Member's Mark 5-Burner Propane Gas Grill w/ Cover
Shipping

Highlights
- Cooking Area: 717 sq in
- Burners: 5 (4+1)
- Fuel Type: LP only
- Side Burner: 10,000 BTU
- Cover Included: Yes
- Dimensions: 60.34x23.90x46.70 in
- Up to 64,000 BTU total: 54,000 BTU from 4 + 1 304 stainless steel burners with Sear Zone
- Includes a side burner that produces up to 10,000 BTU
- Equipped with porcelain-coated cast iron cooking grates for heat retention
- Provides 717 sq. in. total cooking area: 525 sq. in. main plus 192 sq. in. warming rack
- Comes with an all-weather RPET grill cover and 4 heavy-duty locking casters for easy mobility
- Start cooking fast with electronic ignition and back-up carryover
- Keep tools handy with 6 recessed hooks and closed-cart storage space
- Liquid propane (LP) only; not compatible with natural gas


Members also considered
Premium Hardwood BBQ Pellets, Smokehouse Blend - 40 lbs. $14.98
$1498current price $14.98Premium Hardwood BBQ Pellets, Smokehouse Blend - 40 lbs.
18434.7651 out of 5 Stars. 1843 reviews4.7651 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKingsford Odorless Charcoal Lighter Fluid, 64 fl. oz., 2 pk. $14.68
$1468current price $14.68Kingsford Odorless Charcoal Lighter Fluid, 64 fl. oz., 2 pk.
16994.8664 out of 5 Stars. 1699 reviews4.8664 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKingsford Match Light Instant Charcoal Briquettes 2 Pack, 16 Lbs. Each $23.48
$2348current price $23.48Kingsford Match Light Instant Charcoal Briquettes 2 Pack, 16 Lbs. Each
23984.4475 out of 5 Stars. 2398 reviews4.4475 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingScripto Aim 'N Flame Multi-Purpose Lighter, 4pk $8.98
$898current price $8.98Scripto Aim 'N Flame Multi-Purpose Lighter, 4pk
16454.6571 out of 5 Stars. 1645 reviews4.6571 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingThe Good Charcoal Lump Charcoal - 27.5 lbs. $19.98
$1998current price $19.98The Good Charcoal Lump Charcoal - 27.5 lbs.
13014.0361 out of 5 Stars. 1301 reviews4.0361 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBuddeez Weatherproof Storage Container for Large Bags of Wood Pellets, Charcoal, Pet Food and More $14.98
$1498current price $14.98Buddeez Weatherproof Storage Container for Large Bags of Wood Pellets, Charcoal, Pet Food and More
2044.3431 out of 5 Stars. 204 reviews4.3431 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSuncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf $399.00
$39900current price $399.00Suncast 6'x4' Extra Large Vertical Outdoor Storage Shed with Shelf
643.9688 out of 5 Stars. 64 reviews3.9688 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingColeman 16-oz. Propane Camping Cylinder 6 pk. $29.98
$2998current price $29.98Coleman 16-oz. Propane Camping Cylinder 6 pk.
8704.8391 out of 5 Stars. 870 reviews4.8391 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingBuddeez Weatherproof Storage Container for Large Bags of Wood Pellets, Charcoal, Pet Food and More, 2-Pack $24.98
$2498current price $24.98Buddeez Weatherproof Storage Container for Large Bags of Wood Pellets, Charcoal, Pet Food and More, 2-Pack
163.8125 out of 5 Stars. 16 reviews3.8125 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSuncast 6' x 4' Extra Large Vertical Outdoor Shed $399.00
$39900current price $399.00Suncast 6' x 4' Extra Large Vertical Outdoor Shed
16094.647 out of 5 Stars. 1609 reviews4.647 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime 7' x 7' Outdoor Storage Shed, Gray $754.59
$75459current price $754.59From $754.59Lifetime 7' x 7' Outdoor Storage Shed, Gray
1294.124 out of 5 Stars. 129 reviews4.124 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingKeter Hudson Plastic Storage Bench $99.98 Was $129.98
Now$9998current price Now $99.98, Was $129.98$129.98Options from $99.98 – $129.98$30 offKeter Hudson Plastic Storage Bench
2953.9695 out of 5 Stars. 295 reviews3.9695 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDuraflame Gold Ultra-Premium 4.5 lb. Firelogs, 9-pack Case 3-Hour Burn $29.98
$2998current price $29.98Duraflame Gold Ultra-Premium 4.5 lb. Firelogs, 9-pack Case 3-Hour Burn
20034.8193 out of 5 Stars. 2003 reviews4.8193 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKeter Urban 30 Gal. Outdoor Deck Box/Storage Table $44.98
$4498current price $44.98Keter Urban 30 Gal. Outdoor Deck Box/Storage Table
12874.655 out of 5 Stars. 1287 reviews4.655 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter Samoa 70 Gal. Resin Deck Box Large Outdoor Storage $57.98
$5798current price $57.98Keter Samoa 70 Gal. Resin Deck Box Large Outdoor Storage
4264.1925 out of 5 Stars. 426 reviews4.1925 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
The Member’s Mark 5-Burner Propane Gas Grill is a roomy, high-powered LP grill built for weeknight dinners and weekend cookouts, with a dedicated Sear Zone, a 10,000 BTU side burner, and an all-weather RPET cover included for protection between uses.
Big cooking capacity with two-level versatility
With 717 sq. in. of total cooking area, this grill gives you space to cook a full spread and the flexibility to use direct and indirect heat.
- 525 sq. in. primary cooking space provides a wide main surface for grilling.
- 192 sq. in. secondary cooking area adds a porcelain-coated warming rack for holding finished foods or cooking with indirect heat.
- Porcelain-coated cast iron cooking grates are built for durable, high-heat grilling with strong heat retention.
High-heat grilling power with a dedicated Sear Zone
The burner layout supports everything from everyday grilling to turning up the heat when you want a strong sear.
- 4 + 1 304 stainless steel burners deliver 54,000 BTU from the main burner system, with the “+1” configured as a Sear Zone for high-heat searing and cold-weather cooking.
- Up to 64,000 BTU total is listed across the burner system, combining the main burners and side burner for added cooking power.
- Electronic ignition with back-up carryover helps provide reliable starts.
Side burner for sauces and sides outdoors
The 10,000 BTU side burner adds extra flexibility when the main grill is full, keeping sides and sauces close at hand.
- 10,000 BTU side burner is well suited for warming barbecue sauce or preparing simple side dishes while you grill.
Thoughtful design details for comfort, storage, and mobility
A sleek black exterior and practical built-ins make this grill easy to use and easy to keep organized on the patio or deck.
- Black powder-coated lid with an insulated inner wall is paired with a built-in temperature gauge to help you monitor heat while cooking.
- Textured handle grip adds comfortable control when opening and closing the lid.
- Closed cart storage with magnetic-close cabinet doors keeps grilling items tucked away.
- Six recessed tool hooks keep frequently used tools within reach.
- Condiment caddy offers convenient storage for drinks and spice bottles.
- Four heavy-duty locking casters make it easier to move the grill and secure it in place.
All-weather cover included for added protection
An all-weather RPET grill cover is included to help protect the grill when it is not in use.
Fuel type
- Liquid Propane (LP) only; this grill is not compatible with natural gas.
Frequently Asked Questions
How much cooking space does the Member's Mark 5-Burner Propane Gas Grill provide?
717 sq. in. total cooking area: 525 sq. in. primary cooking space plus a 192 sq. in. secondary porcelain-coated warming rack.
What type of fuel does this grill use—can it be converted to natural gas?
Liquid Propane (LP) only; it is not compatible with natural gas.
Does this grill include a side burner, and what is it used for?
A 10,000 BTU side burner is included for cooking items like sauces and side dishes while you grill.
What are the cooking grates made of?
Porcelain-coated cast iron cooking grates.
Does the grill have a sear zone, and what is it for?
It includes a dedicated Sear Zone burner (four main burners plus one sear-zone burner) designed for high-heat searing and cold-weather cooking.
Is a grill cover included with the Member's Mark 5-Burner Gas Grill?
An all-weather RPET grill cover is included to help protect the grill from the elements.
How easy is it to move, and what storage does the cart include?
It has 4 heavy-duty locking casters, 6 recessed tool hooks, a condiment caddy, and enclosed cart storage with magnetic-close cabinet doors.
Does it have a built-in temperature gauge and an easy-start ignition?
A built-in temperature gauge is included, and it uses electronic ignition with a back-up carryover for reliable starts.
What are the dimensions and weight of the grill?
60.34" L x 23.90" W x 46.70" H, and it weighs 117.51 lbs.
Specifications
- Size: 60.34"L x 23.90"W x 46.70"H
- Weight: 117.51 lbs.
- Total Cooking Area: 717 sq. in.
- Primary Cooking Space: 525 sq. in.
- Secondary Cooking Area: 192 sq. in. (porcelain-coated warming rack)
- Burners: 4 + 1 304 stainless steel burners delivering 54,000 BTU (includes dedicated Sear Zone)
- Total BTU Output: 64,000 BTU
- Sear/Side Burner: 10,000 BTU for maximum heat
- Ignition System: Electronic ignition with back-up carryover
- Cooking Grates: Porcelain-coated cast iron
- Functional Hooks: 6 recessed hooks for cooking tools
- Condiment Caddy: Convenient storage for drinks and spice bottles
- Cabinet Doors: Magnetic close
- Cart Design: Closed cart with additional storage space inside
- Temperature Gauge: Built-in
- Lid: Black powder-coated lid with insulated inner wall
- Handle: Textured handle grip
- Mobility: 4 heavy-duty locking casters
- Grill Cover: All-weather RPET grill cover included
- Fuel Type: Liquid Propane (LP) Only – Not Compatible with Natural Gas
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Warning Text
Indoor Use Warning for Gas-Fueled Appliances
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 80 reviews
Great Deal,Good Quality!
Great deal compared to the others. I looked at a few different brands in the store,and this one just made the most sense for the price,The burners feel sturdy and well-made,and I appreciated that it came with a cover included .It does exactly what I need it to do without any extra frills.
Thanks for the love! We are glad you are happy with the value and quality. Enjoy every cook!
Verified Purchase
Great Gift for the Man in Your Life
This is a wonderful grill. In addition to its wonderful look, it heats to a very high temperature and cooks the food perfectly. Just be careful when unpacking it to look through every inch of each section to make sure you get all of the parts out. The instructions are very explanative and easy to follow plus you can go to a website for help as well. I love the fact that the base is enclosed and hides the gas tank.
We really appreciate the detailed review! It is great to hear the instructions were clear and that you are loving the sleek look. Thanks for the heads-up on the parts—enjoy your new grill!
Excellent Grill and Easy to Use
I recently purchased this grill and have been impressed by its performance. It is reliable, user-friendly, and have excellent results every time, I highly recommend it to anyone who is looking for a grill!
Thank you for your perfect rating! Your satisfaction is what we always strive for. We look forward to serving you again, and wish you all the best.
Items you may like
Westinghouse 4000 Lumen Motion Activated Solar Area Light $39.98 Was $49.98
Instant Savings
SponsoredNow$3998current price Now $39.98, Was $49.98$49.98$10 offEnds Oct 18Westinghouse 4000 Lumen Motion Activated Solar Area Light
724.2361 out of 5 Stars. 72 reviews4.2361 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLifetime 6-Foot Classic Folding Outdoor Dining Picnic Table $195.00
$19500current price $195.00Lifetime 6-Foot Classic Folding Outdoor Dining Picnic Table
2924.476 out of 5 Stars. 292 reviews4.476 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKamado Joe Big Joe III Charcoal Grill $2,599.98
$2,59998current price $2,599.98Kamado Joe Big Joe III Charcoal Grill
23 out of 5 Stars. 2 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSun Joe 24V Cordless 3-Tool Garden Combo Kit: Hedger, Trimmer & Leaf Blower $69.98
Sponsored$6998current price $69.98Sun Joe 24V Cordless 3-Tool Garden Combo Kit: Hedger, Trimmer & Leaf Blower
2453.898 out of 5 Stars. 245 reviews3.898 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOoni Koda Gas Powered Pizza Oven, Choose Size $498.00
$49800current price $498.00Ooni Koda Gas Powered Pizza Oven, Choose Size
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744144.6654 out of 5 Stars. 74414 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Supreme Blend Wild Bird Food 40 lbs. $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Supreme Blend Wild Bird Food 40 lbs.
120484.7018 out of 5 Stars. 12048 reviews4.7018 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZevo Flying Insect Trap with 2 devices + 6 Refill Cartridges $39.98
Sam's Cash Offer
$3998current price $39.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Zevo Flying Insect Trap with 2 devices + 6 Refill Cartridges
131794.8049 out of 5 Stars. 13179 reviews4.8049 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk $33.98
Sam's Cash Offer
$3398current price $33.98Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Zevo Flying Insect Trap Refill Cartridges, 12pk
25254.7018 out of 5 Stars. 2525 reviews4.7018 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingE-Z UP® 10’ x 10’ Commercial ONE-UP™ Canopy $199.98
$19998current price $199.98E-Z UP® 10’ x 10’ Commercial ONE-UP™ Canopy
1014.1782 out of 5 Stars. 101 reviews4.1782 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Paper Lawn & Leaf Bags $8.78 Was $9.78
Instant Savings
Now$878current price Now $8.78, Was $9.78$9.78$1 offEnds Nov 01Member's Mark Paper Lawn & Leaf Bags
9604.6323 out of 5 Stars. 960 reviews4.6323 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping