Gifts Under $50 Dollars

Prices may vary in club and online
Sort by|

Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray, $49.98

Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray
Sponsored
current price $49.98

Bella 12" x 22" XL Griddle with Warming Tray

4.6444 out of 5 stars
4.6444 out of 5 Stars. 720 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Olay Super Glow Essentials Kit, $34.98

Olay Super Glow Essentials Kit
current price $34.98

Olay Super Glow Essentials Kit

3.8571 out of 5 stars
3.8571 out of 5 Stars. 28 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 3-Tier Floor Basket Stand, $49.98

Member's Mark 3-Tier Floor Basket Stand
White, variant on Member's Mark 3-Tier Floor Basket Stand
Black, variant on Member's Mark 3-Tier Floor Basket Stand
current price $49.98

Member's Mark 3-Tier Floor Basket Stand

4.809 out of 5 stars
4.809 out of 5 Stars. 89 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 3-Tier Basket Stand, $39.98

Member's Mark 3-Tier Basket Stand
Black, variant on Member's Mark 3-Tier Basket Stand
current price $39.98

Member's Mark 3-Tier Basket Stand

4.6851 out of 5 stars
4.6851 out of 5 Stars. 416 reviews
Available for Shipping

Worx NITRO Professional 42-Piece Hand Tool Set, $49.87

Worx NITRO Professional 42-Piece Hand Tool Set
current price $49.87

Worx NITRO Professional 42-Piece Hand Tool Set

4.6038 out of 5 stars
4.6038 out of 5 Stars. 53 reviews
Available for Shipping

Member's Mark 3-Tier Standing Wire Basket, $42.85

Member's Mark 3-Tier Standing Wire Basket
current price $42.85

Member's Mark 3-Tier Standing Wire Basket

4.7726 out of 5 stars
4.7726 out of 5 Stars. 343 reviews
Available for Shipping

Bella 4-Slice Slim Toaster

Bella 4-Slice Slim Toaster
Surf, variant on Bella 4-Slice Slim Toaster
Plum, variant on Bella 4-Slice Slim Toaster
Oatmilk, variant on Bella 4-Slice Slim Toaster
Members-only price

Bella 4-Slice Slim Toaster

4.4017 out of 5 stars
4.4017 out of 5 Stars. 351 reviews
Available for Shipping

Fanttik Deluxe Cordless Screwdriver bundle for Furniture, 10 Piece, $29.98, Was $39.98

Fanttik Deluxe Cordless Screwdriver bundle for Furniture, 10 Piece
current price Now $29.98, Was $39.98
$10 off

Fanttik Deluxe Cordless Screwdriver bundle for Furniture, 10 Piece

4.6688 out of 5 stars
4.6688 out of 5 Stars. 154 reviews
Available for Shipping

Member's Mark Flameless Moving LED Wax Candles, Set of 3, $32.97

Member's Mark Flameless Moving LED Wax Candles, Set of 3
Gold, variant on Member's Mark Flameless Moving LED Wax Candles, Set of 3
Natural, variant on Member's Mark Flameless Moving LED Wax Candles, Set of 3
Silver, variant on Member's Mark Flameless Moving LED Wax Candles, Set of 3
current price $32.97

Member's Mark Flameless Moving LED Wax Candles, Set of 3

4.2727 out of 5 stars
4.2727 out of 5 Stars. 11 reviews
Available for Shipping

Calvin Klein CK ONE Eau de Toilette, 6.7 fl oz, $29.84

Calvin Klein CK ONE Eau de Toilette, 6.7 fl oz
current price $29.84

Calvin Klein CK ONE Eau de Toilette, 6.7 fl oz

4.754 out of 5 stars
4.754 out of 5 Stars. 187 reviews
Available for Pickup or Delivery

Burberry Touch for Men Eau De Toilette, 3.3 fl oz, $34.98

Burberry Touch for Men Eau De Toilette, 3.3 fl oz
current price $34.98

Burberry Touch for Men Eau De Toilette, 3.3 fl oz

4.3504 out of 5 stars
4.3504 out of 5 Stars. 117 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors, $29.88

Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors
Primrose Blooms/Mauve, variant on Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors
Sage and Mauve, variant on Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors
Light Wash and Orange, variant on Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors
TBD2, variant on Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors
current price $29.88
Options from $29.88 – $29.98

Ello Port 40-oz. Stainless Steel Tumbler with Handle, 2-Pack, Assorted Colors

4.4955 out of 5 stars
4.4955 out of 5 Stars. 333 reviews
Available for Shipping

Savory and Sweet Snack Gift Basket, $45.74

Savory and Sweet Snack Gift Basket
current price $45.74

Savory and Sweet Snack Gift Basket

4.1283 out of 5 stars
4.1283 out of 5 Stars. 304 reviews
Available for Shipping

Juicy Couture Viva La Juicy Eau de Parfum, 3.4 fl oz, $49.52

Juicy Couture Viva La Juicy Eau de Parfum, 3.4 fl oz
current price $49.52

Juicy Couture Viva La Juicy Eau de Parfum, 3.4 fl oz

4.3 out of 5 stars
4.3 out of 5 Stars. 13 reviews
Available for Shipping

JOYC Mic Drop Karaoke Machine with 2 Wireless Mics & RGB Lights, Choose Color, $39.98

JOYC Mic Drop Karaoke Machine with 2 Wireless Mics & RGB Lights, Choose Color
Blue, variant on JOYC Mic Drop Karaoke Machine with 2 Wireless Mics & RGB Lights, Choose Color
Pink, variant on JOYC Mic Drop Karaoke Machine with 2 Wireless Mics & RGB Lights, Choose Color
current price $39.98

JOYC Mic Drop Karaoke Machine with 2 Wireless Mics & RGB Lights, Choose Color

4.3285 out of 5 stars
4.3285 out of 5 Stars. 137 reviews
Available for Shipping

National Geographic 10 x 42 Waterproof Binoculars, $49.98

National Geographic 10 x 42 Waterproof Binoculars
current price $49.98

National Geographic 10 x 42 Waterproof Binoculars

4.6214 out of 5 stars
4.6214 out of 5 Stars. 103 reviews
Available for Shipping

Spa Sciences NURI Facial Skincare and Mask Infuser, Pink, $29.98

Spa Sciences NURI Facial Skincare and Mask Infuser, Pink
current price $29.98

Spa Sciences NURI Facial Skincare and Mask Infuser, Pink

4.2866 out of 5 stars
4.2866 out of 5 Stars. 164 reviews
Available for Shipping

Dior Addict Lip Glow Hydrating Lip Gloss, Choose Color, $35.00

Dior Addict Lip Glow Hydrating Lip Gloss, Choose Color
Coral, variant on Dior Addict Lip Glow Hydrating Lip Gloss, Choose Color
Pink, variant on Dior Addict Lip Glow Hydrating Lip Gloss, Choose Color
current price $35.00

Dior Addict Lip Glow Hydrating Lip Gloss, Choose Color

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 8 reviews
Available for Shipping

Sweet Snack Gift Basket, $29.96

Sweet Snack Gift Basket
current price $29.96

Sweet Snack Gift Basket

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 2 reviews
Available for Shipping

Verso Handheld Shower with Infiniti Dial - Multiple Colors, $39.98, Was $44.98

Verso Handheld Shower with Infiniti Dial - Multiple Colors
Chrome, variant on Verso Handheld Shower with Infiniti Dial - Multiple Colors
Brushed Nickel, variant on Verso Handheld Shower with Infiniti Dial - Multiple Colors
Black, variant on Verso Handheld Shower with Infiniti Dial - Multiple Colors
current price Now $39.98, Was $44.98
$5 off

Verso Handheld Shower with Infiniti Dial - Multiple Colors

4.1975 out of 5 stars
4.1975 out of 5 Stars. 567 reviews
Available for Shipping

DHC Perfect Pro Double Protection Glossy Black Mascara, 2 pk., $27.98

DHC Perfect Pro Double Protection Glossy Black Mascara, 2 pk.
current price $27.98

DHC Perfect Pro Double Protection Glossy Black Mascara, 2 pk.

3.2857 out of 5 stars
3.2857 out of 5 Stars. 7 reviews
Available for Shipping

Charlotte Tilbury Luxury Eyeshadow Pillow Talk Palette, $44.98

Charlotte Tilbury Luxury Eyeshadow Pillow Talk Palette
current price $44.98

Charlotte Tilbury Luxury Eyeshadow Pillow Talk Palette

4.0667 out of 5 stars
4.0667 out of 5 Stars. 15 reviews
Available for Shipping

Gatorade GX 30 oz. Water bottles, 2 Pack (Choose Color), $29.98

Gatorade GX 30 oz. Water bottles, 2 Pack (Choose Color)
White/Light Blue, variant on Gatorade GX 30 oz. Water bottles, 2 Pack (Choose Color)
Black/Blue, variant on Gatorade GX 30 oz. Water bottles, 2 Pack (Choose Color)
current price $29.98

Gatorade GX 30 oz. Water bottles, 2 Pack (Choose Color)

4.512 out of 5 stars
4.512 out of 5 Stars. 459 reviews
Available for Shipping

Calvin Klein Euphoria for Men Eau de Toilette, 3.3 fl oz, $39.98

Calvin Klein Euphoria for Men Eau de Toilette, 3.3 fl oz
current price $39.98

Calvin Klein Euphoria for Men Eau de Toilette, 3.3 fl oz

4.5636 out of 5 stars
4.5636 out of 5 Stars. 55 reviews
Available for Shipping

Texas De Brazil $50 Email Delivery Gift Card, $39.98

Texas De Brazil $50 Email Delivery Gift Card
current price $39.98

Texas De Brazil $50 Email Delivery Gift Card

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 3 reviews
Available for Email delivery

Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132", $29.98

Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132"
Gray Stripe, variant on Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132"
Sage Green, variant on Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132"
Navy/Offline, variant on Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132"
Fossil, variant on Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132"
current price $29.98

Oversized Cozy Night Cloud Throw Blanket, 110" x 132"

4.7125 out of 5 stars
4.7125 out of 5 Stars. 793 reviews
Available for Shipping

Dr. Squatch Natural Bar Soap, Variety Pack, 5 oz., 6 ct.

Dr. Squatch Natural Bar Soap, Variety Pack, 5 oz., 6 ct.
Members-only price

Dr. Squatch Natural Bar Soap, Variety Pack, 5 oz., 6 ct.

4.6809 out of 5 stars
4.6809 out of 5 Stars. 492 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Blenders Canyon Sunglasses, Matte Black/Red

Blenders Canyon Sunglasses, Matte Black/Red
Members-only price

Blenders Canyon Sunglasses, Matte Black/Red

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Mahalo MR1TBR Rainbow Series Soprano Ukulele, Transparent Brown, $34.86

Mahalo MR1TBR Rainbow Series Soprano Ukulele, Transparent Brown
Transparent Brown, variant on Mahalo MR1TBR Rainbow Series Soprano Ukulele, Transparent Brown
Transparent Brown - 2, variant on Mahalo MR1TBR Rainbow Series Soprano Ukulele, Transparent Brown
current price $34.86

Mahalo MR1TBR Rainbow Series Soprano Ukulele, Transparent Brown

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 7 reviews
Available for Shipping

Nintendo $50 Gift Card, $44.98, Was $47.88

Nintendo $50 Gift Card
current price Now $44.98, Was $47.88
$2.90 off

Nintendo $50 Gift Card

4.3134 out of 5 stars
4.3134 out of 5 Stars. 67 reviews
Available for Shipping

Rutherford Hill AJT Collection Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml, $61.89, $2.44/foz

Rutherford Hill AJT Collection Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml
current price $61.89
$2.44/foz

Rutherford Hill AJT Collection Cabernet Sauvignon Wine, 750 ml

4.7143 out of 5 stars
4.7143 out of 5 Stars. 7 reviews
Available for Pickup

Blenders Sender Sunglasses, Grey/Lavender

Blenders Sender Sunglasses, Grey/Lavender
Members-only price

Blenders Sender Sunglasses, Grey/Lavender

3.6667 out of 5 stars
3.6667 out of 5 Stars. 3 reviews
Available for Shipping

Lenox Quilt Set, Assorted Sizes, $59.98

Lenox Quilt Set, Assorted Sizes
Navy, variant on Lenox Quilt Set, Assorted Sizes
Winter Scene Gray, variant on Lenox Quilt Set, Assorted Sizes
Snowflake Check Green, variant on Lenox Quilt Set, Assorted Sizes
Red, variant on Lenox Quilt Set, Assorted Sizes
current price $59.98

Lenox Quilt Set, Assorted Sizes

4.8154 out of 5 stars
4.8154 out of 5 Stars. 130 reviews
Available for Shipping

Blenders Motion Sunglasses, Grey/Silver

Blenders Motion Sunglasses, Grey/Silver
Members-only price

Blenders Motion Sunglasses, Grey/Silver

Available for Shipping

Dr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz., $47.98, $28.22/foz

Dr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz.
current price $47.98
$28.22/foz

Dr. Dennis Gross DermInfusions Blur + Repair Cream, 1.7 fl. oz.

Available for Shipping

Blenders Float L Series Sunglasses

Blenders Float L Series Sunglasses
Members-only price

Blenders Float L Series Sunglasses

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Christophe Robin Healthy Glow Mini Duo Gift Set, $39.28

Christophe Robin Healthy Glow Mini Duo Gift Set
current price $39.28

Christophe Robin Healthy Glow Mini Duo Gift Set

Available for Shipping

Blenders Float M Class Sunglasses, Matte Black/Silver

Blenders Float M Class Sunglasses, Matte Black/Silver
Members-only price

Blenders Float M Class Sunglasses, Matte Black/Silver

3 out of 5 stars
3 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Blenders North Park X2 Sunglasses, Black/Smoke

Blenders North Park X2 Sunglasses, Black/Smoke
Members-only price

Blenders North Park X2 Sunglasses, Black/Smoke

Available for Shipping

Vince Camuto Men Eau De Toilette, $34.98, Was $39.98

Vince Camuto Men Eau De Toilette
current price Now $34.98, Was $39.98
$5 off

Vince Camuto Men Eau De Toilette

4.6429 out of 5 stars
4.6429 out of 5 Stars. 98 reviews
Available for Shipping

Smashburger $50 Email Delivery Gift Card, $39.98

Smashburger $50 Email Delivery Gift Card
current price $39.98

Smashburger $50 Email Delivery Gift Card

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Email delivery

L'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz., $36.98, $11.21/oz

L'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz.
current price $36.98
$11.21/oz

L'Occitane Almond Supple Skin Oil, 3.3 oz.

5 out of 5 stars
5 out of 5 Stars. 1 reviews
Available for Shipping

Clinique Happy Eau de Parfum, 3.4 fl oz, $49.98

Clinique Happy Eau de Parfum, 3.4 fl oz
current price $49.98

Clinique Happy Eau de Parfum, 3.4 fl oz

4.6705 out of 5 stars
4.6705 out of 5 Stars. 88 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

L'Occitane Fantastic 8 Hand Cream Set, $48.90

L'Occitane Fantastic 8 Hand Cream Set
current price $48.90

L'Occitane Fantastic 8 Hand Cream Set

3.4 out of 5 stars
3.4 out of 5 Stars. 5 reviews
Out of stock

Tatcha The Rice Polish Deep, 2.1 oz., $49.98, $23.80/oz

Tatcha The Rice Polish Deep, 2.1 oz.
current price $49.98
$23.80/oz

Tatcha The Rice Polish Deep, 2.1 oz.

4 out of 5 stars
4 out of 5 Stars. 4 reviews
Out of stock

About Gifts Under $50 - Sam's Club

Looking to find the perfect gift without breaking the bank? At Sam’s Club, you’ll uncover a curated selection of unique, high‑quality gifts under $50, each tailored to delight and surprise. Whether you’re shopping for him, her, or the kids, we make every price point count. Plus, with a Sam’s membership, you get access to exclusive savings, convenient in‑club and online shopping, and benefits that make gift‑giving simple and stress‑free.

Gifts for Him Under $50

Finding a thoughtful gift for him doesn’t have to cost more than fifty bucks. At Sam’s Club, you’ll find stylish gear and practical accessories that he’ll actually use—and love.

  • Gift Cards: Perfect as a last-minute gift or as a stocking stuffer.
  • Outerwear: Help him stay warm this season, from vests to puffer jackets.
  • Cologne and Fragrance: From fresh cologne to body spray packs, you’ll find scent sets that feel luxe without the luxe price tag.
  • Shavings sets: Upgrade his grooming game with razors and electric trimmers that deliver sleek results at a smart price.

Gifts for Her Under $50

Gift‑giving for her just got simpler. Whether she’s a homebody, a trendsetter, or a self‑care devotee, there’s something in this price range that delivers quality and delight. And thanks to your Sam’s membership, you benefit from value that’s hard to beat—so you don’t have to compromise on style or substance.

  • Fun Drinkware: Sip in style with fun, gift-worthy drinkware—think colorful tumblers, chic mugs and wine glasses made to wow.
  • Spa and beauty sets: Pamper her with makeup or facial moisturizers,
  • Gift Baskets and gourmet treats: Gourmet chocolate boxes and savory snack boxes make indulgence easy.
  • Bags and totes:  Totes and crossbody bags under $50? Yes, please—these on-trend picks are perfect for everyday style and easy gifting.

Gifts for Kids Under $50

When you’re shopping for kids, the goal is fun, age‑appropriate —and affordable. The Sam’s Club under‑$50 gift selection features engaging toys, creative kits, activity sets, and more, all designed to spark imagination and joy. Whether you’re browsing for a little one or a tween, you’ll find something that feels special without busting your budget.

  • Gaming gift cards: Level up their gaming with gaming gift cards for instant fun.
  • Crafting Gifts:  Spark their creativity with art supplies and crafting kits.
  • Kid’s apparel: From cute holiday pajamas to licensed character tees and jackets, our apparel collection is kid-approved!
  • Cozy kids room essentials: With cozy throws and pillows featuring beloved characters, they’ll feel snug as a bug.

Get your gifts. Your way.

Found the perfect presents? Now for the easy part. As a member, you get to shop your way with services that save you time.

  • Curbside Pickup: Why go in the club when you don't have to? Order online and we'll load your car for you.
  • Delivery from Club: Get your gifts brought right to your door. It's the ultimate convenience. Plus members even get free delivery on eligible $50 orders.
  • Scan & Go™ shopping: In the club? Skip the checkout line entirely. Just scan your items with the Sam's Club app, pay in the app, and head to the door. It's the ultimate time-saver.