Head & Shoulders Anti-Dandruff Dry Scalp Care 2 - in - 1, Shampoo + Conditioner, Moisturizing Dry Scalp Relief, 38.8 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- Contains 38.8 fl. oz. of Head & Shoulders Anti-Dandruff Dry Scalp Care 2-in-1, Shampoo & Conditioner
- Features fragrant notes of jojoba oil and shea butter
- Nourishes dry hair and scalp to relieve dandruff symptoms
- Rich moisture, hydrates dry scalp and hair
- Head & Shoulders is America's #1 dandruff shampoo brand
Batiste Original and Tropical Dry Shampoo, 3.81oz, 3 pack $19.48

Batiste Original and Tropical Dry Shampoo, 3.81oz, 3 pack


Members also considered
Sensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk. $25.98 $1.00/oz
Sponsored$2598current price $25.98$1.00/ozSensodyne Pronamel Advanced Whitening Toothpaste, 6.5 oz., 4 pk.
6874.8268 out of 5 Stars. 687 reviews4.8268 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk. $9.34 $0.01/ea
$934current price $9.34$0.01/eaQ-tips Cotton Swabs, 1750 ct., 3 pk.
69844.5835 out of 5 Stars. 6984 reviews4.5835 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk. $11.48 $0.36/oz
$1148current price $11.48$0.36/ozFrom $11.48Crest Complete + Scope Outlast Ultra Toothpaste, 6.3 oz., 5 pk.
36124.8153 out of 5 Stars. 3612 reviews4.8153 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16174.6846 out of 5 Stars. 1617 reviews4.6846 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingListerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk. $10.98 Was $12.98 $0.11/foz
Instant Savings
Now$1098current price Now $10.98, Was $12.98$12.98$0.11/foz$2 offEnds Oct 05Listerine Cool Mint Antiseptic Mouthwash, 50.7 fl. oz., 2 pk.
100064.838 out of 5 Stars. 10006 reviews4.838 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
1034.7726 out of 5 Stars. 103 reviews4.7726 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk. $12.98 $1.00/oz
$1298current price $12.98$1.00/ozDegree Antiperspirant Deodorant, Shower Clean, 2.6 oz., 5 pk.
27194.6712 out of 5 Stars. 2719 reviews4.6712 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk. $10.97 $0.11/foz
$1097current price $10.97$0.11/fozCrest Pro-Health Advantage Multi-Protection Mouthwash, Smooth Mint, 33.8 fl. oz., 3 pk.
42974.7289 out of 5 Stars. 4297 reviews4.7289 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk. $15.98 $0.53/oz
$1598current price $15.98$0.53/ozColgate Total Whitening Toothpaste, 6 oz., 5 pk.
22704.7692 out of 5 Stars. 2270 reviews4.7692 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz. $12.88 $0.29/foz
$1288current price $12.88$0.29/fozJergens Ultra Healing Extra Dry Skin Moisturizer, 45 fl. oz.
50104.8196 out of 5 Stars. 5010 reviews4.8196 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26594.7507 out of 5 Stars. 2659 reviews4.7507 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
Members-only priceAlways Anti-Bunch Xtra Protection Daily Liners, Unscented, Long, 200 ct.
33524.6348 out of 5 Stars. 3352 reviews4.6348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
Members-only priceGillette Fusion5 Men's Razor Cartridges, 16 ct.
60754.6519 out of 5 Stars. 6075 reviews4.6519 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct. $15.48 $0.29/oz
$1548current price $15.48$0.29/ozDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct.
71804.6638 out of 5 Stars. 7180 reviews4.6638 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Everyday Shower Essential
Have an itchy, dry scalp? Introducing your everyday shower essential: Head & Shoulders Dry Scalp Care 2in1 with jojoba oil and shea butter. This anti-dandruff shampoo and conditioner works hard to both clean and condition your scalp and hair.
Perfect Addition to Your Daily Hair Routine
Cleansing and moisturizing, it’s the perfect addition to your daily hair care routine. Hydrate your dry scalp and hair with rich moisture. Brought to you by the #1 dermatologist recommended brand, this formula is clinically proven to relieve dry, itchy scalp+ and protect against flakes, itch+, and dryness. This easy 2-in-1 formula restores the scalp’s natural moisture balance and locks in 75% more moisture for dry scalp**.
Fight Flakes While Nourashing Hair and Scalp
Fight flakes and condition hair while you enjoy the generous lather and quick rinse for an efficient shower experience. Featuring fragrant notes of jojoba oil and shea butter, this shampoo and conditioner nourishes hair and scalp to relieve dandruff symptoms. Use regularly to ensure that your scalp feels clean and healthy, and leaves you with locks that shine. Give your scalp and hair the ultimate care with this shampoo and conditioner.
Unique Formula Works 7 layers Deep
Made for daily use, this paraben free formula cleans and conditions hair at once for an improved shower experience that results in luscious, beautiful hair that’s up to 100% flake free*. Ignite your senses and feel it working with every wash. This unique formula works 7 surfaces layers deep in your scalp to help stop dandruff at its source and maintain healthy hair. +itch associated with dandruff
*visible flakes with regular use.
** associated with dandruff, relative to baseline vs. cosmetic shampoo alone, with regular use
Specifications
- Includes: 38.8 fluid ounces
- Scent: Jojoba Oil and Shea Butter
- Product Use: Hair Care
- Free From: Paraben
Directions: For best results use at least twice a week or as directed by a doctor. For maximum dandruff control, use every time you shampoo. Shake before use. Wet hair, massage onto scalp, rinse, repeat if desired.
Ingredients: Water, sodium laureth sulfate, sodium lauryl sulfate, cocamidopropyl betaine, sodium xylenesulfonate, zinc carbonate, glycol distearate, fragrance, sodium chloride, dimethiconol, dimethicone, sodium benzoate, guar hydroxypropyltrimonium chloride, tea-dodecylbenzenesulfonate, trideceth-10, magnesium carbonate hydroxide, butyrospermum parkii (shea) butter, simmondsia chinensis (jojoba) seed oil, benzyl alcohol, methylchloroisothiazolinone, methylisothiazolinone
Warnings: For external use only. When using this product avoid contact with eyes. If contact occurs, rinse eyes thoroughly with water. Stop use and ask a doctor if condition worsens or does not improve after regular use of this product as directed. Keep this and all drugs out of reach of children. If swallowed, get medical help or contact a Poison Control Center right away
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 253 reviews
Verified Purchase
is good
good things
Verified Purchase
Shampoo
The family loves it.
Verified Purchase
Best shampoo
Fav shampoo, smells great and works even better, cant beat the price either
Love hearing this! Thanks for taking the time to share!
Items you may like
Johnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
Members-only priceJohnson's Head-To-Toe Wash & Shampoo, 33.8 fl. oz.
7124.5492 out of 5 Stars. 712 reviews4.5492 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz. $14.98 $0.37/foz
$1498current price $14.98$0.37/fozOGX Volume & Strength + Biotin & Collagen Conditioner, 40 fl. oz.
1984.4192 out of 5 Stars. 198 reviews4.4192 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
Members-only priceAussie Kids Moist Shampoo, Conditioner and Detangler Kit
784.6923 out of 5 Stars. 78 reviews4.6923 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz. $29.99 $1.58/oz
$2999current price $29.99$1.58/ozNizoral Anti-Dandruff Shampoo with 1% Ketoconazole, Fresh Scent, 19 fl. oz.
Available for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173724.8552 out of 5 Stars. 17372 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color $18.98 $9.49/ea
$1898current price $18.98$9.49/eaMore options from $16.98NIGHT 2-Pack Satin Skincare & Haircare Pillowcase, Assorted Sizes, Choose Color
8434.2408 out of 5 Stars. 843 reviews4.2408 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNIGHT Satin Pillowcase & Scrunchies Gift Set, 7 pc. $25.98 Was $29.98
Instant Savings
Now$2598current price Now $25.98, Was $29.98$29.98More options from $18.98$4 offEnds Oct 19NIGHT Satin Pillowcase & Scrunchies Gift Set, 7 pc.
284.25 out of 5 Stars. 28 reviews4.25 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLiving Proof Restore Shampoo, Choose Size $54.98 $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Restore Shampoo, Choose Size
Available for ShippingShippingLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size $54.98 $1.63/foz
$5498current price $54.98$1.63/fozLiving Proof Perfect hair Day Conditioner, Choose Size
34 out of 5 Stars. 3 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNatureWell Coconut Moisture & Shine Conditioner, 33 fl oz $14.98
$1498current price $14.98NatureWell Coconut Moisture & Shine Conditioner, 33 fl oz
63.3333 out of 5 Stars. 6 reviews3.3333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingR+Co Dart Pomade Stick, 0.5 oz. $17.98
$1798current price $17.98R+Co Dart Pomade Stick, 0.5 oz.
31 out of 5 Stars. 3 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping