Member's Mark Homestyle Chili Seasoning, 24 oz.
Shipping

Highlights
- 24 ounce bottle of Member's Mark Homestyle Chili Seasoning
- Features notes of chili pepper, ancho, garlic, & onion
- Adds a warm, smoky depth to homemade chili
- Resealable bottle keeps the seasoning fresh and aromatic
Member's Mark Italian Basil Pesto, 22 oz. $8.58 $0.39/oz

Member's Mark Italian Basil Pesto, 22 oz.


Members also considered
McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz. $4.98 Was $7.48 $0.17/oz
Instant Savings
SponsoredNow$498current price Now $4.98, Was $7.48$7.48$0.17/oz$2.50 offEnds Oct 17McCormick Grill Mates Montreal Steak Seasoning, 29 oz.
26854.8711 out of 5 Stars. 2685 reviews4.8711 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chili Powder, 20 oz. $9.98 $0.50/oz
$998current price $9.98$0.50/ozFrom $9.98Member's Mark Chili Powder, 20 oz.
10024.7126 out of 5 Stars. 1002 reviews4.7126 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMcCormick Chili Original Seasoning Mix 1.25 oz., 6 pk. $5.74 $0.77/oz
$574current price $5.74$0.77/ozMcCormick Chili Original Seasoning Mix 1.25 oz., 6 pk.
3404.8206 out of 5 Stars. 340 reviews4.8206 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz $6.98 $0.75/oz
Sponsored$698current price $6.98$0.75/ozKinder's Cast Iron Steak Seasoning Blend, 9.3 oz
Available for PickupPickupKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz $5.98 $0.66/oz
$598current price $5.98$0.66/ozKinder's Chicken Caesar Seasoning Blend, 9.1 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKinder's Chicken Salt Seasoning Blend, 8.5 oz $6.48 $0.76/oz
$648current price $6.48$0.76/ozKinder's Chicken Salt Seasoning Blend, 8.5 oz
SNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz. $9.38 $0.36/oz
$938current price $9.38$0.36/ozMember's Mark Granulated Garlic, 26 oz.
17604.8455 out of 5 Stars. 1760 reviews4.8455 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz. $8.78 $0.49/oz
$878current price $8.78$0.49/ozMember's Mark Spanish Style Paprika, 18 oz.
4554.7077 out of 5 Stars. 455 reviews4.7077 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Bold, Smoky Flavor for Your Chili Creations
Member’s Mark Homestyle Chili Seasoning is the perfect way to bring bold, smoky flavor to your favorite chili recipes. This robust blend combines savory chili pepper, ancho, garlic, and onion with a touch of heat and smokiness, adding depth and character to every bowl. Whether you're making a classic chili or experimenting with new recipes, this seasoning is your go-to for hearty, homestyle flavor.
Convenient and Fresh in Every Use
Packaged in a 24-oz resealable container, this seasoning offers excellent value and ensures freshness every time you cook. It's designed to make preparing hearty chili easier than ever, whether you're cooking a slow-cooker batch, a weeknight skillet meal, or taco-style chili. Just a sprinkle of this well-rounded spice blend transforms your dish into a rich, satisfying meal.
Simple Cooking Instructions for Delicious Results
Creating a delicious chili is effortless with Member’s Mark Homestyle Chili Seasoning. Brown 1 lb of ground beef in a skillet and drain the fat. In a large pot, combine the cooked beef with one can each of kidney beans, pinto beans, diced tomatoes, and tomato sauce, along with one cup of water. Stir in ¼ cup of the seasoning and simmer for 30–40 minutes. Adjust the water for your desired consistency and enjoy a hearty, flavorful chili.
Storage Tips for Maximum Freshness
To maintain the bold flavor of this seasoning, store it in a cool, dry place and keep the lid tightly sealed. This ensures that every batch of chili you make is as fresh and flavorful as the first.
Member’s Mark Made Without Commitment™
This item meets our Member’s Mark Made Without Commitment™. Our Member’s Mark Made Without Commitment makes it easier to know what is not in our products, so members can feel better about what is. We simplify the choice for our members by setting a high brand standard for the products they bring into their homes. This isn’t just a list of ingredients, it’s our commitment to simpler ingredients that reflect our members' values. And we deliver this without compromising taste, performance, or value. This means that this item doesn’t contain the 40+ ingredients on our Made Without Commitment list like High Fructose Corn Syrup, Phthalates, Talc, Certified Synthetic Colors/FD&C Colors, and Formaldehyde. See the full list of ingredients here: https://www.samsclub.com/cp/members-mark-goals/30001929.
Specifications
Net Weight: 24 ounces
Ingredients: dried chili pepper, dried garlic, salt, dried onion, smoked paprika, spices, sugar, dried red bell pepper, natural flavor, silicon dioxide (to prevent caking).
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 30 reviews
Easy Chili prep.
This Chili seasoning was a new experience for me. I usually blend my own chili seasoning but this Members Mark Seasoning was right on favors and super easy to use. Made my usual pot of chili but instead of using chili powder used the Homestyle Chili seasoning. I increased the amount by about 1 tablespoon. It came out great. Hope to try it on other dishes especially my shredded chicken I use for tacos. And it is not salty.
Very good flavor
One of the best chili seasonings I have had. It is not spicy at all. It has a great chili pepper aroma and taste. A little of this season goes a long ways, a serving size is 2 tsp. My kids loves the chili I made with it. I also love this seasoning because there is no seed oils in there. There is a small amount of sugar though. 
Great Flavor and Easy to Use
Member’s Mark Chili Seasoning is a great pantry staple for making a quick, flavorful pot of chili. The seasoning has a nice blend of spices that gives the chili a delicious, savory flavor without being overly spicy. It is easy to use and makes it simple to get that classic chili taste without having to measure a bunch of spices. I also like its value, you can use it for ground beef, turkey, beans or even tacos.
Items you may like
Knorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz. $5.98 Was $6.28 $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz. $7.98 $0.44/oz
$798current price $7.98$0.44/ozMember's Mark Fine Ground Black Pepper, 18 oz.
33654.836 out of 5 Stars. 3365 reviews4.836 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMorton Iodized Salt, 64 oz. $2.46 $0.04/oz
$246current price $2.46$0.04/ozMorton Iodized Salt, 64 oz.
42524.7446 out of 5 Stars. 4252 reviews4.7446 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLawry's Seasoned Salt, 40 oz. $7.48 $0.19/oz
$748current price $7.48$0.19/ozLawry's Seasoned Salt, 40 oz.
30194.8688 out of 5 Stars. 3019 reviews4.8688 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939324.8417 out of 5 Stars. 193932 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAdolph's Unseasoned Tenderizer, 44.5 oz. $9.62 $0.22/oz
$962current price $9.62$0.22/ozAdolph's Unseasoned Tenderizer, 44.5 oz.
2804.8786 out of 5 Stars. 280 reviews4.8786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKinder's Buttery Burger Seasoning Blend, 20 oz. $13.98 $0.70/oz
$1398current price $13.98$0.70/ozKinder's Buttery Burger Seasoning Blend, 20 oz.
55 out of 5 Stars. 5 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGoya Sazon Seasoning 6.3 oz., 36 ct. $4.28 $0.68/oz
$428current price $4.28$0.68/ozFrom $4.28Goya Sazon Seasoning 6.3 oz., 36 ct.
15454.868 out of 5 Stars. 1545 reviews4.868 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Black Pepper Grinder, 7 oz. $7.98 $1.14/oz
$798current price $7.98$1.14/ozMember's Mark Black Pepper Grinder, 7 oz.
20584.7143 out of 5 Stars. 2058 reviews4.7143 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Parsley Flakes, 3.2 oz $6.44 $2.01/oz
$644current price $6.44$2.01/ozMember's Mark Parsley Flakes, 3.2 oz
9364.8301 out of 5 Stars. 936 reviews4.8301 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz. $6.28 $0.16/oz
$628current price $6.28$0.16/ozKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz.
7724.8316 out of 5 Stars. 772 reviews4.8316 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping