Avocados, 5 ct.
Curbside Pickup

Highlights
- Count: 5 ct.
- Net Weight: ~37.5 oz.
- Good Fats: 5g monounsaturated per 50g
- Storage: Ambient then refrigerate
- Free From: Cholesterol, sugar and sodium
- Rich, buttery texture with a sweet, nutty flavor
- Good source of fiber, with no cholesterol, sugar or sodium
- Slice for sandwiches, salads, burgers and toast; mash for guacamole or baby food; blend into smoothies
- Contains 5 per package
- Brand may vary by club
- Nearly 20 vitamins and minerals, plus good fats
- Per ~50g serving: 3g fiber, 5g monounsaturated fat and 1g polyunsaturated fat
Jimmy Dean Fully Cooked Original Pork Sausage Links, 48 ct. $10.87 $0.23/ea

Jimmy Dean Fully Cooked Original Pork Sausage Links, 48 ct.


Members also considered
Organic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs. $4.72 $1.57/lb
$472current price $4.72$1.57/lbOrganic Sweet Petite Baby Carrots, 3 lbs.
35424.642 out of 5 Stars. 3542 reviews4.642 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz. $10.83 $0.18/foz
$1083current price $10.83$0.18/fozMember's Mark Fresh Squeezed Orange Juice, 59 fl. oz.
103134.761 out of 5 Stars. 10313 reviews4.761 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs. $4.92 $2.46/lb
$492current price $4.92$2.46/lbTaylor Farms Brussels Sprouts 2 lbs.
33794.5463 out of 5 Stars. 3379 reviews4.5463 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryWhole White Mushrooms 24 oz. $4.36 $0.18/oz
$436current price $4.36$0.18/ozWhole White Mushrooms 24 oz.
55204.7545 out of 5 Stars. 5520 reviews4.7545 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySpice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs. $11.47 $3.82/lb
$1147current price $11.47$3.82/lbSpice World Fresh and Peeled Garlic, 3 lbs.
24464.3802 out of 5 Stars. 2446 reviews4.3802 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems $44.48 $1.11/ea
$4448current price $44.48$1.11/eaMember's Mark Silver Dollar Eucalyptus 40 stems
4374.5789 out of 5 Stars. 437 reviews4.5789 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety $146.57 $1.02/ea
$14657current price $146.57$1.02/eaMember's Mark DIY Floral Bouquet Bar, 144 stems, choose variety
184.3889 out of 5 Stars. 18 reviews4.3889 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches $128.67 $12.87/ea
$12867current price $128.67$12.87/eaMember's Mark Gypsophila and Leatherleaf 10 bunches
2244.4643 out of 5 Stars. 224 reviews4.4643 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches $58.88 $19.63/ea
$5888current price $58.88$19.63/eaMember's Mark Western Greens Mix 5 bunches
1014.396 out of 5 Stars. 101 reviews4.396 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity $152.24 $76.12/ea
$15224current price $152.24$76.12/eaMore options from $150.58Member's Mark Wedding Collection Bridesmaid Bouquets, choose color and quantity
144.7143 out of 5 Stars. 14 reviews4.7143 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety $124.77 $12.48/ea
$12477current price $124.77$12.48/eaMore options from $119.88Member's Mark Mixed Farm Bouquets, 10 pk., choose variety
1674.3533 out of 5 Stars. 167 reviews4.3533 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Diamond Silver Dollar Eucalyptus 40 stems $38.97 $0.97/ea
$3897current price $38.97$0.97/eaMember's Mark Diamond Silver Dollar Eucalyptus 40 stems
2434.5391 out of 5 Stars. 243 reviews4.5391 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wedding Collection White Rose, choose piece count $324.57
$32457current price $324.57Options from $324.57 – $1,299.88Member's Mark Wedding Collection White Rose, choose piece count
1334.7744 out of 5 Stars. 133 reviews4.7744 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Seeded Eucalyptus Greenery, 40 stems $38.97 $0.97/ea
$3897current price $38.97$0.97/eaMember's Mark Seeded Eucalyptus Greenery, 40 stems
6664.6081 out of 5 Stars. 666 reviews4.6081 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Pompon Daisies, 90 stems (Choose color) $99.93 $1.11/ea
$9993current price $99.93$1.11/eaMember's Mark Pompon Daisies, 90 stems (Choose color)
884.7159 out of 5 Stars. 88 reviews4.7159 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
These fresh avocados deliver a rich, buttery texture and a sweet, nutty flavor that make everyday meals and snacks more satisfying.
Rich, Buttery Flavor for Everyday Meals
Avocados are a versatile fruit for more than guacamole. Slice or cube them for sandwiches, salads and burgers, or to top your toast; mash them for guacamole and baby food; or blend them into your favorite smoothie for a creamy texture.
Good Fats and Fiber in Every Serving
Avocados contain good fats and nearly 20 vitamins and minerals. In an approximately 50g serving, avocados provide 5g of monounsaturated fat and 1g of polyunsaturated fat, along with 3g of fiber and no cholesterol, sugar, or sodium. These “good fats” can help improve the intake of dietary fat without raising LDL or “bad” cholesterol.
Big-Batch Guacamole Made Simple
If you’ve never made your own guacamole at home, it may seem intimidating. Have no fear—this one is quick, simple and anyone can pull it off. For a generous bowl of guacamole, mash 6 avocados with the juice of 2 limes, 1 diced white onion, and 2 tsp. salt. Stir in 6 Tbsp. chopped cilantro, 4 diced plum tomatoes, and 2 tsp. finely minced garlic. Add a few pinches of cayenne pepper, depending on how much your guests enjoy spice, then refrigerate for 1 hour before serving.
Ripeness, Storage, and Fresh-Cut Tips
Use these practical tips to pick the right avocado for tonight and keep the rest fresh:
• Ripeness is best checked by feel, not color; a ready-to-eat avocado should have uniform softness.
• To speed ripening, place avocados in a paper bag with a banana or apple, close the bag, and leave it on the counter for 24–48 hours.
• Store firm or under-ripe avocados at room temperature until they reach your preferred ripeness; once ripe, refrigerate them for several days.
• For clean slices and cubes (great for sandwiches and toast), choose firm-ripe avocados that yield slightly to gentle pressure; for mashing and guacamole, choose avocados that yield easily to gentle pressure.
• To help cut avocado stay fresh, apply a thin layer of lemon or lime juice to the cut surface and wrap tightly with plastic wrap.
For extra help keeping produce fresh longer, store fruits and vegetables with a Bluapple Carbon Saver Combo Pack.
Frequently Asked Questions
How many avocados come in Avocados, 5 ct.?
5 ct. per package.
What’s the net weight of this 5 ct. avocado package?
Approx. 37.5 oz.
What are the ingredients in these avocados?
Avocados — that’s the complete ingredient list. Each 50g serving provides 3g fiber, 5g monounsaturated fat and 1g polyunsaturated fat, with no cholesterol, sugar or sodium.
How do I know when an avocado is ripe and ready to eat?
Feel for uniform softness; color isn’t always a ripeness indicator. Slight give is best for slicing, and easy give is best for mashing and guacamole.
How can you make avocados ripen faster?
Put them in a paper bag with a banana or apple, close the bag, and leave on the counter for 24–48 hours.
How should I store these avocados once they’re ripe?
Store at room temperature until ripe, then refrigerate for several days.
How do I keep cut avocado from turning brown?
Apply a thin layer of lemon or lime juice to the cut surface and wrap tightly with plastic wrap.
What can I make with these avocados besides guacamole?
Slice or dice for sandwiches, salads, or toast; mash for baby food; or blend into smoothies.
What’s a simple guacamole recipe using avocados?
Mash 6 avocados with juice of 2 limes, 1 diced white onion, and 2 tsp. salt; stir in cilantro, plum tomatoes, garlic, and cayenne, then refrigerate 1 hour.
What nutrition details are provided for avocados on this page?
Per 50g serving: 5g monounsaturated fat, 1g polyunsaturated fat, and 3g fiber; no cholesterol, sugar, or sodium.
Specifications
- Storage: Store at room temperature until ripe, then refrigerate
- Quantity: 5 ct.
- Net weight: Approximately 37.5 oz.
- Ingredients: Avocados
- Nutrition (per 50g): 3g fiber; 5g monounsaturated fat; 1g polyunsaturated fat; 0 cholesterol; 0 sugar; 0 sodium
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 3,841 reviews
Verified Purchase
Best avocados I can find!
Best avocados I can purchase. Almost always good, fresh, solid. Usually requires a few days to ripen on counter, then refrigerate to use for a week or more.
Verified Purchase
Better avocados
Lately when I purchased avocados at Walmart or Aldi they've already gotten bad before I could even eat them and I usually eat one a day. The ones that I've been buying from Sam's on a regular basis have been good every single time I may not buy avocados from the other two stores ever again.
Verified Purchase
Quality on a natural quality
Watch the prices as they fluctuate. Get yourself a 10 cent paper bag and buy them hard, put them in the bag, wait a couple days, stash them in the fridge, enjoy everything avocado for a couple weeks. Love guacamole, avocado and turkey sandwich, eggs and avocado, endless options. At a good price you won't find a better deal
Other popular items in Fresh Food
Member's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81924.6929 out of 5 Stars. 8192 reviews4.6929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound $14.92 $4.44/lb
$1492current price $14.92avg. price$4.44/lbFinal cost by weightMember's Mark Fresh Fruit Tray, priced per pound
42074.1041 out of 5 Stars. 4207 reviews4.1041 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound $10.88 $5.28/lb
$1088current price $10.88avg. price$5.28/lbFinal cost by weightMember's Mark Cobb Salad with Grilled Chicken and Avocado Ranch, priced per pound
14864.4785 out of 5 Stars. 1486 reviews4.4785 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Caesar Salad, priced per pound $10.30 $4.48/lb
$1030current price $10.30avg. price$4.48/lbFinal cost by weightMember's Mark Caesar Salad, priced per pound
9924.2117 out of 5 Stars. 992 reviews4.2117 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound $34.86 $4.98/lb
$3486current price $34.86avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Party Tray, priced per pound
38394.2709 out of 5 Stars. 3839 reviews4.2709 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound $8.83 $5.85/lb
$883current price $8.83avg. price$5.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Broccoli Salad with Smoked Bacon, priced per pound
41334.4435 out of 5 Stars. 4133 reviews4.4435 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Fruit and Cheese Tray, priced per pound $17.43 $4.98/lb
$1743current price $17.43avg. price$4.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Fruit and Cheese Tray, priced per pound
40324.6059 out of 5 Stars. 4032 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk. $6.98 $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64934.8486 out of 5 Stars. 6493 reviews4.8486 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery