Member's Mark 16" Rotating Gas Pizza Oven

Highlights


Members who viewed this also viewed
Dyson V8 Cyclone Cordless Vacuum with Anti-Tangle Brush $399.00
Sponsored$39900current price $399.00Dyson V8 Cyclone Cordless Vacuum with Anti-Tangle Brush
1064.3208 out of 5 Stars. 106 reviews4.3208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingOoni Koda Gas Powered Pizza Oven, Choose Size $498.00
$49800current price $498.00Ooni Koda Gas Powered Pizza Oven, Choose Size
35 out of 5 Stars. 3 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Camping Blanket with Detachable Hood $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Camping Blanket with Detachable Hood
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Adjustable Base $599.00
Sponsored$59900current price $599.00More options from $499.00Member's Mark Adjustable Base
5544.5542 out of 5 Stars. 554 reviews4.5542 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Cooper Power Reclining Leather Chair $599.00
$59900current price $599.00Member's Mark Cooper Power Reclining Leather Chair
1314.3282 out of 5 Stars. 131 reviews4.3282 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Hotel Premier Luxury Hand Towel $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Hotel Premier Luxury Hand Towel
30874.7943 out of 5 Stars. 3087 reviews4.7943 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Bread & Pizza Flour, 25 lbs. $10.98 $0.44/lb
$1098current price $10.98$0.44/lbMember's Mark Bread & Pizza Flour, 25 lbs.
9654.6819 out of 5 Stars. 965 reviews4.6819 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIgloo Bone White and Gray 60-Quart Sunset Roller Cooler $49.98
$4998current price $49.98Igloo Bone White and Gray 60-Quart Sunset Roller Cooler
6894.238 out of 5 Stars. 689 reviews4.238 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 24 Champagne Didier Dumond Brut, 750 ml $39.99 $1.58/foz
$3999current price $39.99$1.58/fozMember's Mark 24 Champagne Didier Dumond Brut, 750 ml
1694.4497 out of 5 Stars. 169 reviews4.4497 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNinja CREAMi Scoop & Swirl Ice Cream & Soft Serve Maker, 13 One-Touch Programs
Members-only priceNinja CREAMi Scoop & Swirl Ice Cream & Soft Serve Maker, 13 One-Touch Programs
3184.2987 out of 5 Stars. 318 reviews4.2987 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Chicken Pot Pie, priced per pound $19.66 $3.94/lb
$1966current price $19.66avg. price$3.94/lbFinal cost by weightMember's Mark Chicken Pot Pie, priced per pound
47494.5957 out of 5 Stars. 4749 reviews4.5957 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Talking Skeletons, Set of 2 $114.86
$11486current price $114.86Member's Mark Talking Skeletons, Set of 2
1994.6131 out of 5 Stars. 199 reviews4.6131 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNapoleon Rogue PRO 425 Propane Gas Grill w/ Cover
Members-only priceNapoleon Rogue PRO 425 Propane Gas Grill w/ Cover
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Introducing Member’s Mark™ 16” Rotating Gas Pizza Oven–the gateway to gourmet, stone-baked pizzas made right in your backyard. This pizza oven arrives fully assembled, complete with a battery-operated rotating cordierite pizza stone featuring an ON/OFF function. It boasts a fully insulated oven body, a robust 304 stainless steel burner, and a durable 16" cordierite pizza stone, optimized to achieve temperatures of up to 900°F within just 15 minutes of preheat.
Member’s Mark 16" Rotating Gas Pizza Oven is sure to impress with its premium quality, consistent temperatures, user-friendly operation, and exceptional versatility. It includes all the essential tools you need to get started, including a 16" aluminum pizza peel, a 4" stainless steel pizza cutter, an 10" x 6" Griddle with a removable serving tray, and an all-weather cover designed to safeguard your investment. Elevate your outdoor gatherings with Member’s Mark 16” Rotating Gas Pizza Oven.
View functionality videos of the Member's Mark 16" Portable Rotating Gas Pizza Oven here
Is this pizza oven convertible to natural gas?
No, Member’s Mark 16" Rotating Gas Pizza Oven is propane only, and ready to connect to a 20 lb. propane cylinder (not included).
Can I adjust the temperature of this pizza oven?
Yes, the 16" pizza oven has a variable temperature control knob that allows the user to lower the temperature if needed.
What is the benefit of the rotating pizza stone?
The rotating motor is a very convenient feature that will keep the pizza turning to avoid burning. The rotating pizza stone will offer even cooking temperatures for the pizza with less effort.
Does the cast iron griddle plate included need to be seasoned before use?
Yes, the griddle plate included needs to be seasoned in advance of use. Seasoning will protect the cast iron surface from surface rust and corrosion, seal and protect the surface, creating a sleek non-stick surface. Follow the instructions outlined in the user manual.
How is the Rotating motor powered?
The rotation motor is powered by two D cell batteries which are included.
How do I use the cast iron griddle included with my pizza oven safely?
Member's Mark 16" Pizza Oven can achieve temperatures up to 900˚F. Always use grill gloves resistant to extreme temperatures when loading and unloading the oven, to avoid burns. The cast iron griddle comes with a removable handle, that must be positioned correctly into the griddle in order to balance the griddle properly. Never leave the handle on the griddle during cooking as it will retain the high temperatures of the oven and will burn your hand. The wooden trivet included with the griddle, should be used when removing the hot griddle from the oven.Keep in mind, the wooden surface will warp and become scorched under the high heat, after first use, but has been included to offer surfaces and counter tops, some protection from the extreme heat of the griddle.
Does the 16" pizza oven include a cover?
Yes, Member’s Mark 16" Rotating Gas Pizza Oven includes a RPET all-weather cover to protect the oven and store indoors.
View functionality videos of the Member's Mark 16" Portable Rotating Gas Pizza Oven here
Specifications
- Assembled Dimensions: 26.6"L x 23"W x 13"H
- Assembled Weight: 63.9 lbs.
- Variable temperature control reaches broad range of temperatures
- Cast aluminum front with high temperature coating for optimal durability
- Powerful 304 Stainless Steel Burner
- Compatible with a 20 lb. LP cylinder
- Ready to cook in 15 minutes
- Includes RPET all-weather cover
- Integrated piezo ignition and manual match lighting tool included
- Insulated with ceramic fiber and a stainless steel inner wall
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Indoor Use Warning for Gas-Fueled Appliances
Disclaimer
FOR OUTDOOR USE ONLY
California & Colorado State Chemical Warning Test
This product contains: Aluminum (CAS 7429-90-5), Manganese and manganese compounds (CAS 7439-96-5), Phosphorus (CAS 7723-14-0), Nickel and Nickel Compounds (CAS 7440-02-0), Chromium, Total (CAS . 7440-47-3), Lead (CAS 7439-92-1) and Lead Compounds (CAS 68784-75-8). For more info pls visit https://dtsc.ca.gov/scp/candidate-chemicals-list/ and https://leg.colorado.gov/sites/default/files/2022a_1345_signed.pdf/
Warning: This product can expose you to chemicals including lead and lead compounds, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 29 reviews
Verified Purchase
Pizza Pie
Great unit. Made several pies so far. Fiddling on the temp. Best to get the stone temp up and then back off or you'll burn the top and not get a crispy crust.
Thank you for taking time to leave a review. Thank you for choosing Member's Mark!
Verified Purchase
Amazing pizza, and awesome steak searing
Wow this thing is great. 3 party's out the way and a few meals not including pizza. I was looking over all the other brands prior to pulling the trigger. Most in this price range where 12”, did not have the rotating stone or come with accessories. If you're in the market for a very well built pizza oven pull the trigger this thing is great.
Thank you for taking time to leave a review. Please consider subscribing to our YouTube channel where you can find recipes, step-by-step instructions, troubleshooting and more. https://www.youtube.com/@MembersMarkGrillsThank you for choosing Member's Mark!
Verified Purchase
This pizza oven was a great value
I have only used the pizza oven once since purchase. We did make four pizzas that night. I burned the first pizza because the oven gets very very hot and I wasn't paying attention for a few minutes and so we lost that one. After that, I turn the temperature down just a little bit And had delicious crust that was crisp but not overdone. I would recommend a temperature about 700 to 750 unless you have minimal toppings.
Thank you for taking time to leave a review. Please consider subscribing to our YouTube channel where you can find recipes, step-by-step instructions, troubleshooting and more. https://www.youtube.com/@MembersMarkGrillsThank you for choosing Member's Mark!
Top products
Fairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527394.606 out of 5 Stars. 52739 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60554.7623 out of 5 Stars. 6055 reviews4.7623 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30124.7686 out of 5 Stars. 3012 reviews4.7686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743184.6652 out of 5 Stars. 74318 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection $1,099.00
$1,09900current price $1,099.00HP 16" 3K Touchscreen OmniBook 7 Flip 2-in-1 Next Gen AI Copilot+ PC | Intel Evo Ultra 7 | 16GB RAM | 512GB SSD | 2-Year HP Care Pack w/Accidental Damage Protection
1274.2047 out of 5 Stars. 127 reviews4.2047 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping