Member's Mark 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags 90 ct.
Shipping

Highlights
- 33-Gallon drawstring bags
- Power Flex technology for improved flexibility
- Leak protection seals
- Ideal for large volumes of trash
Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct. $21.48 $0.18/ea

Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct.


Members who viewed this also viewed
Glad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct. $21.48 $0.18/ea
Sponsored$2148current price $21.48$0.18/eaGlad ForceFlex MaxStrength with Clorox Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, Lemon Fresh Scent, 13 Gallon, 120 ct.
56974.7367 out of 5 Stars. 5697 reviews4.7367 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct. $22.88 $0.25/ea
$2288current price $22.88$0.25/eaHefty Ultra Strong Drawstring Trash Bags, Unscented 33 gal., 90 ct.
88104.7944 out of 5 Stars. 8810 reviews4.7944 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173854.8553 out of 5 Stars. 17385 reviews4.8553 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal. $16.98 $0.13/oz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1698current price $16.98$0.13/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Dawn Professional Plus Manual Pot & Pan Dish Detergent, 1 gal.
113574.7402 out of 5 Stars. 11357 reviews4.7402 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 33 Gallon Trash Bags, Lavender, 90 ct. $19.98 $0.22/ea
$1998current price $19.98$0.22/eaMember's Mark Power Flex 33 Gallon Trash Bags, Lavender, 90 ct.
434.907 out of 5 Stars. 43 reviews4.907 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 39 Gallon Power Flex Drawstring Yard Trash Bags (90 ct.) $22.98 $0.26/ea
$2298current price $22.98$0.26/eaMember's Mark 39 Gallon Power Flex Drawstring Yard Trash Bags (90 ct.)
1584.8101 out of 5 Stars. 158 reviews4.8101 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct. $19.98 $0.10/ea
$1998current price $19.98$0.10/eaMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, 200 ct.
77834.8594 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8594 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavy Duty 55-Gallon Drum Liner Trash Bags, 80 ct. $28.54 $0.36/ea
$2854current price $28.54$0.36/eaFrom $28.54Member's Mark Heavy Duty 55-Gallon Drum Liner Trash Bags, 80 ct.
12844.6729 out of 5 Stars. 1284 reviews4.6729 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Lavender, 200 ct. $19.98 $0.10/ea
$1998current price $19.98$0.10/eaMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Lavender, 200 ct.
77834.8205 out of 5 Stars. 7783 reviews4.8205 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 33 Gallon Commercial Can Liners, 320 ct. $30.98 $0.10/ea
$3098current price $30.98$0.10/eaMember's Mark 33 Gallon Commercial Can Liners, 320 ct.
13534.5418 out of 5 Stars. 1353 reviews4.5418 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Commercial Contractor 42-Gallon Clean-Up Bags, 42 ct. $25.88 $0.62/ea
$2588current price $25.88$0.62/eaMember's Mark Commercial Contractor 42-Gallon Clean-Up Bags, 42 ct.
38504.8909 out of 5 Stars. 3850 reviews4.8909 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Member's Mark™ 33-Gallon Power Flex Drawstring Trash Bags are tough enough to handle any household chore. These extra-large trash bags are manufactured with Power Flex technology which enhances the bag’s flexibility, so you can fit more trash inside each bag.
Member's Mark Trash Bags Specifics
These ultra-durable trash bags have a 33-Gallon capacity and are stronger and durable. Each bag in this pack of 90 has leak protection seals that prevent seepage of wet items when moving bags from the job site to the curb. They are also designed to be tear resistant, which is especially important when removing heavy objects or sharp items, like branches from the yard. The double thick top and drawstrings make closing and sealing the bags easier than ever.
Who Needs These Garbage Bags?
These trash bags are perfect for when tricky household tasks arise, like when you're moving, doing yardwork, cleaning the attic or emptying out the basement. They are also great for businesses that engage in outdoor work, like landscaping and construction, as these large trash bags are thick and strong enough to help haul away dirt, debris, concrete blocks, bricks, rubble and dead plants and bushes. These thick trash bags ensure the garbage stays in and never breaks free, which prevents an annoying mess that needs to be cleaned.
Great for Holiday Storage
Member's Mark 33-Gallon trash bags are also great for storing decorations used for the holidays. Keep these bags handy to easily collect and store Halloween lights, Christmas trees, Hanukah menorahs, inflatable Easter bunnies and more. When that special time of the year rolls around again, grab the select 33-gallon trash bag (which can also be easily labeled for convenience) and get ready to decorate. The same goes for storing other precious mementos like books, photographs, old tech gear and other items you can't bear to part with, but that causes clutter when not in storage.
Specifications
- Made with 20% post-consumer recycled content
- Gallon capacity: 33
- Double thick top
- Leak & tear resistant
- Size: 33" x 36.5"
- Color: Black
- Quantity: 90 bags
- Convenient and easy to use
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 69 reviews
Verified Purchase
Excellent product
Better than the name brand. Been buying these for years. Switched a few months ago because there was a sale and a popular name brand trash bag was actually less. However the quality and durability of members mark had us going back to them before finishing the box of the name brand.
Verified Purchase
Works well
From the touch, these bags feel thinner and seem like they would tear more easily. However, I haven't had any problems with them. My teenage boys pack them to capacity and carry them by the drawstrings all the way through the house to the trash bin, and we've never had any rips or leaks. I've been buying these bags for years and they've always held up well.
Verified Purchase
Great value
Good quality at affordable price
Items you may like
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197804.7978 out of 5 Stars. 19780 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk. $12.84 $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
116044.7059 out of 5 Stars. 11604 reviews4.7059 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct. $13.78 $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137244.8518 out of 5 Stars. 13724 reviews4.8518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59564.819 out of 5 Stars. 5956 reviews4.819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct.
52454.7929 out of 5 Stars. 5245 reviews4.7929 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314614.4707 out of 5 Stars. 31461 reviews4.4707 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 3-Tier Basket Stand $39.98
$3998current price $39.98Member's Mark 3-Tier Basket Stand
4164.6851 out of 5 Stars. 416 reviews4.6851 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Heavy-Duty, Red Cups, 18 oz., 188 ct. $9.98 $0.05/ea
$998current price $9.98$0.05/eaMember's Mark Heavy-Duty, Red Cups, 18 oz., 188 ct.
7424.6388 out of 5 Stars. 742 reviews4.6388 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct. $19.48 $0.15/ea
$1948current price $19.48$0.15/eaMember's Mark Laundry Detergent Power Pacs, Blooming Breeze, 130 ct.
22594.5352 out of 5 Stars. 2259 reviews4.5352 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Snack/Dip Paper Bowls, 12 oz., 200 ct. $11.98 $0.06/ea
$1198current price $11.98$0.06/eaMember's Mark Snack/Dip Paper Bowls, 12 oz., 200 ct.
53964.8221 out of 5 Stars. 5396 reviews4.8221 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct. $16.98 $0.05/ea
$1698current price $16.98$0.05/eaMember's Mark Ultra Dessert/Snack Paper Plates, 6.875", 330 ct.
76274.8244 out of 5 Stars. 7627 reviews4.8244 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Clear Plastic Forks, Heavyweight 300 ct. $16.82 $0.06/ea
$1682current price $16.82$0.06/eaFrom $16.82Member's Mark Clear Plastic Forks, Heavyweight 300 ct.
56674.8862 out of 5 Stars. 5667 reviews4.8862 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping