Juanita's Foods Original Canned Menudo, 25 oz., 3 pk.
Shipping

Highlights
- 3 pack of 25 oz. cans of traditional Mexican Menudo soup made with beef bone stock
- Heat and serve for a quick and easy authentic menudo soup
- Serve with cilantro, chopped onion, and lime
- Homemade taste made in the traditional way
- Made without preservatives
Kettle & Fire Chicken Bone Broth, 16.9 oz., 6 ct., $21.98, $3.66/ea

Kettle & Fire Chicken Bone Broth, 16.9 oz., 6 ct.


Members also considered
Wendy's Chili With Beans, 15 oz., 6 pk., $21.98, $0.24/oz
Sponsored$2198current price $21.98$0.24/ozWendy's Chili With Beans, 15 oz., 6 pk.
24974.2855 out of 5 Stars. 2497 reviews4.2855 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHealthy Choice Soup Variety Pack, 15 oz., 10 pk., $13.98, $1.40/ea
$1398current price $13.98$1.40/eaHealthy Choice Soup Variety Pack, 15 oz., 10 pk.
17414.4262 out of 5 Stars. 1741 reviews4.4262 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingNongshim Premium Tonkotsu Kuromayu Noodle Soup 6 pk., $12.77, $2.13/ea
$1277current price $12.77$2.13/eaNongshim Premium Tonkotsu Kuromayu Noodle Soup 6 pk.
7294.439 out of 5 Stars. 729 reviews4.439 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingDinty Moore Beef Stew, 15 oz., 6 pk., $13.98, $2.33/ea
$1398current price $13.98$2.33/eaDinty Moore Beef Stew, 15 oz., 6 pk.
24274.48 out of 5 Stars. 2427 reviews4.48 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPanera Bread Ready-to-Heat Broccoli Cheddar Soup, 40 oz, 4 Single Serve Cups (Refrigerated), $10.48
$1048current price $10.48Panera Bread Ready-to-Heat Broccoli Cheddar Soup, 40 oz, 4 Single Serve Cups (Refrigerated)
23324.6359 out of 5 Stars. 2332 reviews4.6359 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNissin Cup Noodles, Chicken Flavor 2.25 oz., 24 ct., $10.98, $0.46/ea
$1098current price $10.98$0.46/eaNissin Cup Noodles, Chicken Flavor 2.25 oz., 24 ct.
17804.5376 out of 5 Stars. 1780 reviews4.5376 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNongshim Bowl Noodle Hot and Spicy Beef Ramen 3.03 oz., 18 ct., $18.98, $1.05/ea
$1898current price $18.98$1.05/eaNongshim Bowl Noodle Hot and Spicy Beef Ramen 3.03 oz., 18 ct.
9014.5538 out of 5 Stars. 901 reviews4.5538 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Experience Authentic Mexican Cuisine with Juanita's Original Menudo
Indulge your taste buds with Juanita's Original Menudo, a dish prepared with the highest quality ingredients. As the #1 Menudo and Pozole brand, Juanita's brings you a homemade taste every time you heat and serve this delightful soup. The recipe has been passed down through generations, ensuring an authentic flavor that will transport you straight to Mexico.
Traditional Preparation for an Authentic Taste
Juanita's family Menudo recipe starts with a slow simmering of the bone stock, followed by the addition of top-quality ingredients. This traditional method of preparation ensures a rich, flavorful soup that's as good as homemade. To enhance the flavors, serve with oregano, chopped onions, and a squeeze of lime.
What is Menudo?
Menudo is a traditional Mexican soup made primarily with tripe and bone broth in a red chile base. The preparation of homemade Menudo is a time-consuming and labor-intensive process that can take between 4 to 7 hours. It's a staple at Mexican family gatherings and celebrations throughout the year, and many believe it to be a "cure" for hangovers.
Varieties of Juanita's Menudo
Juanita's offers a variety of authentic Mexican Menudo to suit every preference. Whether you prefer the Original Menudo, Extra Hot Menudo, Hot & Spicy Menudo, or White Menudo, all you need to do is open, heat, serve, and enjoy with your family.
Specifications
Net Weight: 75 oz.
Ingredients: Beef Broth [Water, Beef Bone Stock, Salt, Chile Peppers, Seasoning {Dextrose, Onion Powder, Celery Powder, Spices, Hydrolyzed Vegetable Protein (Hydrolyzed Corn Gluten, Safflower Oil), Sugar, Soybean Oil}, Garlic Powder], Beef Tripe, and Hominy.
Ingredientes: Caldo De Res [Agua, Caldo De Hueso De Res, Sal, Chile, Condimentos {Dextrosa, Cebolla En Polvo, Apio En Polvo, Especias, Proteína Vegetal Hidrolizada (Gluten De Maíz Hidrolizado, Aceite De Cartamo), Azúcar, Aceite De Soya}, Ajo En Polvo], Pancita De Res, y Granos De Maíz.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 254 reviews
Verified Purchase
The best menudo that you can buy!
You can eat this day or night, it's very filling.
Verified Purchase
Good Stuff
There was a time when I made my own Menudo but since I lost my husband I am the only one to have it, Some have told me about Juanita's in a can I said ewwwww! But I tried it and I like it so when I have a craving I buy this can. It's worth it for one person as if I was to purchase from a Mexican restaurant or Store I would be paying triple the cost, so lets hope Walmart does not UP the price any time soon
Verified Purchase
also known as the best hangover cure!
i prefer this can over its hot spicy one. its robust in flavors, has ample amount of "meat" and homony. add your own spices to make it hot the counterpart to this one takes over the flavors you crave. so stick to this family favorite and add all the usual, salt, lemon, cilantro onion. make sure u get all those. also if u love manudo this might be a personal size to only 2 people can. big family? get big can and add big can of erxtra homony can for the kids if they picknout meats. cook long enough to soften homony and for them to soak up thd greatness.
Items you may like
Bare Bones Instant Beef Bone Broth, 12 ct., $9.98, $0.83/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.83/eaBare Bones Instant Beef Bone Broth, 12 ct.
1224.459 out of 5 Stars. 122 reviews4.459 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk., $7.98, $0.04/foz
$798current price $7.98$0.04/fozMember's Mark Chicken Broth, 32 oz., 6 pk.
81494.8103 out of 5 Stars. 8149 reviews4.8103 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNissin Top Ramen, Chicken, 24 pk., $5.98, Was $6.98, $0.25/ea
Instant Savings
Now$598current price Now $5.98, Was $6.98$6.98$0.25/ea$1 offEnds Oct 12Nissin Top Ramen, Chicken, 24 pk.
4404.6659 out of 5 Stars. 440 reviews4.6659 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBare Bones Chicken Instant Bone Broth Stick, 12 ct., $9.98, $0.83/ea
Sponsored$998current price $9.98$0.83/eaBare Bones Chicken Instant Bone Broth Stick, 12 ct.
944.2128 out of 5 Stars. 94 reviews4.2128 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz., $5.98, Was $6.28, $0.15/oz
Now$598current price Now $5.98, Was $6.28$6.28$0.15/oz$0.3 offKnorr Granulated Chicken Bouillon, 40.5 oz.
37594.8199 out of 5 Stars. 3759 reviews4.8199 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCampbell's Condensed Cream of Chicken Soup 10.5 oz., 8 pk., $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaCampbell's Condensed Cream of Chicken Soup 10.5 oz., 8 pk.
33994.8164 out of 5 Stars. 3399 reviews4.8164 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole Seedless Watermelon, $6.97, $6.97/ea
$697current price $6.97$6.97/eaWhole Seedless Watermelon
242123.811 out of 5 Stars. 24212 reviews3.811 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58314.7462 out of 5 Stars. 5831 reviews4.7462 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStagg Chili Con Carne No Beans, 108 oz., $16.98, $0.16/oz
$1698current price $16.98$0.16/ozStagg Chili Con Carne No Beans, 108 oz.
913.8681 out of 5 Stars. 91 reviews3.8681 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKnorr Granulated Tomato Chicken Bouillon, 40.5 oz., $6.28, $0.16/oz
$628current price $6.28$0.16/ozKnorr Granulated Tomato Chicken Bouillon, 40.5 oz.
10484.7595 out of 5 Stars. 1048 reviews4.7595 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHormel Chili No Beans 15 oz., 6 pk., $13.76, $2.29/ea
$1376current price $13.76$2.29/eaHormel Chili No Beans 15 oz., 6 pk.
18114.6256 out of 5 Stars. 1811 reviews4.6256 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz., $6.28, $0.16/oz
$628current price $6.28$0.16/ozKnorr Granulated Beef Bouillon, 40.5 oz.
7724.8316 out of 5 Stars. 772 reviews4.8316 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping