Purina Prime Bones Chew Stick with Wild Venison, 16 ct.

Highlights
- Plastic- and rawhide-free dog chews
- Chew sticks made with real wild venison
- Antler-shaped, natural dog chews with added calcium
- Extra-long-lasting dog chews help clean teeth and freshen breath
- Produced in USA facilities
Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz. $24.98 $0.69/oz

Waggin Train Chicken Jerky Tenders with Bone Broth & Turmeric, High Protein Dog Treats, 36 oz.


Popular products in this category
Waggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz. $24.98 $0.69/oz
Sponsored$2498current price $24.98$0.69/ozWaggin Train Chicken Jerky Dog Treats, 36 oz.
76324.7945 out of 5 Stars. 7632 reviews4.7945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs. $17.98 $1.20/lb
$1798current price $17.98$1.20/lbMilk-Bone Original Flavor Large Crunchy Dog Biscuits, 15 lbs.
95914.8299 out of 5 Stars. 9591 reviews4.8299 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz. $14.98 $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone Soft & Chewy Beef and Filet Mignon Dog Treats, 37 oz.
67074.8469 out of 5 Stars. 6707 reviews4.8469 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk. $19.98 Was $21.48 $0.31/oz
Now$1998current price Now $19.98, Was $21.48$21.48$0.31/oz$1.5 offPurina Beggin' Strips Dog Treats, Bacon & Bacon and Cheese Flavors, 32 oz., 2 pk.
7654.8314 out of 5 Stars. 765 reviews4.8314 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone Flavor Snacks Variety Pack Small Crunchy Dog Biscuits, 8 lbs. $13.78 $1.72/lb
$1378current price $13.78$1.72/lbMilk-Bone Flavor Snacks Variety Pack Small Crunchy Dog Biscuits, 8 lbs.
46454.7851 out of 5 Stars. 4645 reviews4.7851 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Grain-Free Dog Treat Biscuits, Peanut Butter Flavored, 5 lbs. $14.98 $3.00/lb
$1498current price $14.98$3.00/lbMember's Mark Grain-Free Dog Treat Biscuits, Peanut Butter Flavored, 5 lbs.
29764.5729 out of 5 Stars. 2976 reviews4.5729 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCanine Chews Premium All-Natural Beef Hide Canine Retrievers, 15 ct. $13.94 $0.93/ea
$1394current price $13.94$0.93/eaCanine Chews Premium All-Natural Beef Hide Canine Retrievers, 15 ct.
26104.682 out of 5 Stars. 2610 reviews4.682 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingCanine Chews Chicken-Wrapped Rawhide Chews for Dogs, 125 ct. $14.48 $0.12/ea
$1448current price $14.48$0.12/eaCanine Chews Chicken-Wrapped Rawhide Chews for Dogs, 125 ct.
17624.6101 out of 5 Stars. 1762 reviews4.6101 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone, Chicken Recipe, Soft & Chewy Dog Snacks, 37 oz. $14.98 $0.40/oz
$1498current price $14.98$0.40/ozMilk-Bone, Chicken Recipe, Soft & Chewy Dog Snacks, 37 oz.
47524.8512 out of 5 Stars. 4752 reviews4.8512 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMilk-Bone MaroSnacks Dog Treats, 50 oz. $11.48 $0.23/oz
$1148current price $11.48$0.23/ozMilk-Bone MaroSnacks Dog Treats, 50 oz.
4994.7214 out of 5 Stars. 499 reviews4.7214 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo, Nudges Beef Meatball Recipe, Natural Dog Treats, 36 oz. $19.98 $0.56/oz
$1998current price $19.98$0.56/ozBlue Buffalo, Nudges Beef Meatball Recipe, Natural Dog Treats, 36 oz.
1264.5397 out of 5 Stars. 126 reviews4.5397 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingSnif-Snax Scottish Salmon Bites Dog Treats 48 oz. $18.98 $0.40/oz
$1898current price $18.98$0.40/ozSnif-Snax Scottish Salmon Bites Dog Treats 48 oz.
12194.5595 out of 5 Stars. 1219 reviews4.5595 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Health Bars Bacon, Egg, & Cheese Crunchy Dog Treats, 5 lbs.
Members-only priceBlue Buffalo Health Bars Bacon, Egg, & Cheese Crunchy Dog Treats, 5 lbs.
13964.7056 out of 5 Stars. 1396 reviews4.7056 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Nudges Grillers Steak Flavored Natural Dog Treats, 48 oz.
Members-only priceBlue Buffalo Nudges Grillers Steak Flavored Natural Dog Treats, 48 oz.
23514.5917 out of 5 Stars. 2351 reviews4.5917 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBlue Buffalo Blue Bits Chicken and Beef Variety Pack, Soft-Moist Training Treats, 11 oz., 2 ct.
Members-only priceBlue Buffalo Blue Bits Chicken and Beef Variety Pack, Soft-Moist Training Treats, 11 oz., 2 ct.
3104.8161 out of 5 Stars. 310 reviews4.8161 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Satisfy your dog's instinctual love of chewing with Purina Prime Bones Medium Dog Treats, Chew Sticks with Wild Venison. Made with real wild venison, these easily digestible, extra-long-lasting, natural dog chews with added calcium are plastic-free and rawhide-free and provide safe and naturally edible treats for dogs that your dog is sure to love.
Long-Lasting Chews
Each of these limited ingredient dog treat chews provides extra-long-lasting enjoyment with an antler-shaped chew to give him a taste of the outdoors, so he can feel free to unleash the dog inside. With big, untamed flavor, these rawhide-free dog chews are just the right size for your dog to chew, giving him natural dog treats that help clean his teeth, too. These chews are made in Purina-owned US facilities without corn, wheat or soy and include no artificial colors, flavors or preservatives. Give your dog something to chew on with Purina Prime Bones rawhide-free dog treats.
Feeding Guide:
Feed as a treat to your adult dog. This product is a treat and is not intended to be fed as a meal. The caloric intake from treats should not exceed 10% of a dog's total daily caloric requirement. If treats are given, the amount of food should be reduced accordingly. Monitor your dog to ensure the treat is adequately chewed prior to swallowing. This chew snack is not suitable for puppies under one year of age or adult dogs under 20 pounds. Feed on an easy-to-clean surface. Provide adequate fresh water in a clean container daily. For your pet's health, see your veterinarian regularly.
Recommended Feeding Amounts
Size of Dog (lbs.) Number of Treats Per Week 20 – 39 lbs. 2 40 – 54 lbs. 3 55+ lbs. 4
Specifications
- Limited ingredient dog treats
- No corn, wheat or soy
- No artificial colors, flavors or preservatives
- Quantity: 16 ct.
Ingredients:
Rice, Glycerin, Dried Venison, Mono And Dicalcium Phosphate, Calcium Carbonate, Natural Smoke Flavor, Preserved With Mixed-Tocopherols, Natural Flavor. A740119
Nutritional Analysis:
Crude Protein (Min)…5.0%, Crude Fat (Min)…1.0%, Crude Fiber (Max)…4.0%, Moisture (Max)…13.0%, Calcium...0.6%
Calorie Content (Calculated)(ME):
3008 kcal/kg, 218 kcal/piece
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 6,196 reviews
Verified Purchase
MUST BUY + Made in the USA
My dog LOVES these! I was extra happy to see they are made in a small town in New York (Dunkirk) so made in the USA, employing men and women in a small town, and the treats are highly begged for by my lab. Win Win Win
Verified Purchase
Happy Dog Treats
My dogs love these! I have 2 small dogs and these bones last 2-3 days. I give the bones to them when I know I may be out of the house for awhile (4-5 hours). My dogs get so excited to hear the bag open and when I give them to them.
We appreciate you sharing your feedback! We’re glad that your dogs look forward to their treats! Thanks for the support. – The Prime Bone Team
Verified Purchase
A favorite
My pit bull absolutely loves Prime Bones. She will follow any command to get this bone, then she briefly tosses it around, then will consume the bone over 10-15 min period. No mess, does not have an unpleasant odor.
Other popular items in Pet Supplies
Cottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes $14.28 $0.11/sft
Sponsored$1428current price $14.28$0.11/sftCottonelle Freshcare Flushable Wipes, 12 ct., 504 wipes
126614.5108 out of 5 Stars. 12661 reviews4.5108 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBlue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice, Adult Small Breed Dry Dog Food, 26 lbs.
Members-only priceBlue Buffalo Life Protection Formula Chicken & Brown Rice, Adult Small Breed Dry Dog Food, 26 lbs.
17004.75 out of 5 Stars. 1700 reviews4.75 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
Members-only priceRegalo Easy Step Extra Tall Baby Gate, 29" - 36.5", Choose Color
10534.2441 out of 5 Stars. 1053 reviews4.2441 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
SponsoredMembers-only pricePetArmor Plus Topical Flea and Tick Prevention for Dogs, 8-Month Supply, Choose Size
12554.4518 out of 5 Stars. 1255 reviews4.4518 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPetkit Fresh Element Solo Smart Pet Food Dispenser $54.00
$5400current price $54.00Petkit Fresh Element Solo Smart Pet Food Dispenser
154.4 out of 5 Stars. 15 reviews4.4 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush) $199.98
$19998current price $199.98Options from $199.98 – $499.98Member's Mark Memory Foam Mattress (Available in Medium, Firm, and Ultra Plush)
34514.3109 out of 5 Stars. 3451 reviews4.3109 out of 5 starsAvailable for Pickup or ShippingPickupShippingPeak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28" $10.88
$1088current price $10.88Peak Optix Plus Beam Wiper Blade - 15",16", 17", 18", 19", 20", 21", 22", 24", 26", 28"
33264.3725 out of 5 Stars. 3326 reviews4.3725 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingApple AirPods Pro 3 $249.00
Sam's Cash Offer
$24900current price $249.00-Apple AirPods Pro 3
11374.4301 out of 5 Stars. 1137 reviews4.4301 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk. $11.92 $0.28/oz
$1192current price $11.92$0.28/ozPillsbury Soft Baked Mini Chocolate Chip Cookies, 1.5 oz., 28 pk.
18734.4501 out of 5 Stars. 1873 reviews4.4501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Women's 2-Piece Notch Collar Pajama Set $6.81 Was $14.98
Now$681current price Now $6.81, Was $14.98$14.98$8.17 offMember's Mark Women's 2-Piece Notch Collar Pajama Set
5544.7419 out of 5 Stars. 554 reviews4.7419 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV $1,397.99
$1,39799current price $1,397.99SAMSUNG 85” Class M80H Series Mini LED 4K UHD Vision AI Smart Tizen TV
614.7377 out of 5 Stars. 61 reviews4.7377 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMonster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker $219.00
$21900current price $219.00Monster Vision 3rd Generation 15.6" Portable Video Bluetooth Speaker
Available for ShippingShipping