Flonase Sensimist Allergy Relief Nasal Spray, 120 Sprays, 3 pk.
Shipping

Highlights
- Three bottles of Flonase Sensimist Allergy Relief, 120 sprays per bottle
- Sensimist eases congestion, sneezing, itchiness, and watery eyes
- In each spray: Fluticasone furoate 27.5 mcg (glucocorticoid) - Allergy symptom reliever.
- HSA/FSA eligible
Icy Hot Lidocaine No-Mess Pain Relief, 6.5 fl. oz., 3 pk. $16.98 $0.87/foz

Icy Hot Lidocaine No-Mess Pain Relief, 6.5 fl. oz., 3 pk.


Members also considered
Breathe Right Extra Strength Nasal Strips, For Sensitive Skin, Clear, 72 ct. $19.98 $0.28/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.28/eaBreathe Right Extra Strength Nasal Strips, For Sensitive Skin, Clear, 72 ct.
9294.5027 out of 5 Stars. 929 reviews4.5027 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFlonase Allergy Relief Nasal Spray, 144 Sprays, 3 pk. $52.98
$5298current price $52.98Flonase Allergy Relief Nasal Spray, 144 Sprays, 3 pk.
15314.7231 out of 5 Stars. 1531 reviews4.7231 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.) $24.46 $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13814.8421 out of 5 Stars. 1381 reviews4.8421 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNasacort Allergy 24-Hr. Non-Drowsy Nasal Spray 120 sprays/pk., 4 pk. $36.98 $9.24/ea
$3698current price $36.98$9.24/eaNasacort Allergy 24-Hr. Non-Drowsy Nasal Spray 120 sprays/pk., 4 pk.
25514.7123 out of 5 Stars. 2551 reviews4.7123 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAstepro Adult Nasal Spray 120 ml./bottle, 3 pk. $49.98 $21.36/foz
$4998current price $49.98$21.36/fozAstepro Adult Nasal Spray 120 ml./bottle, 3 pk.
48664.0832 out of 5 Stars. 4866 reviews4.0832 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct. $14.78 Was $14.98 $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19284.8283 out of 5 Stars. 1928 reviews4.8283 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct. $39.98 $0.33/ea
$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41784.7958 out of 5 Stars. 4178 reviews4.7958 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAllegra 24-Hour Indoor/Outdoor Allergy Relief Tablets, 180 mg 110 ct. $37.98 $0.35/ea
$3798current price $37.98$0.35/eaAllegra 24-Hour Indoor/Outdoor Allergy Relief Tablets, 180 mg 110 ct.
20634.7882 out of 5 Stars. 2063 reviews4.7882 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingXyzal 24-Hour Allergy Relief Tablets, 110 ct. $35.48 Was $37.98 $0.32/ea
Now$3548current price Now $35.48, Was $37.98$37.98$0.32/ea$2.5 offXyzal 24-Hour Allergy Relief Tablets, 110 ct.
124764.5798 out of 5 Stars. 12476 reviews4.5798 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAfrin No-Drip Severe Congestion Nasal Spray 20 ml./pk., 3 pk. $15.98 Was $16.48 $5.33/ea
Now$1598current price Now $15.98, Was $16.48$16.48$5.33/ea$0.5 offAfrin No-Drip Severe Congestion Nasal Spray 20 ml./pk., 3 pk.
8644.7581 out of 5 Stars. 864 reviews4.7581 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct. $12.47 $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10824.7616 out of 5 Stars. 1082 reviews4.7616 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingClaritin 24 Hour Non-Drowsy Allergy Medicine Tablets 115 ct. $38.98 $0.34/ea
$3898current price $38.98$0.34/eaClaritin 24 Hour Non-Drowsy Allergy Medicine Tablets 115 ct.
9984.8186 out of 5 Stars. 998 reviews4.8186 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingArm & Hammer Simply Saline Nasal Relief, 4.5 oz., 3 pk. $14.98 $1.17/foz
$1498current price $14.98$1.17/fozArm & Hammer Simply Saline Nasal Relief, 4.5 oz., 3 pk.
33214.6899 out of 5 Stars. 3321 reviews4.6899 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct. $28.43 $0.19/ea
$2843current price $28.43$0.19/eaFrom $28.43Member's Mark Allergy Relief Fexofenadine HCl Tablets USP, 180 mg, 150 ct.
21744.8165 out of 5 Stars. 2174 reviews4.8165 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec 24 Hour Allergy Relief Liquid Gels, 65 ct. $33.98 $0.52/ea
$3398current price $33.98$0.52/eaZyrtec 24 Hour Allergy Relief Liquid Gels, 65 ct.
5214.7332 out of 5 Stars. 521 reviews4.7332 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
24 Hour Allergy Medicine in a Gentle Mist
Flonase Sensimist Allergy Relief Spray provides all-day relief for even the worst seasonal, year-round, indoor and outdoor allergies, all in a gentle mist you'll barely feel. Unlike most allergy pills, Flonase Sensimist relieves your most severe allergy symptoms, including sneezing, itchy nose, runny nose and itchy, watery eyes, plus nasal congestion. Flonase Sensimist is a 24 hour allergy medicine that contains fluticasone furoate, delivered with a patented bottle specially designed for a unique scent free and virtually drip free allergy nasal mist. This allergy medication stops your body from overreacting to allergens all season long, outperforming a leading non-drowsy allergy pill.†Flonase Sensimist provides our most advanced spray technology with an ultra lightweight mist for 24-hour all-in-one allergy relief. This non drowsy allergy medicine is formulated for adults and children 12 years of age and older. Before using this adult allergy relief medicine, blow your nose. Shake the bottle, prime it by spraying until a fine mist appears, then spray twice into each nostril one to two times daily as needed.
†Total nasal symptoms vs. single-ingredient 180 mg fexofenadine.
Specifications
Use Instructions:
- ADULTS AND CHILDREN 12 YEARS OF AGE AND OLDER: Week 1 - use 2 sprays in each nostril once daily. Week 2 through 6 months - use 1 or 2 sprays in each nostril once daily, as needed to treat your symptoms. After 6 months of daily use - ask your doctor if you can keep using.
- CHILDREN 2 TO 11 YEARS OF AGE. The growth rate of some children may be slower while using this product. Children should use for the shortest amount of time necessary to achieve symptom relief. Talk to your child's doctor if your child needs to use the spray for longer than two months a year. An adult should supervise use. Use 1 spray in each nostril once daily.
- CHILDREN UNDER 2 YEARS OF AGE. Do not use.
- Pack Size and Unit of Measure: 3 pack of 120 sprays per bottle
- Shelf Life: 730 Days
- FSA/HSA Eligible? Yes
- Allergen + Warnings information: Only for use in the nose. Do not spray into your eyes or mouth. Do not use in children under 2 years of age, to treat asthma, if you have an injury or surgery to your nose that is not full healed, if you have ever had an allergic reaction to this product or any of the ingredients. Ask a doctor before use if you have or had glaucoma or cataracts. Ask a doctor or pharmacist before use if you are taking medicine for HIB infection (such as ritonavir), a steroid medicine for asthma, allergies or skin rash, ketoconazole pills (medicine for fungal infection). When using this product, the growth rate of some children may be slower, stinging or sneezing may occur for a few seconds right after use, do not share this bottle with anyone else as this may spread germs, remember to tell your doctor about all the medicines you take, including this one. Stop use and ask a doctor if you have, or come into contact with someone who has, chicken pox, measles or tuberculosis. Your symptoms do not get better within 7 days of starting use of you get new symptoms such as severe facial pain or thick nasal discharge. You may have something more than allergies, such as an infection. You get a constant whistling sound from your nose. This may be a sign of damage inside your nose. You get an allergic reaction to this product. Seek medical help right away. You get new changes to your vision that develop after starting this product. You have severe or frequent nosebleeds. If pregnant or breast-feeding, ask a health professional before use. Keep out of reach of children. In case of overdose, get medical help or contact a Poison Control Center right away.
- Full Ingredient list
- Active:
In each spray: Fluticasone furoate 27.5 mcg (glucocorticoid) - Allergy symptom reliever. Read the Question & Answer Book. - Inactive:
Benzalkonium chloride solution, carboxymethlcellulose sodium, dextrose anhydrous, edetate disodium, microcrystalline cellulose, polysorbate 80, purified water
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,370 reviews
Verified Purchase
Flonase Mist
Flonase mist is better then just the regular Flonase it doesn’t make bad soars in your nose! Best ever!
Verified Purchase
Unmatched Pricing
Best price I can find on three bottles of Flonase Sensimist.
Works wonders!
This "sensimist" is so much better than the original. The mist is the key to stopping the medication from dripping down your throat. I only get a slight buzz from it being a steroid with the sensimist, and it goes away quickly. I use it right before I go to bed. Just follow the instructions, including having to use it more than 6 months. You should see a doctor if longer use is needed.
Items you may like
Navage Nasal Care SaltPod Bundle (90 ct.) $29.98 $0.33/ea
Sponsored$2998current price $29.98$0.33/eaNavage Nasal Care SaltPod Bundle (90 ct.)
24 out of 5 Stars. 2 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk. $16.98 $0.24/ea
$1698current price $16.98$0.24/eaTylenol Sinus Severe Daytime Caplets, 24 ct., 3pk.
2784.7158 out of 5 Stars. 278 reviews4.7158 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Extra Strength Drug Free Nasal Strips, Tan, 44 ct. $9.42 $0.21/ea
$942current price $9.42$0.21/eaMember's Mark Extra Strength Drug Free Nasal Strips, Tan, 44 ct.
9604.7052 out of 5 Stars. 960 reviews4.7052 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSalonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct. $16.38 $0.12/ea
Sponsored$1638current price $16.38$0.12/eaSalonpas Pain-Relieving Patch, 140 ct.
7124.7107 out of 5 Stars. 712 reviews4.7107 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChildren's Zyrtec Chewables, Dye-Free, Grape Flavor, 72 ct. $36.98
$3698current price $36.98Children's Zyrtec Chewables, Dye-Free, Grape Flavor, 72 ct.
4454.818 out of 5 Stars. 445 reviews4.818 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingNeilMed Sinus Relief Rinse Kit with Premixed Packets 250 ct. $23.48 $0.09/ea
$2348current price $23.48$0.09/eaNeilMed Sinus Relief Rinse Kit with Premixed Packets 250 ct.
6174.9465 out of 5 Stars. 617 reviews4.9465 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528464.606 out of 5 Stars. 52846 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
744324.6654 out of 5 Stars. 74432 reviews4.6654 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk. $9.76 $0.22/oz
$976current price $9.76$0.22/ozRao's Homemade Marinara Sauce, 22 oz., 2 pk.
68464.7907 out of 5 Stars. 6846 reviews4.7907 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingEmergen-C Immune+ Triple Action Vitamin C Powder, 1000mg, 90 ct.
Members-only priceEmergen-C Immune+ Triple Action Vitamin C Powder, 1000mg, 90 ct.
5564.7464 out of 5 Stars. 556 reviews4.7464 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk. $11.48 $1.44/oz
$1148current price $11.48$1.44/ozBengay Ultra Strength Pain-Relieving Cream, 4 oz., 2 pk.
6884.3314 out of 5 Stars. 688 reviews4.3314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct. $34.98 $0.58/ea
$3498current price $34.98$0.58/eaGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct.
5404.7778 out of 5 Stars. 540 reviews4.7778 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct. $64.24
$6424current price $64.24Options from $64.24 – $66.76Member's Mark Nicotine Coated Gum, Choose your flavor, 300 ct.
4284.7009 out of 5 Stars. 428 reviews4.7009 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping