Member's Mark Deluxe 4-Burner Grill Island with Griddle

Highlights
- Grill with 999.4 sq. in. cooking area
- Liquid Propane: 62,000 BTUs; total BTUs (primary burners, infrared rear burner and griddle)
- Natural Gas: 62,000 BTUs; total BTUs (primary burners, infrared rear burner and griddle)
- 4-sided faux stacked rock stone panels with weather-resistant sintered stone countertop
- Pre-assembled design with minimum installation required


Members who viewed this also viewed
Swissgear Laptop Backpack $49.94
Sponsored$4994current price $49.94Swissgear Laptop Backpack
1194.6807 out of 5 Stars. 119 reviews4.6807 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingSamsung Galaxy Book4 15.6" FHD Laptop | Intel Core 7 | 16GB RAM | 512GB SSD $749.00 Was $899.00
Instant Savings
Now$74900current price Now $749.00, Was $899.00$899.00$150 offEnds Oct 02Samsung Galaxy Book4 15.6" FHD Laptop | Intel Core 7 | 16GB RAM | 512GB SSD
584.6897 out of 5 Stars. 58 reviews4.6897 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingAngi Gas Grill or Smoker Assembly $119.00
$11900current price $119.00Angi Gas Grill or Smoker Assembly
15 out of 5 Stars. 1 reviews5 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingChinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct. $19.98 $0.20/ea
Sponsored$1998current price $19.98$0.20/eaChinet Classic Platter Paper Plate, 12.63" x 10", 100 ct.
45664.7946 out of 5 Stars. 4566 reviews4.7946 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingKeter 230 Gal. XXL Deck Box $179.98
$17998current price $179.98Keter 230 Gal. XXL Deck Box
45814.5521 out of 5 Stars. 4581 reviews4.5521 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Hotel Premier 6-Piece Towel Set $29.98
$2998current price $29.98Member's Mark Hotel Premier 6-Piece Towel Set
18904.7201 out of 5 Stars. 1890 reviews4.7201 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Petite Hoagie Rolls, White Bread, 18 ct. $6.98 $0.39/ea
$698current price $6.98$0.39/eaMember's Mark Petite Hoagie Rolls, White Bread, 18 ct.
22144.5149 out of 5 Stars. 2214 reviews4.5149 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryThe American Revolution, Hardcover $33.98
$3398current price $33.98The American Revolution, Hardcover
Available for ShippingShippingLifetime Commercial Grade Contoured Folding Chair, Assorted Colors 4 Pack $137.00
$13700current price $137.00Lifetime Commercial Grade Contoured Folding Chair, Assorted Colors 4 Pack
11114.8398 out of 5 Stars. 1111 reviews4.8398 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1545434.8588 out of 5 Stars. 154543 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBig Joe Floating Oasis Pool Float $49.98
$4998current price $49.98Big Joe Floating Oasis Pool Float
274.4815 out of 5 Stars. 27 reviews4.4815 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingRubbermaid EasyStore Containers with Lids, 30-Piece Set $18.97
$1897current price $18.97Rubbermaid EasyStore Containers with Lids, 30-Piece Set
1514.5298 out of 5 Stars. 151 reviews4.5298 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingEverlast Spas Grand Estate 6-7 Person 90-Jet Acrylic Spa, Choose Type $8,999.00
$8,99900current price $8,999.00Everlast Spas Grand Estate 6-7 Person 90-Jet Acrylic Spa, Choose Type
513.5686 out of 5 Stars. 51 reviews3.5686 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark 36" Intelligent Propane Gas Griddle w/ Cart and Cover $322.28 Was $799.00
Now$32228current price Now $322.28, Was $799.00$799.00$476.72 offMember's Mark 36" Intelligent Propane Gas Griddle w/ Cart and Cover
53.2 out of 5 Stars. 5 reviews3.2 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingAwntech Houstonian Fixed Metal Awning, Choose Size $849.00
$84900current price $849.00Awntech Houstonian Fixed Metal Awning, Choose Size
104.3 out of 5 Stars. 10 reviews4.3 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Get cooking with Member's Mark™ SS304 Deluxe Stacked Stone 4-Burner Grill Island with Griddle. This fully loaded, 62,000 BTU outdoor kitchen and grill makes it easy to prepare delicious grilled meals and host first-rate cookouts for your friends and family. The modern grill island is equipped with four powerful 304 Stainless Steel burners, a dedicated infrared rear burner and a convenient griddle—giving you a 999.4 sq. in. of cooking area. The slab weather-resistant sintered stone countertop offers ample prep space for steaks, burgers, fresh veggies and more. Includes an added drawer, gas tank storage compartment, custom fit cover, and pull-out trash bin. There will be no limit to what you can cook on this outdoor kitchen.
Who can I contact for question about this item?
If you require any assistance, please don't hesitate to reach out to the Member's Mark help center at: 1-888-301-0332 or manufacturer info listed on the manual for technical support.
My rear burner doesn’t light properly, why?
There is a safety device on the rear burner to cut off the gas source when the flame goes off. That being said that the fire would be cut off if the safety device doesn’t sense the heat before you release the knob. Please make sure to continue to hold/press the knob IN for at least 5~10 secs once the burner is lit before releasing, and please refer to the manual for more detail.
Why is my grill not getting hot enough?
The most common reasons are (1) the propane tank is low; (2) thermometer is not reading accurately; (3) or some common reason such as clogged burners and regulator. Please refer to the manual for troubleshooting remedy. You can also contact the manufacturer for technical assistance.
Specifications
- Assembled Grill Dimensions: 86.7" x 25.5" x 47"
- Total cooking area: 999.4 sq. in. (Cook approximately above 38 burgers)
- High grade #304 stainless with cast aluminum end cap firebox
- Durable 304 stainless-steel construction with cast aluminum end cap offers best rust-resistant performance
- SS304 main burner : 40,000BTU
- Infrared rear burner: 12,000 BTU
- Griddle Burner: 10,000 BTU
- Electronic ignition
- Full-width drip tray keeps cooking area clean
- Weather-resistant slab sintered stone countertop (minimum maintenance required)
- Stone Style: 4-sided faux stacked rock stone panels
- Drawer storage for cooking utensils and accessories
- SS304 rotisserie kit included
- Tilt-out trash bin
- Grill cover included
Warnings and disclaimers
Ingestion Hazard
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 35 reviews
Verified Purchase
Beautiful Grill
This grill is absolutely perfect for our new patio. Looks beautiful with the stone on it! We haven't had the opportunity to grill on it yet, but so far we love it!
Thank you for the recommendation and excellent rating, Dawn!
Verified Purchase
Good service
My grill came with a damaged top, I was sent another top and it was damaged as well. Finally sent another and it arrived in good shape. I have no complaints, especially since it was marked down to $999 from $2200 with free shipping.
We apologize for the inconvenience, Dorgon, and we genuinely appreciate your 5-star review despite the dented tops.
Verified Purchase
Good deal
Seems like a solid setup for the price paid. Hope it lasts as long as our last Members Mark grill
Thank you for the 5-star rating, JCircs, and for sharing the picture of your beautiful setup!
Top sellers
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $5.48 $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197754.7978 out of 5 Stars. 19775 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627574.8196 out of 5 Stars. 62757 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528134.6059 out of 5 Stars. 52813 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939634.8417 out of 5 Stars. 193963 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397144.4155 out of 5 Stars. 39714 reviews4.4155 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
743174.6652 out of 5 Stars. 74317 reviews4.6652 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $6.98 Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88394.8366 out of 5 Stars. 8839 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
314474.4706 out of 5 Stars. 31447 reviews4.4706 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen $4.82 $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222304.7305 out of 5 Stars. 22230 reviews4.7305 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303404.8384 out of 5 Stars. 30340 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245504.8631 out of 5 Stars. 24550 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423824.8563 out of 5 Stars. 42382 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal. $3.62 $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98074.6891 out of 5 Stars. 9807 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120854.5635 out of 5 Stars. 12085 reviews4.5635 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk. $6.98 $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64934.8486 out of 5 Stars. 6493 reviews4.8486 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery