Bananas, 3 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- Thick yellow skin with a soft sweet flesh
- Great source of potassium, fiber and contains vitamin A
- Great for snacking, baking or addition to your smoothies
- Includes ~6-10 per bunch
- Brand may vary by club
Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct. $15.34 Was $18.84

Oikos Pro Cultured Dairy Drink Variety Pack, 23g Protein, Strawberry Banana & Peach, 7 fl oz. Bottles, 12 ct.


Members also considered
Spice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs. $11.47 $3.82/lb
Sponsored$1147current price $11.47$3.82/lbSpice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs.
24464.3802 out of 5 Stars. 2446 reviews4.3802 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs. $4.72 $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35404.6418 out of 5 Stars. 3540 reviews4.6418 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz. $10.83 $0.18/foz
$1083current price $10.83$0.18/fozMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.
103134.761 out of 5 Stars. 10313 reviews4.761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs. $4.92 $2.46/lb
$492current price $4.92$2.46/lbTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs.
33794.5463 out of 5 Stars. 3379 reviews4.5463 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole White Mushrooms 24 oz. $4.36 $0.18/oz
$436current price $4.36$0.18/ozWhole White Mushrooms 24 oz.
55204.7545 out of 5 Stars. 5520 reviews4.7545 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems $44.48 $1.11/ea
$4448current price $44.48$1.11/eaMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems
4374.5789 out of 5 Stars. 437 reviews4.5789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety $146.57 $1.02/ea
$14657current price $146.57$1.02/eaMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety
184.3889 out of 5 Stars. 18 reviews4.3889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches $128.67 $12.87/ea
$12867current price $128.67$12.87/eaMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches
2244.4643 out of 5 Stars. 224 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches $58.88 $19.63/ea
$5888current price $58.88$19.63/eaMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches
1014.396 out of 5 Stars. 101 reviews4.396 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity $152.24 $76.12/ea
$15224current price $152.24$76.12/eaMore options from $150.58Member's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity
144.7143 out of 5 Stars. 14 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety $124.77 $12.48/ea
$12477current price $124.77$12.48/eaMore options from $119.88Member's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety
1674.3533 out of 5 Stars. 167 reviews4.3533 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Diamond Silver Dollar Eucalyptus 40 stems $38.97 $0.97/ea
$3897current price $38.97$0.97/eaMember's Mark Diamond Silver Dollar Eucalyptus 40 stems
2434.5391 out of 5 Stars. 243 reviews4.5391 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection White Rose, choose piece count $324.57
$32457current price $324.57Options from $324.57 – $1,299.88Member's Mark Wedding Collection White Rose, choose piece count
1334.7744 out of 5 Stars. 133 reviews4.7744 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seeded Eucalyptus Greenery, 40 stems $38.97 $0.97/ea
$3897current price $38.97$0.97/eaMember's Mark Seeded Eucalyptus Greenery, 40 stems
6664.6081 out of 5 Stars. 666 reviews4.6081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Pompon Daisies, 90 stems (Choose color) $99.93 $1.11/ea
$9993current price $99.93$1.11/eaMember's Mark Pompon Daisies, 90 stems (Choose color)
884.7159 out of 5 Stars. 88 reviews4.7159 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Bananas are a great post-workout snack providing plenty of energy and lots of patassium for muscle recovery. They're great for snacks, in cereals and for baking. Bananas also boast five times the vitamin A and iron found in apples.
The Convenient Snack
Bananas are full of nutrition. Offering plenty of vitamin A, this fruit offers a sweet taste. Bananas are an optional alternative to caffeine as a midday snack when you are feeling tired and sluggish as they offer natural sugars that fuel the body. Rich in potassium, bananas can be incorporated into dozens of recipes from desserts to breakfast and grab-and-go snacks.
Great Ways to Enjoy Bananas
Bananas are more than just a convenient snack that can be eaten anywhere. Slice one up and lay it on whole wheat toast with nut butter and a drizzle of honey for a delightful morning breakfast or post-gym snack. Add a few bananas to a smoothie for an extra boost of flavor and nutrients. This portable fruit is an ideal lunch box snack; slice them up and mix them with a few grapes for one easy-to-eat treat. Keep things simple and add slices of banana on top of a warm stack of pancakes or mix them into your warm morning bowl of oatmeal with brown sugar.
How to Dress Up Desserts With Bananas
For a healthy frozen treat, blend frozen bananas with fruit and nuts to create "nice" cream, a healthy alternative to ice cream. Make classic banana bread with bananas for a portable and healthy snack or get creative and dip bananas in chocolate and toss them in the freezer for a sweet summer treat. Get really indulgent and use frozen bananas as a tasty base in milkshakes; toss in a few chocolate chips and milk and you have one indulgent dessert. Experiment with your baking skills and make a no-bake banana cheesecake. There are many ways to get creative with this simple and versatile fruit.
Pro Tips & Tricks: How to Make Your Fresh Fruits Last
We wouldn’t want you to throw out a good piece of fruit, all due to a storage mistake! Read our tips and tricks to find out how to get your fruit perfectly ripe and to stay fresh for as long as possible. Bananas are meant to be stored at room temperature in a cool spot with ample circulation until ripe. Once they’re ripe, transfer them to the fridge until you’re ready to eat them; this will slow down the ripening process.
Help your fruits and vegetables last longer by storing them with a Bluapple Carbon Saver Combo Pack!
Specifications
- Store ambient until ripe and then refrigerate
- Quantity: ~6-10 per bunch
Net weight: 3 lbs.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6,244 reviews
Verified Purchase
Sweet, good size, and lasts a long time
This bunch came with a good amount of bananas and the size was perfect. The skin is thick and yellow and the inside is soft and sweet, just how I like them. They stayed fresh in my fridge for almost two weeks, which impressed me because I usually end up with overripe bananas pretty fast. When I knew I couldn't finish them in time, I cut the rest up and froze them for smoothies, and they were still great. Good flavor, good texture, and they work for snacking or baking.
Verified Purchase
My Go-To for fresh varieties of bananas.
So good to offer this bundled of bananas. Consistent quality and value. So many ripe variations to choose from. I like appreciate the same consistent price.
Verified Purchase
Great for a snack, smoothies or baking
Exceptional price and tasty. Are you concerned about the big quantity? No problem, just peel, cut in half, place in a ziplock freezer bag then toss in the your freezer. Take out only the amount needed for a smoothie. Already cold and ready for mixing. I normally cut them in four big chunks prior to freezing.
Items you may like
Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
SponsoredNow$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60524.7626 out of 5 Stars. 6052 reviews4.7626 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound $14.92 $4.44/lb
$1492current price $14.92avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
42064.1039 out of 5 Stars. 4206 reviews4.1039 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound $34.86 $4.98/lb
$3486current price $34.86avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
38394.2709 out of 5 Stars. 3839 reviews4.2709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
SponsoredNow$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30104.7684 out of 5 Stars. 3010 reviews4.7684 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Fruit and Cheese Tray, priced per pound $17.43 $4.98/lb
$1743current price $17.43avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Tray, priced per pound
40324.6059 out of 5 Stars. 4032 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk. $5.97 $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78844.8031 out of 5 Stars. 7884 reviews4.8031 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct. $6.68 $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120084.8319 out of 5 Stars. 12008 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423734.8563 out of 5 Stars. 42373 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81924.6929 out of 5 Stars. 8192 reviews4.6929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound $10.88 $5.28/lb
$1088current price $10.88avg. price$5.28/lbFinal cost by weightMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound
14864.4785 out of 5 Stars. 1486 reviews4.4785 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound $10.30 $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound $8.83 $5.85/lb
$883current price $8.83avg. price$5.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound
41334.4435 out of 5 Stars. 4133 reviews4.4435 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound $14.25 $4.44/lb
$1425current price $14.25avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh-Cut Vegetable Tray and Ranch Dressing, priced per pound
20414.0167 out of 5 Stars. 2041 reviews4.0167 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery