Dove Beauty Bar Soap, Original White, 3.75 oz., 16 ct.
Shipping

Highlights
- 1/4 moisturizing cream and mild cleansers
- Dermatologist recommended
- Gentle enough for everyday use
- Classic formula leaves skin soft and smooth
- It's not soap; it's a beauty bar.
Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz. $16.98

Nutrius Brazilian Body Butter Cream, 12 fl. oz.


Members also considered
Dove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Sensitive Skin, 3.75 oz., 16 ct.
92454.7404 out of 5 Stars. 9245 reviews4.7404 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Beauty Bar Soap, Pink, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Beauty Bar Soap, Pink, 3.75 oz., 16 ct.
23824.8241 out of 5 Stars. 2382 reviews4.8241 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDove Go Fresh Beauty Bar, Cool Moisture, 3.75 oz., 16 ct. $18.48 $0.31/oz
$1848current price $18.48$0.31/ozDove Go Fresh Beauty Bar, Cool Moisture, 3.75 oz., 16 ct.
45414.8348 out of 5 Stars. 4541 reviews4.8348 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct. $15.48 $0.29/oz
$1548current price $15.48$0.29/ozDove Men+Care Body and Face Bar Soap, Extra Fresh, 3.75 oz., 14 ct.
71804.6638 out of 5 Stars. 7180 reviews4.6638 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCaress Silkening Daily Silk Beauty Bar, White Peach & Orange Blossom, 3.75 oz., 16 ct. $10.98 $0.18/oz
$1098current price $10.98$0.18/ozCaress Silkening Daily Silk Beauty Bar, White Peach & Orange Blossom, 3.75 oz., 16 ct.
56004.4527 out of 5 Stars. 5600 reviews4.4527 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct. $10.98 Was $11.48 $0.14/oz
Now$1098current price Now $10.98, Was $11.48$11.48$0.14/oz$0.5 offIrish Spring Bar Soap, Original Clean, 4 oz., 20 ct.
26594.7507 out of 5 Stars. 2659 reviews4.7507 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Dove White Beauty Bar combines a gentle cleansing formula with a 1/4 moisturizing cream that leaves your skin feeling soft and smooth without the drying that can be caused by ordinary soap. This beauty bar soap is perfect for everyday use and can be used on your face, body, and hands for a gentle, nourishing clean.
Is this Dove White Beauty Bar Gentle on Skin?
This Dove Beauty Bar uses a classic moisturizing formula with a 1/4 moisturizing cream to gently cleanse your skin and replenish its natural moisture. It leaves your skin feeling soft and smooth without the tight, rough feeling that other soaps can. Plus, it's gentle enough to use on your face, hands, and skin every day.
How Can I Use this Dove White Beauty Bar?
Use this Dove bar soap every morning in the shower, next to your bathroom sink for regular hand washing, and to wash your face every night before bed. It washes off makeup, oil, and grime picked up throughout the day and doesn't strip nutrients from your skin to retain moisture, feel soft, and look radiant in a way that ordinary soap can't. It's so gentle and effective, Dove Beauty Bar, White is even dermatologist recommended.
Who Should Use this Dove White Beauty Bar?
Dove Beauty Bar is a great daily-use soap for anyone who finds that regular soap is too drying. This pack contains sixteen 3.75 ounce bars and is a good choice for a large family or anyone who plans to use this Dove beauty bar for face, body and handwashing on a daily basis. Because this multi-pack contains so many bars, it's also an economical choice for small businesses that want to make their customers feel comfortable like in the powder room in a small boutique or in the bathrooms at a small inn or B&B.
Download the Dove Confidence Kit for tips to build body confidence in you and the young people in your life.
Specifications
Includes:
- 16 - 3.75 oz. bars
Product pages contain information provided by third-party sellers and other content providers. Despite our best efforts to make sure that information is accurate, we don’t guarantee it, and images, descriptions, specifications, or other attributes may be incomplete, out of date, unreliable or miscategorized. Before you buy, use or consume a product, you should always review nutritional, ingredient and allergen information and any warnings or instructions. We don’t guarantee the accuracy of nutritional labels or any other information on product packaging.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 10,037 reviews
Verified Purchase
B.O no more
Stick with the old school I guess… 😱 I’ve always felt like I had B.O Problems with my Hyperhidrosis even though people said that I didn’t smell. This was not for lack of trying I would shower 1-4 times a day and keep deodorant products on me at all times. This soap solved my issue!!! One thing I will say is when I asked chat gpt the best way to wash the groin and armpit area with This soap it said to use your hand not a wash cloth. This was super weird and felt wrong to me but after a few days I honestly noticed a huge difference . I still use my washcloth all over the rest of my body (every time) and in the sweaty areas once or twice a week because it feels wrong not to. You will sort of smell like your aunty or grandma with this soap but this stuff seriously works‼️‼️‼️‼️‼️ I’ve tried SO MANY soaps and this one has worked the best. I do double or triple cleanse the sweaty areas . I will stay fresh for so long with this soap‼️‼️ it is SO worth it also it does NOT dry out your skin. I have sensitive skin as well and have no issues with this soap
Verified Purchase
You cannot beat Dove Soap!
I've used ALL of them, all the ones that say 'good for sensitive skin', etc. but none work like a bar of Dove Sensitive Skin Soap! None of them. Have been using Dove for 25 years when the 'deodorant soap' made me crazy itching! Dove is the kind of soap your Mom handed you when you had red, itchy skin. It works!
Verified Purchase
I absolutely love my Dove soaps! What’s not to love? I bought this pack of three bars of soap for I think $3 ya can’t beat that price. I love the smell and the way it makes your skin feel.
Items you may like
Caress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk. $11.96 $0.20/foz
Sponsored$1196current price $11.96$0.20/fozCaress Daily Silk Hydrating Body Wash, White Peach & Orange Blossom, 30 fl. oz., 2 pk.
16174.6846 out of 5 Stars. 1617 reviews4.6846 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCetaphil Gentle Cleansing Bar, 4.5 oz., 6 ct. $18.48 $0.68/oz
$1848current price $18.48$0.68/ozCetaphil Gentle Cleansing Bar, 4.5 oz., 6 ct.
7154.9063 out of 5 Stars. 715 reviews4.9063 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDuke Cannon Lump of Coal Activated Charcoal Soap Pucks, 4 ct.
Members-only priceDuke Cannon Lump of Coal Activated Charcoal Soap Pucks, 4 ct.
Available for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingIrish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk. $10.96 $0.18/foz
Sponsored$1096current price $10.96$0.18/fozIrish Spring Body Wash for Men, Original Clean, 30 fl. oz., 2 pk.
11864.6889 out of 5 Stars. 1186 reviews4.6889 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSisley Floral Spray Mist, 3.3 oz. $59.54 $18.04/oz
$5954current price $59.54$18.04/ozSisley Floral Spray Mist, 3.3 oz.
Available for ShippingShippingAesop Body Cleanser, Choose Type, 16.9 fl. oz. $39.98
$3998current price $39.98More options from $34.98Aesop Body Cleanser, Choose Type, 16.9 fl. oz.
73.2857 out of 5 Stars. 7 reviews3.2857 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSupergoop Glowscreen Sunrise, SPF 40, 1.7 oz.
Members-only priceSupergoop Glowscreen Sunrise, SPF 40, 1.7 oz.
31 out of 5 Stars. 3 reviews1 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSol De Janeiro Beija Flor Elasti-Cream, Choose Size $34.98 $4.37/oz
$3498current price $34.98$4.37/ozSol De Janeiro Beija Flor Elasti-Cream, Choose Size
164.5625 out of 5 Stars. 16 reviews4.5625 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSol De Janeiro Bum Bum Body Firmeza Oil, 3.4 fl. oz. $39.98 $11.76/foz
$3998current price $39.98$11.76/fozSol De Janeiro Bum Bum Body Firmeza Oil, 3.4 fl. oz.
44 out of 5 Stars. 4 reviews4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingO'Keeffe's Healthy Feet and Lip Repair Variety Kit $16.98
$1698current price $16.98O'Keeffe's Healthy Feet and Lip Repair Variety Kit
1154.6522 out of 5 Stars. 115 reviews4.6522 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping