Quaker Instant Oatmeal, Maple Brown Sugar, 1.51 oz., 40 pk.
Shipping

Highlights
- Includes: 40, 1.51 ounce packs
- Made with 100% whole grain Quaker Oats
- Good source of iron and 6 other essential vitamins and minerals
- Portable single-serving packets are easy to prepare and ready to eat in 90 seconds
- Delicious maple and brown sugar flavor
Oats Overnight High Protein Oatmeal Shakes, Variety Pack, 9 ct. $17.98 $0.79/oz

Oats Overnight High Protein Oatmeal Shakes, Variety Pack, 9 ct.


Members also considered
Quaker Instant Oatmeal, Variety Pack, 1.51 oz., 52 pk. $10.98 $0.21/ea
Sponsored$1098current price $10.98$0.21/eaQuaker Instant Oatmeal, Variety Pack, 1.51 oz., 52 pk.
42844.7983 out of 5 Stars. 4284 reviews4.7983 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQuaker Instant Oatmeal Express Cup Variety Pack, 12 pk. $10.98 $0.92/ea
$1098current price $10.98$0.92/eaQuaker Instant Oatmeal Express Cup Variety Pack, 12 pk.
5704.7421 out of 5 Stars. 570 reviews4.7421 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingQuaker Quick 1-Minute Oats, 160 oz. $7.98 $0.05/oz
$798current price $7.98$0.05/ozQuaker Quick 1-Minute Oats, 160 oz.
45734.7905 out of 5 Stars. 4573 reviews4.7905 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingQuaker Lower Sugar Instant Oatmeal, Variety Pack, 1.17 oz., 52 pk. $10.98 $0.21/ea
Sponsored$1098current price $10.98$0.21/eaQuaker Lower Sugar Instant Oatmeal, Variety Pack, 1.17 oz., 52 pk.
11614.7743 out of 5 Stars. 1161 reviews4.7743 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingQuaker Old Fashioned Oats, 160 oz. $7.98 $0.05/oz
$798current price $7.98$0.05/ozQuaker Old Fashioned Oats, 160 oz.
72854.657 out of 5 Stars. 7285 reviews4.657 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShippingQuaker Quick 5-Minute Grits 5 lb., 3 pk. $10.78 $0.04/oz
$1078current price $10.78$0.04/ozQuaker Quick 5-Minute Grits 5 lb., 3 pk.
15214.6055 out of 5 Stars. 1521 reviews4.6055 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for ShippingShipping
About this item
Product details
Wholesome and Delicious Quaker Instant Oatmeal
Experience the wholesome goodness of 100% whole grain Quaker Oats, now packed with the rich tastes of maple and brown sugar. Quaker Instant Oatmeal is not just delicious, but also heart-healthy. A diet rich in whole grain foods and other plant foods, and low in saturated fat & cholesterol, may help reduce the risk of heart disease. Enjoy the health benefits and the delightful flavor in one easy-to-prepare meal.
Convenient and Quick Breakfast Option
With this convenient pack of 40 single-servings, breakfast preparation has never been easier. Quaker Instant Oatmeal is ready to enjoy in only 90 seconds, making it the perfect choice for those busy mornings. Start your day right with a nutritious and satisfying meal that's quick to prepare and delicious to taste.
About PepsiCo
PepsiCo, one of the world’s leading food and beverage companies, serves more than 200 countries and territories around the world. For more than 50 years, PepsiCo has evolved with changing tastes, trends, and lifestyles. This adaptability has transformed our snack and soda company into a collection of global brands, including Quaker Oats.
Creating Smiles with Quality Products
Today, PepsiCo makes some of the most-popular and high-quality foods and beverages in the United States. We create smiles for our consumers — currently more than 1 billion a day — through our delicious, nourishing products and unique brand experiences. We also bring smiles to people around the world by conserving nature's precious resources and fostering a more sustainable planet for our children and grandchildren.
Specifications
Net Weight: 60.6 ounces
Ingredients: whole grain oats, sugar, salt, natural flavor.
Member ratings & reviews
Filtered and sorted results would be available on the new 'Customer ratings & reviews' page.
Showing 1-3 of 1,389 reviews
Verified Purchase
Right Buy
This is a great instant oatmeal. I am trying to teach life skills to my grandson that has cognitive delays and epilepsy and he has learned to make his own breakfast With these packages He loves the taste and the feeling of Independence this gives him
Verified Purchase
Good but annoying at the same time.
Good Product but its annoying because the brown sugar you basically have to peel out of the package. Still tastes good and I keep purchasing. I haven't found a product I like better yet.
Verified Purchase
Favorite oatmeal.
My husband and son love Quaker Maple & Brown Sugar oatmeal. While my husband doesn't eat it everyday, my son eats it before work through the week. This size is a great economical purchase.
Items you may like
Froot Loops Breakfast Cereal, 43.6 oz. $8.58 $0.20/oz
Sponsored$858current price $8.58$0.20/ozFroot Loops Breakfast Cereal, 43.6 oz.
29544.782 out of 5 Stars. 2954 reviews4.782 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBob's Red Mill Steel Cut Oats, 54 oz. $5.98 $0.11/oz
$598current price $5.98$0.11/ozBob's Red Mill Steel Cut Oats, 54 oz.
264.7308 out of 5 Stars. 26 reviews4.7308 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingBob's Red Mill Old Country Style Muesli, 40 oz. $7.88 $0.20/oz
$788current price $7.88$0.20/ozBob's Red Mill Old Country Style Muesli, 40 oz.
1154.8348 out of 5 Stars. 115 reviews4.8348 out of 5 starsAvailable for ShippingShippingFrosted Mini-Wheats Cereal, 55 oz. $8.48 $0.15/oz
Sponsored$848current price $8.48$0.15/ozFrosted Mini-Wheats Cereal, 55 oz.
60654.8198 out of 5 Stars. 6065 reviews4.8198 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingBananas, 3 lbs. $1.47 $0.49/lb
$147current price $1.47$0.49/lbBananas, 3 lbs.
528454.606 out of 5 Stars. 52845 reviews4.606 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct. $18.98 $0.09/ea
$1898current price $18.98$0.09/eaMember's Mark Ultra Dinner Paper Plates, 10", 204 ct.
423994.8563 out of 5 Stars. 42399 reviews4.8563 out of 5 starsAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingGreen Seedless Grapes, 3 lbs. $6.97 $2.32/lb
$697current price $6.97$2.32/lbGreen Seedless Grapes, 3 lbs.
315054.4708 out of 5 Stars. 31505 reviews4.4708 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk. $11.98 $0.12/oz
$1198current price $11.98$0.12/ozJif Creamy Peanut Butter, 48 oz., 2 pk.
257934.8585 out of 5 Stars. 25793 reviews4.8585 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct. $10.22
$1022current price $10.22Member's Mark Salted Sweet Cream Butter Sticks, 4 oz., 16 ct.
245684.8631 out of 5 Stars. 24568 reviews4.8631 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup or DeliveryPickupDeliveryMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz. $8.78 $0.18/oz
$878current price $8.78$0.18/ozMember’s Mark Wildflower Pure Premium Honey, 48 oz.
73164.7672 out of 5 Stars. 7316 reviews4.7672 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingNutella & GO! Hazelnut and Cocoa Spread + Breadsticks, 1.8 oz., 16 pk. $15.98 $0.55/oz
$1598current price $15.98$0.55/ozNutella & GO! Hazelnut and Cocoa Spread + Breadsticks, 1.8 oz., 16 pk.
18624.8373 out of 5 Stars. 1862 reviews4.8373 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingMember's Mark Honey Almond Granola, 32 oz. $6.56 $0.20/oz
$656current price $6.56$0.20/ozMember's Mark Honey Almond Granola, 32 oz.
84884.7793 out of 5 Stars. 8488 reviews4.7793 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingFruity Pebbles Cereal, 38 oz. $6.48 $0.17/oz
$648current price $6.48$0.17/ozFruity Pebbles Cereal, 38 oz.
25184.774 out of 5 Stars. 2518 reviews4.774 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingHoney Bunches of Oats with Crispy Almonds, 48 oz. $7.68 $0.16/oz
$768current price $7.68$0.16/ozHoney Bunches of Oats with Crispy Almonds, 48 oz.
74544.7501 out of 5 Stars. 7454 reviews4.7501 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShippingCheerios Cereal, 40.7 oz. $6.88 $0.17/oz
$688current price $6.88$0.17/ozCheerios Cereal, 40.7 oz.
75644.8727 out of 5 Stars. 7564 reviews4.8727 out of 5 starsSNAP EBT eligible, pickup or delivery onlyAvailable for Pickup, Delivery or ShippingPickupDeliveryShipping