Member's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese 5 lbs.
Curbside Pickup

Smart summary
- Premium Ingredients: Crafted from part-skim milk, this shredded mozzarella cheese is low in moisture and made from cows not treated with artificial growth hormones.
- Nutrient-Rich Profile: Each 1/4-cup serving provides 80 calories, 6g of protein, and is a good source of calcium, offering 20% of the daily recommended value.
- Optimal Performance: Its low-moisture characteristic, resulting from longer souring and careful drying, allows the cheese to brown and stretch with ease when heated.
- Versatile Culinary Use: Perfect for enhancing a wide array of recipes, including pizzas, pasta dishes like lasagna, salads, dips, and toasted sandwiches.
- Bulk Professional Pack: This convenient 5-lb bag is excellently suited for foodservice operations, caterers, restaurants, and large family gatherings or events.
Boursin® Gourmet Cheese Spread, Variety Pack, 5.3 oz., 3 pk. $9.96 $0.63/oz

Boursin® Gourmet Cheese Spread, Variety Pack, 5.3 oz., 3 pk.
Members also considered
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz. $11.28 $3.76/lb
Sponsored$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30914.7845 out of 5 Stars. 3091 reviews4.7845 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69544.7108 out of 5 Stars. 6954 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct. $9.47 $0.20/ea
$947current price $9.47$0.20/eaFrigo Cheese Heads String Cheese 1 oz. pkg., 48 ct.
80214.8413 out of 5 Stars. 8021 reviews4.8413 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBall Park Beef Franks, 24 ct. $10.98 $3.91/lb
Sponsored$1098current price $10.98$3.91/lbBall Park Beef Franks, 24 ct.
92844.6866 out of 5 Stars. 9284 reviews4.6866 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct. $9.36 $0.13/ea
$936current price $9.36$0.13/eaKraft Singles American Cheese Slices 3 lbs., 72 ct.
138924.8175 out of 5 Stars. 13892 reviews4.8175 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98094.6893 out of 5 Stars. 9809 reviews4.6893 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPhiladelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk. $6.28 Was $7.28 $1.57/ea
Instant Savings
Now$628current price Now $6.28, Was $7.28$7.28$1.57/ea$1 offEnds Dec 31Philadelphia Original Cream Cheese Blocks, 8 oz., 4 pk.
186974.8858 out of 5 Stars. 18697 reviews4.8858 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk. $8.47 $1.41/ea
$847current price $8.47$1.41/eaMember's Mark Uncured Ham & Turkey Lunch Kit, 6 pk.
37154.6794 out of 5 Stars. 3715 reviews4.6794 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal. $3.42 $0.03/foz
$342current price $3.42$0.03/fozMember’s Mark 2% Reduced Fat Milk 1 gal.
108884.6352 out of 5 Stars. 10888 reviews4.6352 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCountry Crock Original Spread 5 lbs. $7.82 $0.10/oz
$782current price $7.82$0.10/ozCountry Crock Original Spread 5 lbs.
252844.5115 out of 5 Stars. 25284 reviews4.5115 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk. $4.84 $0.05/foz
$484current price $4.84$0.05/fozMember's Mark Strawberry Lemonade, 52 fl. oz., 2 pk.
53324.7472 out of 5 Stars. 5332 reviews4.7472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk. $8.83 $0.17/oz
$883current price $8.83$0.17/ozPillsbury Cinnamon Rolls with Cinnabon Icing 13 oz., 4 pk.
54124.6369 out of 5 Stars. 5412 reviews4.6369 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct. $8.44 $0.47/ea
$844current price $8.44$0.47/eaYoplait Original Lowfat Yogurt Variety Pack, 6 oz., 18 ct.
27944.777 out of 5 Stars. 2794 reviews4.777 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryChobani Dairy Refrigerated Coffee Creamer, Pumpkin Spice, 52 fl. oz. $7.43 $0.14/foz
$743current price $7.43$0.14/fozChobani Dairy Refrigerated Coffee Creamer, Pumpkin Spice, 52 fl. oz.
10894.6749 out of 5 Stars. 1089 reviews4.6749 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.) $15.87 $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110324.7306 out of 5 Stars. 11032 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Add more flavor to a range of recipes with Member's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese. It's made with part-skim milk and is low in moisture. This shredded mozzarella cheese is a good source of calcium and is 80 calories per 1/4-cup serving. It comes in a convenient size that's simple to store in a refrigerator or freezer.
This product is manufactured using milk documented to have been produced by cows not treated with artificial growth hormones.
Why Use Low-Moisture Mozzarella?
Low-moisture mozzarella has a longer shelf life. Unlike fresh versions of this cheese, it's soured longer and carefully dried to create a saltier taste along with a denser texture. The low-moisture allows this part-skim mozzarella cheese to brown and stretch with ease when heated.
Tasty Shredded Mozzarella Cheese Recipes
Member's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese can be used for baking and more. Besides utilizing it for numerous pizza recipes, it's great for sprinkling over salads and adding as an ingredient in a dip. This shredded mozzarella is wonderful for incorporating into pasta dishes like macaroni and cheese, lasagna and baked ziti. It's also delicious on toasted sandwiches such as Italian-style meatball hoagies or as a topping for bruschetta.
Great for Events
This bag of shredded part-skim mozzarella cheese is the right size for creating large batches of food. It's excellent for use by hotels, caterers, restaurants, cafeterias and other foodservice operations. The 5-lb. bag of shredded mozzarella makes it a breeze to create meals or appetizers for numerous guests. Use it while cooking for events such as weddings, receptions, luncheons, retirement parties and more. This Member's Mark Part-Skim Shredded Mozzarella Cheese is also fantastic for home use when making weekly meals or special dinners with the family. Have it on hand for producing satisfying dishes anytime.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™: Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t list a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/ FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
- Keep Refrigerated
- Resealable
- This product is manufactured using milk documented to have been produced by cows not treated with artificial growth hormones.
- Net weight: 5 lbs.
- Use within 7 days of opening
Ingredients: low-moisture part-skim mozzarella cheese (pasteurized part skim milk, cheese cultures, salt, enzymes), powdered cellulose (to prevent caking), natamycin (a natural mold inhibitor)
Contains: milk
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 640 reviews
Member's Mark Shredded Low Moisture Part Skim Mozz
The Member's Mark Shredded Mozzarella Cheese is a household favorite. I love to buy it in the 5 lb bulk size and portion it out in 2 cup baggies. I keep one in the refrigerator and put remainder in the freezer so it is always available. It thaws very well. It always melts wonderfully and tastes amazing. Great for either a lasagna or just extra cheese on your pizza.
HUGE bag of perfectly melty mozzarella cheese
Incredibly delicious mozzarella cheese! It’s exactly the type of cheese I like in a mozzarella.u family used it to make homemade pizza and it was so good! The cheese melts to perfection and it felt like I couldn’t get enough of it on the pizza! It also tastes great on sandwiches, salads, and in wraps. I am also looking forward to using it on chicken parmesan. The one thing I noticed is that the shredded cheese tended to stick together in the large bag. It was easy enough to separate the cheese shreds apart by sprinkling it into a bowl or onto whatever I needed it for though. Another great part about this product is that the bag is HUGE! Because I can’t use it all at once, I separate the big bag into smaller freezer bags which makes the product last as long as I need it. It freezes very well and tastes fresh even when thawed.
Wonderful baking cheese for any dish/meal.
I wanted to share my review of Member’s Mark shredded mozzarella cheese. I have used this cheese in a variety of dishes, including lasagna, stuffed shells, pizza, and baked ziti. Overall, I found it to be a reliable and convenient option for everyday cooking. The cheese melts well in baked dishes and provides a consistent texture when layered into recipes like lasagna and stuffed shells. It also performed nicely on pizza, giving a good melt and coverage. The flavor is mild and works well across different dishes without overpowering other ingredients, making it a versatile choice for family meals. I also appreciate the convenience of the pre-shredded packaging, which saves time when preparing larger meals. Overall, I would recommend this product to anyone looking for a dependable, budget-friendly mozzarella cheese for a variety of baked pasta dishes and pizza. I highly recommend this product.
Popular products in this category
El Viajero Panela Basket Cheese 3 lbs. $11.67 $3.89/lb
Sponsored$1167current price $11.67$3.89/lbEl Viajero Panela Basket Cheese 3 lbs.
7004.6514 out of 5 Stars. 700 reviews4.6514 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs. $9.94 $5.68/lb
$994current price $9.94$5.68/lbBelGioioso Shaved Cheese Blend 1.75 lbs.
32274.7983 out of 5 Stars. 3227 reviews4.7983 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct. $11.47 $1.43/ea
$1147current price $11.47$1.43/eaSargento Fun! Balanced Breaks Variety Snack Kit, 2 oz., 8 ct.
1194.4286 out of 5 Stars. 119 reviews4.4286 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk. $7.58 $2.53/ea
Sponsored$758current price $7.58$2.53/eaThe Laughing Cow Creamy Swiss Cheese Wedge, Original, 3 pk.
16134.8165 out of 5 Stars. 1613 reviews4.8165 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct. $8.74 $0.36/ea
$874current price $8.74$0.36/eaArla Havarti and Gouda Cheese Snack, 24 ct.
31084.7301 out of 5 Stars. 3108 reviews4.7301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound $16.45 $6.58/lb
$1645current price $16.45avg. price$6.58/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmesan Cheese Wedge, priced per pound
14844.6563 out of 5 Stars. 1484 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPresident Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.) $6.84 Was $7.84 $0.35/oz
Instant Savings
Now$684current price Now $6.84, Was $7.84$7.84$0.35/oz$1 offEnds Oct 30President Brie Soft-Ripened Cheese (19.6 oz.)
18834.7281 out of 5 Stars. 1883 reviews4.7281 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs. $8.97 $4.49/lb
$897current price $8.97$4.49/lbCabot Seriously Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
18754.7829 out of 5 Stars. 1875 reviews4.7829 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz. $13.88 $0.43/oz
$1388current price $13.88$0.43/ozMember's Mark Cracker Cut Gourmet Selection Imported Cheese Tray, 32 oz.
25404.622 out of 5 Stars. 2540 reviews4.622 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryEl Viajero Queso Fresco 2.2 lbs. $7.94 $3.61/lb
$794current price $7.94$3.61/lbEl Viajero Queso Fresco 2.2 lbs.
7994.6621 out of 5 Stars. 799 reviews4.6621 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCabot Extra Sharp Cheddar Cheese 2 lbs. $9.22 $4.61/lb
$922current price $9.22$4.61/lbCabot Extra Sharp Cheddar Cheese 2 lbs.
14054.6868 out of 5 Stars. 1405 reviews4.6868 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKraft Parmesan Cheese Grated 4.5 lb. $25.88 $5.75/lb
$2588current price $25.88$5.75/lbKraft Parmesan Cheese Grated 4.5 lb.
2814.9039 out of 5 Stars. 281 reviews4.9039 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chevre Fresh Goat Cheese Log 16 oz. $6.78 $0.42/oz
$678current price $6.78$0.42/ozMember's Mark Chevre Fresh Goat Cheese Log 16 oz.
9374.6681 out of 5 Stars. 937 reviews4.6681 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBabybel Mini Cheese, Variety Pack, 26 ct. $10.72 $0.41/ea
$1072current price $10.72$0.41/eaBabybel Mini Cheese, Variety Pack, 26 ct.
7424.7965 out of 5 Stars. 742 reviews4.7965 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Parmigiano Reggiano by Argitoni, priced per pound $33.74 $16.87/lb
$3374current price $33.74avg. price$16.87/lbFinal cost by weightMember's Mark Parmigiano Reggiano by Argitoni, priced per pound
8834.7123 out of 5 Stars. 883 reviews4.7123 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery