Shelf Life: 780 days
- FSA/HSA Eligible?: No
- Allergen + Warnings information: Pregnant or nursing women, individuals taking medication(s) or persons who have a health condition should consult their physician before using this product. Included in bottle: Lemon insert. Do not eat.
- Full Ingredient list: Algae Oil 1400 mg.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-3 of 59 reviews
Nov 2, 2025
Reviewer name: Cate
5 out of 5 stars
Vegan Omega3
These are so great. No smell and no fish breath or burps. They have a citrusy scent and are very pleasant to take. I’m so happy these are available for vegans in the community. Smaller size than the traditional omega 3 supplement. The recommend these for anyone who wants an animal safe supplement.
Incentivized Review
Helpful?2WBT127YUD4317458062637
Nov 16, 2025
Reviewer name: Angel sleep
5 out of 5 stars
Perfect supplement
I can’t wait to see in store, when is comes to pills it take time to see any changes but I definitely will buy it and see the result if is really helping me I do like is softgels is easy to Dissolve in the body
Incentivized Review
Helpful?2WBT127YUD4317458062637
Jan 18, 2026
Reviewer name: Stacie
5 out of 5 stars
Yes! A vegan Omega-3 supplement
Finally a vegan Omega-3 supplement! Does not leave a horrible aftertaste. I will say the lemon scented packed that is in with the vitamins through me off. I thought they would taste lemony but they don't.
Incentivized Review
Helpful?2WBT127YUD4317458062637
Other popular items in Supplements
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
419314.7073 out of 5 Stars. 41931 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingONNIT Alpha BRAIN Nootropic Brain Health Supplement Capsules, 78 ct.
Members-only priceONNIT Alpha BRAIN Nootropic Brain Health Supplement Capsules, 78 ct.
120713.7981 out of 5 Stars. 12071 reviews3.7981 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMove Free Advanced Glucosamine Joint Health Support Supplement Tablets, 200 ct., $25.98, $0.13/ea
$2598current price $25.98$0.13/eaMove Free Advanced Glucosamine Joint Health Support Supplement Tablets, 200 ct.
3024.6755 out of 5 Stars. 302 reviews4.6755 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTruLabs Sea Moss Drink Mix Powder Pink Citrus and Dragon Fruit Lime 30 ct., $29.96
Sponsored$2996current price $29.96TruLabs Sea Moss Drink Mix Powder Pink Citrus and Dragon Fruit Lime 30 ct.
5194.736 out of 5 Stars. 519 reviews4.736 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingYoutheory Organic Maca Capsules, 240 ct., $21.46
$2146current price $21.46Youtheory Organic Maca Capsules, 240 ct.
Available for ShippingShippingQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct., $34.97, $0.29/ea
$3497current price $34.97$0.29/eaQunol Mega CoQ10 Ubiquinol Softgels, 100 mg 120 ct.
123094.8188 out of 5 Stars. 12309 reviews4.8188 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct., $16.44, $0.05/ea
$1644current price $16.44$0.05/eaNature Made Flaxseed Oil 1400 mg Softgels, 300 ct.
5434.7919 out of 5 Stars. 543 reviews4.7919 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1937854.8417 out of 5 Stars. 193785 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Elderberry Immune Health Gummies, 150 ct.
5794.4819 out of 5 Stars. 579 reviews4.4819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingForce Factor Total Beets Soft Chews, Açai Berry, 90 ct., $14.98, Was $18.98, $0.17/ea
Instant Savings
Now$1498current price Now $14.98, Was $18.98$18.98$0.17/ea$4 offEnds Sep 30Force Factor Total Beets Soft Chews, Açai Berry, 90 ct.
17564.533 out of 5 Stars. 1756 reviews4.533 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeoCell Grassfed Collagen Peptides + Vitamin C & Biotin Caplets, 360 ct., $17.98, $0.05/ea
$1798current price $17.98$0.05/eaNeoCell Grassfed Collagen Peptides + Vitamin C & Biotin Caplets, 360 ct.
15504.5923 out of 5 Stars. 1550 reviews4.5923 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
Related pages
- member's mark wellness support
- member's mark vitamins & supplements
- member's mark health & personal care
- member's mark health items
- member's mark wellness essentials
- member's mark personal care
- member's mark grocery & essentials
- member's mark grass fed beef
- member's mark over-the-counter
- member's mark products