Gain Tango Twist Liquid Fabric Softener, Hibiscus and Vanilla Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
Shipping

Highlights
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
- You will receive one (1) 143 fl oz Gain Tango Twist Liquid Fabric Softener
- HIBISCUS + VANILLA SCENT: Liquid Fabric Softener with fruity and creamy scent
- MORE SOFTNESS: 3x softening power
- Contains Aroma boost for weeks of lasting freshness from wash until wear
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98

Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.


Members also considered
Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz. $11.98
Sponsored$1198current price $11.98From $11.98Suavitel Advanced Liquid Fabric Softener, Field Flowers, 280 loads, 160 fl. oz.
31604.7535 out of 5 Stars. 3160 reviews4.7535 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz. $13.48 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1348current price $13.48$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Liquid Fabric Softener, Original Scent, 244 loads, 143 fl. oz.
3214.7477 out of 5 Stars. 321 reviews4.7477 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz. $12.91 Was $14.98 $0.49/oz
Sam's Cash Offer
Now$1291current price Now $12.91, Was $14.98$14.98$0.49/ozFrom $12.91Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Tango Twist Laundry Scent Booster Beads, Cherry and Rose Scent, 26.3 oz.
4994.7735 out of 5 Stars. 499 reviews4.7735 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz. $9.98 $0.06/foz
Sponsored$998current price $9.98$0.06/fozFrom $9.98Member's Mark Liquid Fabric Softener, Spring Flowers, 251 loads, 170 fl. oz.
12644.6843 out of 5 Stars. 1264 reviews4.6843 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz. $13.98 $0.09/foz
Sam's Cash Offer
$1398current price $13.98$0.09/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Soft & Fresh Liquid Fabric Softener, April Fresh, 257 loads, 150 fl. oz.
69264.7815 out of 5 Stars. 6926 reviews4.7815 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Original Scent, 39.9 oz.
12034.793 out of 5 Stars. 1203 reviews4.793 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDowny Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz. $11.98 $0.11/foz
Sam's Cash Offer
$1198current price $11.98$0.11/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultra Soft + Calm Liquid Fabric Softener, Lavender and Vanilla Bean, 164 Loads, 111 fl. oz.
9994.8008 out of 5 Stars. 999 reviews4.8008 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSnuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz. $12.22 $0.07/foz
$1222current price $12.22$0.07/fozFrom $12.22Snuggle Advanced Softness Liquid Fabric Softener, Blue Sparkle, 259 loads, 176 fl. oz.
11014.7766 out of 5 Stars. 1101 reviews4.7766 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Fresh, 39.9 oz
102244.8089 out of 5 Stars. 10224 reviews4.8089 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Lush, 39.9 oz
2644.5114 out of 5 Stars. 264 reviews4.5114 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGain Dryer Sheets, Original, 320 ct. $10.98 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1098current price $10.98$0.03/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain Dryer Sheets, Original, 320 ct.
17114.7604 out of 5 Stars. 1711 reviews4.7604 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz. $14.98 $0.57/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.57/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Unstopables Unlimited Collection Scent Booster Beads, No. 2, 26.3 oz.
8334.8703 out of 5 Stars. 833 reviews4.8703 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz. $14.26 $0.58/oz
Sam's Cash Offer
$1426current price $14.26$0.58/ozFrom $14.26Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Ultimate Fusions In-Wash Scent Booster Beads, Whimsical Wonder, 24.5 oz.
29584.7796 out of 5 Stars. 2958 reviews4.7796 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct. $11.72 $0.03/ea
Sam's Cash Offer
$1172current price $11.72$0.03/eaFrom $11.72Earn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Select a Size Fabric Softener Dryer Sheets, Outdoor Fresh, 400 ct.
16204.7426 out of 5 Stars. 1620 reviews4.7426 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz. $19.98 $0.50/oz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.50/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Infusions In-Wash Scent Booster Beads, CALM Lavender+Vanilla Bean, 39.9 oz.
14154.8148 out of 5 Stars. 1415 reviews4.8148 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Get $15 Sam’s Cash* when you spend $100 on select P&G Brands. Valid Sept. 30 - Oct. 27, 2026. Limit $15 Sam’s Cash per cardholder. Terms apply. Shop all eligible items.
Ultimate Scent Experience
Get two scents in one irresistible smell with Gain Tango Twist! Try our Tango Twist Liquid Fabric Softener that delivers 3x the softening power* and contains 3x the softness ingredients*. Experience Gain Tango Twist your favorite way, and if you’re into fruity and creamy scents, try our Hibiscus + Vanilla fabric softener, made with a relaxing blend of crisp fruit and petals that will transport you into a lush garden.
Effortless Two-Step Routine
Our fabric softener is designed to work in top and front load washers, and it’s incredibly easy to use — you can tango in just two steps:
1. Pour Gain Fabric Softener into the softener drawer
2. Add your laundry … and you’re all set for an experience full of delight!
Mix and Match Combinations
Tango Twists are amazing alone, but better together! Combine Gain Tango Twist Fabric Softener in Hibiscus + Vanilla Scent with Gain Tango Twists detergent in Strawberry + Shea scent and Gain Tango Twists Scent Beads in Cherry + Rose Scent to take your laundry experience to the next level. Discover the full Gain Tango Twist line up to mix, match, and create your own unique scent combinations.
Are you ready to tango? Try Gain Tango Twist Fabric Softener in Hibiscus + Vanilla Scent and let freshness and scent take the lead in your day!
Specifications
| Key Specifications | |
| Size/Count | 143 fl. oz. |
| Form | Liquid |
| Scent | Hibiscus and Vanilla |
| Free Of "Claims" | N/A |
| Allergens/Warnings | Allergen: Contains fragrance allergen(s) Liquid fabric softener can increase fabric flammability. Using more than recommended can increase this effect. Do not use this product: On garments made with fluffier fabrics (such as fleece, velour, chenille, and terry cloth). On children’s sleepwear or garments labeled as flame resistant as it may reduce flame resistance |
| Use Instructions | TO USE: 1. Place package on side with valve down. 2. Twist cap for quicker flow. 3. Press red button to dispense Gain. Pour liquid fabric softener into the designated softener dispenser, Downy ball, or directly into the rinse water. Refer to your washing machine's manual to locate the fabric softener dispenser and recommended setting(s) for the rinse cycle. NOT A DETERGENT: Use fabric softener in addition to your usual detergent |
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 30 reviews
Verified Purchase
GAIN!!!
The Gain Tango Twists are excellent! I always get compliments on how good my laundry smells. I only wish they could have the full compliment of products available for each scent (detergent, fabric softener, dryer sheets, etc.) so I could buy them together.
Hey there! It is wonderful to learn that you consistently receive compliments on the fragrance of your laundry, and that you find the Gain Tango Twists so excellent. We appreciate you sharing your desire for a complete range of products for each scent, encompassing items such as detergent, fabric softener, and dryer sheets, to allow for cohesive purchases. This is a very insightful suggestion, and we are grateful for your feedback and this thoughtful idea.
Verified Purchase
Love the smell and softness
Sent lasts but not over powering.
Hello! That is wonderful to hear, Tum! We are so glad you love the smell and softness that Gain provides, and that the scent lasts without being overpowering. Thanks for sharing your positive feedback!
Verified Purchase
Great smell, and the smell last
The smell got me to try it, it makes the cloths smell great and long lasting. If they had it in pods at the same affordable price I would purchase it
Hi Alfonso! We are absolutely thrilled to hear how much you enjoy our scent booster beads! It is wonderful to know that you find their aroma so appealing and that the lasting freshness exceeds your expectations, even for items stored away. We are particularly pleased that you appreciate their ease of use and versatility across various laundry items, transforming your wash routine into a more delightful experience. Your enthusiastic feedback is greatly valued, and we thank you for sharing it.
Items you may like
Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz. $17.98 $0.21/foz
Sam's Cash Offer
Sponsored$1798current price $17.98$0.21/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Rinse Laundry Odor Remover, Cool Cotton, 87.5 fl. oz.
12224.7095 out of 5 Stars. 1222 reviews4.7095 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939674.8417 out of 5 Stars. 193967 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627894.8197 out of 5 Stars. 62789 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray $10.98
Sponsored$1098current price $10.98OdoBan Disinfectant & Odor Eliminator, Eucalyptus 1 gal. concentrate + 32 oz. Ready-to-Use Spray
26004.8731 out of 5 Stars. 2600 reviews4.8731 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz. $19.98 $0.12/foz
Sam's Cash Offer
$1998current price $19.98$0.12/fozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Gain + Oxi Liquid Laundry Detergent, Moonlight Breeze, 159 Loads, 170 fl. oz.
62544.8332 out of 5 Stars. 6254 reviews4.8332 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545824.8587 out of 5 Stars. 154582 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct. $14.46 $0.03/ea
$1446current price $14.46$0.03/eaFrom $14.46Member's Mark Printed Paper Bath Cold Cup 5 oz., 450 ct.
13724.6822 out of 5 Stars. 1372 reviews4.6822 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct. $9.92 $0.02/ea
$992current price $9.92$0.02/eaMember's Mark Fabric Softener Dryer Sheets, Fresh Scent, 480 ct.
62214.6642 out of 5 Stars. 6221 reviews4.6642 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDowny Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz. $14.98 $0.53/oz
Sam's Cash Offer
$1498current price $14.98$0.53/ozEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Downy Cozy Collection In-Wash Laundry Scent Booster Beads, Cuddle Weather, 28.3 oz.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz. $13.56 $0.06/foz
$1356current price $13.56$0.06/fozEnsueño Max Liquid Fabric Softener, Spring Fresh 330 loads, 236 fl. oz.
3514.812 out of 5 Stars. 351 reviews4.812 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct. $12.98 $0.06/ea
Sam's Cash Offer
$1298current price $12.98$0.06/eaEarn $15 Sam's Cashwhen you spend $100 on select P&G brands*. Terms apply.Ends Oct 27Bounce Pet Hair & Lint Guard Mega Dryer Sheets, Fresh Scent, 210 ct.
2594.7568 out of 5 Stars. 259 reviews4.7568 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528144.6059 out of 5 Stars. 52814 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397274.4154 out of 5 Stars. 39727 reviews4.4154 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping