Member's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Roast, priced per pound

Highlights
- USDA Prime Angus beef aged for optimum tenderness
- 1 ribeye roast packaged on a tray
- Cut fresh in club daily
- Excellent for pairing with various side dishes like mashed potatoes and roasted vegetables
- 18g protein per serving
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb

Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.


Members also considered
Member's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound $243.52 $14.67/lb
$24352current price $243.52avg. price$14.67/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound
3604.4472 out of 5 Stars. 360 reviews4.4472 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Prime Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound $304.23 $17.97/lb
$30423current price $304.23avg. price$17.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Prime Whole Beef Ribeye, Cryovac, priced per pound
1534.366 out of 5 Stars. 153 reviews4.366 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound $190.06 $13.46/lb
$19006current price $190.06avg. price$13.46/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound
1514.2053 out of 5 Stars. 151 reviews4.2053 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Prime Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound $200.58 $15.97/lb
$20058current price $200.58avg. price$15.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Prime Whole Beef Strip Loin, Cryovac, priced per pound
534.4717 out of 5 Stars. 53 reviews4.4717 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Cowboy Ribeye, Cryovac, priced per pound $354.30 $13.84/lb
$35430current price $354.30avg. price$13.84/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Cowboy Ribeye, Cryovac, priced per pound
154.7333 out of 5 Stars. 15 reviews4.7333 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound $128.66 $7.14/lb
$12866current price $128.66avg. price$7.14/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Chuck Roll, Cryovac, priced per pound
2084.4567 out of 5 Stars. 208 reviews4.4567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound $101.32 $6.47/lb
$10132current price $101.32avg. price$6.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Whole Brisket, Vacuum Pack, priced per pound
11264.3641 out of 5 Stars. 1126 reviews4.3641 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound $41.76 $18.98/lb
$4176current price $41.76avg. price$18.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
32194.5539 out of 5 Stars. 3219 reviews4.5539 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Ribeye Steak, priced per pound
69544.5585 out of 5 Stars. 6954 reviews4.5585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound $29.83 $6.97/lb
$2983current price $29.83avg. price$6.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Sirloin Tip Roast, priced per pound
12174.5094 out of 5 Stars. 1217 reviews4.5094 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Short Ribs, Bone-in, Cryovac, priced per pound, 2 per bag $164.55 $10.97/lb
$16455current price $164.55avg. price$10.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Whole Beef Short Ribs, Bone-in, Cryovac, priced per pound, 2 per bag
2604.3038 out of 5 Stars. 260 reviews4.3038 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound $27.64 $7.47/lb
$2764current price $27.64avg. price$7.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Chuck Roast, priced per pound
70434.6519 out of 5 Stars. 7043 reviews4.6519 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Extra Trim Tenderloins, Cryovac, priced per pound $164.65 $31.97/lb
$16465current price $164.65avg. price$31.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Whole Beef Extra Trim Tenderloins, Cryovac, priced per pound
9564.7207 out of 5 Stars. 956 reviews4.7207 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone In Cowboy Ribeye Steak, priced per pound $42.54 $14.47/lb
$4254current price $42.54avg. price$14.47/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Bone In Cowboy Ribeye Steak, priced per pound
15594.6895 out of 5 Stars. 1559 reviews4.6895 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound $24.88 $5.98/lb
$2488current price $24.88avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
28644.5667 out of 5 Stars. 2864 reviews4.5667 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
We hand cut all of our steaks and roasts daily for superior freshness. Only 5-6 out of 100 head of cattle qualify for Prime Beef. Our beef is certified Prime, which means the beef you take home is the same high quality you would expect from some of the finest steakhouses, with exceptional tenderness, juiciness and flavor. You can expect our Member's Mark steaks and roasts to have a rich flavor due to superior marbling with 18g of protein per serving. Our ranchers raise premium cattle, which allows for such a high-quality product. We offer a great selection of steaks and roasts in a variety of package sizes great for members and families.
Roast Prep and Cooking Suggestions:
We suggest cooking Member's Mark Roasts within 2-4 days after purchase. Rub the roast down with Member's Mark Extra Virgin Olive Oil and generously season with Member's Mark Tones Sea Salt and Member's Mark Ground Black Pepper. Once seasoned, cover the roast and let rest on the counter for no more than three hours.
Oven
- Preheat your oven to 350°F.
- Roast the meat, fat side up, in a roasting pan for 3 hours or 15 minutes per pound.
- The internal meat temperature should reach 145° F for a medium roast.
- Let roast rest for 10 minutes before cutting.
Grill/Smoke
- Preheat your grill to low medium heat.
- Roast the meat on the opposite side of the grill, away from the heat source with the fat side up, for 3 hours or until internal meat temperature reaches 110ºF.
- Once internal meat temperature reaches 110º F, increase grill temperature to medium-high and cook until internal meat temperature reaches 145º F. This will create a delicious, mouthwatering crust.
- Let roast rest for 10 minutes before cutting.
Optional: While roast rests, boil 2-3 lbs peeled potatoes until tender (15-20 min). Drain, mash with 1/2 cup warm milk/cream, 1/4 cup butter, salt, and pepper until smooth.
Specifications
- Keep Refrigerated or Frozen
Net Weight: Priced Per Pound
Ingredients: Beef.
Safe Handling: This product was prepared from inspected and passed meat and/or poultry. Some food products may contain bacteria that could cause illness if the product is mishandled or cooked improperly. For your protection, follow these safe handling instructions. Keep refrigerated or frozen. Thaw in refrigerator or microwave. Keep raw meat and poultry separate from other foods. Wash working surfaces (including cutting boards), utensils, and hands after touching raw meat or poultry. Cook thoroughly. Keep hot foods hot. Refrigerate leftovers immediately or discard.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 240 reviews
Verified Purchase
Roast or Steaks both Amazing
Perfect 2 ways as a Roast or Steaks. The marbling is perfect. The trimmer did a fantastic job. Just the right amount of fats left on for flavor. You get what you pay for and it was amazing. We will always buy this product and yes I tell my Family & Friends.
Verified Purchase
Great cut for Christmas Dinner
We always go for the prime rib at Christmas and this year, Sam's Club did not disappoint with a great cut that we cooked for the family. Best part was cashing in my Sam's bucks that I had accumulated, to make it a great way to close out the year with a special entree.
Verified Purchase
Best Xmas Prime Rib
Great nine pounder of Prime rib sitting in our refrigerator aging with coarse salt cap ready for Xmas dinner. We aged ours last year for three weeks and it was delicious. Butcher told us this trick and it works, you may lose a pound of weight but well worth it.
Other popular items in Fresh Food
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs. $31.56 $15.78/lb
Sponsored$3156current price $31.56$15.78/lbSadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
41484.2543 out of 5 Stars. 4148 reviews4.2543 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct. $46.97 $4.70/lb
$4697current price $46.97$4.70/lbMember's Mark 75/25 Seasoned Ground Beef Patties, Frozen, 1/4 lb., 40 ct.
51734.5374 out of 5 Stars. 5173 reviews4.5374 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs. $16.97 $8.48/lb
$1697current price $16.97$8.48/lbMember's Mark Farm Raised Jumbo Raw Shrimp, Frozen, 21-25 ct. per pound, 2 lbs.
51354.7133 out of 5 Stars. 5135 reviews4.7133 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJohn Soules Fully Cooked Angus Beef Fajitas 24 oz. $17.93 $0.75/oz
Sponsored$1793current price $17.93$0.75/ozJohn Soules Fully Cooked Angus Beef Fajitas 24 oz.
35323.8967 out of 5 Stars. 3532 reviews3.8967 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAssorted Cookie Tray, 84 ct. $19.93 $0.24/ea
$1993current price $19.93$0.24/eaAssorted Cookie Tray, 84 ct.
81924.6929 out of 5 Stars. 8192 reviews4.6929 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Sirloin Steak, priced per pound $30.63 $12.98/lb
$3063current price $30.63avg. price$12.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Sirloin Steak, priced per pound
16174.2931 out of 5 Stars. 1617 reviews4.2931 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound $23.25 $6.74/lb
$2325current price $23.25avg. price$6.74/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Eye of Round Steak, priced per pound
14824.357 out of 5 Stars. 1482 reviews4.357 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound $33.84 $22.56/lb
$3384current price $33.84avg. price$22.56/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef Tenderloin Steak, priced per pound
19654.3471 out of 5 Stars. 1965 reviews4.3471 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound $35.79 $8.97/lb
$3579current price $35.79avg. price$8.97/lbFinal cost by weightMember's Mark Beef Oxtail, Cryovac, priced per pound
18934.3576 out of 5 Stars. 1893 reviews4.3576 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound $46.13 $19.97/lb
$4613current price $46.13avg. price$19.97/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Filet Mignon, priced per pound
47774.5177 out of 5 Stars. 4777 reviews4.5177 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound $52.40 $14.97/lb
$5240current price $52.40avg. price$14.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Ribeye Steak, Thin Sliced, priced per pound
15724.479 out of 5 Stars. 1572 reviews4.479 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound $29.04 $16.98/lb
$2904current price $29.04avg. price$16.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Prime Beef Strip Steak, priced per pound
26534.5028 out of 5 Stars. 2653 reviews4.5028 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound $21.18 $14.12/lb
$2118current price $21.18avg. price$14.12/lbFinal cost by weightMember's Mark Grass Fed Beef NY Strip Steak, priced per pound
8013.9 out of 5 Stars. 801 reviews3.9 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Sirloin Tip, Cryovac, priced per pound $73.05 $6.84/lb
$7305current price $73.05avg. price$6.84/lbFinal cost by weightMember’s Mark USDA Choice Angus Beef Sirloin Tip, Cryovac, priced per pound
7374.4152 out of 5 Stars. 737 reviews4.4152 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef London Broil Steak, priced per pound $28.63 $8.47/lb
$2863current price $28.63avg. price$8.47/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef London Broil Steak, priced per pound
10234.5044 out of 5 Stars. 1023 reviews4.5044 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery