Benefiber Daily Prebiotic Fiber Supplement Powder, Unflavored 26.8 oz.
Shipping

Highlights
- Nourishes the good bacteria in your gut
- Dietary fiber powder made with wheat dextrin
- Supports an enviroment for good digestive health
- Dissolves clear and completely in your beverage
BelliWelli 4-in-1 Daily Fiber Powder Supplement, Strawberry Lemonade and Watermelon Variety Stick Pack (24 ct.), $29.98, $1.25/ea

BelliWelli 4-in-1 Daily Fiber Powder Supplement, Strawberry Lemonade and Watermelon Variety Stick Pack (24 ct.)


Members also considered
Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct., $29.98
Sponsored$2998current price $29.98Gruns Adult Organic Superfood Greens Multivitamin Gummies, 25 ct.
419314.7073 out of 5 Stars. 41931 reviews4.7073 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
Members-only priceVital Proteins Collagen Peptides Powder, Unflavored, 1.5 lbs.
216514.6452 out of 5 Stars. 21651 reviews4.6452 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct., $14.78, Was $14.98, $0.04/ea
Now$1478current price Now $14.78, Was $14.98$14.98$0.04/ea$0.2 offMember’s Mark Allergy Relief Cetirizine Hydrochloride Tablets 10 mg, 400 ct.
19254.8281 out of 5 Stars. 1925 reviews4.8281 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct., $39.98, $0.33/ea
Sponsored$3998current price $39.98$0.33/eaZyrtec Antihistamine Allergy Tablets, 10 mg. 120 ct.
41764.7957 out of 5 Stars. 4176 reviews4.7957 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Omeprazole Delayed Release Tablets, 20 mg, 42 ct.
23084.8523 out of 5 Stars. 2308 reviews4.8523 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct., $10.98, $0.05/ea
$1098current price $10.98$0.05/eaMember's Mark Nitrile Exam Gloves, Choose your Size, 200 ct.
7594.7549 out of 5 Stars. 759 reviews4.7549 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk., $6.98, $0.11/foz
$698current price $6.98$0.11/fozMember's Mark 91% Isopropyl Alcohol, 32 fl. oz., 2 pk.
18924.8441 out of 5 Stars. 1892 reviews4.8441 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk., $21.12, $0.39/oz
$2112current price $21.12$0.39/ozFrom $21.12Member's Mark ClearLAX Polyethylene Glycol 3350 Powder, 17.9 oz., 3 pk.
49824.8693 out of 5 Stars. 4982 reviews4.8693 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct., $12.98, $0.08/ea
$1298current price $12.98$0.08/eaBAND-AID Adhesive Bandages, Variety Pack, 163 ct.
11614.7821 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7821 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.), $24.46, $4.08/ea
$2446current price $24.46$4.08/eaFrom $24.46Member's Mark 50mcg Allergy Relief, Fluticasone Propionate Nasal Spray (0.62 fl. oz., 6 ct.)
13724.8418 out of 5 Stars. 1372 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk., $9.16, $0.05/ea
$916current price $9.16$0.05/eaFrom $9.16Member’s Mark Acid-Pep Acid Reducer Tablets, 20 mg Famotidine, 100 ct./pk., 2 pk.
24004.8208 out of 5 Stars. 2400 reviews4.8208 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct., $15.67, $0.19/ea
$1567current price $15.67$0.19/eaMember's Mark 10 Strain Probiotic Capsules, 84 ct.
51214.8 out of 5 Stars. 5121 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct., $12.47, $0.03/ea
$1247current price $12.47$0.03/eaFrom $12.47Member’s Mark Allergy Relief Loratadine Tablets 10 mg, 400 ct.
10774.7614 out of 5 Stars. 1077 reviews4.7614 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct., $14.98, $0.10/ea
$1498current price $14.98$0.10/eaMember's Mark Vitamin K2 + D3 Softgels, 150 ct.
5914.7174 out of 5 Stars. 591 reviews4.7174 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct., $13.86, $0.03/ea
$1386current price $13.86$0.03/eaMember's Mark Ibuprofen Softgels, 200 mg, 400 ct.
17424.8749 out of 5 Stars. 1742 reviews4.8749 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
Benefiber Daily Prebiotic Fiber Powder provides the daily fiber you need to maintain good digestive health in a sugar-free and gluten-free unflavored fiber powder.
What is Good for Your Gut is Good for You
This fiber supplement nourishes the good bacteria in your gut with wheat dextrin, supporting an environment for good digestive health. Unflavored and grit free, this fiber powder dissolves completely in beverages like water, coffee, or juice, so you can enjoy all the benefits of prebiotic supplements.
What Is Prebiotic Fiber?
Prebiotic fiber helps nourish the growth of good bacteria that exist naturally in your gut by contributing to an environment that is optimal for good digestive health.
Your digestive system, or gut, is a marvelously intelligent and sensitive fuel system. It is designed to break down foods and absorb their nutrients so that they can be converted into energy.
Being the central nutritional hub gives your gut a star role in your total well-being. When in balance, your digestive system contributes to your health in several ways. To maintain this balance, it is important to keep “bad” bacteria from multiplying and overwhelming the gastrointestinal tract.
Nourish the Good
Fiber with prebiotic effects feeds and nourishes the good bacteria that exist naturally in your gut. Not only does prebiotic fiber strengthen and nourish the good bacteria, but it also helps suppress the bad bacteria, promoting an optimal environment for good digestive health.
Specifications
- 26.8 oz.
- Unflavored and grit free
- Sugar free
- Gluten free
- Non-GMO
- Plant based fiber
- 12 years and older: 2 teaspoons 3 times daily
- 6-11 years: 1 teaspoon 3 times daily
- 6 years and younger: Ask docotor before use
- Not recommended for carbonated beverages
- Use as directed
*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. These products are not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease.
While we strive to obtain accurate product information, we cannot guarantee or ensure the accuracy, completeness or timeliness of any product information. Carefully read and follow all package directions. SamsClub.com assumes no liability for inaccuracies or misstatements about products.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 253 reviews
Verified Purchase
Take Regularly to Remain Regular.
The nurse practitioner at my gastroenterologist’s office recommended I take this Benefiber daily. Without giving TMI, I was having difficulty with both diarrhea and constipation, never knowing which to expect. The nurse practitioner sold me on Benefiber when she said the Gastro doctors always had a container of Benefiber in their break room to use in their morning coffee. I figured if it is good enough my gastro doctors, it’s worth a try. I was not disappointed, and now use it daily, in my first cup of coffee. Occasionally I need to stir it more than usual, not sure why that happens, but it is no big deal. The nurse practitioner said it will dissolve easily in cold drinks, and water as well as hot drinks, but I have only used it in my coffee. There is absolutely NO taste, aftertaste, or grit in the Benefiber. I recommend you ask your own gastroenterologist how much to use daily; I was told to use more than my husband, and he uses less than the directions advise. For peace of mind and regularity, without bloating, I HIGHLY RECOMMEND Benefiber.
So easy to use
I have severe colon issues and the Dr recommended that I take a fiber drink. I was hesitant to do so because I was expecting it to be thick and hard to stick with as some other product I had tried. I am so pleased with this one because it is as advertised, tasteless and will mix with just about anything and I can't even tell it is in my food or drink. The best thing is that I am not as uncomfortable as I was prior to taking it. I feel it has helped
Benefiber prebiotic works great!
Benefiber prebiotic works great for my body! My Gastroenterologist had me stop taking my Probiotic because I was experiencing a lot of bloating from it which happens to some people and specifically recommended that I start taking Benefiber. I have felt and noticed the difference in my bloating issue.
Other popular items in Over-the-Counter Medication
OLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct., $19.88, $0.28/ea
Sponsored$1988current price $19.88$0.28/eaOLLY Adult Probiotic + Prebiotic Digestive Support Gummy, Peach, 70 ct.
8074.6022 out of 5 Stars. 807 reviews4.6022 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct., $19.98, $0.07/ea
$1998current price $19.98$0.07/eaOne A Day Men's 50+ Healthy Advantage Multivitamin Tablets, 300 ct.
14604.7233 out of 5 Stars. 1460 reviews4.7233 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct., $34.98
$3498current price $34.98Member’s Mark Nicotine Mini Lozenge, Choose your flavor, 216 ct.
10234.4555 out of 5 Stars. 1023 reviews4.4555 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBenadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk., $17.48
$1748current price $17.48Benadryl Allergy Ultratabs Tablets, 48 ct. Bottle, 3 pk.
5274.7002 out of 5 Stars. 527 reviews4.7002 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk., $14.98, $3.75/ea
$1498current price $14.98$3.75/eaVicks VapoInhaler, Portable Nasal Inhaler, Menthol Scent, 4 pk.
1234.7317 out of 5 Stars. 123 reviews4.7317 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingTUMS Smoothies Chewable Extra Strength Antacid Tablets, Assorted Fruit, 250 ct., $13.48, $0.05/ea
$1348current price $13.48$0.05/eaTUMS Smoothies Chewable Extra Strength Antacid Tablets, Assorted Fruit, 250 ct.
17634.5241 out of 5 Stars. 1763 reviews4.5241 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct., $34.98, $0.58/ea
$3498current price $34.98$0.58/eaGarden of Life Dr. Formulated Women's Daily Care Probiotic Capsules, 60 ct.
5394.7792 out of 5 Stars. 539 reviews4.7792 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingTUMS Ultra Strength Chewable Antacid Tablets, Assorted Berries, 265 ct., $12.58, $0.05/ea
$1258current price $12.58$0.05/eaTUMS Ultra Strength Chewable Antacid Tablets, Assorted Berries, 265 ct.
48294.4786 out of 5 Stars. 4829 reviews4.4786 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Fast-Acting Dairy Relief Caplets, 180 ct., $13.86, $0.08/ea
$1386current price $13.86$0.08/eaMember's Mark Fast-Acting Dairy Relief Caplets, 180 ct.
5484.8 out of 5 Stars. 548 reviews4.8 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Wildberry Mint Omeprazole Tablets, 20mg, 42 ct., $9.98, $0.24/ea
$998current price $9.98$0.24/eaMember's Mark Wildberry Mint Omeprazole Tablets, 20mg, 42 ct.
2634.73 out of 5 Stars. 263 reviews4.73 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingDulcolax Comfort-Coated Laxative Tablets, 200 ct., $23.98, $0.12/ea
$2398current price $23.98$0.12/eaDulcolax Comfort-Coated Laxative Tablets, 200 ct.
26974.4498 out of 5 Stars. 2697 reviews4.4498 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPhysician's Choice Women's 50 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
Members-only pricePhysician's Choice Women's 50 Billion CFU Probiotic Capsules, 84 ct.
3504.7514 out of 5 Stars. 350 reviews4.7514 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingImodium Anti-Diarrheal Softgels, 24 ct., $14.48
$1448current price $14.48Imodium Anti-Diarrheal Softgels, 24 ct.
8184.4633 out of 5 Stars. 818 reviews4.4633 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingLactaid Fast Act Lactose Intolerance Caplets, 120 ct., $22.98, $0.19/ea
$2298current price $22.98$0.19/eaLactaid Fast Act Lactose Intolerance Caplets, 120 ct.
7134.2903 out of 5 Stars. 713 reviews4.2903 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMiraFAST Soft Chews, Gentle Constipation Relief for Kids & Adults, Mixed Berry Flavor, 100 ct., $22.98, $0.23/ea
$2298current price $22.98$0.23/eaMiraFAST Soft Chews, Gentle Constipation Relief for Kids & Adults, Mixed Berry Flavor, 100 ct.
5764.4392 out of 5 Stars. 576 reviews4.4392 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping