TransOcean Crab Classic Imitation Crab, Flake Style, 2 lbs.
Curbside Pickup

Highlights
- An easy way to enjoy delicious seafood
- Fully cooked and ready to use
- Made from wild Alaska pollock with king crab meat
Gadré Wild Caught Surimi Snow Leg Style, 16 oz., 2 pk., $12.28, $6.14/lb

Gadré Wild Caught Surimi Snow Leg Style, 16 oz., 2 pk.


Members also considered
Shark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
SponsoredMembers-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember's Mark Farm Raised Skin-On Atlantic Salmon Fillet, priced per pound, $33.91, $10.87/lb
Instant Savings
$3391current price $33.91avg. price$10.87/lbFinal cost by weight$2 off per packageEnds Oct 25Member's Mark Farm Raised Skin-On Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
32024.574 out of 5 Stars. 3202 reviews4.574 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound, $19.24, $7.26/lb
$1924current price $19.24avg. price$7.26/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Tilapia Fillet, priced per pound
10874.4995 out of 5 Stars. 1087 reviews4.4995 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound, $24.95, $9.98/lb
$2495current price $24.95avg. price$9.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Salmon with Seafood Stuffing, 4 ct., priced per pound
52634.5451 out of 5 Stars. 5263 reviews4.5451 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound, $36.55, $14.62/lb
$3655current price $36.55avg. price$14.62/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Skin-On Sockeye Salmon Fillet, priced per pound
20454.4205 out of 5 Stars. 2045 reviews4.4205 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Steelhead Trout Fillet, priced per pound, $22.94, $9.76/lb
$2294current price $22.94avg. price$9.76/lbFinal cost by weightMember's Mark Steelhead Trout Fillet, priced per pound
18784.6789 out of 5 Stars. 1878 reviews4.6789 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Yellowfin Ahi Tuna, priced per pound, $20.82, $9.17/lb
$2082current price $20.82avg. price$9.17/lbFinal cost by weightMember's Mark Yellowfin Ahi Tuna, priced per pound
10284.4903 out of 5 Stars. 1028 reviews4.4903 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Caribbean Warm Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound, $43.84, $26.98/lb
$4384current price $43.84avg. price$26.98/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Caribbean Warm Water Lobster Tails, Frozen, 4 ct., priced per pound
7084.3489 out of 5 Stars. 708 reviews4.3489 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Garlic Pesto Pre-portioned Salmon Fillet, priced per pound, $38.58, $11.87/lb
$3858current price $38.58avg. price$11.87/lbFinal cost by weightMember’s Mark Garlic Pesto Pre-portioned Salmon Fillet, priced per pound
36494.8624 out of 5 Stars. 3649 reviews4.8624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Wild Caught Chilean Seabass, priced per pound, $49.28, $32.85/lb
$4928current price $49.28avg. price$32.85/lbFinal cost by weightMember's Mark Wild Caught Chilean Seabass, priced per pound
2464.6 out of 5 Stars. 246 reviews4.6 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound, $32.00, $11.47/lb
$3200current price $32.00avg. price$11.47/lbFinal cost by weightMember's Mark Farm Raised Skinless Atlantic Salmon Fillet, priced per pound
57224.6213 out of 5 Stars. 5722 reviews4.6213 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Shrimp Tray with Cocktail Sauce, priced per pound, $16.45, $9.14/lb
$1645current price $16.45avg. price$9.14/lbFinal cost by weightMember's Mark Shrimp Tray with Cocktail Sauce, priced per pound
18304.324 out of 5 Stars. 1830 reviews4.324 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods Max, $529.00
$52900current price $529.00Apple AirPods Max
2344.3077 out of 5 Stars. 234 reviews4.3077 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
TransOcean Crab Classic Imitation Crab is fully cooked and ready to eat. This crab mixture is a blend of Alaskan Pollock and King Crab meat. Its versatility allows you to make healthy salads, simple snacks, savory dips, pasta dishes and even Korean- or Japanese-style sushi rolls. Not only is imitation crab delicious, but it's also nutritious with 0g of fat, 100mg of omega-3 and 6g of protein per serving. Plus it's gluten-free and heart-healthy.
Use TransOcean Crab Classic Imitation Crab to Make Dinner
Take seafood gumbo to new places with king crab meat for a rich and spicy meal everyone will love. Use the crab for a unique twist on fish tacos. Make your own indulgent sushi rolls with imitation crab. Add fresh avocado and cucumber for rolls that are fresh and tasty. Try adding crab meat into a deep rich seafood stew that's decadent and affordable.
A Great Substitute for Chicken
Use TransOcean Crab Classic Imitation Crab as an alternative to chicken. Make a King Crab salad with mayonnaise and fresh chunks of celery. Put some on toasted wheat bread for a lunch full of flavor and easy to prep. Make a tangy salad with mixed greens, crab meat, and tomato tossed in a light and tangy lemon dressing. Get creative with appetizers and make a spicy crab meat dip for a game day or party. Make crab meat cakes paired with an arugula salad on the side or put a new spin on pasta and make a shrimp fettuccini in a creamy white sauce. Zing up basic macaroni and cheese with TransOcean's Crab Classic Imitation Crab. The possibilities are as delicious as they're endless.
Specifications
- Keep refrigerated
- Produced in Certified 100% Gluten Free facility
- 100mg of omega-3 and 6g of protein per serving
- Proudly Made in Bellingham, Washington
- The #1 brand of surimi seafood in the USA
- American Heart Association Certified
- MSC Certified as Sustainably Caught
- Resealable bag
- Gluten free
- Fat free
- Net weight: 2 lbs.
Ingredients: alaska pollock (msc certified), water, egg whites, corn starch, sugar, sorbitol, contains 2% or less of: king crab meat, natural and artificial flavor (extraces of blue crab, snow crab, lobster, and alaska pollock), refined fish oil* (anchovy, sardine), rice wine (water, rice, koji), modified tapioca starch, sea salt, carrageenan, yam flour, potassium chloride, disodium inosinate, sodium pyrophospate, soy lecithin, carmine, paprika, color added
*adds a trivial amount of fat
Contains: fish (alaska pollock, anchovy, sardine), crustacean shellfish (king crab, blue crab, snow crab, lobster), egg, soy
Due to high demand, this item may be unavailable from time to time.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 638 reviews
Verified Purchase
Seafood Salad
Add chopped onions, celery, Hellman's mayonnaise, garlic paste or powder & pepper to taste. Mix together. Serve with crackers or make sandwiches! Perfect summer meal@
Verified Purchase
I got about 6 regular size portions from this pack
I've always enjoyed eating this imitation crab. Some people don't like it but, I do. I got about 6 regular size portions on mixed greens with ranch dressing and black olives. All items purchased at Sam's.
Verified Purchase
Gluten free TransOcean Imitation crabmeat
This imitation crabmeat is gluten free! I so appreciate finding delicious foods that are gluten free. Most imitation crabmeat has wheat in it and I always purchase this brand because it’s gluten free. The crabmeat is delicious and I use it in summer rolls, omelettes and salads.
Items you may like
Hillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz., $11.28, $3.76/lb
Sponsored$1128current price $11.28$3.76/lbHillshire Farm Beef Smoked Sausage Bundle Pack 48 oz.
30884.7843 out of 5 Stars. 3088 reviews4.7843 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58354.7458 out of 5 Stars. 5835 reviews4.7458 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound, $16.99, $5.86/lb
Sponsored$1699current price $16.99avg. price$5.86/lbFinal cost by weightMember's Mark 80/20 Ground Beef Chuck Sliders, 18 ct., priced per pound
26834.7577 out of 5 Stars. 2683 reviews4.7577 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk., $22.77, $4.55/lb
$2277current price $22.77$4.55/lbJennie-O 93/7 Ground Turkey, 2.5 lbs., 2 pk.
71164.7698 out of 5 Stars. 7116 reviews4.7698 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound, $64.12, $5.97/lb
$6412current price $64.12avg. price$5.97/lbFinal cost by weightMember's Mark 90/10 Ground Beef Roll, Vacuum Pack, priced per pound
40944.6341 out of 5 Stars. 4094 reviews4.6341 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz., $5.54, $1.85/lb
$554current price $5.54$1.85/lbDaisy Brand Pure and Natural Sour Cream, 48 oz.
73844.8634 out of 5 Stars. 7384 reviews4.8634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
119984.8319 out of 5 Stars. 11998 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.), $15.87, $1.51/oz
$1587current price $15.87$1.51/ozHormel Black Label Fully Cooked Bacon (10.5 oz., 72 ct.)
110194.7306 out of 5 Stars. 11019 reviews4.7306 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound, $19.52, $3.48/lb
Instant Savings
$1952current price $19.52avg. price$3.48/lbFinal cost by weight$3 off per packageEnds Oct 19Member's Mark Boneless and Skinless Chicken Thighs, priced per pound
25864.5812 out of 5 Stars. 2586 reviews4.5812 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound, $28.14, $5.36/lb
$2814current price $28.14avg. price$5.36/lbFinal cost by weightMember's Mark Organic Boneless and Skinless Chicken Breasts, priced per pound
10304.1388 out of 5 Stars. 1030 reviews4.1388 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound, $24.88, $5.98/lb
$2488current price $24.88avg. price$5.98/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless Bottom Round Roast, priced per pound
28614.5662 out of 5 Stars. 2861 reviews4.5662 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound, $9.60, $2.98/lb
$960current price $9.60avg. price$2.98/lbFinal cost by weightMember’s Mark Boneless Center Cut Pork Loin Chops, priced per pound
65604.7195 out of 5 Stars. 6560 reviews4.7195 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound, $47.50, $13.97/lb
$4750current price $47.50avg. price$13.97/lbFinal cost by weightMember's Mark USDA Choice Angus Beef Boneless NY Strip Steak, priced per pound
61864.488 out of 5 Stars. 6186 reviews4.488 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery