Rastelli's USDA Prime NY Strip Steak, Frozen, 10 oz., 12 ct.
Current price is USD$279.98
$23.33/ea
Prices may vary in club and online

Get a $30 statement credit¹ when you open an account 9/1-9/30/26 + learn how to earn 10% back on fuel for a limited time‡ See details
Highlights
- USDA Prime Beef is the highest grade awarded by the USDA for meat quality
- Prime indicates an abundant amount of marbling, and ideal maturity in the product; less than 3% of all meat recieves a prime grade
- Hand trimmed and wet aged for 21 days
- Blast frozen at the peak of freshness
- Delivered to your doorstep
We also recommend
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs., $31.56, $15.78/lb

$3156
current price $31.56$15.78/lb
Sadler's Smokehouse Mesquite Beef Brisket 2 lbs.
4.2553 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Rastelli's USDA Prime NY Strip Steak, Frozen, 10 oz., 12 ct., 0 of 4
Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197654.7978 out of 5 Stars. 19765 reviews4.7978 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60184.0962 out of 5 Stars. 6018 reviews4.0962 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527604.6057 out of 5 Stars. 52760 reviews4.6057 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88154.8366 out of 5 Stars. 8815 reviews4.8366 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1936884.8418 out of 5 Stars. 193688 reviews4.8418 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1542704.8589 out of 5 Stars. 154270 reviews4.8589 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.97, $3.48/lb
$697current price $6.97$3.48/lbStrawberries, 2 lbs.
396804.416 out of 5 Stars. 39680 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742124.6653 out of 5 Stars. 74212 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
221924.7303 out of 5 Stars. 22192 reviews4.7303 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
This USDA Prime Boneless NY Strip Steak is the classic steak—perfected and shipped directly to your home. Wet-aged for 21 days for the deepest flavor, hand-trimmed and perfectly portioned, this well-marbled and tender NY Strip Steak is best when pan-seared and oven-finished. This is way-better-than restaurant-quality steak, plus you get to skip the waiting for a seat!
Great Cooking Methods
On the Grill - This tends to be the method of choice for meat-lovers.
- Make sure your barbecue is hot (at least 450°F).
- Brush and rub the steaks with olive oil, and season with kosher salt and black pepper.
- Add your steak to the grill. Once it’s on the grill, reduce the heat to medium.
- After 4-5 minutes (depending on the thickness), it’s time to turn the steak over and let it go another 4-5 minutes on the other side. Based on a ¾ to 1 inch steak this will cook the steak to medium. Adjust cooking time to your desired liking.
- Let stand for about 5 minutes before cutting.
On the Stovetop
- Fire up a pan on medium heat, and warm up a teaspoon of oil for one minute.
- Season both sides of your steak with kosher salt and black pepper.
- Lay your seasoned steak in the pan. Cook for about four minutes on each side, depending on how you like it cooked and the thickness of each steak.
In the Oven
- Preheat the oven to 450°F and grab a heavy frying pan that’s oven-safe (Cast Iron).
- Turn the stove top burner to medium high heat, and warm up the skillet until it’s hot.
- Drop a teaspoon of oil in the pan and let it heat up.
- Season your steak with olive oil, kosher salt and black pepper.
- Sear the steak for about 60 seconds on each side. This helps seal in the juices.
- Place the pan in the oven (or transfer the steak to a cookie sheet and place in the oven).
- Roast the meat for 6-9 minutes, depending on thickness and desired temperature.
Recipe: Garlic Beef Stir Fry
Ingredients:
- 1/10 oz. Prime NY Strip Steaks (Fully Thawed and Cut into 1/2 inch Strips)
- (3) tbsp. Lime Juice
- (6) tbsp. Low sodium Soy Sauce
- (7) tsp. Fresh Minced Garlic
- (4) tbsp. Peanut Oil (Divided) or Substitute with Vegetable Oil
- (2) lbs. Frozen Stir Fry Mix or Fresh Vegetables of Choice
- (Optional) 3-4 Cups Fully Cooked Rice (Keep Warm)
Cooking Instructions:
- Defrost overnight. Remove steaks from refrigerator and let steaks come to room temperature for 20-30 minutes. Remove steaks from outer packaging.
- To make marinade, combine low sodium soy sauce, fresh lime juice and fresh minced garlic into a large plastic zip sealed bag or container with lid.
- Add sliced steaks to marinade and let sit for at least 15-20 minutes at room temperature, or overnight in your refrigerator.
- Preheat large skillet or wok to medium-high heat with oil. Add in sliced steak (reserve marinade) and brown for 1-2 minutes, stirring continually to cook meat. Remove steak and set aside.
- Add stir fry mix or fresh sliced vegetables to skillet or wok and cook for 3-4 minutes, stirring to keep from burning.
- Combine remaining marinade, steak and cooked vegetables together in skillet or wok and stir, cooking for 1 minute. Remove and serve over rice if desired.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.Â
Specifications
- Keep frozen
- Each 10 oz. steak intended to feed one person
- Individually packaged
- Frozen shelf life: 365 days
- Grain-fed, western beef
- For best results, thaw under refrigeration
- Use within 5-7 days of receipt or after thawing
- Cook steak according to a meat thermometerRare: 125-130°F
Medium Rare: 130-140°F
Medium: 140-145°F
Medium-well: 150-160°F
Well Done: 160-170°F - Let steak rest 5-10 minutes before serving
- Product of the USA
- Net weight: 10 oz. (each steak)
Ingredients: beef
How It's Shipped
- Your steaks are carefully packed into a sealed, insulated and disposable cooler with dry ice to arrive cold at your doorstep.
- Product will arrive in 4 - 7 business days. Potential delay can be expected in cases of inclement weather or carrier availability.
- Delivery not available to AK / HI / PR or military base locations.
- Open package within 24 hours of delivery
- Sam’s Club is prohibited from shipping some products containing Styrofoam to some locations. We apologize for any inconvenience this may cause when ordering.
Member ratings & reviews
0 out of 5 stars
Top sellers
Russet Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal., $3.62, $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98034.6891 out of 5 Stars. 9803 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk., $6.98, $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64874.8485 out of 5 Stars. 6487 reviews4.8485 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
119594.832 out of 5 Stars. 11959 reviews4.832 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58314.7462 out of 5 Stars. 5831 reviews4.7462 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69374.7108 out of 5 Stars. 6937 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113654.6278 out of 5 Stars. 11365 reviews4.6278 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLarge Cantaloupe, 1 ct., $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93644.0122 out of 5 Stars. 9364 reviews4.0122 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk., $5.78
$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
130804.6567 out of 5 Stars. 13080 reviews4.6567 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk., $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128884.7747 out of 5 Stars. 12888 reviews4.7747 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278194.8295 out of 5 Stars. 27819 reviews4.8295 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping