Member's Mark Oval Reading Glasses, 3 pk.
Shipping

Highlights
- Pack Size: 3 pk
- Shape: Oval
- Fit: Average
- UV Protection: 100% UVA/UVB
- Lens Color: Clear
- FSA/HSA: Eligible
- 3-pack reading glasses plus 3 soft cases for convenient storage
- Oval designer shape in 3 colors: two tortoise patterns with rubberized finishes and deep jade green
- UV380 lens protection; blocks 100% UVA and UVB
- Scratch- and impact-resistant clear lenses for everyday durability
- Spring hinges (flex hinges) for a comfortable fit
- Durable polycarbonate plastic frames with full-rim design and average fit
- Meets ANSI Z80.3-2018 UV transmittance requirements
- Clear, non-polarized lenses
Opti-Free Puremoist Multi-Purpose Disinfecting Solution 16 oz., 2 Pack $21.98 $0.69/foz

Opti-Free Puremoist Multi-Purpose Disinfecting Solution 16 oz., 2 Pack


Popular products in this category
Zbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk. $22.68
Sponsored$2268current price $22.68Zbar Soft Baked Organic Granola Snack Bars, Variety Pack, 36 pk.
19114.6447 out of 5 Stars. 1911 reviews4.6447 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
23164.6477 out of 5 Stars. 2316 reviews4.6477 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434484.8217 out of 5 Stars. 43448 reviews4.8217 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25444.684 out of 5 Stars. 2544 reviews4.684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
181264.7795 out of 5 Stars. 18126 reviews4.7795 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk. $15.48 $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39824.8124 out of 5 Stars. 3982 reviews4.8124 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73144.7672 out of 5 Stars. 7314 reviews4.7672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk. $15.78 $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
32774.8102 out of 5 Stars. 3277 reviews4.8102 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box $13.98 $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162694.7714 out of 5 Stars. 16269 reviews4.7714 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk. $15.98 $0.03/foz
$1598current price $15.98$0.03/fozPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk.
23154.778 out of 5 Stars. 2315 reviews4.778 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box $14.98 $0.01/ea
$1498current price $14.98$0.01/eaMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box
191924.7362 out of 5 Stars. 19192 reviews4.7362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk. $15.98 $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146794.8593 out of 5 Stars. 14679 reviews4.8593 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
124194.7591 out of 5 Stars. 12419 reviews4.7591 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark Oval Reading Glasses come in a convenient 3-pack with three soft cases, giving you multiple pairs to keep where you need them most.
3 pairs plus 3 soft cases
This multipack includes three pairs of reading glasses and three soft cases for easy storage and grab-and-go convenience.
Durable polycarbonate frames with spring hinges
The full-rim oval frames are made of polycarbonate plastic for dependable everyday wear. Spring hinges (flex hinges) add give at the temples for a comfortable fit, and the average fit is designed to suit a wide range of face shapes.
Frame dimensions are 49-19-143 mm, and the glasses feature a fixed nosepad design.
Clear lenses with UV380 protection and everyday durability
These glasses feature clear, non-polarized lenses with UV380 protection and 100% UVA and UVB coverage.
- The lenses block 100% of harmful UVA (315–380 nm) and UVB (280–315 nm) per the transmittance property requirements of ANSI Z80.3-2018.
- Scratch-resistant and impact-resistant lenses help stand up to everyday drops and scuffs.
Updated oval style in three included colors
The updated oval shape offers a modern look for daily reading. Each pack includes three stylish colors: two tortoise patterns with rubberized finishes and a deep jade green.
Frequently Asked Questions
What’s included with Member's Mark Oval Reading Glasses, 3 pk.?
3 pairs of reading glasses plus 3 soft cases for storage.
Do Member's Mark Oval Reading Glasses provide UV protection?
They provide UV380 lens protection and block 100% of harmful UVA (315–380 nm) and UVB (280–315 nm).
Do the lenses meet any standard for UV blocking?
They meet the transmittance property requirements of ANSI Z80.3-2018 for blocking harmful UVA and UVB.
Are the lenses scratch- and impact-resistant?
Yes. The lenses are scratch resistant and impact resistant for everyday wear.
Are the lenses polarized or blue-light filtering?
No. They are not polarized and do not have blue light protection.
What are the frame material and hinge type?
The frames are durable polycarbonate plastic and include spring (flex) hinges.
What are the frame dimensions and fit?
Fit is listed as average, with frame dimensions of 49-19-143 mm.
What shape and rim style are these reading glasses?
They have an oval shape with a full-rim frame.
What colors come in the 3-pack?
Each pack includes two tortoise patterns with rubberized finishes and one deep jade green frame.
Are these reading glasses FSA/HSA eligible?
Yes, they are listed as FSA/HSA eligible.
Specifications
| Key Features | Details |
|---|---|
| Fit | Average |
| Shape | Oval |
| Rim | Full |
| Lens Color | Clear |
| Polarized | No |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Blue Light Protection | No |
| Frame Dimensions (mm) | 49-19-143 |
| Nosepad | Fixed |
| Frame Material | Plastic |
| Scratch Resistant Lens | Yes |
| Impact Resistant Lens | Yes |
| Flex Hinge | Yes |
| Purchase Includes | 3 pairs Reading Glasses, 3 Cases |
| Gender | Women's |
| FSA/HSA Eligible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 119 reviews
Light weight and comfortable glasses
The glasses were packed well. You can clearly see the color options in each box along with the cases. The glasses are very light-weight and feel comfortable on my face and ears. They sit securely and don’t slide on my nose making them great for detailed work looking down at your workspace. The lenses are large enough for expanded viewing while still being able to see easily over for any distance viewing necessary. The 3-pack provides a pair for each room-office, bedroom, and kitchen. I highly recommend these glasses.
Members Mark Reading Glasses
These members mark sunglasses are extremely light and comfortable. The construction of the frame is something I feel will hold up over time. The value of these reading glasses are much better then you will find at other retailers. I am able to see so the performance of these reading glasses exceed my expectations
Attractive and effective.
Attractive and effective! These are super lightweight, but they feel very sturdy. The spring hinges allow for a comfortable fit on anyone’s head. The lenses are crystal clear, and I felt the strength of the lenses was equivalent on both sides. The included soft cases were a nice bonus. The frames are very attractive. The green frames had a smooth shiny finish, while the speckled “browns” pair and speckled purplish pair had a nice matte finish to the frames.
Items you may like
Nurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
1224.1967 out of 5 Stars. 122 reviews4.1967 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct. $27.98 $1.22/ea
$2798current price $27.98$1.22/eaPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct.
47304.5911 out of 5 Stars. 4730 reviews4.5911 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
Sponsored$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126614.5108 out of 5 Stars. 12661 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz. $10.68 $0.89/oz
$1068current price $10.68$0.89/ozsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz.
15994.3046 out of 5 Stars. 1599 reviews4.3046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Strawberries & Cream 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Strawberries & Cream 11 fl. oz., 15 pk.
35214.662 out of 5 Stars. 3521 reviews4.662 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423834.8563 out of 5 Stars. 42383 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197854.7978 out of 5 Stars. 19785 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314724.4708 out of 5 Stars. 31472 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173864.8552 out of 5 Stars. 17386 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping