General 1000 watt Commercial Microwave with Digital Touchpad Control (GEW1000E)
Freight shipping
Included in price
Highlights
- Operators can choose from ten (10) power digital touch pad control options
- Constructed of all stainless steel interior and exterior
- Designed with large easy grip handles to easily open and close microwave
- Models have an interior light and glass door to view food
- Audible alarm sounds when cook cycle is finished heating
General 3-Speed Commercial Planetary Stand Mixer Assorted Sizes

General 3-Speed Commercial Planetary Stand Mixer Assorted Sizes


Members who viewed this also viewed
General 3-Speed Commercial Planetary Stand Mixer Assorted Sizes
SponsoredSee price in cart$130 offGeneral 3-Speed Commercial Planetary Stand Mixer Assorted Sizes
344.4118 out of 5 Stars. 34 reviews4.4118 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGE 1.1 cu. ft. Capacity Countertop Microwave Oven
Members-only priceGE 1.1 cu. ft. Capacity Countertop Microwave Oven
15314.3743 out of 5 Stars. 1531 reviews4.3743 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire 1.1cu. ft. Stainless Steel 1000W Microwave with 10 Adjustable Power Levels $89.87
$8987current price $89.87Frigidaire 1.1cu. ft. Stainless Steel 1000W Microwave with 10 Adjustable Power Levels
3294.1064 out of 5 Stars. 329 reviews4.1064 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire 0.7 Cu. Ft. Retro Countertop Microwave Oven $74.98
$7498current price $74.98Frigidaire 0.7 Cu. Ft. Retro Countertop Microwave Oven
304.0333 out of 5 Stars. 30 reviews4.0333 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrigidaire 1.1 Cu. Ft. Microwave $99.98
$9998current price $99.98Frigidaire 1.1 Cu. Ft. Microwave
23 out of 5 Stars. 2 reviews3 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSamsung 2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave $345.00 Was $410.00
Instant Savings
Now$34500current price Now $345.00, Was $410.00$410.00Options from $345.00 – $395.00$65 offEnds Oct 21Samsung 2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave
3324.3524 out of 5 Stars. 332 reviews4.3524 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSamsung Bespoke 2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave $375.00 Was $445.00
Instant Savings
Now$37500current price Now $375.00, Was $445.00$445.00Options from $375.00 – $490.00$70 offEnds Oct 21Samsung Bespoke 2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave
2304.4478 out of 5 Stars. 230 reviews4.4478 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMagnavox, 1.7 Cu. Ft. Over the Range Microwave Oven, Stainless Steel $229.00
$22900current price $229.00Magnavox, 1.7 Cu. Ft. Over the Range Microwave Oven, Stainless Steel
Available for ShippingShippingForno Espresso Capoliveri 24" Microwave Drawer $1,095.00 Was $1,995.00
Instant Savings
Now$1,09500current price Now $1,095.00, Was $1,995.00$1,995.00Options from $1,095.00 – $1,195.00$900 offEnds Oct 26Forno Espresso Capoliveri 24" Microwave Drawer
2054.4878 out of 5 Stars. 205 reviews4.4878 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSamsung Bespoke 2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave $515.00
$51500current price $515.00Samsung Bespoke 2.1 cu. ft. Over-the-Range Microwave
1804.2667 out of 5 Stars. 180 reviews4.2667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingHamilton Beach 1.2 cu ft. 24-Inch Microwave w/ Built-In Touchscreen Drawer $695.00
$69500current price $695.00Hamilton Beach 1.2 cu ft. 24-Inch Microwave w/ Built-In Touchscreen Drawer
Available for ShippingShippingLG 2.1 cu .ft. Over-the-Range Microwave with New Handle and ThinQ $495.00 Was $695.00
Instant Savings
Now$49500current price Now $495.00, Was $695.00$695.00$200 offEnds Oct 21LG 2.1 cu .ft. Over-the-Range Microwave with New Handle and ThinQ
42.5 out of 5 Stars. 4 reviews2.5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLG 1.8 cu. ft. Smart Over-the-Range Microwave Oven with EasyClean $345.00 Was $495.00
Instant Savings
Now$34500current price Now $345.00, Was $495.00$495.00$150 offEnds Oct 21LG 1.8 cu. ft. Smart Over-the-Range Microwave Oven with EasyClean
152.2667 out of 5 Stars. 15 reviews2.2667 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFORNO Fornace 30-Inch Over the Range Microwave and Convection Oven $645.00 Was $1,595.00
Instant Savings
Now$64500current price Now $645.00, Was $1,595.00$1,595.00Options from $645.00 – $795.00$950 offEnds Oct 26FORNO Fornace 30-Inch Over the Range Microwave and Convection Oven
174.2353 out of 5 Stars. 17 reviews4.2353 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLG 2.1 cu. ft. Wi-Fi Enabled Over-the-Range Microwave Oven w/ EasyClean $595.00 Was $795.00
Instant Savings
Now$59500current price Now $595.00, Was $795.00$795.00$200 offEnds Oct 21LG 2.1 cu. ft. Wi-Fi Enabled Over-the-Range Microwave Oven w/ EasyClean
1564.4551 out of 5 Stars. 156 reviews4.4551 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
General commercial microwave oven operates on a ten (10) power digital touch pad control. The all stainless-steel unit is ideal for convenience stores, office break rooms, lounges, quick serve restaurants, sandwich shops, healthcare & educational lunch rooms as well as food trucks.
The durable and robust stainless-steel construction is designed for commercial applications that do not require high volume cooking but require durability, safety for workers and customers, the ability to reheat, heat, cook and prepare food on the go, energy efficiency and efficient heating
General's commercial microwave is energy efficient, when opened, it automatically turns off to avoid energy waste. The microwave is efficient at heating one serving of various breads, soups, pizza, sandwiches, casseroles, popcorn and more with a single touch.
Item must be returned within thirty (30) days of original purchase and cannot be returned to a club. Please click here for more information or Contact the Member Care Center at 888-746-7726.
Specifications
Item must be returned within thirty (30) days of delivery and cannot be returned to a club. Please click or tap here for more information or Contact the Member Care Center at 888-746-7726.
- Interior cooking space: 1 cu. ft
- Power output: 1000 watts
- 10 power levels
- Digital touchpad controls
- Ul / ETL & NSF approved
- LED lighted display
Warranty (Click or tap to view and download PDF)
Specifications (Click or tap to view and download PDF)
Manual (Click or tap to view and download PDF)
Warnings and disclaimers
Indoor Use Warning for Gas-Fueled Appliances
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 9 reviews
excellent value
I bought several for my restaurant. they are easy to program, heats quickly and has lasted 3 years and counting.
Thank you for your purchase and for the great review.
Verified Purchase
Commercial grade
Excellent product, very well made
Thank you and we appreciate your business.
Verified Purchase
Ideal little microwave
I love the simplicity of this microwave. Simple to program and use.
Items you may like
Dunkin' Donuts Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Original Blend, 72 ct. $45.88 $0.64/ea
Sponsored$4588current price $45.88$0.64/eaFrom $45.88Dunkin' Donuts Medium Roast K-Cup Coffee Pods, Original Blend, 72 ct.
96094.8062 out of 5 Stars. 9609 reviews4.8062 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278394.8293 out of 5 Stars. 27839 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk. $12.84 $0.01/ea
$1284current price $12.84$0.01/eaMember's Mark Everyday 1-Ply White Napkins 4 pks., 300 napkins/pk.
116044.7059 out of 5 Stars. 11604 reviews4.7059 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMcCafe Premium Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 94 ct. $47.98 $0.51/ea
Sponsored$4798current price $47.98$0.51/eaMcCafe Premium Medium Roast K-Cup Coffee Pods, 94 ct.
201294.8229 out of 5 Stars. 20129 reviews4.8229 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct. $13.78 $0.09/ea
$1378current price $13.78$0.09/eaMember's Mark Ultra Soup/Salad Paper Bowls 20 oz., 150 ct.
137244.8518 out of 5 Stars. 13724 reviews4.8518 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk. $7.18 $0.20/oz
$718current price $7.18$0.20/ozDuchess Honey Buns, 3 oz., 12 pk.
59524.6751 out of 5 Stars. 5952 reviews4.6751 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark White Plastic Forks, Heavyweight 600 ct.
59564.819 out of 5 Stars. 5956 reviews4.819 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct. $19.98 Was $20.98 $0.10/ea
Now$1998current price Now $19.98, Was $20.98$20.98$0.10/ea$1 offMember's Mark Power Flex 13-Gallon Tall Kitchen Trash Bags, Fresh Scent, 200 ct.
173864.8552 out of 5 Stars. 17386 reviews4.8552 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct. $16.82 $0.03/ea
$1682current price $16.82$0.03/eaFrom $16.82Member's Mark Heavyweight White Plastic Spoons, 600 ct.
52454.7929 out of 5 Stars. 5245 reviews4.7929 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128944.7744 out of 5 Stars. 12894 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz. $18.98 $0.05/foz
$1898current price $18.98$0.05/fozClorox Performance Bleach, 3 ct., 363 fl. oz.
112594.8257 out of 5 Stars. 11259 reviews4.8257 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
Members-only priceDixie PerfecTouch White Insulated Paper Cups, Various Sizes
644.5938 out of 5 Stars. 64 reviews4.5938 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct. $14.58 $0.21/ea
$1458current price $14.58$0.21/eaChinet Comfort Cup and Lids, 16 oz. 70 ct.
86744.6782 out of 5 Stars. 8674 reviews4.6782 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie PerfecTouch Insulated Hot/Cold Paper Cups, Coffee Haze, 12 oz. 176 ct. $18.68 $0.11/ea
$1868current price $18.68$0.11/eaFrom $18.68Dixie PerfecTouch Insulated Hot/Cold Paper Cups, Coffee Haze, 12 oz. 176 ct.
11344.2749 out of 5 Stars. 1134 reviews4.2749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDixie To Go Black Hot Cup Lids, 12-20 fl. oz., 500 ct. $27.98 $0.06/ea
$2798current price $27.98$0.06/eaDixie To Go Black Hot Cup Lids, 12-20 fl. oz., 500 ct.
4994.6393 out of 5 Stars. 499 reviews4.6393 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping