SAMSUNG 75" Class Q70 Series QLED 4K Smart TV - QN75Q70CDFXZA

Highlights
- You don't even have to lift a finger, the Quantum Processor does the work for you, automatically transforming your content into 4K
- Why go slow when you can play smooth—even during super-fast gaming content
- Don’t call it temperamental. You’ll enjoy beautifully balanced colors with dedicated warm and cool Dual LED backlights
- Max out your experience with 100% Color Volume. *100% color volume measured to DCI-P3 standard, certified by VDE
- Watch the details shine through with Quantum HDR that goes beyond leading standards
SAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV

SAMSUNG 85" Class QN70FD Series 4K Neo QLED Smart TV


Top products
Pure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $5.48, $0.01/foz
Sponsored$548current price $5.48$0.01/fozPure Life Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
197684.7977 out of 5 Stars. 19768 reviews4.7977 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4, $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60214.0955 out of 5 Stars. 6021 reviews4.0955 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4, $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk., $26.78, $0.19/foz
Sponsored$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
303144.8384 out of 5 Stars. 30314 reviews4.8384 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs., $1.47, $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
527614.6059 out of 5 Stars. 52761 reviews4.6059 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H, $6.98, Was $7.98
Instant Savings
Now$698current price Now $6.98, Was $7.98$7.98$1 offEnds Oct 01Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88254.8367 out of 5 Stars. 8825 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll, $24.76, $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1938344.8417 out of 5 Stars. 193834 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll, $20.93, $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1544884.8588 out of 5 Stars. 154488 reviews4.8588 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk., $4.28, $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
626394.8197 out of 5 Stars. 62639 reviews4.8197 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza, $8.98, $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
15743.8685 out of 5 Stars. 1574 reviews3.8685 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryStrawberries, 2 lbs., $6.52, $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
396904.416 out of 5 Stars. 39690 reviews4.416 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set, $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Seasoned Rotisserie Chicken, $4.98
$498current price $4.98Member's Mark Seasoned Rotisserie Chicken
742414.6653 out of 5 Stars. 74241 reviews4.6653 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
Members-only price$211.19 offShark Clean & Empty Cordless Stick Vacuum with Auto-Empty System
2054.0341 out of 5 Stars. 205 reviews4.0341 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen, $4.82, $2.41/dz
$482current price $4.82$2.41/dzMember’s Mark Cage Free Grade AA Large White Eggs, 2 dozen
222184.7304 out of 5 Stars. 22218 reviews4.7304 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDelivery
About this item
Product details
Life can be beautiful. Don’t wait for life to show you a view worth remembering. Make your escape with 4K upscaling, impressive color volume and a mind-blowing, slim design. Enjoy everything in ultra-high definition as your content is transformed into 4K resolution by the Quantum Processor. But the experience goes beyond delivering vivid contrast and 100% color volume*, beautifully balanced with dedicated warm and cool Dual LED backlights. Last but not least, all these powerful features are contained in our AirSlim design that’s so thin it practically blends into your wall. Enriched contrast is the result of deeper darks and brighter whites, delivered after scanning the entire image and adjusting the brightness accordingly.
The Quantum Processor is engineered to intelligently optimize your picture to 4K resolution, enhance depth and improve color and sound. The processor also helps other features, like the Smart Hub and the Samsung Gaming Hub¹, run smoothly and efficiently.
Feel the thrill with smooth performance during even the fastest games and action scenes. Keep up with the supersonic speed and catch every thrilling frame without lag or motion blur. Instead, you’ll enjoy seamless action and sensational 4K visuals at speeds up to 120Hz.
Get stronger and accurate contrast with innovative technology that adapts automatically to match your content. Whether you’re keeping up with live sports or your favorite reality TV shows, you’ll get a natural, realistic picture and stronger, more accurate contrast with innovative technology that adapts automatically to match your content.
Take in a billion shades of unwavering color and enjoy vivid, lifelike color at any brightness level as Quantum Dot technology works to create every shade you see on screen—because even a clear blue sky can contain thousands of different colors. ²
Watch the details shine through with Quantum HDR that goes beyond leading standards to create deep blacks, impressive contrast and picture quality that’s analyzed and refined to match the creator’s vison. There’s no need to search for the perfect display settings, as this powerful technology works automatically to bring you beautifully optimized imagery no matter what you’re watching.
The only thing that might skip a beat is your heart as HDR visuals are combined with steady, smooth gaming performance thanks to AMD FreeSync™ Premium Pro technology. Consider your gameplay leveled up as you easily conquer tearing, stuttering, and even potentially-streak-ending lag.
Now you see it—now you don’t. You’ll hardly have a chance to admire the AirSlim Design —so thin it practically blends into your wall. It’s the perfect fit for any room with a streamlined profile.
Get in the mix with Object Tracking Sound Lite. You’ll hear 3D sound that follows the movement on screen using our incredible virtual top channel audio—putting you right in the middle of the motorcycle chase.
Turn up the volume on sustainability with the innovative SolarCell Remote™. It features a solar panel for charging, as well as other smart features including a built-in microphone to use with your favorite voice assistant.
¹High speed internet connection, additional gaming service subscriptions and compatible controller required.
²100% color volume measured to DCIP3 standard, certified by VDE.
This SAMSUNG brand product, as supplied and distributed by SAMSUNG and delivered new, in the original carton to the original consumer purchaser, is warranted by SAMSUNG against manufacturing defects in materials and workmanship for period of one (1) year. Parts: 12 months, Labor: 12 months
Specifications
| QN75Q70CDFXZA | |
|---|---|
| Key Specifications | |
| Screen Size (Diag.): | 74.5 |
| Smart Platform: | Smart TV Powered by Tizen |
| Backlight Type: | Dual LED |
| High Dynamic Range: | Yes |
| Resolution: | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate: | 120 Hz |
| Display | |
| Closed Captioning: | Yes |
| High Dynamic Range Format: | HDR10+ |
| Screen Class Size: | 75 |
| OSD Language: | English, Spanish, French |
| Audio | |
| Built-In Speakers: | Yes |
| Surround Sound Supported: | Object Tracking Sound Lite |
| Speaker Power Output: | 20W 2CH |
| Connectivity | |
| Number of HDMI Ports: | 4 |
| Number of Component Video Inputs: | N/A |
| Number of Composite Video Inputs: | N/A |
| Number of Digital Optical Audio Ouputs: | 1 |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Number of Ethernet Ports: | 1 |
| RF Antenna Input: | 1 |
| Network Compatibility: | WiFi5, Ethernet |
| Energy Savings | |
| Energy Star Certified: | Yes |
| Estimated Annual Operating Cost: | $20 |
| Wall Mount Specifications | |
| VESA Mount Pattern: | 400 x 400 |
| Warranty | |
| Manufacturer's Warranty - Parts: | 1 Year |
| Manufacturer's Warranty - Labor: | 1 Year |
| Dimensions | |
| Product Height With Stand: | 40.4 |
| Product Height Without Stand: | 37.8 |
| Product Depth With Stand: | 13.9 |
| Product Depth Without Stand: | 1 |
| Product Width: | 66 |
| Product Weight: | 76.5 |
| Box Dimensions | |
| Height: | 44.8 |
| Width: | 72.2 |
| Depth: | 7.5 |
Warnings and disclaimers
WARNING - California Proposition 65
WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 132 reviews
Verified Purchase
Best T.V ever owned.
Can't say enough of this T.V. I was do for an upgrade for a T.V for quite some time. I regret waiting so long. Features on this T.V make it a one stop shop, love the picture quality for movies, shows and video games are out of this world. It a race to get home for the whole family to see who gets dibs at viewing
Verified Purchase
Awesome QLED TV
Great picture! Love the smart tv features! It was fairly easy to register all my streaming providers to integrate with Samsung.
Verified Purchase
Great picture and easy to use.
Easy to set up and use. Menu is clear and fairly easy to follow. Colours are vivid and true, picture is clear and great for watching hockey!
Top sellers
Russet Potatoes, 10 lbs., $5.62, $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120694.5633 out of 5 Stars. 12069 reviews4.5633 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal., $3.62, $0.03/foz
$362current price $3.62$0.03/fozMember's Mark Vitamin D Whole Milk,1 gal.
98034.6891 out of 5 Stars. 9803 reviews4.6891 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk., $6.98, $0.01/foz
$698current price $6.98$0.01/fozIce Mountain 100% Natural Spring Water 16.9 fl. oz. 40 pk.
64874.8485 out of 5 Stars. 6487 reviews4.8485 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct., $6.68, $0.21/oz
$668current price $6.68$0.21/ozKing's Hawaiian Original Dinner Rolls 32 ct.
120004.8319 out of 5 Stars. 12000 reviews4.8319 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound, $19.74, $6.17/lb
$1974current price $19.74avg. price$6.17/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58394.746 out of 5 Stars. 5839 reviews4.746 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen, $8.22, $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69374.7108 out of 5 Stars. 6937 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113684.6276 out of 5 Stars. 11368 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk., $10.48, $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56704.8176 out of 5 Stars. 5670 reviews4.8176 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingLarge Cantaloupe, 1 ct., $2.97
$297current price $2.97Large Cantaloupe, 1 ct.
93734.0127 out of 5 Stars. 9373 reviews4.0127 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryAquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk., $5.78
$578current price $5.78Aquafina Purified Drinking Water 16.9 oz., 32 pk.
130834.6563 out of 5 Stars. 13083 reviews4.6563 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk., $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk., $5.97, $0.19/oz
$597current price $5.97$0.19/ozMember's Mark Mexican Style Finely Shredded Cheese 2 pk.
78804.8032 out of 5 Stars. 7880 reviews4.8032 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk., $18.48, $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128904.7744 out of 5 Stars. 12890 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound, $16.39, $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct., $20.98, $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278254.8294 out of 5 Stars. 27825 reviews4.8294 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping