Itella Riced Cauliflower (12 oz. bags, 4 ct.)
Current price is USD$7.98
Prices may vary in club and online

Get a $30 statement credit when you open an account and use it to make $30 in eligible Sam's Club purchases within 30 days¹.
Highlights
- Heathy rice-shaped cauliflower
- Use it in place of rice for a low-carb alternative
- Convenient to prepare in the microwave or skillet
- Quality product of Italy
We also recommend
Jimmy Dean Sweet Maple Griddle Cake Breakfast Sandwich, Frozen, 12 ct. $14.87 $1.24/ea

$1487
current price $14.87$1.24/ea
Jimmy Dean Sweet Maple Griddle Cake Breakfast Sandwich, Frozen, 12 ct.
4.704 out of 5 stars
Sponsored


Hero image 0 of Itella Riced Cauliflower (12 oz. bags, 4 ct.), 0 of 4
Top products
Bananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryApple AirPods 4 $89.00
$8900current price $89.00Apple AirPods 4
60444.0945 out of 5 Stars. 6044 reviews4.0945 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBeats Solo 4 $199.95
$19995current price $199.95Beats Solo 4
4814.3929 out of 5 Stars. 481 reviews4.3929 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingStrawberries, 2 lbs. $6.52 $3.26/lb
$652current price $6.52$3.26/lbStrawberries, 2 lbs.
397404.4153 out of 5 Stars. 39740 reviews4.4153 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll $24.76 $0.02/sft
$2476current price $24.76$0.02/sftMember's Mark Ultra Premium 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 235 sheets/roll
1939964.8417 out of 5 Stars. 193996 reviews4.8417 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H $7.98
$798current price $7.98Member's Mark 27 Gallon Heavy-Duty Black and Yellow Storage Tote, 20.6" D x 30.6" W x 14.3" H
88484.8367 out of 5 Stars. 8848 reviews4.8367 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll $20.93 $0.02/sft
$2093current price $20.93$0.02/sftMember's Mark Select & Tear 2-Ply Paper Towel 15 rolls, 150 sheets/roll
1546294.8587 out of 5 Stars. 154629 reviews4.8587 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk. $4.28 $0.01/foz
$428current price $4.28$0.01/fozMember's Mark Purified Water 16.9 fl. oz., 40 pk.
627924.8196 out of 5 Stars. 62792 reviews4.8196 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDisney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70" $19.98
$1998current price $19.98Disney Classic VHS Boxed Silk Touch Throw, 50" x 70"
2334.0129 out of 5 Stars. 233 reviews4.0129 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingPremium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition $169.98
$16998current price $169.98Premium Acrylic Mahjong Bundle: Flora & Fortune Edition
Available for ShippingShippingHERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk. $22.78 Was $33.48 $0.76/ea
Instant Savings
Now$2278current price Now $22.78, Was $33.48$33.48$0.76/ea$10.70 offEnds Nov 01HERSHEY'S Variety Pack, Milk Chocolate Candy, 30 pk.
30134.7687 out of 5 Stars. 3013 reviews4.7687 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk. $9.98 Was $11.98 $0.14/oz
Instant Savings
Now$998current price Now $9.98, Was $11.98$11.98$0.14/oz$2 offEnds Oct 11Mott's Assorted Fruit Flavored Snacks, 0.8 oz., 90 pk.
60574.7624 out of 5 Stars. 6057 reviews4.7624 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza $8.98 $1.12/ea
$898current price $8.98$1.12/eaMember's Mark 16" Hot Baked Cafe Pizza
16873.8488 out of 5 Stars. 1687 reviews3.8488 out of 5 starsAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk. $26.78 $0.19/foz
$2678current price $26.78$0.19/fozFairlife Nutrition Plan 30g Protein Shake, Chocolate, 11.5 fl. oz., 12 pk.
304484.8387 out of 5 Stars. 30448 reviews4.8387 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set $59.98
$5998current price $59.98Fisher-Price Little People Disney Princess Parade Figure & Vehicle Set
343.9412 out of 5 Stars. 34 reviews3.9412 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping
About this item
Product details
At a glance
Gluten Free
No Trans Fat
Plant Based
Vegan
Vegetarian
Remember the crunch that you would get when you bit into a fresh cauliflower floret that was directly from an iced relish tray? Well, imagine that same crunch even after you have microwaved this riced cauliflower and served it hot. The delicate taste and texture is the perfect combination for a contemporary substitution for plain old rice or pasta. You get all of the pleasure without the fat or carbohydrates.
info:
If the item details above aren't accurate or complete, we want to know about it.
Specifications
- Four 12 oz. microwaveable bags
- 20 calories per serving
- Easy to cook
- Keep frozen
- Cook thoroughly
- Vegan
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Sort by |
Showing 1-2 of 2 reviews
Apr 10, 2020
Reviewer name: AG
5 out of 5 stars
Verified Purchase
Awesome
Lovely substitute for rice!
Helpful?2ZV73WX1RXKO15281051900
May 18, 2020
Reviewer name: Kaydeesan
5 out of 5 stars
My absolute favorite!
My husband and I make this almost every day. The cauliflower is really delicious and goes great with a lot of other foods.
Helpful?2ZV73WX1RXKO15281051900
Popular products
Pepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk. $17.28 $0.04/foz
Sponsored$1728current price $17.28$0.04/fozPepsi Cola 12 fl. oz., 36 pk.
71594.8003 out of 5 Stars. 7159 reviews4.8003 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozDiet Coke Soda Soft Drink, 12 fl. oz., 35 pk.
113794.6276 out of 5 Stars. 11379 reviews4.6276 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliverySprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk. $18.48 $0.04/foz
$1848current price $18.48$0.04/fozSprite Lemon Lime Soda Soft Drinks, 12 fl oz., 35 pk.
128944.7744 out of 5 Stars. 12894 reviews4.7744 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryPOM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll $24.98 Was $26.98 $0.01/sft
Instant Savings
SponsoredNow$2498current price Now $24.98, Was $26.98$26.98$0.01/sft$2 offEnds Nov 18POM 2-Ply Toilet Paper 45 rolls, 473 sheets/roll
188694.4647 out of 5 Stars. 18869 reviews4.4647 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound $20.22 $6.32/lb
$2022current price $20.22avg. price$6.32/lbFinal cost by weightMember's Mark 93/7 Ground Beef, priced per pound
58474.7462 out of 5 Stars. 5847 reviews4.7462 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct. $20.98 $0.07/ea
$2098current price $20.98$0.07/eaMember's Mark Ultra Lunch Paper Plates, 8.5", 300 ct.
278464.8293 out of 5 Stars. 27846 reviews4.8293 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk. $17.98
$1798current price $17.98Gatorade Sports Drinks Variety Pack, 20 fl. oz., 24 pk.
10714.7274 out of 5 Stars. 1071 reviews4.7274 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound $16.39 $2.88/lb
$1639current price $16.39avg. price$2.88/lbFinal cost by weightMember's Mark Boneless and Skinless Chicken Breast, priced per pound
59274.4783 out of 5 Stars. 5927 reviews4.4783 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets) $38.98 Was $40.96
Now$3898current price Now $38.98, Was $40.96$40.96From $38.98$1.98 offMember's Mark Multipurpose Copy Paper, 8.5 x 11”, 92 Bright, 20 lbs., 10 Reams (5,000 sheets)
52264.6483 out of 5 Stars. 5226 reviews4.6483 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingRusset Potatoes, 10 lbs. $5.62 $0.56/lb
$562current price $5.62$0.56/lbRusset Potatoes, 10 lbs.
120884.5634 out of 5 Stars. 12088 reviews4.5634 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk. $17.28 $0.04/foz
$1728current price $17.28$0.04/fozDr Pepper Soda 12 fl. oz. cans, 36 pk.
69134.771 out of 5 Stars. 6913 reviews4.771 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll $30.48 $0.01/sft
$3048current price $30.48$0.01/sftScott 1000 1-Ply Toilet Paper 45 rolls, 1,000 sheets/roll
214304.4788 out of 5 Stars. 21430 reviews4.4788 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk. $10.48 $0.04/foz
$1048current price $10.48$0.04/fozCapri Sun Variety Pack 6 fl. oz. pouches, 40 pk.
56794.8179 out of 5 Stars. 5679 reviews4.8179 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen $8.22 $4.11/dz
$822current price $8.22$4.11/dzMember's Mark Organic Cage Free Grade A Large Brown Eggs, 2 dozen
69544.7108 out of 5 Stars. 6954 reviews4.7108 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk. $13.98 $0.30/oz
$1398current price $13.98$0.30/ozNabisco Sweet Treats Variety Pack, 60 pk.
54364.7011 out of 5 Stars. 5436 reviews4.7011 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping