London Fog LF004 Full-Rim Cat Eye Women's Eyeglasses
Item # 990416561
Members-only price
Prices may vary in club and online
London Fog LF004 Full-Rim Cat Eye Women's EyeglassesLondon Fog LF004 Full Rim Cat Eye Women s EyeglassesLondon Fog LF004 Full Rim Cat Eye Women s Eyeglasses
Pattern:Progressive
Multifocal eyeglass lens that provides a smooth, gradual transition between multiple prescription strengths - typically for distance, intermediate, and near vision - without visible lines
Shipping
Free for Plus on eligible orders over $50
Columbus, 43215
Return or replace within 60 days.

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
Protect your new frames! Click here to add the optical protection plan now to complete your purchase.
We also recommend
Opti-Free Puremoist Multi-Purpose Disinfecting Solution 16 oz., 2 Pack $21.98 $0.69/foz

$2198
current price $21.98$0.69/foz
Opti-Free Puremoist Multi-Purpose Disinfecting Solution 16 oz., 2 Pack
4.8261 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of London Fog LF004 Full-Rim Cat Eye Women's Eyeglasses, 0 of 5
Top products
HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30124.7686 out of 5 Stars. 3012 reviews4.7686 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939684.8417 out of 5 Stars. 193968 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPremium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition $169.98
$16998current price $169.98Premium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition
Available for ShippingShippingMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60564.7624 out of 5 Stars. 6056 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
London Fog is a leading global lifestyle brand rooted in timeless style, quality and function. For nearly 100 years, London Fog has developed products that have set the standard in their respective categories. Today, London Fog is ranked as the #1 recognized brand of outerwear in the United States. London Fog continues to enjoy iconic status and high brand recognition with close to 90% consumer awareness. London Fog is attainable luxury and the choice for men and women who want to look sophisticated and stylish at a moderate price point. London Fog Eyewear is the choice for Men and Women who want to look sophisticated and stylish at an accessible price point. The collection features an array of styles for men and women who want quality eyewear that they can wear every day. Whether you're looking for a pair of frames that can go from desk to dinner or a fashion forward silhouette for the weekend, the London Fog Eyewear Collection offers excellent quality and outstanding value. The LF004 is a cat eye shaped black plastic frame. The LF 004 features a timeless and elegant design that will never go out of style. The frame features a traditional hinges and universal bridge for comfort. This product is covered by the Sam's Club Member Satisfaction Guarantee.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
| Fit | Average |
| Shape | Cat Eye |
| Rim | Full |
| Lens Color | Clear |
| Polarized | No |
| UV Protection | No |
| Blue Light Protection | No |
| Frame Dimensions (mm) | 52-16-135 |
| Nosepad | Fixed |
| Frame Material | Plastic |
| Scratch Resistant Lens | No |
| Impact Resistant Lens | No |
| Flex Hinge | No |
| Purchase Includes | 1 Pair Eyeglasses |
| Gender | Women's |
| FSA/HSA Eligible | Yes |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-1 of 1 review
Jul 30, 2026
Reviewer name: CHRISTI
1 out of 5 stars
DO NOT ORDER ANY GLASSES ON LINE.
DO NOT ORDER ANY GLASSES ON LINE! Two times I ordered PRESCRIPTION glasses and both times the vendor CANCELLED a portion of my order without notifying me. Absolute horrible experience. Getting credit for the returns was a nightmare. Apparently Sam's customer service believes a PAIR of assembled glasses is multiple pieces. It was an exasperating experience.
Helpful?1R7TR9SL7SMR15465724176
Popular products
Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
Sponsored$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113794.6276 out of 5 Stars. 11379 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128944.7744 out of 5 Stars. 12894 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
Sponsored$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58474.7462 out of 5 Stars. 5847 reviews4.7462 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPOM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll $24.98 Was $26.98 $0.01/sft
Instant Savings
Now$2498current price Now $24.98, Was $26.98$26.98$0.01/sft$2 offEnds Nov 18POM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll
188694.4647 out of 5 Stars. 18869 reviews4.4647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound $16.39 $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets) $39.98 Was $40.96
Now$3998current price Now $39.98, Was $40.96$40.96$0.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52264.6483 out of 5 Stars. 5226 reviews4.6483 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69134.771 out of 5 Stars. 6913 reviews4.771 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll $30.48 $0.01/sft
$3048current price $30.48$0.01/sftScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll
214304.4788 out of 5 Stars. 21430 reviews4.4788 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69544.7108 out of 5 Stars. 6954 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk. $13.98 $0.30/oz
$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54354.701 out of 5 Stars. 5435 reviews4.701 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120164.832 out of 5 Stars. 12016 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery