Member's Mark Oval Reading Glasses, 3 pk.
Shipping

Highlights
- Pack Size: 3 pk
- Shape: Oval
- Fit: Average
- UV Protection: 100% UVA/UVB
- Lens Color: Clear
- FSA/HSA: Eligible
- 3-pack reading glasses plus 3 soft cases for convenient storage
- Oval designer shape in 3 colors: two tortoise patterns with rubberized finishes and deep jade green
- UV380 lens protection; blocks 100% UVA and UVB
- Scratch- and impact-resistant clear lenses for everyday durability
- Spring hinges (flex hinges) for a comfortable fit
- Durable polycarbonate plastic frames with full-rim design and average fit
- Meets ANSI Z80.3-2018 UV transmittance requirements
- Clear, non-polarized lenses
Refresh Optive MEGA-3 Preservative-Free Lubricating Eye Drop, 70 Vials $29.98

Refresh Optive MEGA-3 Preservative-Free Lubricating Eye Drop, 70 Vials


Popular products in this category
Nurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Vanilla Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
23164.6477 out of 5 Stars. 2316 reviews4.6477 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304804.8386 out of 5 Stars. 30480 reviews4.8386 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Chocolate Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
13634.3888 out of 5 Stars. 1363 reviews4.3888 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingClorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total $18.78 $0.04/ea
$1878current price $18.78$0.04/eaFrom $18.78Clorox Disinfecting Cleaning Wipes, Bleach Free, Fresh Scent and Crisp Lemon, 5 pk., 425 Wipes Total
434504.8218 out of 5 Stars. 43450 reviews4.8218 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Vanilla, 11.5 fl. oz., 12 pk.
25594.6843 out of 5 Stars. 2559 reviews4.6843 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Chocolate, 11 fl. oz., 15 pk.
181324.7795 out of 5 Stars. 18132 reviews4.7795 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk. $15.48 $0.04/foz
$1548current price $15.48$0.04/fozPropel Zero Water Variety Pack 16.9 fl. oz., 24 pk.
39824.8124 out of 5 Stars. 3982 reviews4.8124 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73164.7672 out of 5 Stars. 7316 reviews4.7672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk. $15.78 $0.05/foz
$1578current price $15.78$0.05/fozGatorade Sports Drinks Core Variety Pack 12 fl. oz., 28 pk.
32804.8101 out of 5 Stars. 3280 reviews4.8101 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box $13.98 $0.01/ea
$1398current price $13.98$0.01/eaMember's Mark Ultra Soft 3-Ply Facial Tissues, 12 Cube Boxes, 80 tissues/box
162734.7715 out of 5 Stars. 16273 reviews4.7715 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk. $15.98 $0.03/foz
$1598current price $15.98$0.03/fozPOWERADE Variety Pack Bottles, 20 fl. oz., 24 pk.
23194.7784 out of 5 Stars. 2319 reviews4.7784 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box $14.98 $0.01/ea
$1498current price $14.98$0.01/eaMember’s Mark Soft & Strong 2-Ply Premium Facial Tissues 12 Flat Boxes, 160 tissues/box
192024.7362 out of 5 Stars. 19202 reviews4.7362 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk. $15.98 $5.33/ea
$1598current price $15.98$5.33/eaLysol Disinfectant Spray, Crisp Linen 19 oz., 3 pk.
146794.8593 out of 5 Stars. 14679 reviews4.8593 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Vanilla, 11 fl. oz., 15 pk.
124414.7579 out of 5 Stars. 12441 reviews4.7579 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark Oval Reading Glasses come in a convenient 3-pack with three soft cases, giving you multiple pairs to keep where you need them most.
3 pairs plus 3 soft cases
This multipack includes three pairs of reading glasses and three soft cases for easy storage and grab-and-go convenience.
Durable polycarbonate frames with spring hinges
The full-rim oval frames are made of polycarbonate plastic for dependable everyday wear. Spring hinges (flex hinges) add give at the temples for a comfortable fit, and the average fit is designed to suit a wide range of face shapes.
Frame dimensions are 49-19-143 mm, and the glasses feature a fixed nosepad design.
Clear lenses with UV380 protection and everyday durability
These glasses feature clear, non-polarized lenses with UV380 protection and 100% UVA and UVB coverage.
- The lenses block 100% of harmful UVA (315–380 nm) and UVB (280–315 nm) per the transmittance property requirements of ANSI Z80.3-2018.
- Scratch-resistant and impact-resistant lenses help stand up to everyday drops and scuffs.
Updated oval style in three included colors
The updated oval shape offers a modern look for daily reading. Each pack includes three stylish colors: two tortoise patterns with rubberized finishes and a deep jade green.
Frequently Asked Questions
What’s included with Member's Mark Oval Reading Glasses, 3 pk.?
3 pairs of reading glasses plus 3 soft cases for storage.
Do Member's Mark Oval Reading Glasses provide UV protection?
They provide UV380 lens protection and block 100% of harmful UVA (315–380 nm) and UVB (280–315 nm).
Do the lenses meet any standard for UV blocking?
They meet the transmittance property requirements of ANSI Z80.3-2018 for blocking harmful UVA and UVB.
Are the lenses scratch- and impact-resistant?
Yes. The lenses are scratch resistant and impact resistant for everyday wear.
Are the lenses polarized or blue-light filtering?
No. They are not polarized and do not have blue light protection.
What are the frame material and hinge type?
The frames are durable polycarbonate plastic and include spring (flex) hinges.
What are the frame dimensions and fit?
Fit is listed as average, with frame dimensions of 49-19-143 mm.
What shape and rim style are these reading glasses?
They have an oval shape with a full-rim frame.
What colors come in the 3-pack?
Each pack includes two tortoise patterns with rubberized finishes and one deep jade green frame.
Are these reading glasses FSA/HSA eligible?
Yes, they are listed as FSA/HSA eligible.
Specifications
| Key Features | Details |
|---|---|
| Fit | Average |
| Shape | Oval |
| Rim | Full |
| Lens Color | Clear |
| Polarized | No |
| UV Protection | 100% UVA & UVB |
| Blue Light Protection | No |
| Frame Dimensions (mm) | 49-19-143 |
| Nosepad | Fixed |
| Frame Material | Plastic |
| Scratch Resistant Lens | Yes |
| Impact Resistant Lens | Yes |
| Flex Hinge | Yes |
| Purchase Includes | 3 pairs Reading Glasses, 3 Cases |
| Gender | Women's |
| FSA/HSA Eligible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 119 reviews
Light weight and comfortable glasses
The glasses were packed well. You can clearly see the color options in each box along with the cases. The glasses are very light-weight and feel comfortable on my face and ears. They sit securely and don’t slide on my nose making them great for detailed work looking down at your workspace. The lenses are large enough for expanded viewing while still being able to see easily over for any distance viewing necessary. The 3-pack provides a pair for each room-office, bedroom, and kitchen. I highly recommend these glasses.
Great high quality readers
These readers are comfortable and seem well made. The lens is clear and the magnification is good. They're a good weight, feel solid, but still comfortable for wearing whenever needed. Packaged in a 3-pack means I can keep them in several places to have them where and when needed.
Members Mark Reading Glasses
These members mark sunglasses are extremely light and comfortable. The construction of the frame is something I feel will hold up over time. The value of these reading glasses are much better then you will find at other retailers. I am able to see so the performance of these reading glasses exceed my expectations
Items you may like
Nurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
SponsoredMembers-only priceNurri 30g Protein Strawberry Milk Shake 11 fl. oz., 12 pk.
1234.2033 out of 5 Stars. 123 reviews4.2033 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
Instant Savings
Members-only price$9 offEnds Oct 18PediaSure Grow and Gain Nutrition Shake for Kids, Vanilla 8 fl. oz., 24 pk.
19364.7107 out of 5 Stars. 1936 reviews4.7107 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct. $27.98 $1.22/ea
$2798current price $27.98$1.22/eaPure Protein Bars Gluten Free, Chocolate Variety Pack 23 ct.
47404.5905 out of 5 Stars. 4740 reviews4.5905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60574.7624 out of 5 Stars. 6057 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126654.5109 out of 5 Stars. 12665 reviews4.5109 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz. $10.68 $0.89/oz
$1068current price $10.68$0.89/ozsimplyFUEL Chocolate Chip Cookie Dough Protein Balls, 12 oz.
15994.3046 out of 5 Stars. 1599 reviews4.3046 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1547784.8586 out of 5 Stars. 154778 reviews4.8586 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPremier Protein 30g High Protein Shake, Strawberries & Cream 11 fl. oz., 15 pk.
Members-only pricePremier Protein 30g High Protein Shake, Strawberries & Cream 11 fl. oz., 15 pk.
35214.662 out of 5 Stars. 3521 reviews4.662 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk. $14.98 $1.25/ea
$1498current price $14.98$1.25/eaAmara Organic Strawberry Banana Smoothie Melts, 12 pk.
2534.668 out of 5 Stars. 253 reviews4.668 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $99.95
$9995current price $99.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping