Air Fresheners

Prices may vary in club and online
Sort by|

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Fall Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.31/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Fall Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
current price $9.98
$0.31/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Fall Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Cozy Gingerbread, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills, $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Cozy Gingerbread, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills
current price $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Cozy Gingerbread, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills

4.8125 out of 5 stars
4.8125 out of 5 Stars. 208 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Brandied Cherry, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills, $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Brandied Cherry, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills
current price $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Brandied Cherry, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills

4.7963 out of 5 stars
4.7963 out of 5 Stars. 54 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Pumpkin Spice, 1 Warmer + 6 Refills, $10.98, Was $13.98

Instant Savings
Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Pumpkin Spice, 1 Warmer + 6 Refills
current price Now $10.98, Was $13.98
From $10.98
$3 off
Ends Oct 06

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Pumpkin Spice, 1 Warmer + 6 Refills

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Holiday Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz., $9.98, $0.31/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Holiday Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.
current price $9.98
$0.31/oz

Febreze Air Mist Air Freshener Spray, Holiday Mixed Scent, 4ct., 32.4 oz.

Available for Shipping

Glade Holiday Variety, Automatic Spray Air Freshener, 1 Device + 3 Refills, $17.68

Glade Holiday Variety, Automatic Spray Air Freshener, 1 Device + 3 Refills
current price $17.68

Glade Holiday Variety, Automatic Spray Air Freshener, 1 Device + 3 Refills

4.7037 out of 5 stars
4.7037 out of 5 Stars. 27 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Twinkling Pine & Cedar, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills, $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Twinkling Pine & Cedar, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills
current price $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Twinkling Pine & Cedar, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills

4.8415 out of 5 stars
4.8415 out of 5 Stars. 164 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Twinkling Pine & Cedar, 1 Device + 3 Refills, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Twinkling Pine & Cedar, 1 Device + 3 Refills
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Twinkling Pine & Cedar, 1 Device + 3 Refills

4.8333 out of 5 stars
4.8333 out of 5 Stars. 36 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Plug-In Scented Oil Warmer Air Freshener Refills, Fresh Linen, Choose Pack, $17.48

Air Wick Plug-In Scented Oil Warmer Air Freshener Refills, Fresh Linen, Choose Pack
current price $17.48

Air Wick Plug-In Scented Oil Warmer Air Freshener Refills, Fresh Linen, Choose Pack

4.5779 out of 5 stars
4.5779 out of 5 Stars. 154 reviews
Available for Pickup or Delivery

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Blue Lagoon + Vanilla Sunrise, Choose Pack, $17.48

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Blue Lagoon + Vanilla Sunrise, Choose Pack
current price $17.48

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Blue Lagoon + Vanilla Sunrise, Choose Pack

4.9474 out of 5 stars
4.9474 out of 5 Stars. 19 reviews
Available for Shipping

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Fall Night Long, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. Each, $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Fall Night Long, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. Each
current price $7.91
From $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Fall Night Long, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. Each

4.621 out of 5 stars
4.621 out of 5 Stars. 124 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. Each, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. Each
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Warm Apple & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. Each

4.7647 out of 5 stars
4.7647 out of 5 Stars. 34 reviews
Available for Shipping

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Fall Night Long, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Fall Night Long, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Fall Night Long, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each

4.7755 out of 5 stars
4.7755 out of 5 Stars. 49 reviews
Available for Shipping

Febreze PLUG Air Freshener, Amber & Cedarwood & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $16.01

Febreze PLUG Air Freshener, Amber & Cedarwood & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $16.01
From $16.01

Febreze PLUG Air Freshener, Amber & Cedarwood & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Vanilla Bean Brulee & Midnight Maple, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each, $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Vanilla Bean Brulee & Midnight Maple, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each
current price $7.91
From $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Vanilla Bean Brulee & Midnight Maple, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. each

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Febreze Trash Odor Fighter Air Freshener, Lavender and Gain Scents, 1 Holder + 6 Refills, $14.98

Febreze Trash Odor Fighter Air Freshener, Lavender and Gain Scents, 1 Holder + 6 Refills
current price $14.98

Febreze Trash Odor Fighter Air Freshener, Lavender and Gain Scents, 1 Holder + 6 Refills

Available for Shipping

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Apple Cinnamon Medley, 1 Warmer + 6 Refills, $10.98, Was $13.98

Instant Savings
Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Apple Cinnamon Medley, 1 Warmer + 6 Refills
current price Now $10.98, Was $13.98
From $10.98
$3 off
Ends Oct 06

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Apple Cinnamon Medley, 1 Warmer + 6 Refills

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Febreze Car Air Freshener Vent Clips, Mixed Scent, 5 ct., $9.48

Febreze Car Air Freshener Vent Clips, Mixed Scent, 5 ct.
current price $9.48

Febreze Car Air Freshener Vent Clips, Mixed Scent, 5 ct.

Available for Shipping

Febreze PLUG Air Freshener, Pumpkin Roll & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Pumpkin Roll & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Pumpkin Roll & Crisp Fall Breeze, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower + Lush Honeysuckle & Raspberry, Choose Pack, $17.48

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower + Lush Honeysuckle & Raspberry, Choose Pack
current price $17.48

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Hawaii Exotic Papaya & Hibiscus Flower + Lush Honeysuckle & Raspberry, Choose Pack

4.7193 out of 5 stars
4.7193 out of 5 Stars. 57 reviews
Available for Shipping

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Golden Pumpkin & Spice, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. Each, $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Golden Pumpkin & Spice, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. Each
current price $7.91
From $7.91

Glade PlugIns Scented Oil, Air Freshener, Golden Pumpkin & Spice, 2 Warmers + 6 Refills, 0.67 oz. Each

4.6563 out of 5 stars
4.6563 out of 5 Stars. 32 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Febreze PLUG Air Freshener, Winter Pine & Juniper Berry & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz., $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Winter Pine & Juniper Berry & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.
current price $19.98

Febreze PLUG Air Freshener, Winter Pine & Juniper Berry & Cuddle Weather, 1 Warmer + 5 Refills, 4.35 fl. oz.

Available for Shipping

Febreze Plug Air Freshener, Twilight Lavender + Linen & Sky, 5 refills, 4.35 fl. oz., $14.98

Febreze Plug Air Freshener, Twilight Lavender + Linen & Sky, 5 refills, 4.35 fl. oz.
current price $14.98

Febreze Plug Air Freshener, Twilight Lavender + Linen & Sky, 5 refills, 4.35 fl. oz.

4.855 out of 5 stars
4.855 out of 5 Stars. 131 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Warm Apple & Spices & Midnight Maple, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills, $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Warm Apple & Spices & Midnight Maple, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills
current price $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Warm Apple & Spices & Midnight Maple, 4.02 fl. oz., 2 Warmers + 6 Refills

4.7045 out of 5 stars
4.7045 out of 5 Stars. 44 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Holiday Cashmere & Sandalwood + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills, $13.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Holiday Cashmere & Sandalwood + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills
current price $13.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Holiday Cashmere & Sandalwood + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills

Available for Shipping

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Golden Pumpkin & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each, $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Golden Pumpkin & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each
current price $17.68

Glade Automatic Spray Refill, Air Freshener, Golden Pumpkin & Spices, 1 Device + 3 Refills, 6.2 oz. each

4.875 out of 5 stars
4.875 out of 5 Stars. 16 reviews
Available for Shipping

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Holiday Fresh Pine & Juniper, 1 Warmer + 6 Refills, $13.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Holiday Fresh Pine & Juniper, 1 Warmer + 6 Refills
current price $13.98

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Holiday Fresh Pine & Juniper, 1 Warmer + 6 Refills

Available for Shipping

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Autumn Air & Crisp Leaves + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills, $10.98, Was $13.98

Instant Savings
Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Autumn Air & Crisp Leaves + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills
current price Now $10.98, Was $13.98
From $10.98
$3 off
Ends Oct 06

Air Wick Plug In Scented Oil Air Freshener, Autumn Air & Crisp Leaves + Brown Sugar & Vanilla, 1 Warmer + 6 Refills

Available for Shipping , Pickup or Delivery

Air Wick Holiday 1+6 Scented Oil Apple Cinnamon Medley, $13.98

Air Wick Holiday 1+6 Scented Oil Apple Cinnamon Medley
current price $13.98

Air Wick Holiday 1+6 Scented Oil Apple Cinnamon Medley

Available for Shipping

Air Wick Plug-In Scented Oil Warmer Air Freshener Refills, Lavender & Chamomile, Choose Pack, $17.48

Air Wick Plug-In Scented Oil Warmer Air Freshener Refills, Lavender & Chamomile, Choose Pack
current price $17.48

Air Wick Plug-In Scented Oil Warmer Air Freshener Refills, Lavender & Chamomile, Choose Pack

4.2205 out of 5 stars
4.2205 out of 5 Stars. 925 reviews
Available for Shipping , Pickup or Delivery

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Summer Pops, 2 Warmers + 6 Refills, $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Summer Pops, 2 Warmers + 6 Refills
current price $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Summer Pops, 2 Warmers + 6 Refills

4.4107 out of 5 stars
4.4107 out of 5 Stars. 56 reviews
Out of stock

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Beach Life, 2 Warmers + 6 Refills, $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Beach Life, 2 Warmers + 6 Refills
current price $12.98

Glade PlugIns Scented Oil Air Freshener, Beach Life, 2 Warmers + 6 Refills

4.4082 out of 5 stars
4.4082 out of 5 Stars. 49 reviews
Out of stock

Glade CustomScent PlugIns Scented Oils, Melon & Cherry Blossom, 1 Warmer + 5 Refills, Total 3.35 fl. oz./ 99 ml., $13.98

Glade CustomScent PlugIns Scented Oils, Melon & Cherry Blossom, 1 Warmer + 5 Refills, Total 3.35 fl. oz./ 99 ml.
current price $13.98

Glade CustomScent PlugIns Scented Oils, Melon & Cherry Blossom, 1 Warmer + 5 Refills, Total 3.35 fl. oz./ 99 ml.

4.3333 out of 5 stars
4.3333 out of 5 Stars. 66 reviews
Out of stock

About Air Fresheners & Sanitizers

Revitalize your space with Sam’s Club air fresheners & sanitizers. Discover a range of invigorating scents and powerful solutions to keep your home fresh and clean. An air freshener can elevate your home while effectively eliminating odors. Promote a healthier living space by choosing a quality air freshener for your home.

Frequently Asked Questions: Air Freshener

What types of air fresheners are available?

Sam’s Club offers a wide selection of air fresheners, allowing you to choose the best air freshener for your home according to your preferences and needs. Whether you prefer a plug in air freshener or sprays and aerosols, here are the types of home air fresheners you can find at Sam’s Club:

  • Plug-in Air Fresheners: Plug in air fresheners for homes use refillable cartridges or oils that emit fragrance while plugged into an electrical outlet. Sam’s Club often offers refillable cartridges for plug in air fresheners from brands like Air Wick, Glade, Febreeze, and more.
  • Spray Air Fresheners: When you need an instant burst of freshness in the air, spray air fresheners are the best choice. Available in various scents and styles, spray and aerosol fresheners are convenient and easy to use.
  • Air Sanitizers: Some products are created not only to freshen the air but also to sanitize it. Choose air sanitizer plug-ins to effectively eliminate odors while targeting germs and bacteria.
  • Fabric Refreshers: At Sam’s Club, you’ll also find sprays and products formulated specifically to freshen up fabrics like carpets, upholstery, and curtains.

How long do air fresheners last?

The longevity of a home air freshener depends on the type you choose and how often you use it. Spray air fresheners usually last a few hours per application. A plug in air freshener for home can provide fragrance for a few weeks up to a month, depending on the settings and refill capacity. Solid or gel air fresheners can retain their scent for several weeks or months.

How long your home air freshener will last depends on various factors, such as room size, airflow, temperature, and humidity levels.

Can I return or exchange my air freshener if I don’t like the scent?

If you don’t like the scent, you can return or exchange your air freshener at any time. The Sam’s Club return policy is flexible, allowing for a full refund or replacement. If you’re unsatisfied with the air freshener you’ve chosen, come into Sam’s Club to pick out a new fragrance.

While you’re here, stock up on all the home essentials you need, from paper towels to trash bags and other paper and plastic goods.

How do I choose the best air freshener for my home?

Like with dish detergent or laundry supplies, choosing the best air freshener for your home involves careful consideration depending on your personal preferences and needs. Whether you prefer quick bursts of fragrance or continuous scents, each type of home air freshener has its advantages.

Factors you might consider include fragrance preference, room size, duration, allergies or sensitivities, and ease of use. You might also opt for dual purpose air fresheners that have sanitizing properties or eliminate pet odors. You can also tailor your home air freshener choice to align with your cleaning supplies and the overall ambiance of your space.